Készült: 2024.05.22.02:14:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

206. ülésnap (2001.05.09.),  126-236. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 2:47:48


Felszólalások:   41-125   126-236   236-344      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Folytatjuk munkánkat.

Soron következik a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény jogharmonizációs célú módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitája. Az előterjesztést T/4192. számon, a bizottságok ajánlását pedig T/4192/1-7. számokon kapták kézhez.

Megadom a szót Várhegyi Attila államtitkár úrnak 15 perces időkeretben, a napirendi ajánlás szerint.

 

VÁRHEGYI ATTILA, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának államtitkára, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A kormányprogram külön fejezetben foglalkozik a sajtó ügyeivel és ezen belül a rádiózásról és televíziózásról szóló törvény módosításának szükségességével. E törvény módosítása ugyanis nem csupán egy belpolitikai jelentőségű feladat, hanem mivel európai uniós csatlakozásunkat alapvetően érinti, nemzetpolitikai jelentőségű. A kormány e jelentőség figyelembevételével immár másodszor terjeszti a parlament elé elfogadásra a törvény módosítását.

Engedjék meg, hogy néhány mondatban összefoglaljam a rádiózásról és televíziózásról szóló '96. évi I. törvény, az úgynevezett médiatörvény módosításának indokait és néhány példa segítségével vázoljam a változás tartalmi oldalát.

A médiatörvény megalkotásával Magyarország az Európai Közösség vonatkozó jogszabályaival jelentős mértékben harmonizáló törvényt alkotott, ugyanakkor az Európai Bizottság már a törvény hatálybalépésének évében jelezte, hogy a jogszabály rendelkezései több ponton nem felelnek meg a televíziós műsorszolgáltatásra vonatkozó egyes tagállami törvények, rendeletek és közigazgatási rendelkezések összehangolásáról szóló közösségi irányelvnek.

A csatlakozási tárgyalások során Magyarország mind a közösségi átvilágítás során, mind pedig a '98 szeptemberében átadott tárgyalási álláspontjában vállalta a vonatkozó közösségi irányelvvel való teljes harmonizációnak a csatlakozás időpontjáig való megteremtését. A kormány ígéretet tett arra, hogy teljes körű harmonizációt célzó törvényjavaslatot készít, és azt '99 végéig benyújtja a parlamenthez. Átmeneti szabályozásra nem tartott igényt e kérdésben, miként a csatlakozási tárgyalások "Kultúra és audiovizuális politika" című fejezete egyéb témáiban sem.

A kormány ígéretéhez híven '99-ben elkészítette és az elmúlt évben beterjesztette a törvényjavaslatot, amelyet akkor az ellenzék ellenállása miatt sajnálatos módon nem fogadott el a parlament. Bízom abban, hogy az azóta eltelt időben egyre több ellenzéki képviselő gondolja úgy, hogy semmilyen körülmények között sem szerencsés megakadályozni e törvény minősített többséggel történő elfogadását, hiszen jelentősége nincs arányban a megszavazás elmaradásának akkori indokával, a médiakuratóriumok helyzetével.

Nekünk, képviselőknek, úgy vélem, könnyebb elfogadnunk ésszerű döntéseket és változtatni a nehezen tartható elutasító magatartásunkon, mint arra szükségtelenül rábírni az Unió illetékeseit. Hiszen az elmúlt évek tapasztalatainak tükrében elmondhatom, hogy az Unió tárgyalási álláspontja ezen a területen is szigorú és következetes, Magyarország csakis az acquis átvételében elért eredmények függvényében csatlakozhat az Európai Unióhoz.

A "Kultúra és audiovizuális politika" fejezet mindaddig nem kerülhet lezárásra - annak ellenére, hogy egyike volt a '98 őszén elsőként tárgyalásra megnyitott és '98 novemberében miniszteri szinten is tárgyalt fejezeteknek -, amíg Magyarország nem harmonizálja médiatörvényét a közösségi irányelvvel. Nyilvánvaló, hogy az Európai Unió több, illetőleg mélyebb kötelezettségvállalást vár el tőlünk a konformitásnak már a csatlakozás előtt történő megteremtésére.

Mindannyian tudjuk, hogy az Európai Bizottság éves országjelentéseiben rendre hangsúlyozza, hogy a hatályos médiaszabályozás nincs összhangban a közösségi szabályozással, és előrelépés nem tapasztalható e területen. Romano Prodi, a Bizottság elnöke magyarországi látogatásakor ugyancsak felvetette a problémát és sürgette annak megoldását. Épp az egyik ellenzéki képviselő jegyezte meg nemrégiben, hogy "a magyar lakosságot be lehet csapni, de Romano Prodit nem". Ajánlom megfontolásra, azzal a kiegészítéssel, hogy magam az ország polgárairól sem gondolom ezt.

Fontos kiemelni azt is, hogy az Európai Unió hasonlóképpen szigorú az audiovizuális területet támogató Média Plusz program megnyitásában. Többször kinyilvánította, hogy Magyarország csak akkor részesedhet a közösségi kulturális akcióprogramból, ha a médiatörvény összhangban áll a vonatkozó EU-irányelvvel. Hozzátenném azt is, hogy szintén a médiatörvény hiányossága miatt zárta ki a bizottság Magyarországot a Média II. programból, komoly támogatási összegeket vonva meg ezáltal a magyar audiovizuális területtől. Ezek a támogatások már évek óta nagyon hiányoznak e szférából. Kevesebb pénzt fordíthatunk hazai filmek készítésére, és kisebb az esélyünk a nemzetközi összefogással készülő alkotásokban való részvételre.

A jó gazda gondossága már régóta ismert elvárás, amely különösen vonatkozik a közélet olyan szereplőire, akik a törvényhozás munkájában vesznek részt, akkor is, ha ellenzéki pártok soraiban foglalnak helyet, és akkor is, ha kormányon vannak. Jelenleg minden lehetőségünk adott ahhoz, hogy eleget tegyünk a minden irányból szükségszerű elvárásnak. Egy hazánk van, érdekei egyértelműek!

Azt hiszem, az elmondottakból egyértelmű, hogy Magyarország számára minden szempontból fontos, hogy a jogharmonizációt célzó törvényalkotás előrehaladjon. Engedjék meg, tisztelt képviselőtársaim, hogy néhány, a módosítással érintett fontos területet említsek.

A törvényjavaslat értelmében a közösségi elvárásoknak megfelelően módosulna a törvény hatálya. A törvény hatályának kiterjesztése következtében a műsorszétosztást végző szolgáltató is felelősségre vonhatóvá válna. A műsorszétosztási tevékenységekre vonatkozna az ORTT általi nyilvántartásba vételi kötelezettség, így lehetőség nyílna a szétosztott műsor figyelésére és szankció alkalmazására a jogsértő műsorszétosztóval szemben. A csatlakozás időpontjához kötve pedig egy új, az irányelv joghatósági szabályait teljes mértékben követő hatályszabályrendszer kerülne bevezetésre.

A javaslat módosítja, áttekinthetőbbé és koherensebbé teszi a médiatörvény fogalomrendszerét. Módosítja a műsorszolgáltatás, a magyarországi műsorszolgáltatás, a reklám, a támogatás egyes részfogalmait. Bevezeti többek között a közvetlen ajánlat, a televíziós vásárlás, a televíziós vásárlási műsorablak és az európai mű fogalmát.

A médiatörvény jelenleg rögzített alapelveit - az irányelvnek megfelelően - továbbival egészíti ki. Az előterjesztés így önálló címként is átfogóan, a védett érték jelentőségéhez méltóan szabályozza a kiskorúak védelmét. A kormány ezt a kérdést, ennek jelentőségét felismerve és felvállalva, elsőként tervezi normatív módon, törvénybe foglaltan szabályozni. Új elem, új alapelv ez, ami az egyik legfontosabb része a módosításnak a kormány szándékainak tükrében. A szabályozás értelmében az olyan műsort, amely a kiskorúak fizikai, erkölcsi vagy szellemi fejlődésének súlyosan kedvezőtlen befolyásolására alkalmas, különösen a pornográfiát vagy szélsőséges, illetve indokolatlan erőszakot tartalmazó alkotásokat nem lehet közzétenni. E szabályozás szükségessége talán nem szorul magyarázatra.

A törvény a vonatkozó rendelkezéseket szigorítja, előírja a műsorszámok kategóriákba sorolását, valamint meghatározza az egyes kategóriák részletes ismérveit és az azoknak megfelelő műsorszámok közzétételének általános feltételeit. A törvényjavaslat az irányelv által meghatározott egységes műsorszerkezeti kvótákat vezet be mind a közszolgálati, mind pedig a kereskedelmi televíziók tekintetében. A hatályos médiatörvény ugyanis kizárólag a közszolgálati televízióra nézve teszi kötelezővé az európai gyártású műsorszámok előnyben részesítését, műsorszerkesztési követelmények előírásával. Ugyanakkor a magyarországi gyártású műsorszámokat - szintén kötelező műsorszerkesztési követelmények meghatározásával - az európai gyártású műsorszámokkal szemben részesíti előnyben, az utóbbiakra előírt részarányon belül.

A javaslat szerinti új rendelkezés az európai mű fogalmának segítségével előírja, hogy a műsoridő több mint fele - kereskedelmi és közszolgálati műsorszolgáltatónál egyaránt - európai műveknek jusson. Fontos ez a hazai audiovizuális kultúra érdekében. Mindemellett azt is jelenti e rendelkezés, hogy saját kultúrájához nemcsak joga, de lehetősége is lesz a magyar közönségnek hozzájutni.

Az irányelv lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy megakadályozzák a kizárólagos közvetítési jogoknak a joghatóságuk alá tartozó műsorszolgáltatók általi oly mértékű gyakorlását, hogy a közönség meghatározó részét megfosszák a közérdeklődésre számot tartó események követésétől. Hasonló szellemű, részletes szabályozást tartalmaz a témakörben a törvényjavaslat.

A bizottsági meghallgatások során többször elhangzott, hogy az ellenzék a javaslatot szakmailag elfogadhatónak tartja, ugyanakkor a médiakuratóriumok ügyének megoldatlansága miatt meg fogja akadályozni a kétharmados törvény elfogadását. A szakmai elfogadottságot jelzi az is, hogy az európai integrációs bizottság ellenzéki tagjai tartózkodtak, és nem ellenezték a javaslatot. Nem szakmai, hanem kizárólag belpolitikai okokból akarják tehát megakadályozni a törvénymódosítás elfogadását.

Az ellenzék, amely oly gyakran reagál érzékenyen az uniós véleményekre, talán ebben az esetben is hasonló érzékenységet tanúsíthatna annak érdekében, hogy ne fordulhasson elő az, hogy törvénymódosítási javaslat kétszer, egy vele arányban nem lévő, kizárólag belpolitikai indok miatt ne kerüljön elfogadásra, veszélyeztetve ezáltal az ország csatlakozási folyamatát.

 

 

(14.30)

 

A bizottság vonatkozó álláspontját illetően érdemes felidézni Michael Lake EU-nagykövet legutóbbi nyilatkozatát, amelyben hangsúlyozta, hogy vannak bizonyos kérdések, amelyek egy ország belső ügyének tekintendők, míg más kérdések, így a közösségi joganyag átvétele közvetlen hatással vannak a csatlakozás ütemére.

Mint előterjesztő tehát abban a reményben, hogy az audiovizuális szabályozásunk jogharmonizációs irányú módosításának szükségessége és sürgető volta nem kérdőjelezhető meg egyetlenegy képviselő számára sem, egyidejűleg bízom abban, hogy a szigorúan szakmai módosítás okán a konszenzus kialakítható, s a módosítás semmiképpen ne érintsen érzékeny és emiatt a jogalkotási folyamatot lassító kérdéseket. Itt nem csupán a politikailag "érzékeny" kérdésekre gondolok, hanem számtalan más olyan fontos kérdésre is, mint az esélyegyenlőséget elősegítő módosítások, a környezetvédelmi kérdések becsatornázása és persze folytathatnám a sort.

Ne felejtsük el, hogy 1996-ban a jelenlegi pártok közül egyik sem szavazott a törvény ellen, pedig politikai félelmek megfogalmazódtak, ám ezen az akkori ellenzék, a jelenlegi kormánypártok képesek voltak túllépni.

Talán nem járok messze az igazságtól, tisztelt képviselőtársaim, ha azt gondolom, hogy a csatlakozás tervezett időpontjáig nem tudnánk konszenzusra jutni valamennyi megoldandó kérdésben. Arra kérem azonban önöket, hogy ez alkalommal kíséreljük meg csupán ezeknek a megkérdőjelezhetetlenül közös, mindannyiunkat összekötő kérdéseknek a megoldását. Kérem ebben szíves támogatásukat.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most a bizottsági előadók felszólalása és a kisebbségi vélemények ismertetése következik öt-ötperces időkeretben.

Elsőként Balogh Lászlónak, a kulturális és sajtóbizottság előadójának adom meg a szót.

 

BALOGH LÁSZLÓ, a kulturális és sajtóbizottság előadója: Államtitkár Úr! Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm a szót. 2001. május 2-án tárgyalta a kulturális bizottság ismételten ezt a törvénytervezetet. Azért mondom, hogy ismételten, mert ezt megelőzően egy évvel már tettünk egy kísérletet arra, hogy ez a törvénytervezet a tisztelt Ház előtt megtárgyalva és a kétharmados többséget megkapva normális mederbe terelje Magyarország EU-csatlakozását.

A többségi vélemény megfogalmazásához - bírva a kormánypárti képviselőtársaim bizalmát - idézni szeretném a bizottsági ülésen elmondott véleményemet. Ezt megelőzően azonban tájékoztatnom kell a tisztelt Házat, hogy nem a törvényről vitatkoztunk. Arról vitatkoztunk, hogy egyáltalán hogyan viszonyuljunk ehhez az új helyzethez, ugyanis a két ellenzéki párt, az MSZP és az SZDSZ megfogalmazta azon véleményét, hogy bár a törvénytervezet minden szavával egyetért, mégsem hajlandó azt megszavazni. Innentől kezdve a bizottságunk ezzel a témával foglalkozott.

Engedje meg, elnök úr, hogy idézzem az ott elmondott szavaimat. "Azt gondoltam, hogy az ezelőtt egy évvel lefolytatott vitáink után, amikor mindnyájan elmondtuk a parlamentben, a bizottságban, az albizottságban, a sajtótájékoztatón, hogy mi a véleményünk erről, az ellenzék is megértette azt, hogy mit lehet elérni és mit lehet akadályozni e törvény hiányával. Optimistán jöttem ide, feltételeztem azt, hogy itt most nem folytatjuk a médiával kapcsolatos harcainkat, hanem meg tudunk egyezni abban, hogy amiben szakmailag egyetértünk, márpedig az ellenzék minden pártja elmondta annak idején is erről a tervezetről, hogy semmiféle szakmai kifogása nincs, meg tudunk egyezni.

Azt viszont nem tartom jó kommunikációnak, ha itt elhangzik, hogy semmi szakmai kifogás nincs, majd hozzárendelünk egy olyan problémát, amely problémák megoldását természetesen mi a kormánypárti oldalról másképp látjuk, mint az ellenzék, és ezek után nemzetközi sajtó előtt, nemzetközi szervezetek előtt arról beszélni, hogy a jogharmonizáció nem indult el ebben az ügyben, és elfelejteni azt, hogy ennek a jogharmonizációnak a jelenlegi ellenzék két pártja a gátja. Hangsúlyozom, azt hittem, hogy ma már sokkal okosabbak vagyunk ennél, és egy szakmai módosítást el tudunk fogadni Magyarország ezzel kapcsolatos szakmai tekintélye emelése érdekében."

Tisztelt Ház! Én most is optimista vagyok. Hiszem azt, hogy a bizottsági ülés óta eltelt egy hét elegendő idő volt arra, hogy az ellenzék két pártja, az MSZP és az SZDSZ átgondolja szakmailag nem tartható véleményét (Keller László: És ti is!), és ezt az előterjesztést a kétharmados törvényre való tekintettel meg fogja szavazni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

ELNÖK: A megfogalmazódott kisebbségi véleményt Pető Iván ismerteti.

Megadom a szót.

 

DR. PETŐ IVÁN, a kulturális és sajtóbizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! A kulturális bizottság kisebbsége szerint a kormány, a kormánykoalíció ez ügyben - vagy ebben az ügyben is, de most a konkrét ügyről van szó - képmutató, álságos magatartást tanúsít. Nem hiheti, hogy elfogadják az ellenzéki pártok ezt a javaslatot az adott körülmények között, mint ahogy nem tett semmit azért, hogy megteremtse az elfogadás előfeltételeit. Legalább két, két és fél éve tudja a kormánykoalíció, hogy a két ellenzéki párt ez ügyben milyen álláspontot képvisel. Annak érdekében, hogy a problémát megoldják, a kormánypártok nemhogy nem tettek semmit, hanem az ellenzéki kezdeményezéseket megfontolás nélkül lesöpörték az asztalról, a parlamentben napirendre tűzni sem engedték.

A kormánykoalíció célja a bizottság kisebbségi véleménye szerint az - és ez itt egyébként újra alátámasztásra került -, hogy azt mutassák fel, hogy a gonosz ellenzék, a két gonosz ellenzéki párt nem akarja vagy akadályozza az európai uniós csatlakozást. Nos, azt gondolom, ezt nem gondolhatják komolyan, hogy be lehet bizonyítani, hogy éppen az a két párt, amely ez ügyben nem ért egyet a kormány álláspontjával, az Európai Unió ellen lenne.

Arról van szó - ez a bizottsági kisebbség álláspontja -, hogy az európai uniós csatlakozás számunkra nem pusztán jogi formalitás kérdése, hanem tartalmi kérdés. Mi azt szeretnénk, ha a magyar médiarendszer működése és nem pusztán a jogszabályok felelnének meg az Európai Uniónak. Mint az jól ismert, az a feltétel, amit összekötünk a formális jogi szabályozás elfogadásával, legalább olyan fontos európai uniós norma, mint azok a szabályok, amelyek a törvényben vannak.

Az nem akarja egyébként az európai uniós normákat elfogadni, aki nem hajlandó biztosítani a közmédiumok kiegyensúlyozott felügyeletét. Az nem hajlandó az európai uniós normákat elfogadni, aki az Európai Unióban honos normákkal szemben és persze a magyar törvényekkel szemben diszkriminál lapokat, kitilt nyilvános rendezvényekről, aki közpénzekből kormánypárti lapokat finanszíroz. Ezek nem európai normák.

Mi ebben az ügyben egyetlenegy elemet kötünk össze az európai uniós normák jogszabályba illesztésével: a bizonyos kuratóriumi ügyet. Azt gondoljuk, hogy ez nem az ellenzéki pártok érdeke, a két ellenzéki párt érdeke, hogy Magyarország ne kapjon minden évben intőt e probléma megoldatlansága miatt, az európai normákhoz nem illeszkedő berendezkedés miatt.

Tehát világos a két ellenzéki párt álláspontja, sokszor elmondtuk. Balogh képviselő úr itt elmondott, többségi álláspont kapcsán megfogalmazott véleményét is ez ügyben őszintétlennek gondolom. Addig, ameddig a kuratóriumi ügyben nem biztosítják a kormánypártok, természetesen ellenzéki együttműködéssel a törvényesen előírt, kiegyensúlyozott felügyeletet, addig mi formális kérdésnek, formalitásnak tekintjük az európai normák hirdetését. Ez az egyik lépés vagy az egyik lába az európai uniós normák elfogadásának számunkra nem elegendő. Egyszerre szeretnénk megoldani a két dolgot, és akkor a még részletezendő észrevételektől függetlenül természetesen a jogi harmonizációt is támogatjuk.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Megadom a szót Molnár Oszkárnak, a gazdasági bizottság előadójának.

 

 

(14.40)

 

MOLNÁR OSZKÁR, a gazdasági bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény jogharmonizációs célú módosításáról szóló T/4192. számú törvényjavaslat előterjesztését indokoló jogharmonizációs és nemzetközi kötelezettségekről az előttem szóló államtitkár úr teljes körű tájékoztatást adott.

A gazdasági bizottság többségi véleményének előadójaként ehhez csak annyit kívánok hozzátenni, hogy a bizottság többsége e kérdésben az előterjesztő álláspontjával egyetértett. Én nem kívánok ismétlésekbe bocsátkozni, ezért az előterjesztés azon elemeit szeretném kiemelni, amelyek a fogyasztók, televíziónézők és rádióhallgatók számára különös jelentőséggel bírnak. Ilyen elem a törvényjavaslat által a gyermek- és fiatalkorúak kiemelt védelme érdekében bevezetendő új, komplex szabályozás. E szabályozás értelmében a törvényjavaslat kötelezi a műsorszolgáltatókat az egyes műsorok tartalma alapján történő kategorizálásra, és részletesen szabályozza, hogy milyen tartalmú műsor - a műsorelőzetest is beleértve - milyen műsorkörnyezetben, valamint milyen idősávban kerülhet közzétételre.

A televíziókban közzétett nagy számú erőszakos jelenet, durva, lélekromboló képi ábrázolás rossz hatást gyakorolhat a gyermekekre és a fiatalkorúakra, a törvényjavaslat kategorizálása pedig megkönnyíti a szülőknek azt a törekvését, hogy az ilyen műsorszámoktól megóvják gyermekeiket.

A törvényjavaslat másik, elsősorban fogyasztóvédelmi szempontból bevezetendő rendelkezése a kizárólagos közvetítési jogok gyakorlására vonatkozó szabályozás. Számos nyugat-európai és tengerentúli példa sorolható fel arra, hogy a csak előfizetéssel igénybe vehető televíziós csatornák oly módon igyekeztek előfizetőket magukhoz csábítani az ingyenes és könnyebben elérhető televíziós csatornáktól, hogy bizonyos közérdeklődésre számot tartó események - például olyan nemzetközi sportesemények, mint az olimpia, a futball-világbajnokság, a Forma-1 vagy más, nem sportcélú rendezvények, például az Oscar-díjak kiosztása, szépségversenyek - kizárólagos közvetítési jogát megszerezték, és a többi csatornát a közvetítés lehetőségéből kizárták.

E példákból kiindulva alakult ki az a nemzetközi gyakorlat, amelynek a magyar szabályozásba való beültetését a törvényjavaslat tartalmazza. Lényege, hogy a társadalom számára nagy jelentőséggel bíró eseményeket nem lehet olyan kizárólagos közvetítési jog alapján közvetíteni, ami a hazai közönség meghatározó részét megfosztaná az ilyen események figyelemmel kíséréséről.

Végezetül szeretném felhívni ellenzéki képviselőtársaim figyelmét arra, hogy a kormány által előterjesztett törvénymódosítás kizárólag jogharmonizációs szempontú módosításokat tartalmaz, amelyek Magyarország Európai Unióhoz történő csatlakozása szempontjából igen lényegesek. A csatlakozási tárgyalások folyamatában a kultúra és audiovizuális politika fejezete egyike az 1998-ban elsőként megnyitott tárgyalási fejezeteknek, és ennek ellenére a mai napig nem került lezárásra.

A közelmúltban Günter Verheugen főbiztos és Romano Prodi bizottsági elnök budapesti látogatásukon egyértelműen jelezték, hogy e területen további sürgős jogharmonizációs lépések szükségesek. A médiatörvény e módosításának elfogadása így jelen pillanatban Magyarország fontos nemzetközi érdekeit szolgálja. E nemzetközi kötelezettségek figyelembevételével a kormány eltekintett bármilyen, a szigorúan vett jogharmonizációs kötelezettségeken túlmutató, politikai vitát gerjesztő elem előterjesztésétől annak érdekében, hogy az Országgyűlésben a javaslat a szükséges kétharmados támogatást megkaphassa. Amennyiben ellenzéki képviselőtársaim a javaslat támogatását egy igen érdekes árukapcsolással a médiakuratóriumok ügyétől teszik függővé, úgy azt bizonyítják, hogy saját kicsinyes pártérdekeiken nem képesek felülemelkedni, és azokat a magyar nemzeti érdekek elé helyezik.

Mindezek alapján kérem valamennyi tisztelt képviselőtársamat, valamennyi frakciót, hogy támogassák a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

ELNÖK: A megfogalmazódott kisebbségi véleményt Podolák György úr ismerteti, megadom a szót.

 

PODOLÁK GYÖRGY, a gazdasági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. A gazdasági bizottság tárgyalta az előterjesztett törvényt. Tájékoztatni szeretném önöket, hogy 12:8 arányban tartották csak alkalmasnak a vitára. Egyetlenegy hozzászólás hangzott el az ellenzék részéről, tehát kormánypárti képviselőtársaim véleményt sem nyilvánítottak ez ügyben, ezért nagy érdeklődéssel hallgattam, hogy mi hangzott volna el azon az ülésen, amelyen részt vettem. Ezek a kérdések természetesen nem hangzottak el.

A javaslat lényegében megegyezik a 2000 áprilisában benyújtott T/1982. számú előterjesztéssel, amelynek általános vitája valóban 2000 áprilisában volt, és a zárószavazásra júniusban került sor. Az előterjesztés akkor sem kapta meg a jelen levő képviselők kétharmadának támogatását, így a parlament nem tehetett mást, mint elutasította. Az ismételt benyújtást csakugyan megerősítve, az európai uniós csatlakozási tárgyalásokon Romano Prodi és Günter Verheugen által felvetett és a Nemzetközi Újságíró Szövetség jelentésében is nagy hangsúlyt kapott - a magyarországi médiák körül kialakult - helyzet tette ezt a törvény-előterjesztést sürgőssé a kormánynak. (Várhegyi Attila: Ez nem igaz!) Hiszen az elmúlt két évben az országjelentésekben is hangsúlyozásra került, hogy a médiatörvény területén nem történt előrelépés. A törvénymódosítást a kormányzat által is kinyilvánítottan csak a külső tényezők indokolják. Tehát a jelenlegi helyzet ez, és nem az, amiről itt hallottuk az elhangzott véleményeket.

Ennek oka, hogy az ellenzéki képviselők nem értettek egyet, a törvényjavaslatot alkalmatlannak találták, tehát nem az az ok, amit itt hallottunk, hanem továbbra is fenntartjuk a korábbi álláspontunkat, hogy amíg fennáll a közszolgálati médiákban a jelenlegi állapot, a kétharmados támogatást igénylő médiatörvény semmilyen módosításához nem tudunk hozzájárulni.

Úgy gondoljuk, hogy a média működésének kell kompatibilisnek lenni az európai uniós normákkal, és nem biztos, hogy csak a papírra írt törvény az, ami ezt a sikert elérheti. Teljes egészében egyetértve szintén megfogalmazódott az államtitkár úr által elmondottakkal kapcsolatban, hogy éppen ezek a célok, amelyek az EU részéről hátrányként jelennek meg, hiszen nem tudnak különböző támogatásokat rendelkezésünkre bocsátani, ez tenné igazán indokolttá azt, hogy kompromisszum és konszenzus szülessen ezekben a kérdésekben. Én is optimista vagyok, és bízom abban, hogy kormánypárti képviselőtársaim meg tudják hozni konszenzussal azt a kompromisszumot, amivel ez a törvény működővé tehető.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most a képviselői felszólalások következnek, a napirendi ajánlás szerint 10 perces időkeretben. Elsőként Szalai Annamáriának adom meg a szót, a Fidesz képviselőjének.

 

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A magyar válogatott felsorakozik az elődöntő második mérkőzésére. Lassan megkezdődik a meccs, tét: bejutás a legjobbak közé. Nagy a várakozás a nézőtéren, hiszen az előző meccsen furcsa dolgok történtek a magyar csapat háza táján. Míg a válogatott egyik része minden erejét bevetve hősiesen küzdött, addig néhányan mintha elfelejtették volna, hogy címeres mezben vannak. A hazai bajnokságban amúgy pirosban szereplő játékosok néha mintha véletlenül ügyetlenkedtek volna, máskor direkt adták el a labdát, olykor meg belecsíptek, rúgtak, könyököltek játékostársaikba; tán megszokásból azokba, akikkel most egy csapatban játszottak. Az egyik játékos pedig, aki épphogy csak befért a keretbe, egyszer a pálya közepén leállt, nem mozdult többé, s csak üres tekintettel nézett a semmibe. Biztos kihalt madarakat vélt látni.

A lelátón az emberek értetlenül néztek, nem hittek a szemüknek, de nem értette a legesélyesebbnek vélt magyar válogatott különös viselkedését a már biztos helyen bejutott többi csapat sem.

 

(14.50)

 

Megszólaltak sorra a figyelmeztető hangok: ne csodálkozzatok, magyarok, ha nem juttok be az elit csapatok közé! Most előttünk a második lehetőség, még egy lehetőség.

Tisztelt Ház! Második alkalommal került elénk médiatörvény jogharmonizációs célú módosítása. A törvényjavaslat a médiatörvénynek kizárólag azokra a rendelkezéseire vonatkozik, amelyek a közösségi követelményekkel nem állnak összhangban. A médiatörvény megalkotásakor Magyarország az Európai Közösség vonatkozó jogszabályaival harmonizáló törvényt alkotott, ugyanakkor az Európai Bizottság már a törvény hatálybalépésének évében, 1996-ban jelezte, hogy rendelkezései több ponton nem felelnek meg a tagállami rendelkezéseknek.

Amint hallottuk: az elsők között megnyitott fejezetet, a "Kultúra és audiovizuális politika" című fejezetet a mai napig nem sikerült lezárni. Az Európai Unió '98-as és '99-es országjelentése egyaránt kifogásolta a műholdas műsorszórás, illetve műsorszolgáltatás rossz szabályozását, sürgette annak megváltoztatását. A 2000-es országjelentés megállapította, hogy mérsékelt előrehaladás volt tapasztalható az audiovizuális közösségi vívmányokhoz való közelítés terén, és további erőfeszítésekre lesz szükség. A húzódó médiatörvény elfogadása fontos lépés lehetne ebbe az irányba.

Mit is tartalmaz ez a törvényjavaslat? Egy-két részletét államtitkár úrtól hallottuk. Én csupán három fontos elemét szeretném itt kiemelni. Az egyik a műsorszétosztás szabályozása. A jelenleg hatályos jogszabályok alapján a műsorszétosztás távközlési szolgáltatásnak minősül. Ez a tevékenység nem tartozik a médiatörvény hatálya alá, így az ORTT-nek nincs hatásköre az ellenőrzésre.

A törvénytervezet a médiatörvény hatályát kiterjeszti a műsorszétosztásra, és önálló fejezetben is szabályozza e tevékenységet. A jövőben e tevékenységre is vonatkozik az ORTT általi nyilvántartásba-vételi kötelezettség. A bejelentési kötelezettség betartását az ORTT az államigazgatási eljárás szabályai szerint, bírság kiszabásának lehetőségével felügyeli majd. A nyilvántartásba-vétel alapján pedig lehetővé válna a szétosztott műsor figyelése és szankció alkalmazása a jogsértő műsorszétosztóval szemben.

Közismert tény az, hogy Magyarországot nemcsak erkölcsi kár, hanem anyagi kár is érte amiatt, hogy a műsorszétosztást nem szabályozzuk, bár a tagjelöltek közül Magyarország egyedüliként részt vehetett a Média elnevezésű filmes programban, de már kizárták a Média II programból, és nem nyer felvételt a Média Plusz programba sem, amiatt, hogy Magyarországról az HBO Polskát továbbítják. Sajnálatos ez, és remélem, hogy a médiatörvény megszavazásával módosítani tudunk ezen a tényen is.

A másik fontos elem az európai művek arányára vonatkozó kvóta bevezetése és az ezzel összefüggő módosítások sora. Az irányelv szabályozza a tagállamok egyes műsorszerkezeti követelményekkel kapcsolatos kötelezettségeit, előírja, hogy a műsoridő több mint fele - mind a közszolgálati, mind pedig az egyéb műsorszolgáltató esetében - európai műveknek jusson.

Ezeket a követelményeket az irányelv kiegészíti az európai mű fogalmának megadásával. A médiatörvény jelenleg az irányelvtől eltérő műsorszerkezeti követelményeket támaszt, csupán a közszolgálati műsorszolgáltatót kötelezi arra, hogy évi műsoridejének legalább 70 százalékát európai gyártású műsorszámokból szerkessze, a kereskedelmi televíziókat pedig nem.

A törvényjavaslat bevezetné az értelmező rendelkezések körébe az európai mű fogalmát, valamint az egyes műsorszolgáltatási követelmények hatályos rendelkezéseinek módosítása mellett az irányelv által meghatározott műsorszerkezeti kvótákat, mind a közszolgálati, mind pedig a kereskedelmi televíziók tekintetében is. Ezzel egyidejűleg hatályon kívül helyezi a közszolgálati televíziók számára a magyar művek előnyben részesítését előíró rendelkezéseket.

A harmadik legfontosabb elem - mint az már többször elhangzott - a kiskorúak védelme. "Apák bűnéért sokszor sír a gyermek." - mondta Dante. Audiovizuális környezetünk súlyosan szennyezett. A törvényhozók felelőssége, a mi felelősségünk, egyben alkotmányos kötelezettségünk, hogy megtisztítsuk azt. Rajtunk múlik, hogy meg tudjuk-e óvni a jövő generációját, hogy ne kelljen sírniuk a felnőttek bűneiért.

Ezért is és természetesen az irányelveknek megfelelően szabályozza, foglalja egységbe a kiskorúak védelmét a leendő médiatörvény.

A jelen médiatörvényben ugyan elszórtan találhatók a kiskorúak védelmére vonatkozó rendelkezések, de ezek tartalmukban nem felelnek meg az irányelv normáinak. Ezt szeretnénk közös felelősséggel módosítani.

A törvénytervezet alapelvi szinten, önálló címként, összefüggően szabályozza a kiskorúak védelmét szolgáló rendelkezéseket, ezzel összefüggésben a kategóriába sorolást, az egyes kategóriák legfontosabb ismérveit és az azoknak megfelelő műsorszámok közzétételének általános feltételeit, illetve - mint azt már hallottuk - bizonyos esetben a tiltását.

Tisztelt Ház! Mint ahogy többen említették előttem, a törvényjavaslat kizárólag a médiatörvény azon részeit kívánja megváltoztatni, amelyek nem harmonizálnak az Európai Unió szabályaival, hogy elkerüljük a belpolitikai csatározásokat. Az Európai Unió és más rangos nemzetközi szervezetek jelentései egyaránt megállapították, hogy az utóbbi három évben Magyarországon a sajtó szabad, a médiapiaci verseny élénk, a közszolgálati médiumok irányítási, a közszolgálati és kereskedelmi médiumok felügyeleti modellje megfelel az európai modellnek. Mindenféle, ezzel ellentétes állítás, téves. Így a törvény ezen szakaszai nem szorulnak változtatásra.

A törvényjavaslat bizottsági és nyilvános vitáin a baloldali ellenzék fellépése éppen ezért nagyon nehezen érthető, Örkény egyik egypercesét juttatja eszembe. A jelenet a múlt század második felében talán egy balatoni strandon játszódik. Hősünk belép egy üzlethelyiségbe, és így szól:

"- Kezét csókolom. Lehet itt felfújható gumimatracot bérelni?

- Mit mond?

- Rossz helyen járok? Pedig azt mondták, hogy ebben a zöld bódéban van a Belkereskedelmi Minisztérium strandlerakata.

- Ez itt a Belkereskedelmi Minisztérium strandlerakata. De mi csak nyugszékeket, vízisít és felfújható gumimatracot adunk bérbe.

- Nagyszerű. Nekünk két gumimatracra lenne szükségünk.

- Egy szavát sem értem. Sprechen Sie deutsch?

- Nicht deutsch.

- Tudok egy kevesek franciául. Vu sprechen franszé?

- Nicht franszé.

- Hát milyen nyelven lehet magával beszélni?

- Sajnos, csak magyarul."

A párbeszéd hosszan folytatódik, már-már filozófiai mélységeket ölt, hősünk nem adja föl.

"- Mit szólna hozzá, ha két nyugszéket kérnék?

- Tessék parancsolni. Van napellenzős, napellenző nélküli.

- Nagyon helyes. No most, hogy állnak a vízisível?

- Az három méretben létezik. Melyiket adjam?

- Semelyiket. Én ugyanis két gumimatracot szeretnék.

- Két micsodát?

- Különös. Úgy látszik, ezt az egyetlen szót sehogy se tudjuk megérteni.

- Milyen szó ez?"

És folytathatnánk tovább.

Tisztelt Ház! Ennek a novellának az a címe, hogy "Sokszor a legbonyolultabb dolgokban is jól megértjük egymást, de előfordul, hogy egészen egyszerű kérdésekben nem".

Tisztelt Baloldali Képviselőtársaim! Meggyőződésem, ennek ellenére, mégis képesek vagyunk egy nyelven beszélni. Kérem, tegyék végre félre belső problémáikat, vélt sérelmeiket! Vegyék fel a címeres mezt! Segítsenek abban, hogy közös célunkat, az Európai Unióhoz történő csatlakozásunk feltételeit teljesíthessük!

Az Európai Bizottság figyelmeztetett, ne őket hibáztassuk, ha másodszor sem sikerül a médiatörvényt módosítani. A Fideszen, rajtunk nem fog múlni a siker. Kérem az ellenzék felelős magatartását, hiszen egy térfélen küzdünk. Ezúttal ne szalasszuk el a lehetőséget!

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiban.)

 

ELNÖK: Szabó Zoltán, az MSZP képviselője következik felszólalásra. Megadom a szót.

 

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Déjà vu - már láttam, mondja a francia, ha életében először lát valamit, de bosszantóan emlékezteti valamire. Déjà vu - mondhatnók most, láttuk már ezt a törvényt, még akkor is, ha frissen benyújtott törvényről van szó. Hasonló volt az érvelés a médiatörvény jogharmonizációs célú módosítása tárgyában; az egy esztendővel ezelőtt benyújtott és tárgyalt törvényjavaslat lényegében és több helyütt szó szerint is megegyezik a most előttünk fekvővel.

Elmondtuk akkor is: ezt a törvényt nem azért nem támogatjuk, ami benne van, hanem azért nem támogatjuk, ami hiányzik belőle.

(15.00)

 

Elmondtuk, hogy egy dolog a médiatörvény és a médiára vonatkozó jogszabályok európai előírásokkal való összhangba hozatala, másik dolog a média területén érvényesülő gyakorlatnak, a médiafelügyelet gyakorlatának az európai elvekkel való összhangja. Ez a két dolog - erre utal az Európai Unió valamennyi megnyilvánulása - az Európai Unió számára két egyenrangú dolog, a magyar csatlakozási tárgyalásokon mind a kettő, mind a két területen az európai viszonyok megteremtése előfeltétele a magyar csatlakozásnak.

Elmondtuk akkor, hogy nem kívánunk asszisztálni ahhoz, hogy a médiatörvény előírásait összhangba hozzuk ugyan az acquis communautaire-rel, ugyanakkor az európai médiaviszonyok megteremtése ügyében semmit ne lépjünk előre, és ennek megfelelően jottányival se kerüljünk közelebb az uniós csatlakozáshoz. Elmondtuk, nem kívánunk asszisztálni ahhoz, hogy a kormánykoalíció a jogharmonizáció fügefalevelével kívánja takarni meztelenségét, hogy jó tanuló módjára fel akarja mutatni az Európai Unió felé az acquis-val összhangba hozott magyar médiatörvényt, és elegánsan hallgasson a magyarországi médiahelyzet balkáni állapotáról.

Elmondtuk akkor, egy esztendővel ezelőtt, hogy az Európai Unió ajánlásai mint jogszabályok rendkívül fontosak, az Európai Unió kohéziós erejét adják, de ennek a kohéziós erőnek van valamilyen sokkal mélyebben fekvő, egyetlen európai ajánlásban, jogszabályban le nem írt, mégis mindenki által betartott alapelvrendszere. Elmondtuk, hogy a fennálló helyzet két ilyen európai alapelvet sért. Sérti a törvények uralmának elvét, azt az elvet, hogy az egyes egyének a törvény alá tartoznak, kötelesek hatalmi pozíciójuktól függetlenül - sőt minél magasabb hatalmi pozíciót foglalnak el, annál inkább - betartani a törvényeket. Márpedig a Magyarországon fennálló médiahelyzet törvénytelen. Törvénytelen, ahogyan erre az Alkotmánybíróság némileg dodonai határozatában, de elég egyértelműen rámutat, és törvénytelen, ahogy ezt az azóta lemondott legfőbb ügyész kinyilvánította.

És van egy másik európai alapelv: a szélsőjobboldallal való kormányzati együttműködés tilalma. Márpedig azt, hogy ez a médiahelyzet Magyarországon olyan, amilyen, a jelenlegi kormánykoalíció a MIÉP-pel együttműködve, nem is nagyon titkoltan együttműködve éri el és tartja fenn. Elhangzott Michael Lake nagykövet úr figyelmeztetése, hogy vannak dolgok, amelyek az adott államok belső ügyei, és vannak, amelyek nem belső ügyek. Valóban nem belső ügy, hanem az Unió ügye, hogy egy csatlakozni vágyó tagállam hajlandó-e a Bizottság ajánlásait érvényesíteni jogrendszerében. De nem belső ügy az sem, hogy egy csatlakozni vágyó tagállam hajlandó-e az Európai Unió legalapvetőbb elveit és normáit érvényesíteni napi gyakorlatában. Elmondtuk, hogy hiába a jogharmonizáció, hiába módosítjuk a médiatörvényt az Európai Unió ajánlásainak megfelelően, mindaddig, amíg a közmédiumok egyoldalú kormányzati felügyeletén nem változtatunk, az Európai Unió szemében semmivel nem kerül közelebb a magyarországi médiaállapot az európai kívánalmakhoz.

Most, egy esztendő után mondhatnók azt, hogy nem változott semmi, tehát az, amit egy évvel ezelőtt mondtunk, ugyanúgy érvényes. De nem mondjuk, ugyanis változott. Változott - az is elhangzott ma már itt a vitában, hogy az ellenzék mindig olyan érzékeny arra, hogy mit mond az Európai Unió. Valóban, mi érzékenyek vagyunk arra, hogy mit mond az Európai Unió, és figyeljük azt a változást, amely az Európai Unió kommunikációjában elég félreérthetetlenül bekövetkezett e két, a médiatörvénnyel, illetőleg a magyarországi médiahelyzettel kapcsolatos álláspont egymáshoz való viszonyában. Figyeltünk Michael Lake úrra, a hazánkba látogató Romano Prodi úrra, a Bizottság elnökére és Günter Verheugen úrra, a bővítési biztosra, és figyeltünk az Európai Unióval ugyan függelmi viszonyban nem lévő, de ugyancsak európai intézmény, az Európa Tanács állásfoglalására. Prodi úr, Verheugen úr a diplomáciai életben szokatlan kendőzetlen nyíltsággal hívta fel a figyelmet az általunk is említett problémára, miközben az Európa Tanács által médiaügyben és sajtószabadságügyben elfogadott jelentés éppen a mondott probléma miatt elmarasztalta Magyarországot is. Világosan látható, hogy az európai intézményekben a politikus, a politikai testületek véleménye határozottan elmozdulni irányul, és nem egyenrangú, hanem egyre sürgetőbb és egyre fontosabb követelménynek tekintik az európai viszonyok megteremtését és nemcsak az európai jogszabályok átvételét.

Tisztelt Ház! Mi a magunk részéről úgy véljük, a médiatörvényt nem kell módosítani ahhoz, hogy az európai viszonyok helyreálljanak. Az, ami ma két és fél év után a magyarországi közmédiumok felügyeletében zajlik, nem a médiatörvény következménye. Való igaz, hogy a médiatörvény számos ponton módosításra szorul, de ezt a helyzetet nem a médiatörvény, hanem a magyar kormánykoalíció politikai akarata hozta létre. Kósa Ferenc képviselőtársamnak van egy többször elmondott mondata, amelyet ugyan az ő engedelme nélkül, de bizonyára hozzájárulásával idézek: ő azt mondta, a holokauszt nem azért történt, mert rossz volt a korabeli német gáztörvény.

Mi úgy gondoljuk, hogy a kormánykoalíció politikai akaratát kinyilváníthatná, megoldhatná - az ellenzékkel együttműködve természetesen - a média területén fennálló helyzetet. Erre voltaképpen egyetlen háromhetes törvényhozási ciklus is elegendő, és ezt követően részünkről semmi akadálya a törvény akár jelenlegi formájában történő megszavazásának. Ha azonban ez nem fogadható el a kormánykoalíció részére, nem zárkózunk el az elől sem, hogy módosító indítványokkal a törvény más pontjaihoz is hozzányúljunk, olyan pontjaihoz, amelyek garanciát teremtenének arra nézve, hogy az ellenzék jogos igénye - a megosztott felügyelet, tehát olyan felügyelet, amely a törvénytelenül megszerzett, kizárólagos ellenőrzést nem törvényesíteni kívánja, hanem az ellenzékkel megosztani kívánja - teljesüljön.

A mi számunkra elfogadható a Pető Iván képviselőtársunk által tegnap benyújtott bármelyik változat, legalábbis tárgyalási alapként elfogadható, és elfogadható minden más olyan, ettől eltérő változat is, amely ezt az általam említett problémát végre rendezi. Rajtunk, a mi szándékunkon és a mi együttműködési készségünkön nem fog múlni sem a médiatörvény harmonizációja, sem az európai uniós csatlakozás. A labda, mint egy másik SZDSZ-es politikus mondta volt tegnap, most a kormány térfelén pattog.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra jelentkezett Balogh László úr, az MDF képviselője. Megadom a szót.

 

BALOGH LÁSZLÓ (MDF): Elnök úr, köszönöm a szót. Csak szeretném képviselőtársam, Szabó Zoltán figyelmét fölhívni, hogy ha idéz, akkor az Alkotmánybíróság döntését pontosan idézze, hisz nem az volt a döntés, amit ő elmondott az előbb.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Szalai Annamária, a Fidesz képviselő asszonya.

 

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm. Az Alkotmánybíróság valóban azt mondta, hogy a kuratóriumok jelenleg törvényesen működnek, hiszen kisebb kockázat az, hogy féloldalas egy kuratóriumi elnökség, mintsem az, hogy ne legyen elnöksége a közszolgálati médiumoknak.

 

 

(15.10)

 

 

Még egy pontosítás szükséges. A médiumok felügyelete teljes egészében megfelel az európai normáknak, mint mondottam, senki nem kifogásolta azt. A hivatkozott európai uniós jelentés szó szerint a következőt mondja: "A közszolgálati televíziót és rádiót kuratóriumok felügyelik, amelyben a posztok egyharmadára egyenlő esélyekkel jogosultak a kormánykoalíció és az ellenzék képviselői. Annak következtében, hogy a posztok elosztásáról nincs egyetértés az ellenzéki pártok között, jelenleg három kuratóriumból kettőben csak kormánypárti tagok vannak." Tehát ez a helyes idézet az európai uniós országjelentésből.

Még egy pontosítást szeretnék tenni. Többször elhangzott az Európai Bizottság közelmúltban tett látogatásáról vélemény, ott is a tényekre kellene korlátozódnunk. Nekem szerencsém volt részt venni a kibővített európai bizottsági ülésen, ahol Prodi úr elmondta, hogy nem a bizottság felelőssége lesz az, ha Magyarországon nem tudnak megegyezni az ellenzéki pártok.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Bauer Tamás úr, az SZDSZ képviselője.

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm szépen, elnök úr. Azt gondolom, hogy Szalai Annamária idézete sem volt teljesen pontos. Az Alkotmánybíróság abban a kérdésben, hogy törvényesen működnek-e a kuratóriumok, nem foglalt állást, mert nem foglalhatott. Az Alkotmánybíróság abban a kérdésben foglalt állást, hogy lehet-e alkotmányos a csonka kuratórium, és azt mondta, hogy bizonyos esetekben lehet.

Hogy most milyen helyzet van, hogy ez ilyen helyzet-e, ebben nem az Alkotmánybíróság foglalt állást, hanem a legfőbb ügyész. Emiatt ma már nem is legfőbb ügyész.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Szabó Zoltán úr, az MSZP képviselője.

 

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Én is az alkotmánybírósági végzésre szeretnék utalni. Az Alkotmánybíróság, mint jól tudjuk, jogszabályokról mondhat ítéletet. Az Alkotmánybírósághoz intézett kérdés az volt, hogy nem alkotmányellenes-e a médiatörvénynek azon passzusa, amely lehetővé teszi a csonka kuratóriumok működését, és az Alkotmánybíróság válasza az volt, hogy nem alkotmányellenes, mert végső soron, ha végképp nem lehet másképpen, még mindig fontosabb, hogy legyen valamilyen gazdája a közszolgálati médiumoknak, mint az, hogy egyáltalán ne legyen gazdájuk.

De ezzel a végzéssel az Alkotmánybíróság egyáltalán nem mondta ki a jelenleg működő kuratóriumi elnökségek törvényességét, míg ezzel szemben az a személy, aki tisztségénél fogva jogosult volt arra, hogy a Magyarországon működő alapítványok és közalapítványok működésének törvényességéről véleményt alkosson - ez a legfőbb ügyész -, a legfőbb ügyész úr világosan kifejtette, hogy az Alkotmánybíróság ítéletéből, végzéséből eredeztetett felfogása szerint a csonka elnökségekkel működő, közszolgálati médiumokat felügyelő kuratóriumok bizony törvénytelenül működnek.

Hasonlóképpen én nem kívánnék további ténybeli vitákba belemenni, hogy egy országjelentésnek vagy egy főbiztosi kijelentésnek mely részét idézik és milyen formában idézik. Valóban én is egyetértek azzal, hogy Prodi úr azt mondta, hogy nem az Európai Bizottság felelőssége lesz az, ha - és innentől mindenki értelmezze, hogy mit gondolhatott Prodi úr.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Várhegyi Attila államtitkár úr.

 

VÁRHEGYI ATTILA, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Csak szeretném felhívni a tisztelt Országgyűlés figyelmét arra, hogy az, amiről Szabó képviselő úr beszélt az MSZP részéről hosszú perceken keresztül, az egyébként a kulturális és sajtóbizottság feladatkörébe tartozik. Tudomásom szerint ott egyébként több mint két évvel ezelőtt megkezdődött egy egyébként terméketlen és eredménytelen munka - nevezzük jobb híján munkának.

Itt ma egészen másról van szó, és immár másodszor van egészen másról szó. Hiába próbálja meg, igen tisztelt Szabó képviselő úr, immár második alkalommal azt a vezérszónoki hozzászólását elmondani, hogy egy más pályára, az őáltala kedvesnek tartott pályára terelje e törvény vitáját. Itt arról van szó, amit ön írásban is megkapott, és arról van szó, amivel egyetértett mindazon szervezet, amelyről ön beszélt, és mindazok a személyek, akikről ön beszélt.

Egyetértettek önök is ezekkel az indítványokkal, és arra kérem önöket, hogy e törvényjavaslattal kapcsolatban fogalmazzák már meg végre egyszer, hogy milyen kifogásaik vannak, mert hozzátenni még nem sikerült két év alatt e néhány paragrafushoz, amelyet a kormány immár másodszor terjesztett be. Kérem, hogy erre koncentráljanak, és ez legyen az elsődleges feladat. A többi vitát pedig ott és akkor játsszák le, amikor azt önök szükségesnek tartják, de ne e törvényjavaslat kapcsán, hanem a megfelelő formában és helyen.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Szanyi Tibor úr, az MSZP képviselője.

 

DR. SZANYI TIBOR (MSZP): (A mikrofonja nem működik megfelelően.) Köszönöm szépen, elnök úr. Kicsit döbbentem hallgattam az államtitkár urat, mert végül is ő nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy elmagyarázza, hogy az ellenzék miről beszéljen. Ez egyébként beleillik abba a folyamatba, amely ebben a parlamentben zajlik egy ideje.

Két dolgot szeretnék említeni. Az egyik az, hogy ha már itt elhangzott egy halom idézet a különböző látogatások történetéből, alkotmánybírósági és egyéb... Nem működik? (Hordozható mikrofonba:) Szóval, a rengeteg idézet és az ezekhez kapcsolódó vita közepette azért van egy nagyon fontos mondat, amit meglehetős nyíltsággal Günter Verheugen egyszer már, körülbelül másfél évvel ezelőtt ebben a parlamentben, ennek a parlamentnek az egyik bizottságában elmondott, ez a mondat egyébként nagyon rövid, így hangzott: "Nincs demokrácia abban az országban, ahol a közszolgálati médiumok irányító és ellenőrző testületeiben nem szerepel az ellenzék." E problémával küszködünk, nem tudom már mióta.

A másik dolog, amit szeretnék hozzátenni, hogy az eddigi felszólalásokhoz képest - és ezt az államtitkár úr felé vigaszul szeretném mondani -, ami módosító javaslatot benyújtottak, összességében technikailag valóban akár elfogadható is lenne, de itt még van egy pluszszempont: technikailag sem az, de ezt majd egy rendes hozzászólásban fogom kifejteni.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Szabó Zoltán úr, az MSZP képviselője.

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Szeretném felhívni az államtitkár úr figyelmét, hogy nem én kívánom, pontosabban szólva, én nem a nekem kedves terepre kívánom terelni e törvényjavaslat vitáját, hanem az Európai Unió számára kedves és általa több ízben is emlegetett terepre szeretném átterelni.

Az átterelés vádját egyébként szívesen vállalom. Az államtitkár úr pontosan tudja, hogy házszabályszerűen ehhez a javaslathoz nem nyújthatóak be olyan módosító indítványok, amelyek az általunk említett problémát kezelnék, tekintettel arra, hogy nincsenek megnyitva azok a passzusok, amelyekhez hozzá kellene ennek érdekében nyúlni.

Azt is pontosan tudja, hogy az ellenzék számtalan javaslatkísérletet tett arra nézve, hogy hogyan lehetne ezt az ügyet kezelni. Egyik sem jutott el arra a szintre, hogy a tisztelt Ház egyáltalán tárgysorozatába vegye, minthogy pedig ebben a Házban nem nekünk van többségünk, ez megint csak nem a mi felelősségünk.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Balogh László úr, az MDF képviselője.

 

BALOGH LÁSZLÓ (MDF): Köszönöm szépen a szót. Én nagyon örülök, hogy az MSZP képviselői fölvetették, hogy mely országokban van demokrácia. Nekem meggyőződésem, hogy abban az országban, ahol nem lehet szabad a sajtó, nincs demokrácia. A polgári kormány alatt Magyarországon szabad a sajtó; a nemzetközi szervezetek által a Horn-Kuncze-kormány alatt a részben szabad sajtó kategória állt. Örülök annak, hogy fölvetették ezt a kérdést, és mód volt ezt a megjegyzést megtenni.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Szabó Zoltán úr, az MSZP képviselője.

 

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Talán a Freedom House-nak ezzel a jelentésével való misztifikálást egy időre be lehetne fejezni. Mindenki pontosan tudja, hogy a Freedom House jelentésében Magyarország sajtójának részben szabad besorolása egyetlenegy területen elért alacsony pontszámnak volt köszönhető, annak, hogy nem létezett kereskedelmi televíziózás Magyarországon. A kereskedelmi televíziózást, annak lehetőségét a Horn-kormány alatt elfogadott, egyébként az akkori parlament hat pártja közül ötnek a szavazatával elfogadott médiatörvény teremtette meg; attól kezdve - attól kezdve, hogy a törvény erre lehetőséget adott, és csakugyan megindultak a kereskedelmi televíziók Magyarországon - kapta meg a Freedom House-tól a teljesen szabad besorolást a magyar sajtó.

Tehát nem arról van szó, hogy míg korábban üldözték a szabad sajtót Magyarországon, ma semmi probléma a sajtó szabadságával, arról volt szó, hogy volt egy olyan terület, amelyet törvényes felhatalmazás hiányában addig sem az Antall-kormány, sem a Horn-kormány nem tudott teljesíteni, a törvényes felhatalmazást az 1996. évi I. törvény, amelyet médiatörvény néven ismerünk, teremtette meg. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

 

(15.20)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Balogh László, az MDF képviselője.

 

BALOGH LÁSZLÓ (MDF): Köszönöm szépen, elnök úr. Mindent lehet magyarázni így is, úgy is, a tények magukért beszélnek. Akkor nem volt szabad a sajtó, most szabad a sajtó. (Bauer Tamás: Ez hülyeség!) Le van írva, el lehet olvasni, kérem, és nagyon örülök neki, hogy Szabó képviselő úr nagyon pontosan tudja, hogy miért történtek ezek a besorolások, azért én másra is emlékszem. (Bauer Tamás: Mire?) Emlékszem arra, hogy a közszolgálati televízióból hogyan távolították el azokat az embereket, akik nem a Szocialista Párthoz vagy az SZDSZ-hez tartoztak, arra is emlékszem, hogy polgári lapokat hogyan tüntettek el annak idején, arra is emlékszem, hogy mi módon és hogyan kerültek újságírók utcára.

Tehát ez mind hozzátartozik ahhoz, hogy a Horn-Kuncze-kormány alatt nem volt szabad Magyarországon a sajtó, és erre nemzetközi - ha így tetszik - pecsét is került.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Pető Iván, az SZDSZ képviselője. Megadom a szót.

 

DR. PETŐ IVÁN (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! Az ember reménykedik abban, hogy a parlament akkor lesz majd sportszerű, ha az egyik oldal képviselői figyelmeztetik esetleg egymást, ha következetlen magatartást tanúsítanak. Ha államtitkár úr bennünket, jobban mondva az MSZP képviselőjét figyelmeztette, hogy nem a tárgyhoz tartozó dolgokról beszél, zárójelben jegyzem meg, hogy államtitkár úr is elég jelentősen eltért a konkrét tárgytól, amikor a maga előadói beszédét tartotta az előző két törvényjavaslat kapcsán.

Természetesen a kormánypárti képviselők is sok ódát zengtek egy nagyon bürokratikus rendelkezés kapcsán, talán érdemes lett volna Balogh képviselő úrnaknak most a konkrét tárgyhoz kevéssé tartozó megszólalása kapcsán is megjegyezni, hogy a tárgyra érdemes térni. Balogh képviselő úr egyébként - nem tudok más kifejezést használni - szégyenletesen tájékozatlan ebben az ügyben. Ha az lenne a mérce, amit a képviselő úr itt elmondott, hogy ki került az utcára, ki nem került az utcára, melyik kormány alatt milyen lap ment tönkre, milyen lap nem ment tönkre, akkor ma sem lenne szabad a sajtó. Nem ez volt a mérce, hanem amiről Szabó képviselő úr beszélt. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Molnár Oszkár úr, a Fidesz képviselője.

MOLNÁR OSZKÁR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Megmondom őszintén, én azt hittem, hogy most az előttünk fekvő törvénytervezetről fogunk vitázni. Erről a törvénytervezetről - ahogy államtitkár úr is jelezte az előbb - még egy szó sem esett a mai ülésen ebben a Házban.

Szanyi képviselő úr azt mondta néhány perccel ezelőtt, hogy nem törvényes az a médiakuratórium, amiben nem szerepel az ellenzék. (Bauer Tamás: Nem ezt mondta.) Tisztelt Képviselő Úr! Az, hogy a médiakuratóriumoknak nincs egyetlen ellenzéki tagja sem, az kizárólag az önök hibája, nem pedig a kormánypártok hibája.

Felmerül bennem az a gondolat, mivel ez az előttünk fekvő törvénytervezet kizárólag jogharmonizációs célokat szolgál, felmerül bennem az a kérdés: akarnak önök egyáltalán az Európai Unióba lépni?

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Szalai Annamária, a Fidesz képviselője.

 

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm a szót. Egyetlenegy apró kérdésem lenne. Ausztriában nem szabad a sajtó, mert nincsenek kereskedelmi tévéadók?

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Koppánné Kertész Margit, a Független Kisgazdapárt képviselője.

 

KOPPÁNNÉ DR. KERTÉSZ MARGIT (FKGP): Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ígérem, hogy én kifejezetten a szakmai munkáról szólok. Hozzászólásomban a Független Kisgazdapárt frakciója nevében szeretném előrebocsátani, hogy a szakmai munkát fogom ismertetni és elemezni, a törvénynek mindazokat a javaslatait, amelyeket a Ház elé tárt.

Joggal vetődik fel az a kérdés, hogy mi indokolja az 1996. évi I. törvény módosítását, miért vált szükségessé a törvényjavaslat előterjesztése. Ahogyan a bizottsági ülésen az illetékes tárca helyettes államtitkár asszonya mondta, már 1996-ban, a médiatörvény megalkotásakor jelezte az Európai Bizottság, hogy a törvénynek több rendelkezése nem felel meg a közösségi követelményeknek, vagyis szükségessé válik a módosítás a jogharmonizáció megteremtése érdekében.

Lényegüket tekintve a változtatások több csoportba sorolhatók, több területet érintenek. Talán három ilyen kérdéskör az, amely felvetődik, amely köré csoportosíthatók a tervezett változtatások. Az első ilyen kör a műsorszétosztás kérdése, amely valójában a műsorszétosztásnak a médiatörvény hatálya alá kerülését jelenti. Ugyanis a jelenleg hatályos rendelkezések alapján a műsorszétosztás távközlési szolgáltatásnak minősül, és értelemszerű, hogy így nem gyakorolhatja az Országos Rádió és Televízió Testület ellenőrzési jogosítványait.

A változtatás egyik eleme többek között az, hogy új, önálló fejezetben kerül szabályozásra, és a módosítás kiterjed a magyarországi műsorszétosztásra. Részletesen taglalja, több pontban határozza meg a tervezet, hogy mely esetekben terjed ki a tervezett módosítás a műsorszolgáltatásra, székhelytől és szerkesztői döntések meghozatalának helyzetétől függően, valamint arra is, mikor nem alkalmazhatók a fent megnevezett rendelkezések.

Tisztelt Képviselőtársaim! A második kérdéskört illetően a tervezet bevezeti az európai mű fogalmát, azaz előírja, hogy a műsoridőnek több mint a felét mind a közszolgálati, mind egyéb műsorszolgáltatók esetében az európai műveknek kell kitenni.

A harmadik kérdéskör: szabályozásra kerül a kiskorúak védelmére szolgáló rendelkezések megalkotása, a kizárólagos közvetítési jog, a reklám kérdése. A kiskorúak kérdéskörénél fontos változás a műsorszámok 1-től 5-ig terjedő kategóriába sorolása, valamint kifejezetten rendelkezik arról a tervezet, hogy nem lehet közzétenni olyan műsorszámot, amely alkalmas a kiskorúak fizikai, erkölcsi vagy szellemi fejlődésének súlyosan kedvezőtlen befolyásolására.

Figyelemfelhívásként említem meg, hogy érkeztek hozzám olyan jelzések, miszerint ezt a fajta ellenőrzési folyamatot a gyermekeknek szánt műsorok esetében is meg kellene tenni. Azt hiszem, érdemes ezt a kérdéskört is végiggondolni, és amennyiben nem késő, módosító javaslatként célszerű lenne beemelni a törvénytervezetbe.

A reklámból azokat szükséges szabályozni, amelyek a televízió képernyőjéhez kapcsolódnak. Az irányelvek túl részletesen szabályozzák a műsorszámok reklámmal való megszakíthatóságát, a kiskorúak védelmét a reklámozásban, valamint külön rendelkezik az egyes áruk, gyógyszertermékek törvényes reklámozásáról, a televíziós vásárlásról.

Szükségesnek tartom megemlíteni, hogy a bizottsági ülésen az ellenzéki pártok is kinyilvánították egyetértésüket a tekintetben, hogy a jogharmonizációt, valamint a kiskorúak kérdéskörét igenis szabályozni kell. Abban azonban eltérőek voltak az álláspontok, hogy valójában milyen feltételek megléte esetén tudják támogatni ennek a törvénynek a módosításait.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az általános, értelmező rendelkezések közül a tervezet többet pontosít, mint például a klasszikus reklám fogalmát, valamint a közvetlen ajánlat fogalmát. A magyarországi műsorszolgáltatás fogalomkörébe beemeli a magyarországi műsorszétosztás, a műsorszám fogalmához pedig a műsorszám előzetes definícióját is.

A műsorszolgáltatás, a műsorszolgáltató, a reklám, a támogatás megfelelően határozza meg az európai mű fogalmát. Az európai mű fogalmának bevezetése elengedhetetlen a műsorszerkezeti követelmények érvényesítése érdekében. Itt elsősorban az irányelvben leírt fogalmakat tekinti a törvényalkotó kiindulási alapnak. Ezt alkalmazni azonban csak az irányelvnek megfelelő műsorszerkezeti követelmények hatálybalépésétől kell, azaz az Európai Unióhoz való csatlakozás időpontjától.

A médiatörvény hiányosságát pótolná a 3. § kiegészítése, miután a jelenlegi törvény nem tartalmaz rendelkezést arra vonatkozóan, hogy a filmszínházi alkotásokat a műsorszolgáltató mennyi idő eltelte után mutathatja be a televízióban.

Visszatérve a kiskorúak védelmét jelentő alapelvek közé, el kell mondani, hogy az 1-5. kategóriába való besorolás a műsorszolgáltató kötelességévé teszi az 5/B. § szerinti kategóriába való besorolást. A jogszabály logikája szerint az első kategóriába kell sorolni azokat a műsorokat, amelyek megtekintését minden korosztálynak ajánlják, és erre vonatkozóan nem kell semmiféle jelölést alkalmazni.

 

(15.30)

 

A második kategória az, amely a kiskorúak védelmében meghatározza, hogy mely feltételek esetén kell ezzel a jelöléssel ellátni azt a műsorszámot, amely a televízió képernyőjén megjelenik; pontosan megfogalmazva: az a műsor, amely a kiskorú nézőben félelmet kelthet, a korhatárt illetően pedig a 14 éven aluli gyermekekre vonatkozik, ahol is szülői felügyelet ajánlott a műsor megtekintéséhez.

A harmadik kategória az, amely alkalmas a kiskorú fizikai, szellemi vagy erkölcsi fejlődésének kisebb mértékben kedvezőtlen befolyásolására, közvetett módon utal erőszakra, és meghatározó eleme a konfliktusok erőszakos módon való megoldása. A korhatár: a 14 éven aluliak számára egyáltalán nem ajánlott, a 18 éven aluliaknál pedig szülői felügyeletet ajánl; ez a műsor - megfelelő jelzéssel - 21 óra és 5 óra között tehető közzé.

A negyedik kategória az, amely alkalmas a kiskorúak fizikai, szellemi vagy erkölcsi fejlődésének kedvezőtlen befolyásolására, különösen azáltal, hogy meghatározó eleme az erőszak, a naturális ábrázolás, amely értelemszerűen a 18 éven aluliaknak nem ajánlott; a műsorszám csak 23 óra és 5 óra között tehető közzé.

Az ötödik kategória, amely műsorszám alkalmas a kiskorúak fizikai, szellemi vagy erkölcsi fejlődésének súlyosan kedvezőtlen befolyásolására, gondolva arra, hogy pornográfiát vagy indokolatlan erőszakot alkalmaz.

Fontos rendelkezése a tervezetnek, hogy a műsorszám közzétételének kezdetekor meg kell jelölni annak minősítését, a megfelelő jelzést piktogram formájában a képernyő valamelyik sarkában is meg kell jeleníteni, úgy, hogy az a műsor ideje alatt mindvégig látható legyen.

Tisztelt Ház! Új pontokkal egészül ki és egyértelműbb, hogy a kizárólagos közvetítési jog nem gyakorolható oly módon, hogy a hazai közönség meghatározó részét megfossza a társadalom számára nagy jelentőséggel bíró televíziós esemény figyelemmel kísérésétől, és hogy mit is jelent ez a megfogalmazás, azt a kormány az ORTT-vel egyetértésben majd rendeletben határozza meg. A reklámnál új megfogalmazások, kiegészítések kerülnének bevezetésre, mint hogy a reklámnak tisztességesnek, valósnak kell lennie, és nem tehető közzé, ha vallási vagy politikai meggyőződést sért, avagy az egészségre, biztonságra és környezetre ártalmas magatartásra ösztönöz - gondolok itt az alkohol tartalmú italokra, amit szintén külön részletez a javaslat.

Lényeges eleme a módosításnak és említést kell tenni arról, hogy a műsorszétosztásban a vállalkozást a szolgáltató a nyilvántartásba-vételt követően kezdheti meg, és ezt az ORTT-nek 30 nappal előbb köteles bejelenteni. Szabályozza a javaslat, hogy mikor tagadhatja meg a testület a nyilvántartásba-vételt, és részletesen szabályozza, tételesen felsorolva, hogy milyen feltételek esetén nincs mérlegelési jogköre a testületnek.

Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Igyekeztem a javaslatot szakmai szempontból elemezni, és úgy értékelem, hogy összességében a módosítás, amely pontosításokat tartalmaz, a jogharmonizációhoz szükséges hiányosságokat kiküszöböli, és azokat is, amelyek már 1996-ban, a médiatörvény elfogadásakor is fennálltak. A törvényjavaslatot a kisgazda frakció nevében támogatom és általános vitára alkalmasnak találom.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Hegyi Gyula úr, az MSZP képviselője.

 

HEGYI GYULA (MSZP): Köszönöm szépen. Érdeklődéssel hallgattam kisgazda képviselőtársam beszédét, egy pillanatra mégis szeretnék arra visszatérni, amit Szalai Annamária mondott, azt hiszem, elég fontos erre reagálni. Örkény Istvánnak egy nagyon kedves kétpercesét idézte..., egypercesét - bocsánat, keverem a műfajokat (Derültség.) -, azt hiszem azonban, hogy talán nem értette meg annak a lényegét. Arról van szó, hogy ki van írva: "Gumimatrac kölcsönözhető", bemegy egy szerencsétlen állampolgár, gumimatracot kér, és akárhogy magyarázza, nem érti az árus, hogy mit szeretne. Önök nyitottak egy boltot, amelyre kiírták, hogy "európai stílusú sajtószabadság kapható". Mi gyanútlanul bekopogunk oda, és azt kérjük, hogy az európai normák szerinti sajtószabadságot tessenek nekünk adni; önök pedig erre a kérésre mindenről kezdenek beszélni: focicsapatról, eltévedt labdákról, erről-arról-amarról, csak pontosan arra nem képesek, hogy a mi egyszerű kérésünket, hogy olyan szabályozás legyen Magyarországon a médiát tekintve, mint az európai országokban, ezt a szerény kívánságunkat nem látszanak megérteni.

