Készült: 2024.09.20.13:00:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

205. ülésnap (2009.04.27.), 24. felszólalás
Felszólaló Dr. Katona Tamás
Beosztás pénzügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Ön a kormány válságkezelő intézkedéseivel foglalkozik. Nagyon helyes, hogy ezekkel a kérdésekkel itt foglalkozunk, mert ma a társadalom és a gazdaság egyik legfontosabb kérdése, hogy a válságból való kilábalás hogy történik az egyes országokban, ezen belül természetesen Magyarországon is. Sőt, az a legfontosabb, hogy Magyarország jól kerüljön ki a válságból, hiszen itt egy világválságról van szó. A pénzügyi válság láthatóan reálgazdasági válságba torkollott, és nem mindegy, hogy az egyes országok ebből hogy kerülnek ki. A gazdaságtörténet azt mutatja, hogy jó néhány országnak éppen ilyenkor sikerült előbbre kerülnie. Ilyen szempontból azt gondolom, helyes, hogy ezzel foglalkozunk.

Frakcióvezető-helyettes úrnak valószínűleg nem volt alkalma áttanulmányozni a kormány programját, mert jó néhány kérdést, amelyet volt szíves említeni, egészen másként tartalmaz a program. A legfontosabb az, hogy a válságot hogy kezeljük. A válság mindenkitől áldozatot kíván, ezt természetesen nem lehet megúszni. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy mindig szembe kell állítani két dolgot. Azt, hogy a válságkezelés áldozatokat követel, azzal kell szembeállítani, hogy a válságkezelés elmulasztása milyen áldozatokat követel. S tudomásul kell venni, hogy ha a válságkezelést elmulasztja a kormány, akkor az később sokkal nagyobb áldozatokat fog követelni. Most a legfontosabb az, hogy szükség van az egyensúly helyreállítására és a foglalkoztatás bővítésére.

Frakcióvezető-helyettes úr jó néhány dolgot - azokat, amelyek az azonnali válságkezelést, illetve a hosszú távú kérdéseket jelentik - helytelenül lát. Amikor azt mondjuk, hogy a gyes és a gyed intézményét újra kell gondolni, akkor pont ez az egyik ilyen cél, amit vizsgálnunk kell, és nem azzal kell szembeállítani, hogy egy bölcsődei hely mennyibe fog kerülni, ha azt létrehozzuk, hanem azt, hogy hosszú távon egyre magasabban képzett anyák minél előbb vissza szeretnének kerülni a munkaerőpiacra. Most nemcsak arról kell gondolkodnunk, hogy egy-másfél éven belül milyenek lesznek a viszonyok a foglalkoztatásban, hanem azon, hogy távlatosan, három-négy év múlva milyenek lesznek. Az egyik gondunk éppen az, hogy a kilencvenes évek elején leépült a bölcsődei hálózat. Ezt mindenképpen újjá kell építeni.

Amikor az adórendszer változásáról van szó - akár az ingatlanadóról, akár más vagyonadókról -, akkor két dolgot kell figyelembe venni. Egyrészt azt, hogy az adórendszer nem rövid távú célokat, hanem gazdaságpolitikai célokat szolgál. Nem lehet úgy megítélni az adórendszert, hogy ebben az évben vagy a jövő évben mi a legfontosabb. Hosszú távon kell a gazdaságpolitikában gondolkodni. Ezért nyilvánvalóan a foglalkoztatást csökkentő adókat kell minél inkább kivezetni a rendszerből, és azt kell elősegíteni, hogy a foglalkoztatás bővüljön. Ilyen szempontból az ingatlanadó és a vagyonadó egy arányt jelent az adórendszeren belül, amit mindenképpen bővíteni szeretnénk. Az áfa átmeneti növelése is pont azt a célt szolgálja, hogy inkább a fogyasztást, mint a foglalkoztatást adóztassuk.

Ami a szociális támogatásokat illeti: nagyon fontos célunk az "Út a munkához" program kiteljesítése, pontosan azért, hogy minél többen legyenek azok, akik nem szociális segélyből kénytelenek élni, hanem lehetőségük van arra, hogy munkát vállaljanak. Pontosan arról a rétegről van szó, akiket éppen a szakképzettség hiánya, az alacsony végzettségük nehezít abban, hogy munkát találjanak. Az "Út a munkához" program pontosan őket vezeti vissza a munka világába. Erre világos programja van a kormánynak.

Egyébként néhány napon belül közzé fogjuk tenni azt a kormányhatározatot, amely nemcsak a válságkezelő program egészét tartalmazza, hanem azt az igazgatási intézkedési tervet is, amely lehetővé teszi, hogy ezt bárki nyomon követhesse. Ilyen értelemben minden olyan megoldást támogatunk, és minden olyan javaslatot örömmel veszünk, amely ennek a programnak a kiteljesítését, mielőbbi megvalósítását szolgálja.

De még egyszer mondom, tisztelt frakcióvezető-helyettes úr, amikor a válságkezelés azonnali intézkedéseiről beszélünk, akkor a távlatos célokat is figyelembe kell venni, pont azért, hogy újra megfelelő gazdasági növekedési potenciált élhessen az ország.

Elnök asszony, köszönöm a lehetőséget. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai