Készült: 2024.09.19.07:44:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

194. ülésnap (2004.12.07.), 4. felszólalás
Felszólaló Pásztohy András (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁSZTOHY ANDRÁS földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársam! Örülök a felvetésnek, hiszen ez valóban foglalkoztatja az agrártársadalmat, a gazdálkodókat, és módot ad arra is, hogy ismételten kifejthessem a tárca véleményét, és kedvező választ tudok önnek adni.

A gazdálkodó társadalom előtt ismert, hogy a megyei földművelésügyi hivatalok és a falugazdászok a jogszabályoknak megfelelően rendszeresen és folyamatosan végezték el megbízatásuk kezdete óta a feladatokat. Néhány dolgot kiemelnék, amiben kiemelkedő szerepet játszottak és vállaltak. Például a gazdaregiszter területén a parcellaazonosító rendszer lebonyolításában, a különböző uniós és hazai kiegészítések, az úgynevezett nemzeti kiegészítés, a területalapú támogatások nyomtatványainak kitöltésében, eljuttatásában, a SAPARD-pályázatok feldolgozásában, a nemzeti vidékfejlesztési tervhez kapcsolódó, az agrár-környezetgazdálkodással összefüggésben lévő pályázatok, kérések benyújtásában, kitöltésében, és folytathatnám a sort.

Úgy gondolom, hogy ezeket a feladatokat a későbbiekben is el kell látniuk. De hozzá kell tennem azt is természetesen, hogy megváltozik az agrárirányítás, ellenőrzés kérdése, hiszen a mezőgazdasági, vidékfejlesztési hivataloknak, az úgynevezett kifizető ügynökségeknek is más a feladata, más a földművelésügyi és vidékfejlesztési hivataloknak is, és természetesen a pályázatok elbírálását, a pályázatok végrehajtásának ellenőrzését nem lehet összekeverni, ezért van időnként zavar a falugazdászok, illetve az egész intézményrendszer megítélésében. Tehát azt kell kihangsúlyoznom, hogy megváltozott a feladat, a feladathoz kellett az intézményrendszert illeszteni, illetve az intézményrendszeren belül a különböző szakemberek átcsoportosítását ennek megfelelően kellett elvégezni.

Az uniós követelmények szükségessé teszik, hogy a végrehajtási, az irányítási, a hatósági és a termelői segélynyújtási feladatok egyértelműen elkülönüljenek egymástól. Ezért többek között a hivataloknál, beleértve a falugazdász-hálózatot is, folyamatosan szervezeti korszerűsítést kell, kellett elvégezni, hogy a területi intézményrendszer által ellátott feladatok teljesüljenek. Ezzel egyidejűleg végleges jelleggel le kell rendezni, meg kell oldani a vállalkozó falugazdászok szakigazgatásban való részvételét. Ennek alapfeltétele, hogy a vállalkozó falugazdászok köztisztviselővé történő átminősítéséhez a szükséges forrás meglegyen a költségvetésben, ami természetesen rendelkezésre is áll.

(8.10)

A falugazdászok tevékenysége tehát a jövőben is igen fontos az ágazat, a minisztérium, a termelők számára egyaránt, ezért egyértelműen e helyről is kijelenthetem, hogy a falugazdász-hálózat nem fog megszűnni, a falugazdászok foglalkoztatása is megoldásra fog kerülni. Természetesen a megyei földművelésügyi hivatalok, a falugazdász-hálózat tevékenységéhez szükséges pénzügyi forrásoknak a költségvetésben - amikor majd elfogadtuk - egyértelműen látszani kell.

Szeretném kihangsúlyozni: ma Magyarországon mintegy 874 falugazdász van, ebből 606 a tárca irányításával, 606 köztisztviselő, 132 vállalkozó falugazdász, 136 adminisztrátor, 485-en dolgoznak a földművelésügyi és vidékfejlesztési hivatalokban, akik együttesen képezik ennek a komoly feladatnak a megoldását, ellátását - ez 1359 fő.

Szeretném kihangsúlyozni, hogy a tervezett szervezeti korszerűsítés eredményeként, mint utaltam rá, az irányítás, a végrehajtás, a területi szakigazgatás, a szakhatóság és a szolgáltatás, tulajdonképpen a gazdaszolgálat elválik egymástól. Amennyiben természetesen a falugazdászok azon része, akiknek az ellenőrzésben kell szerepet vállalniuk, nagy valószínűséggel a megyei mezőgazdasági, vidékfejlesztési hivatalok kirendeltségeihez lesz átirányítva, de ezt úgy értem, hogy a földművelésügyi és vidékfejlesztési hivatalból, ugyanis az ellenőrzést a szakhatósági feladattal nem lehet összekeverni, ezért olyan elgondolásunk van, hogy az FM-hivatalokból, a falugazdász-hálózat azon részéből azokat, akik inkább az ellenőrzési folyamatokat fogják irányítani, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz kerülnek át.

Tehát az a lényeg, tisztelt képviselőtársam, tisztelt Országgyûlés és tisztelt szakmai közvélemény, hogy a hálózatot, az intézményrendszert úgy állítsuk össze, úgy segítsük a működését, hogy azok maximálisan szolgálják a mezőgazdasági termelők, vállalkozók igényét, és minél több nemzeti, hazai forrás ezen közreműködéssel a gazdálkodókhoz, a termelőkhöz jusson, hogy a magyar vidék, a mezőgazdaság felemelkedése ezáltal is előrejusson.

Köszönöm, és kérem, fogadja el a válaszomat. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai