Készült: 2024.09.21.00:50:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

82. ülésnap (2019.07.08.), 273. felszólalás
Felszólaló Dunai Mónika (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Törvényalkotási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:37


Felszólalások:  Előző  273  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DUNAI MÓNIKA, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2019. július 4-én megtartott ülésén megtárgyalta a közneveléssel összefüggő egyes törvények módosításáról és a nemzeti köznevelés tankönyvellátásáról szóló 2013. évi CCXXXII. törvény hatályon kívül helyezéséről szóló T/6457. számú törvényjavaslatot, és a zárószavazás előtti jelentést és a zárószavazás előtti módosító javaslatot 21 igen szavazattal, 4 nem szavazat ellenében, 4 tartózkodás mellett elfogadta.Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő törvényjavaslat célja, hogy a köznevelés még inkább képes legyen betölteni rendeltetését, általános műveltség és versenyképes tudás birtokában lévő fiatalokat képezzen, valamint nagyobb anyagi megbecsülést kapjanak az iskolaigazgatók, és ezáltal az intézményvezetői pálya vonzóbbá váljon a fiatalok, valamint a pedagógusok számára.

A javaslat tartalmazza, hogy az intézményvezetőknek az intézmény létszámától függő pótlék kerülhessen megállapításra, továbbá ösztönzési keresetkiegészítés meghatározására is lehetőséget biztosít a tervezet. Meg kell említeni továbbá, hogy a pedagógusok esetében pluszfeladatért adható céljuttatás lehetővé tétele is szerepel a javaslatban.

A tervezet magában foglalja, hogy a magántanulói jogviszonyt az egyéni munkarend váltja fel, és ennek engedélyezése egy hatósághoz kerül, ami az egységes jogalkalmazást biztosítja. Itt lényegében fogalomváltozásról van szó, ami magában hordozza a tanuló érdekének előtérbe helyezését.

A törvényjavaslat mindemellett eleget tesz az Alkotmánybíróság által kért jogalkotási feladatnak is, miszerint megerősíti a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézségekkel küzdő gyermekekre, tanulókra vonatkozó jogi és szakmai garanciákat.

A törvényjavaslat módosítja a 2015-től bevezetett, hároméves kortól kötelező óvodába járás nyomon követését, és egyértelműbbé teszi az óvoda-iskola átmenet feltételrendszerét is. Ezenkívül fontos megjegyezni, hogy 2020. szeptember 1-jétől a teljes köznevelésre kiterjed az ingyenes tankönyvellátás. Ezzel is célunk, hogy a gyermeket nevelő családok terhein még tovább enyhítsünk.

Tisztelt Képviselőtársaim! A zárószavazás előtti módosításra azért volt szükség, mert a tanuló teljesítményének érdemjegyekkel való értékelése általánosan kötelező előírásának alkalmazhatóságával kapcsolatos koherenciazavar elkerülése érdekében a módosuló rendelkezés teljes köznevelésre való alkalmazásának bevezetéséről az új Nemzeti alaptanterv megalkotása kapcsán, azzal egyidejűleg érdemes döntést hozni.

Kérem a tisztelt Házat, hogy az előttünk fekvő javaslatot a végszavazásnál támogatni szíveskedjen. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  273  Következő    Ülésnap adatai