Készült: 2024.09.22.21:17:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

295. ülésnap (2013.07.04.), 191-193. felszólalás
Felszólaló Zakó László (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:13


Felszólalások:  Előző  191 - 193  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ZAKÓ LÁSZLÓ (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A Munkásőrséget a levert 1956-os forradalom után az MSZMP ideiglenes intézőbizottsága 1957. január 29-i határozatával hozták létre. Ténylegesen párthadseregként működött, közvetlenül az MSZMP-nek alárendelve, mint fegyveres testület. A kezdeti 20 ezer tagból lassanként egy 60 ezer fős testület lett. Habár soha nem vetették be, jelentős szerepe volt a puha diktatúra fenntartásában, a belső ellenség felkutatásában. Pártházakat, pártrendezvényeket védtek fegyveresen, majd jókat ettek-ittak az erdőben fizetett munkahelyi távollét címén.

A Munkásőrség szervezetileg a kerületi rendőrkapitányság alá volt rendelve, a tagok felvételéről azonban a pártbizottságok döntöttek. A párthadsereget teljes katonai fegyverzettel, ruházattal látták el, állandó katonai gyakorlatokat tartottak nekik, összességében az akkori hatalom komoly pénzügyi támogatását élvezte a szervezet. Végül az 1989. október 31-i úgynevezett négyigenes népszavazáson a szavazók közel 95 százaléka a Munkásőrség megszüntetésére szavazott.

Tisztelt Államtitkár Úr! Még napjainkban is kérdések merülnek fel a közvéleményben a Munkásőrséggel kapcsolatban, amelyekről nem nagyon szóltak a híradások, és amelyekre az emberek tudni szeretnék a választ.

(19.00)

Ezek a következők: mi történt a munkásőrség vagyonával, a sok száz ingatlannal, hová lettek ezek? Van-e erről pontos nyilvántartás? A vagyon értékesítése során befolyt pénz milyen sorsra jutott, esetleg ez is kikerült valamelyik off-shore cégbe? A munkásőrség tagjainál lévő fegyvereket, a 20 éves fiúcskák és 80 éves aggastyánok vállán fityegő géppisztolyokat, a lőszereket maradéktalanul beszolgáltatták-e? Van-e még kint esetleg fegyver a volt pártkatonáknál? Ellenőrizték-e mind a 60 ezer tagot a rendszerváltás után? Ha ugyanis maradt kinn fegyver, az egyben nemzetbiztonsági kockázatot is jelent, amely azonnali intézkedést követel. Ne feledjük, hogy a kommunista párt százéves történetében sokszor működött illegalitásban, földalatti mozgalomként. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Ezekre várjuk a választ, mert ne feledjük, hogy a (Az elnök a csengő megkocogtatásával ismét jelzi az idő leteltét.) munkásőrök köztünk járnak - anyag, energia, munkásőr nem vész el, csak átalakul.

ELNÖK: Képviselő úr, köszönöm a kérdését.

ZAKÓ LÁSZLÓ (Jobbik): Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  191 - 193  Következő    Ülésnap adatai