Készült: 2024.04.29.21:08:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2012.06.28.), 6. felszólalás
Felszólaló Kovács Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:51


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS TIBOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Túl vagyunk a Fidesz-kormány ciklusának felén, túl vagyunk Matolcsy György mesedélutánján is. Ezt követően, úgy gondolom, érdemes egy kis mérleget készíteni arról, hogy mit ígért a Fidesz-kormány, ebből mi valósult meg, és mire számíthat Magyarország a benyújtott költségvetést követően.

Azt ígérték, hogy növekedési pályára állítják a gazdaságot, ezzel szemben visszaesés vagy jobb esetben stagnálás következik be. E tekintetben megoszlanak a nemzetközi pénzügyi szervezetek, de még a Nemzeti Bank, illetve a kormány véleménye is. Csökkentik az adókat - ehelyett tömeges adókivetés történik, olyan adóterhelés, mint amilyen a jövő évben várható, soha korábban nem volt Magyarországon. Mérséklik az eladósodottságot, az államadósságot - hát, ellopták több millió ember megtakarításait, ennek ellenére 2012 januárjában közel 1000 milliárd forinttal magasabb az államadósság, mint volt 2010. december 31-én.

Jobbak lettek-e az életkörülmények Magyarországon? Sajnálatosan nem, hiszen olvashatjuk, hogy több mint 1 millió ember él a szegénységi küszöb alatt. És Matolcsy miniszter úr tegnap is, illetve a gazdasági bizottsági meghallgatáson is számokat ígért, számok nem hangzottak el, akkor, ha megengedik, néhány összehasonlító adatot mindenképpen fölsorolnék. Már csak azért is, mert itt önök megpróbálják elhitetni a magyar társadalommal, hogy minden, ami történt, arról az előző kormány tehet, és ennek a kormánynak semmi köze nincs a dologhoz.

(8.10)

Akkor nézzük a tényeket! Az előző kormánynak rendezett kapcsolatai voltak a nemzetközi pénzügyi szervezetekkel, önök elsőre, néhány kokit kiosztva, fölszámoltak mindenféle kapcsolatot, most megpróbálják visszakönyörögni magukat. Szerény növekedés volt a Bajnai-kormány utolsó időszakában, és növekedési perspektívák a következő években, most gazdasági visszaesés és rendkívül rossz prognózisok. Mint ahogy említettem, az adósság közel 1000 milliárd forinttal magasabb, annak ellenére, hogy két éven keresztül önöktől semmi mást nem hallhattunk, mint hogy prioritásként kezeli a kormány az államadósság csökkentését. Az állampapírokat a Bajnai-kormány utolsó időszakában 5-7 százalékos kamattal lehetett értékesíteni, most januárban volt olyan időszak, amikor 9-11 százalékkal is alig tudtak értékesíteni, de most is még 7-9 százalék körüli kamatszintek vannak. A jegybanki alapkamat 5,25 százalék volt, most 7 százalék. Az árfolyam, a forint árfolyama 265 forint körül alakult, most örvendünk, hogy 300 forint alá került a magyar forint; de hogy ez mennyire lesz stabil, ez majd a jövő kérdése.

A hitelminősítők, valamennyi hitelminősítő vételre ajánlotta a magyar állampapírokat, most minden hitelminősítő a bóvli kategóriába sorolta a magyar állampapírokat. Önök természetesen ezt másképpen interpretálják, én úgy beszélnék erről, hogy az előző kormányban a nemzetközi pénzügyi szervezetek, az Európai Bizottság, az Európai Bank bízott, önökben viszont alapvetően nem, és elveszítették azt a bizalmat, amivel korábban Magyarország rendelkezett. Ebből önök azt a következtetést vonják le, hogy minden, ami baj van ma Magyarországon, arról az előző kormány tehet, önök viszont zseniálisan kormányozzák ezt az országot. Ennek a zsenialitásnak az az eredménye, amit most önöknek fölsoroltam.

Kérdésként fogalmazódik meg, hogy most miért is kell költségvetést tárgyalnia az Országgyűlésnek, szemben a korábbi húszéves gyakorlattal, amikor az őszi időszak volt az, amikor a költségvetésről tárgyaltunk. Meglehetősen bizonytalan magyarázatokat kapunk e tekintetben. Úgy tűnik, mintha a kormánynak az lenne a szándéka, hogy ezzel akarná bizonyítani az IMF és az Európai Központi Bank előtt, hogy Magyarország mennyire eltökélt egyébként azon az úton, amelyen elindult, de ezek a pénzügyi szervezetek tökéletesen tisztában vannak azzal, hogy ez a költségvetés egy homokra épült várhoz hasonlítható. Gyakorlatilag ezt meg is erősítették, mind az Állami Számvevőszék, mind a Költségvetési Tanács, amikor azt mondták, hogy e költségvetés bevételi oldalának a 30 százaléka teljes mértékben megalapozatlan. Tehát gyakorlatilag azok a tervek, amelyek benne vannak ebben a költségvetésben, azok semmilyen módon nincsenek alátámasztva dokumentumokkal, ezért óriási a kockázata e tekintetben ennek a költségvetésben.

Aztán összevissza hablatyolnak mindenfélét, különösen igaz ez Matolcsy miniszter úrra, aki a CNN-nek adott interjújában azt találta mondani, hogy vége a válságnak, elmúlt a válság, ezzel nem kell foglalkozni. Most gyakorlatilag a költségvetési vitában meg a gazdasági bizottság előtt is azt emlegette, hogy micsoda nemzetközi pénzügyi válság van, és ehhez kell a kormánynak alkalmazkodnia. Hogyha így összevissza beszélnek, akkor hogyan lehet egyáltalán bármit is elhinni, amit önök mondtak?

Én úgy gondolom, hogy amit önök aposztrofálnak itt a jövő évi költségvetéssel kapcsolatban, hogy az a növekedés költségvetése, inkább kamu költségvetésnek mondanám a magunk részéről. Nagyban, nagy tételben lehetne fogadni arról, hogy ezt a költségvetést nagyjából ezekkel a számokkal, ami be van nyújtva, a kormánypárti többség el fogja fogadni, ennek ellenére ősszel ez a javaslat itt lesz ismételten előttünk, és ismét tárgyalni fog róla az Országgyűlés, mert oly mértékben megalapozatlan ez a költségvetés.

Sajnálatosan számos területen, néhány területet leszámítva, mint Orbán Viktor és Kövér László saját titkosszolgálata, vagy a Köztársasági Elnöki Hivatal, akik jól járnak ezzel a költségvetéssel, sokak számára ez tragikus költségvetést jelent. Ilyen az önkormányzatok számára, ilyen az egészségügyi szféra számára, ilyen az önkormányzatok mellett számos más terület, az önkormányzatok fekete évére számíthatunk a következő időszakban. De nem ez a legnagyobb probléma, hanem teljesen kiszámíthatatlan, hogy mi fog történni akár az oktatásügy, akár az önkormányzat, akár az egészségügy területén. Néhány hónappal azelőtt, mielőtt ezeknek a szervezeteknek is költségvetést kellene a jövő évre vonatkozóan készíteniük, teljes a káosz és teljes a bizonytalanság.

Erről fognak még képviselőtársaim részletesebben beszélni a költségvetési vita során, de jó lenne, hogyha a kormánypárti képviselők legalább valamiféle magyarázatot adnának arra, hogy hogyan fog működni, mert amit itt az előttem szóló kormánypárti képviselő úr elmondott például a hulladékgazdálkodás területéről, hónapok óta itt van a törvényjavaslat, nem tudják eldönteni, hogyan akarják ezt a kérdéskört kezelni, de ugyanez mondható el a víziközmű-szabályozásról és számos más területről. Jó lenne, hogyha az ország jövője és a társadalom többsége érdekében megnyugtató megoldásokkal állnának végre - és végrehajtható és igaz megoldásokkal - elő.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai