Készült: 2024.09.23.01:39:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

317. ülésnap (2013.10.28.), 273. felszólalás
Felszólaló Ékes József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 4:37


Felszólalások:  Előző  273  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES JÓZSEF (Fidesz), a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! A szerencsejáték-ipar jelentős forgalommal rendelkező gazdasági ágazat, amely a válság során is kimagasló gazdasági eredményeket tudott elérni.

(20.40)

Azonban mint tudjuk, a játékszenvedély fáradhatatlanul szedi áldozatait, és engedjék meg, hogy ennek bizonyítására pár dolgot bemutassak. Ma a 15 évesnél idősebbek 2,64 százaléka szenved játékfüggőségben. Ez a szám 2010-ben 1,2 százalék volt, azaz két év alatt több mint kétszeresére nőtt a veszélyeztetettek száma.

A 15 év feletti lakosságban mindössze 30 százalékra tehető azok aránya, akik nem játszanak szerencsejátékot. Nem ez az első törvényjavaslat tehát, amely ezzel a területtel foglalkozik. 2012 őszén, látva az online szerencsejáték-rendszer átalakítására vonatkozó tervekre való, alkudozni vágyó szerencsejátékosok hozzáállását, a kormány jelentős lépésre szánta el magát.

Megtiltotta a pénznyerő automaták, más néven a félkarú rablók működését a kocsmákban és a bárokban, és azt kizárólag az állam által kijelölt három játékkaszinóban engedélyezte. Így azok az emberek, akik eddig játékszenvedélyük miatt keresetüket a játékgépben hagyták, immár hasznosabb célra is tudják fordítani.

Következő lépésként az Országgyűlés idén júniusi döntésével megszüntette az online kártyajátékok és lóversenyfogadás liberalizációját, és állami koncesszióhoz kötött valamennyi, hírközlési rendszerek útján szervezett sportfogadást, valamint kártya- és kaszinójátékot. A magántársaságok így öt évre kaphatnak engedélyt az internetes sportfogadás-szervezésre, ami után játéktípusonként évi 100 millió forint koncessziós díjat, tovább kéthetente játékadót, negyedévente pedig felügyeleti díjat kell fizetniük. Az állam, a szerencsejáték-szervező alanyi jogon vehet részt mindhárom online tevékenységben.

Az akkor elfogadott változtatások értelmében az érintett társaságoknak ellenőrizniük kell a regisztrálók adatait, a 18 éven aluliak jelentkezését el kell utasítaniuk, az engedéllyel nem rendelkező online szervezők oldalait pedig a hírközlési szolgáltatóknak blokkolniuk kell.

A most benyújtott törvényjavaslat célja a tiszta és átlátható viszonyok megteremtése, a trükközés megakadályozása. Fontos ugyanis, hogy a szerencsejáték-iparban az ismeretlen és gyakran kétes hátterű jelentkezőkkel szemben egy új eljárás biztosításával az állam értékelni tudja egy korábbi szereplő megbízhatóságát, valamint az addig tanúsított jogkövető magatartását. Az új eljárás feltétele azonban az, hogy a koncessziós díjnak a mindenkori minimum koncessziós díj kétszeresének kell megfelelnie és annak kell lennie.

A fenti célra tekintettel a javaslat meghatározza a megbízható szerencsejáték-szervező fogalmát, és a nemzeti vagyonról szóló törvény, a koncessziós törvény - továbbiakban Ktv. -, valamint szerencsejáték-törvény - a továbbiakban Szjtv. - vonatkozó részeinek módosítása útján megteremti azon lehetőséget, hogy az ágazati miniszter pályázati eljárás mellőzésével is köthessen koncessziós szerződést.

Itt felmerült az ügyfél-azonosítás kérdése, tehát ebben az esetben is a meghatározott törvényeknél fogva kell az ügyfél-azonosítást, a regisztrációt mindenképpen végeznie. A vám- és a pénzügyi jogszabályok ezen a területen abszolút nem változnak, tehát ugyanolyan erősen próbálja meg ezt a tevékenységet a törvény erejénél fogva biztosíttatni.

Egy dolog kérdésként merült fel itt, tehát hogy nemcsak a kézi szerencsejátékok, hanem a második kategóriás játékok, tehát a játékgépek esetében tulajdonképpen erre a körre is a további bővítés koncessziós szerződés alapján ugyanúgy biztosítva lesz, tehát ezt a tevékenységet is minden további nélkül lehet végezni.

Nagyon rövid maga a törvényi előterjesztés, és ennek alapján általános vitára és elfogadásra javaslom a képviselőtársaimnak. Ha és amennyiben tényleg valóban van olyan módosító indítvány, amely jobbítja magát a törvényjavaslatot, akkor azt egészen biztos, hogy a bizottságok és a parlament is kellőképpen fogja megtárgyalni és elfogadásra javasolni.

Köszönöm a figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  273  Következő    Ülésnap adatai