Készült: 2024.04.26.05:47:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

295. ülésnap (2013.07.04.), 27. felszólalás
Felszólaló Dr. Budai Gyula (Fidesz)
Beosztás vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:34


Felszólalások:  Előző  27  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Varga Képviselőtársam!

Nem is olyan rég, egy évvel ezelőtt egy Pest megyei településen együtt avattunk egy emlékművet annak az ötszáz kitelepített embernek az emlékére, akik a kuláküldözés áldozatai voltak. Az elmúlt egy évben számos településen került sor emléktáblák, szobrok állítására az áldozatok tiszteletére. Együtt emlékeztünk egy évvel ezelőtt a Hortobágyra és a Nagykunságra kitelepített kulákcsaládok ezreire, akik a Rákosi-korszak áldozatai voltak.

Hogyan is indult a kuláküldözés? 1948. augusztus 20-án Kecskeméten Rákosi Mátyás meghirdette a szövetkezetesítést, lényegében meghirdette a kuláküldözést. 1948 és '53 között mintegy 71 ezer kulákcsaládot tartottak nyilván. Kik is voltak ezek a magyar parasztság gerincét, az agrárközéposztályt képviselő magyar kulákcsaládok? Rákosiék szerint a 25 holdon felüli kis- és középbirtokosok számítottak kulákoknak.

Mit jelent ez a szó? A magyar nyelvben nem létezik ehhez hasonló szinonima, ez a szó egy szovjet import volt, a hazai internacionalisták importja a szovjet birodalomból. A kuláküldözés révén elvették a családok földjét, a házaikat, az eszközeiket, megalázták, megnyomorították őket. Minden nyilvántartás mellett - az óvodai nyilvántartástól a halotti bizonyítványig, ahogy képviselőtársam is említette - ott szerepelt a megkülönböztető K betű, ami a kulákságra engedett következtetni.

A kulákság elleni harc kezdetben adminisztratív jellegű volt, majd fokozatosan követte a fizikai megtorlás, a fizikai felszámolás szándéka. Külön büntető tényállás fenyegette őket, az úgynevezett közellátás érdekeit veszélyeztető bűntett fogalmának a meghatározása. Százakat ítéltek halálra, agyonvertek vagy halálra kínoztak. A szocialista rendszer lényegéhez tartozott a társadalom megtörése, a lakosság félelemben tartása. A kulákság üldözésének ez volt a vezérgondolata. Szembeállították a vidék és a város lakosságát, megkezdődött a kulákok kitelepítése és üldözése.

1950 és '53 között 600 ezer termelő hagyta el a mezőgazdaságot, 600 ezer kis és közepes magyar mezőgazdasági vállalkozás szűnt meg. 1953 tavaszán közel 900 ezer holdat tartottak nyilván az elvett földek vonatkozásában mint állami tartalékföldeket, ezt mind a kulákságtól vették el. 1952-ben a rossz termés következtében megkezdődött a padláslesöprés, nemcsak az eszközeit, a földjét, a vagyonát vették el a kulákságnak, hanem elvették az általuk megtermelt terményeket is.

Lényegében 1953-ra eltűnt a magyar vidékről a földet művelő, gazdálkodni tudó földműves réteg. Eltűntek a kulákok, eltűntek a kis és közepes magyar paraszti birtokok. Péter-Pál napján - ahogy képviselőtársam is mondta -, az aratás napján, június 29-én ezekre az áldozatokra emlékezünk, és ezek előtt az áldozatok előtt hajtjuk meg a fejünket. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  27  Következő    Ülésnap adatai