Készült: 2024.09.26.15:00:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

20. ülésnap (2006.10.10.), 230. felszólalás
Felszólaló Keller László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:51


Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Én egy elég speciális témáról szeretnék itt a zárszámadás kapcsán beszélni, tekintettel arra, hogy a költségvetési bizottság ülésén az Állami Számvevőszék elnöke hangsúlyosan szólt arról a visszaélés-sorozatról, amelyet már 2005-ben a 2004. évi zárszámadás kapcsán is föltárt az Állami Számvevőszék. Bár most nem olvasható a zárszámadási jelentésben, de az elnök úr elég hosszasan beszélt a költségvetési bizottság ülésén arról, hogy elvégezték azt a munkát, amire az Országgyűlés a 2005. évi zárszámadási tárgyalás során kötelezte őket. Nevezetesen egy nagyon széles körű vizsgálatot folytattak arról, ami azt gondolom, hogy a tavalyi évben is a zárszámadási törvény vitájában egy fajsúlyos, lehet azt mondani, hogy a leghosszabb ideig tartó vitát váltotta ki, ez pedig - hogy világos legyen, miről van szó - az út- és szennyvízcsatorna-építés címén utalt közműfejlesztési támogatások igénylése, illetve felhasználása.

Ha jól emlékszem, tavaly mintegy 600 millió forint visszafizetésére kötelezte az Országgyűlés azokat az önkormányzatokat, amelyek nem megfelelően, jogosulatlanul igényeltek vissza közműfejlesztési támogatásokat. Már tavaly is világos volt, hogy itt csak a probléma egyik szeletére tudott rávilágítani az ÁSZ, nevezetesen, hogy a lakás-takarékpénztárakon keresztül is jelentős jogosulatlan kamattámogatás jutott el az arra illetékesekhez, és egyéb más módon, víziközmű-társulati hitelkamat-támogatás révén is jogosulatlanul károsítva lett a költségvetés.

Csak nagyon röviden azért, hogy világos legyen, miről beszélek: hihetetlen bonyolult rendszernek az átvilágítását végezte el az Állami Számvevőszék. Gyakorlatilag itt az történt, hogy az önkormányzatok nyilvánvalóan szeretnének csatornahálózatot építeni, utat építeni, és keresték azt a módot, hogy hogyan lehet ezt megvalósítani.

(20.20)

Kialakult egy olyan szisztéma, amelyben létrejött egy alapítvány és egy részvénytársaság, és az önkormányzatok és a lakosság hálózatán keresztül gyakorlatilag a beruházási összköltséget indokolatlanul megemelve, jóval magasabb támogatást biztosított a magánszemélyek számára a szennyvízhálózat építésénél, három formában: közműfejlesztési támogatás, lakás-takarékpénztári megtakarítások állami támogatása révén, illetve víziközmű-társulati hitel kamattámogatása révén.

Gyakorlatilag azt csinálták - többek között -, hogy a lakosságot megillető állami támogatást átfuttatták az önkormányzatokon keresztül, így az önkormányzatok újabb állami támogatásokat tudtak igénybe venni. Tehát gyakorlatilag - leegyszerűsítve - azt is lehet mondani, hogy ugyanazt a pénzt két irányban számolták el, meglehetősen jogosulatlanul. Ennek a cselekménynek tulajdonképpen az lett a végeredménye, hogy állami támogatásokat - nem kis összegben, milliárdos tételekben - jogosulatlanul, halmozva vettek igénybe, és ráadásul a beruházások megvalósításánál kizárták még a versenyt is.

Már tavaly is elmondtam a zárszámadási vitában, most a költségvetési bizottsági ülés után pedig még inkább szeretném kihangsúlyozni, hogy itt az Állami Számvevőszék az elmúlt két évben egy olyan valódi fehérgalléros bűnözési hálózatra lelt rá, amely milliárdokkal károsítja a költségvetést. Megnövelik a beruházási költségeket, adómentes befizetéseket teljesítenek a takarékpénztárakba, alapítványi támogatásra is megigényelték az állami támogatást. Vagyis nem csak a közcélú közműberuházásokat segítő lakossági megtakarításokat támogatta a költségvetés. Ezzel most ismét szembesülnünk kell a zárszámadás kapcsán. Most még nincs beírva az az összeg, amelyet majd vissza kell fizetni az önkormányzatoknak, de a bizottsági ülésen ez szóba került, és lényegesen nagyobb az az összeg, ami visszafizetésre kerül, mint volt az tavaly.

Azzal is szembesülni kell, hogy ebben a konstrukcióban bizony a kereskedelmi bankok indokolatlan nagyságú hitelt nyújtottak ezekhez a beruházásokhoz, és ezeket aztán több jogcímen számolták el bevételként azok, akikhez egyébként ez a pénz el sem jutott, hiszen a pénz megmaradt a bankoknál, csak fiktív módon, bevételként el lettek számolva.

Nagyon nagy munkát végzett az Állami Számvevőszék, tisztelt képviselőtársaim. Azért kértem szót e késői órában, mert nagyon nagy a felelősségünk, hogy ezt a fehérgalléros bűnözést végre megállítjuk-e. Tavaly azt hittem, hogy sikerül ezt megtennünk. Olyan törvényeket fogadtunk el, és olyan intézkedéseket léptettünk hatályba, amelyek révén azt reméltem - és úgy gondoltam -, hogy ez a folyamat megállítható. Azt lehetett nagyon árnyaltan kihallani az Állami Számvevőszék elnökének a bizottsági megszólalásából, hogy ez a folyamat sajnos nem állt le. Azt lehetett hallani, hogy már beindult egy nagyon erőteljes lobbitevékenység azért, hogy ezeket a pénzeket ne fizessék vissza az önkormányzatok.

Nagyon határozott meggyőződésem, hogy ennek a kezdeményezésnek nem lehet utat engedni. Azért nem lehet, mert tavaly az Országgyűlésben hosszú vita után azt mondtuk, hogy na, ez az utolsó eset, és nincs tovább kegyelem azoknak, akik jogosulatlanul, törvénytelenül gyakorlatilag a költségvetést károsították. Nem lehet megengedni azt, hogy évek óta meghozunk bizonyos döntést, és utána a következő évben gyakorlatilag ugyanazzal a helyzettel találjuk szembe magunkat.

Arra szeretnék felkérni minden országgyűlési képviselőt a hozzászólásomban, hogy szerezzünk végre érvényt az Állami Számvevőszék megállapításainak. Vegyük komolyan mindazt, amit az Állami Számvevőszék leír, megállapít. Nagyon remélem, hogy az a jelentés, amiről az elnök úr beszélt, rövid időn belül itt lesz a képviselők előtt, és mindenki leírt formában is szembesülni tud azzal a folyamattal, amiről most itt beszélek.

Arra kérek mindenkit, hogy a vitában - nyilván megjelennek majd módosító indítványok - határozottan tegyünk lépéseket azért, hogy ez a folyamat megálljon. Már tavaly is megfogalmaztuk egyrészt azt, hogy az Állami Számvevőszék folytasson széles körű vizsgálatot - ezt ő megtette. Az Állami Számvevőszék a feladatát teljesítette. (Dr. Kontrát Károly: És a PM?)

Megfogalmaztuk azt, hogy a Kincstár, mielőtt folyósítja a pénzeket, előzetes kontrollt léptessen életbe. Majd kiderül - most nem tudom -, hogy milyen formában, milyen mértékben tettek ennek eleget. Akkor is elmondtam a vitában, hogy törvénymódosításokkal kell megakadályozni a folyamatot. Azt gondolom, hogy ha eddig ezt nem sikerült megtenni, most senkinek nem lehet zöld utat biztosítani arra, hogy majd valamilyen formában mentesüljön a visszafizetéstől. És az sem lehetséges, hogy ez a folyamat tovább folytatódjon. Nem lehet halmozott állami támogatásokhoz jogosulatlanul, indokolatlanul, törvénytelenül tovább hozzájutni, a költségvetést ezzel terhelni.

Azt is nagyon remélem, hogy az igazságszolgáltatás megfelelő módon fogja kezelni az Állami Számvevőszéknek azokat a feljelentéseit, amelyek egyébként az Állami Számvevőszék szerint teljes mértékben megalapozottak, és nagyon remélem, hogy ez a rendszer, ez az úgynevezett fehérgalléros bűnözés a mostani zárszámadási vitával befejezést nyer és lezárul. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ez a mi felelősségünk, ehhez kérem mindenkinek a támogatását.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai