Készült: 2024.05.16.03:10:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap, 74. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 3:23

Felszólalások:  <<  74  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! A kormány dübörgő ígéretrohamai megkülönböztetett figyelmet fordítottak és fordítanak az uniós csatlakozást szorongással váró mikro-, kis- és közepes méretű vállalkozásokra.

 

(14.50)

 

Az ígéretözön zsongító varázsát feledve vessünk néhány pillantást a valóságra, a növekvő ígéretek ellenére jelentősen csökkenő, vagy ami még rosszabb, sok esetben elmaradó támogatásokra, lehetőségekre.

A Világgazdaság című lap arról adott hírt, hogy a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium által február 17-én meghirdetett szép magyar nevű Smart Hungary program keretei között a versenyképes beruházások segítésére kiírt pályázat idő előtti kifulladással fenyeget. A közel 3,4 milliárd forintos keretre eddig 9 pályázatot adtak be, több mint 600 millió forint értékben. Bekövetkezhet az a tavalyi helyzet, amikor a forráshiány miatt 42, alkalmasnak minősített versenyképes pályázat támogatását utasították el, meghiúsítva 17 milliárd forint beruházást és több száz új munkahely létrehozásának lehetőségét.

Jelentősen romlottak a Széchenyi-terv pályázatainak hozzájutási lehetőségei is. A 2002 végén szigorított garanciaszabályok a 10 millió forint feletti támogatásoknál kizárják az ingó jelzálog lehetőségét, tehát azt, hogy a közismerten tőkehiányos kisvállalkozók a támogatással beszerzett eszközt használhassák fel biztosítékként. A jelenlegi rendszer 10 millió forint felett csak ingatlanfedezetet vagy bankgaranciát fogad el, illetve igényel közel hat év időtartamra.

A bankgarancia mértéke, a jelenlegi jegybanki alapkamatot figyelembe véve, 2002-ben a támogatás 113, 2003-ban benyújtott pályázatoknál pedig már 120 százaléka. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy 15 millió forint mértékű támogatásnál 35 millió forint bankgaranciát kell biztosítani a kisvállalkozónak. Ezt a vállalkozásbarát intézkedést még tetézi a bankgarancia költsége, ami az előző példa esetében a támogatás futamidejére, több mint öt és fél évre meghaladja a 7 millió forintot. Tehát 15 millió forint támogatásból mindjárt 7-7,5 millió elmegy a bankgarancia költségeire.

Kérdezem tisztelettel a miniszter urat, a példaként bemutatott változások mennyiben nevezhetők vállalkozásbarátnak. Milyen garanciafeltételeknek kell eleget tennie annak a több száz pályázónak, akik még a 2002. évi garanciaszabályok szerint nyertek, és hajtották végre a pályázatban megjelölt fejlesztéseket, de akiknek a támogatási rend szerint utólagosan folyósított támogatása már 2003-ban esedékes?

Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Felszólalások:  <<  74  >>    Ülésnap adatai