Készült: 2024.04.27.08:50:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

253. ülésnap (2017.11.02.), 56. felszólalás
Felszólaló Dr. Józsa István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÓZSA ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány nagy dérrel-dúrral bejelentette, hogy átrendezi az adóigazgatás egész rendszerét, és közben olyan elemi kérdéseket nem tisztáz, amiben világosan meg lehetne határozni, hogy mi a közpénz, mi tartozik a nyilvánosságra kötelező jelleggel, és mi az a valóban adótitok, ami a magán üzleti tevékenység, tehát a piaci mozgások természetes intimitásába tartozik. Tehát az, hogy a korábbi hét adóellenőrzési rend helyett most azt mondják, hogy csak kettő van, és a kettő úgy néz ki, hogy 1/a, b, c és 2/a, b, c, ez nem jelent forradalmi egyszerűsítést, ugyanis nem növeli a jogbiztonságot.

Tehát amikor az adózási rendszert, ami a gazdaság működésének egy sarkalatos kérdése, a jogbiztonságnak egy sarkalatos kérdése, ilyen gyökerestül felforgatják, akkor legalább ezeket a jogbiztonság szempontjából nagyon kényes kérdéseket időben nyugvópontra kellene helyezni. Tehát az a megközelítés, amire az előbb a kétperces hozzászólásomban már utaltam, hogy kormányrendeletekkel akarja pontosítani majd az Orbán-kormány, hogy hogyan is történik majd az adóellenőrzés, mi, hogyan bonyolódik, azt kell mondanom, hogy ez elképesztő.

Tehát amikor mindenki tudja, hogy egy-egy adóhatósági döntés egy-egy céget, különösen a kis- és középvállalkozásokat akár évekre taccsra tud tenni, mert hoznak egy olyan döntést, amiről majd a bíróság három év múlva kimondja, hogy tévedés volt, közben sajnos a cég tevékenysége teljesen ellehetetlenedik. Különösen olyan politikai környezetben, amire most láthattunk példát Czeglédy Csaba ügyvéd úr példáját tekintve, hogy egy kétes adóhatósági döntés formájában zárolták a számlájukat, ugyanakkor a kormánypárti sajtó rájuk megy, hogy nem fizették ki a diákmunkásokat. Hozzáteszem, a pontos vizsgálat kiderítette, hogy 12 főről van szó, akit nem sikerült kifizetni, és 880 ezer forint ki nem fizetett munkabérről van szó. De önök ezt is lehetetlenné tették, egy politikai célból megrendelt adóhatósági döntéssel.

Tehát amikor ilyen esetek fordulnak elő, akkor önök a törvényi garanciák helyett még tovább akarják erősíteni a kormánynak a felhatalmazását, hogy rendeleteket hozzon, ez kifejezetten gazdaságellenes, kifejezetten népellenes, kifejezetten jogbiztonság-ellenes. Tehát ennek pont az ellenkezőjét kellene csinálni. Ha nekünk, ellenzéki képviselőknek nem akarják elhinni, akkor forduljanak a komoly, nagy adótanácsadó cégekhez, itt van például az Ernst & Young, akik annyira alapvetőnek tartják ezt a kérdést, hogy ingyen elmondták a véleményüket.

(11.40)

Ez azért egy ilyen nagy szakértő cégnél nem olyan szokásos dolog, hogy kardinális kérdésben, amihez komoly elemző tevékenység szükséges, térítés nélkül elmondja a kormánynak a véleményét, de e tekintetben olyan fontosnak tartották, hogy önként nyilatkoztak, mert látják a veszélyt abban, amit az önök jogalkotási gyakorlata hordoz magában.

Én tehát nagyon örülök, hogy az államtitkár úr személyesen van jelen. Kérem, hogy olvassa el még egyszer az előterjesztését, mert amikor először olvasta el, akkor úgy tűnt, hogy csak először olvassa el; és ezt követően a dolog lényegét tekintve, ami a kiszámíthatóságot, a jogbiztonságot és a kormányzati munka hektikusságának a kiszűrését jelenti, azt kérjük, hogy a magyar gazdaság jól felfogott érdekében egy garanciális elemeket tartalmazó, kiszámítható, megnyugtató adóigazgatási rendtartást hozzanak ide. Köszönöm szépen, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai