Készült: 2024.05.27.12:00:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

234. ülésnap (2001.10.19.), 34. felszólalás
Felszólaló Keller László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:31


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Két módosító javaslathoz szeretnék hozzászólni, az egyik a 18., a másik a 19. Én azt reméltem, hogy Sasvári képviselő úr itt be fog számolni arról, hogy hogyan jutott arra a következtetésre, hogy egy magáncégnek az állammal szembeni tartozását, igaz, 21 millió forint értékben, engedje el az Országgyűlés.

A költségvetési bizottságban próbáltuk megfejteni ezt a rejtélyt, hogy mégis hogyan került a XI. kerületi képviselő Kelet-Magyarországon egy cég közelébe, akinek van az állammal szemben ilyen tartozása, és most a képviselő úr arra tesz javaslatot, hogy ez legyen elengedve. A költségvetési bizottságban sem kaptunk erre értelmes választ. Azt reméltem, és arra vártam, hogy majd Sasvári képviselő úr megmagyarázza, hogy miért szükséges ez. Ezt annál is inkább meg kellene tenni, mert a gazdasági bizottságban sikerült a bizottság támogatását megszerezni, és látható módon egyetért az előterjesztő is ezzel a javaslattal. Elég furcsa, ha a választások előtt néhány hónappal itt képviselők arra tesznek javaslatot, hogy különböző köztartozásokat engedjünk el, az emberben a gyanú azért felmerül, hogy ez aztán mivel járhat együtt.

 

 

(10.00)

 

Babák képviselő úr már nem húszmilliózik, hanem milliárdos köztartozás elengedésére tesz javaslatot, a Magyar Televízió Részvénytársaság (Babák Mihály: Összegyűjtöttétek...) ez évben képződött köztartozásai elengedését javasolja a képviselő úr. A bizottsági ülésen hosszú vitát folytattunk, aminek eredményeként sikerült a költségvetési bizottság többségét meggyőzni arról, hogy ilyen módosító javaslatot nem lehet támogatni. Tessék megnézni az ajánlást, a költségvetési bizottság nem támogatja ezt a javaslatot, ugyanis az Országgyűlés tavaly közel 10 milliárd forintos köztartozását engedte el a Magyar Televízió Rt.-nek. Akkor a bizottsági ülésen megkérdeztem a kuratórium elnökét: kedves elnök úr, mi a garancia arra, hogy nem ismétlődik meg újra ez a köztartozás-felhalmozás? Azt mondta: képviselő úr, van egy kibontakozási terv, én személyesen tudom garantálni azt, hogy nem fog megismétlődni a köztartozások felhalmozódása. S lám, lám, most újra 1,5 milliárdot el fogunk engedni.

A bizottságban szintén megkérdeztem Babák képviselő urat, ha már javaslatot tett ilyen nagy összegű köztartozás elengedésére, mikor képződött ez a köztartozás? Miből áll ez: társadalombiztosítási járulék, szja, nyugdíjjárulék? Nem tudom, miből áll ez a köztartozás. Nem kaptam erre választ. Én azt gondoltam, a képviselő úr most el fogja mondani, mi a garancia arra, hogy 2002. január 1-jétől nem fog újratermelődni ez az adósság. Mi a garancia arra, hogy ezzel nem növekszik tovább a Fidesz befolyása a köztelevízióban? Senki ne csodálkozzon azon, ha innentől kezdve a Fidesznek ez a politikai befolyása - persze nem innentől kezdve, mert eddig is volt - még erősebb lesz. Én azt gondolom, hogy ez a javaslat, figyelemmel a médiatörvényre, egyszerűen nem állja meg a helyét. Az lenne a legjobb, képviselő úr, ha szépen visszavonná, annál is inkább, mert majd egy későbbi vitaszakaszban lesz egy 14 milliárdos tétel, amikor a köztelevíziónak költségvetési forrásból juttat jelentős támogatást a kormánypárti többség. Azt gondolom, végső soron meg fogja tenni, hiszen az előterjesztő is támogatta, s a költségvetési bizottság nyújtotta be a javaslatot - erről még fogunk szólni.

Azt gondolom, képviselő úr, az lenne a legbölcsebb, ha úgy, ahogy visszavonta a Magyar Televízió Rt. tőkeemelésére tett javaslatát, amit szeretett volna meglépni, ezt is visszavonná, és akkor szépen közelítenénk ahhoz, a Magyar Televízió Rt. finanszírozásának hogyan kell a médiatörvény keretén belül maradnia. Ha pedig nem akarja visszavonni, akkor kérem, tegye meg azt, hogy egyformán mér, és akkor a Duna Televíziónak, a Magyar Rádiónak, mindenkinek oda kell adni azt a többletjuttatást, amit a médiatörvényen kívül az Országgyűlésnek javasolnak juttatni.

Összességében ehhez a két javaslathoz szerettem volna hozzászólni, és érdeklődéssel várom a kormánypárti képviselő urak megszólalását ebben a tárgykörben. Köszönöm szépen.

 




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai