Készült: 2024.05.15.00:40:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

216. ülésnap (2012.09.10.), 320. felszólalás
Felszólaló Győrffy Balázs (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 7:45


Felszólalások:  Előző  320  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GYŐRFFY BALÁZS (Fidesz), a napirendi pont előadója: Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A hazai agrár- és élelmiszer-gazdaság szereplőinek integrációját ellátni hivatott agrárkamarára vonatkozó új törvény szervezeti megújításából adódó feladat további, az új agrárkamara megalakulásával, valamint a korábbi szervezetek beolvadásával összefüggő kérdésekben igényli törvényi szabályozások megalkotását, amelyek elsősorban az átmeneti időszak vonatkozásában felmerülő kérdéseket szabályozzák. Figyelemmel kell lenni a jogutódlásból eredő problémák megoldására, az első kamarai választás előkészítésére és lebonyolítására, ugyanakkor mindemellett a folyamatos működés feltételeinek biztosítására is.

Ez alapján néhány részletre szeretném felhívni az általunk benyújtott törvénymódosítás kapcsán a figyelmet. Igazából olyan tételes felsorolást szeretnék az Országgyűlés elé tárni, ami megmutatja, hogy melyek azok a finomhangolást igénylő területek, amelyek az agrárkamara működése során, az új agrárkamara működése során felszínre kerültek.

Így az egyik fontos dolog a regisztráció, ami jelenleg is zajlik. E tekintetben, az őstermelők tekintetében pontosításra volt szükség. Egyrészről abban az esetben, ha közös őstermelői igazolvány került kiállításra, a törvénymódosítás egyértelművé teszi azt, hogy ebben az esetben csak a főlapon szereplő személynek kell regisztrálnia, illetve ha valakinek egyéni vállalkozása is van amellett, hogy őstermelő, akkor egyértelművé válik most már, hogy csak az egyik tevékenysége alapján kell regisztrálnia.

Pontosítottuk, hogy a gazdálkodó szervezetek milyen esetben kell hogy regisztráljanak. Az élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszerben részt vevő vállalkozások egyértelműen tagjai kell legyenek az agrárkamarának, és ezáltal pontosítottuk azt a korábbi meghatározást, hogy csak a főtevékenységet végző gazdálkodó szervezetek esetében kell ezt előírni.

Megnyitottuk a lehetőséget a vidékfejlesztés szerepelőinek az önkéntes tagságra; itt a LEADER-egyesületek tagjaira - hangsúlyozom, a tagjaira és nem a LEADER-egyesületekre -, illetve a szaktanácsadókra gondolunk.

A tagjegyzék kiemelt jogi védelme kizárólagos tulajdona az új agrárkamarának, amely az MVH korábbi problémáival kapcsolatban szükségszerű szabályozást igényelt. A tagnyilvántartáshoz való ingyenes hozzáférés különösen a tekintetben fontos, hogy átlátható legyen a választói névjegyzék, és mindenki számára ismert legyen ez.

Bevezeti a törvényjavaslat a "megbízható üzleti partner" fogalmát, amivel azt szeretnénk elérni, hogy egyfajta belső tisztulás induljon meg a szereplők között.

Kiemelten fontos, hogy a regisztrációt november 30-ig meghosszabbítottuk. Ez annak fényében történt, hogy a miniszter úr kitűzte a választások időpontját, ami február 1. és 21. között a megyei küldöttválasztó gyűlések tekintetében, illetve március 9-én pedig az országos küldöttgyűlés megválasztása vonatkozásában most már mindenki számára ismert.

Fontos volt tisztázni a Kereskedelmi és Iparkamarával az elszámolás módját, ami közös elszámolás alapján történik most már. Ugye, itt a kamarai hozzájárulás megfizetése történt egyes szervezetek és magánszemélyek tekintetében, akik a Kereskedelmi és Iparkamarában ezt az ötezer forintot megfizették. Tisztázzuk, hogy az agrárkamara vonatkozásában ez nyilvántartásba-vételi díjként fog a továbbiakban szerepelni, egyértelművé téve annak befizetését és annak tartalmát.

A kamarai biztos elszámolását egyértelművé tesszük, kettős szabályozás volt az eredetileg elfogadott törvényben. Most ezt október 31-ében határozzuk meg, amikor is a kamarai biztosnak el kell számolnia, és természetesen megadjuk a lehetőséget arra, hogy az ehhez szükséges információkat beszerezze.

Említettem, hogy nyilvános választási tagjegyzéket vezetünk be, ami a tiszta választások egyik alapvetése lesz.

Az új kamara ellenőrző bizottsága - szóba került ez itt Szabó Rebeka képviselőtársam esetében, hogy bizonyos jogok az átmeneti elnökség tekintetében számára aggályosnak tűnnek - kapcsán szeretném önt megnyugtatni a tekintetben, hogy az újonnan felálló, megválasztott formában működő ellenőrző bizottság a mostani átmeneti elnökségi időszakban is jogosult lesz vizsgálatokat folytatni, tehát e tekintetben áthidaljuk ezt a problémát, ami természetesen érdemi, és mindenképpen odafigyelést igényel.

Fontos volt betenni azt a problémát, amivel szintén az agrárkamara működése során szembesültünk: a mérleget nincs, aki elfogadja, a küldöttgyűlés azt nem fogadta el. Tudni kell, hogy a Magyar Agrárkamara egy rulírozó hitelből él, pillanatnyilag körülbelül mínusz 500 millió forint van a számláján, és ki vagyunk szolgáltatva ilyen szempontból a bankoknak, most speciálisan egy banknak, és a bank részéről meg egy teljesen természetes elvárás, hogy elfogadott mérleggel zárjuk le az előző évet; ennek is meg kell teremteni a jogi lehetőségét.

Nagyon fontos, hogy a TEÁOR-számok tekintetében egy olyan hiányosságot pótolunk, ami egyértelmű és egyenes vonalat húz a Kereskedelmi és Iparkamara és az agrárkamara, az újonnan fennálló Élelmiszer-gazdasági és Vidékfejlesztési Kamara vonatkozásában, hisz hiányzott eddig a zöldség-gyümölcs, a hús, a tej, tojás, zsiradék, illetve a dohánytermékek nagykereskedelme. Ezeken kívül korábban is minden nagykereskedelmi tevékenység az új agrárkamara égisze alá tartozott, most ezt pontosítottuk.

Nagyon fontos volt - és itt az MVH munkatársainak a segítségét köszönjük - a törvényt olyan szempontból is újragondolni, hogy az uniós és a hazai kettős finanszírozást szűrjük ki a rendszerből, hisz természetesen nem cél, hogy elérhetetlen uniós forrásokat generáljunk azáltal, hogy bizonyos törvényi feladatokat fogalmazzunk meg a kamara számára, amelyeket egyébként uniós forrásból most is tud finanszírozni.

Még egy fontos dolgot szeretnék kiemelni, ami szintén a regisztrációhoz kapcsolódik.

(23.30)

A regisztráció tekintetében egyértelművé tettük, hogy csak a regisztrált tagok azok, akik a választói névjegyzékbe felkerülhetnek, és csak azok élhetnek majd az aktív és passzív választójogukkal a februári választásokon, akik a regisztrációt megtették a meghosszabbított november 30-ai időpontig.

Tisztelt Ház! A késői órára tekintettel nem szeretném a továbbiakban boncolgatni a törvényt, igyekeztem röviden összefoglalni a módosítás lényegét. Amennyiben képviselőtársaim megtisztelnek majd hozzászólásukkal, igyekszem majd érdemben reagálni azokra.

Köszönöm szépen, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  320  Következő    Ülésnap adatai