Szabó Zoltán képviselőtársam már utalt az Európa Tanács ajánlására - szerénytelenül talán elmondhatom, hogy én voltam a szerzője és a raportőre -, amely megállapítja azt, hogy Magyarországon csak a kormányzó pártok vannak képviseltetve a TV és a Rádió kuratóriumában, és nagy megelégedésemre ott valamennyi jelen lévő párt képviselője elfogadta ezt az ajánlást. Ebből fakadóan azt vártuk volna, hogy ha önök ez után beterjesztenek ide egy törvényjavaslatot, akkor megpróbálnak az immár önök által is elismert problémára megoldást találni. Azon a napon mindazt a szépet és jót, amit e módosítás más részéről elmondtak, természetesen elfogadjuk, és ebben egyféle dresszben szeretnénk játszani; csak ahhoz, hogy egyféle dresszben játsszunk, tisztelt képviselő asszony, előbb meg kell kapnunk a dresszt. Ha majd oda tetszenek adni, felhúzzuk magunkra, például a médiakuratóriumokban, és akkor egyenlő feltételekkel tudunk ugyanazért a célért dolgozni. (Közbeszólás a Fidesz-frakció soraiból: Ki van osztva a mez!) Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Pető Iván úr, az SZDSZ képviselője. Megadom a szót.

 

DR. PETŐ IVÁN (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! A vita, illetve a tematika egyértelművé tétele érdekében én úgy fogalmaznék, hogy ennek a mostani vitának a tárgya az, hogy Magyarország milyen módon válhat az európai uniós normákat követő országgá médiaügyben. A kormány úgy ítéli meg - joga van erre, bár nem praktikus -, hogy elegendő ehhez pusztán az európai uniós jogharmonizációs tevékenységet elvégezni; az ellenzéki pártok közül kettő pedig úgy ítéli meg, hogy nem elegendő ez - tehát a tárgynál vagyunk, mi is arról a tárgyról beszélünk.

Véleményünk szerint - ezt az SZDSZ nevében mondom, de az elhangzottak alapján egyértelmű, hogy két ellenzéki párt véleménye szerint - két feltétele van az európai uniós normák betartásának: az egyik a szükséges jogharmonizáció elvégzése, törvénybe iktatása; a másik pedig az, hogy a közszolgálati médiumok felügyelete politikai értelemben legyen kiegyensúlyozott. Ehhez - Hegyi Gyula képviselőtársam fogalmazását némileg pontosítva - még törvénymódosításra sincs szükség, lehetővé válna ez a dolog, ha közös akarat lenne az érvényes törvények betartására. Mi azt gondoljuk, hogy ez a két dolog egyformán fontos, ha tetszik, bizonyítékokat is fel tudunk erre hozni, hiszen sokan idézték itt már európai uniós tisztségviselők, felelős intézmények véleményét, amelyek nagyon hangsúlyosan szóvá teszik - most nem belemenve abba a vitába, hogy kinek a felelősségével foglalkozva -, hogy a magyarországi közszolgálati médiumok felügyelete ma nem felel meg az Európában honos normáknak, hiszen a kormánypárti felügyelet egyoldalú. A kormánypártok szeretnének úgy tenni, mintha ez a két szempont különválasztható lenne, az ellenzéki pártok pedig - érthető, és azt gondolom, elvileg is alátámasztható módon - mindkét feltételt egyformán fontosnak tartják.

Az ellenzéki pártok, nevesen az SZDSZ, több mint két éve szorgalmazza, de ugyanúgy az MSZP is, hogy a kuratóriumok ügyében teremtsünk rendet. Nem pusztán azért, hogy az európai uniós szokásoknak, normáknak megfeleljünk, hanem azért, mert a médiatörvény és egy demokratikus jogállam normái ezt előírják. Nem gondoljuk azt - mondom az SZDSZ nevében -, hogy ettől a magyar médiaügyben minden rendbe jönne, de ez egy alapvető és fontos kérdés, amelynek a rendezése megnyitná annak a lehetőségét, hogy mondjuk, az európai uniós normák honosításán túl a médiatörvény egyéb problémáihoz is hozzá lehessen nyúlni.

Az SZDSZ nevében most már meglehetősen régen azt az álláspontot képviseljük, hogy ugyan nagyon határozott véleményünk van arról, ki és hogyan felel azért, hogy ilyen helyzet alakult ki a közszolgálati kuratóriumok ügyében, de úgy tűnik - egy idő után ez egyértelművé vált -, hogy a felelősség keresése, illetve az ujjal mutogatás helyett talán abból érdemes kiindulni, hogy adódott, előállt egy helyzet, és közös felelőssége a parlamenti pártoknak, hogy ezen a helyzeten változtassanak.

 

(15.40)

 

Nem hiszem, hogy kormánypárti vagy ellenzéki megosztottság létezne ebben a tekintetben; egyikünknek sem kellemes az, hogy az Európai Unió megfelelő helyeiről folyamatosan, évente intőt kap Magyarország egy norma be nem tartása miatt. Tehát mi úgy gondoljuk, hogy minden olyan alkalmat meg kellene ragadni, amely ezt a helyzetet valamilyen módon orvosolni tudja.

Ezért az SZDSZ több módosító indítványt is benyújtott a kuratóriumügy rendezésére, nem abból kiindulva, hogy feltétlenül a jelenleg érvényes törvény rendelkezéseivel van probléma. De ha azon az alapon nem tudnak a parlamenti pártok előbbre jutni, hogyan értelmezik a jelenleg hatályos törvényt, akkor, mi abból indultunk ki, hogy minden alkalmat meg kell ragadni arra, hogy talán a jogszabály módosításával próbáljunk egyértelmű helyzetet teremteni. A kormánypártok eddig érdemi tárgyalás nélkül - sőt, tárgyalás nélkül - a mi javaslatainkat, ugyanúgy mint az MSZP különböző kísérleteit, lesöpörték az asztalról. Tehát nem is adódott olyan helyzet, hogy kompromisszumot keressünk.

Éppen ezért én tegnap benyújtottam egy módosító indítványt, amely két variációt javasol a parlamentnek megtárgyalásra, alternatív megoldásokat. Most előre jelzem - és nem a magam módosító indítványa mellett akarok érvelni -, hogy mint egy házassági hirdetésben vagy egy lakáshirdetésben, az a javaslataim alapelve, hogy minden megoldás érdekel. Nagyon sokféle megoldás érdekel a javaslataimból kiindulva. Egyetlen feltétel van, és úgy vélem, a másik ellenzéki pártnak is ez a feltétele: az a megoldás, akkor jutunk közös nevezőre, ha a kuratóriumokban a párt által delegáltak száma - ha párt alapú marad a kuratóriumi rendszer - megközelíti a parlamenti arányokat, a szavazati arányok megközelítik a parlamenti arányokat; tehát nincs a jobboldalnak, hogy így fogalmazzak, kétharmados többsége, mert ma a parlamentben nincs a jobboldalnak kétharmados többsége. Ez az egyetlen feltétel. Ezen belül minden megoldás érdekel és szóba jöhet, tehát van miről tárgyalni.

Ha ezt a problémát megoldjuk, ha a kuratóriumok ügyében közös nevezőre jutunk, és európai normákat honosítunk meg, akkor nem lesz probléma, mint az sokszor elhangzott, az európai uniós jogharmonizációval sem. De ha már erről a törvényről van szó, mármint az európai uniós jogharmonizációról, ha a törvény tételeivel való foglalkozás nem pusztán egy kivonatos ismertetést, hanem az érdemi részbe való belemélyedést is jelenti, néhány apróságot talán érdemes megemlíteni.

Az itt elhangzottak alapján talán úgy tűnhet, hogy Magyarországon ma nincs érvényes jogszabály a kiskorúak védelmére. Természetesen van; és itt elhangzott azért az is, hogy a jelenlegi médiatörvény ez ügyben mindenféle szabályokkal rendelkezik, mindenféle szabályokat meghonosított. Igaz, ez nem elég hatékony, ebben nincs közöttünk vita, hatékonyabbá lehet tenni a kiskorúak védelmét. Feltehetően senkinek nincs olyan illúziója, hogy a most tervezett szabállyal a kiskorúak védelmével kapcsolatban minden problémát meg tudunk oldani. Sokunknak az az álláspontja, hogy a szigorú állami szabályozással szemben hatékonyabb megoldás lenne egyrészt az önszabályozás erőteljes bevezetése és esetleg bizonyos szankcionálás, másrészt pedig a kódolt adások bevezetése, ahol a szülőnek joga, illetve lehetősége van gazdálkodni azzal, hogy a családtagjai mit nézzenek.

Van egy másik eleme a benyújtott törvényjavaslatnak, amiről érdemes még pár szót szólni. Természetesen az európai uniós normák elfogadása mellett is érdemes megemlíteni azt, hogy az európai műsorok szembeállítása - ha tetszik, hiszen nyugodtan fogalmazhatunk így - a magyar gyártású műsorokkal, azon szabályok közé tartozik, amik nem könnyen fogyaszthatók Magyarország számára. Aki ismeri a témát, azok közül senki nem állította, hogy Magyarországnak csak előnyei lesznek az európai uniós csatlakozásból, illetve jogharmonizációból. De érdemes leszögezni azt a tényt, hogy ez azon hátrányok közül az egyik, amit tudomásul veszünk magasztosabb szempontok figyelembevételével. A kultúra támogatásának, illetve a kulturális preferenciák érvényesítésének nyilván van egyéb technikája is, de itt bizonyos hátrányokkal mégiscsak kell számolni.

Van még egy elem, amit érdemes számon tartani az európai uniós harmonizációnál, hogy nemcsak külföldi, illetve európai igényekre vonatkozóan kell a magyar médiatörvényt módosítani, hanem belső igényekre is. Mint említettem már, a kuratóriumi ügy megoldása nemcsak az európai uniós jogharmonizációt akadályozza, hanem a magyar igényeknek megfelelő médiatörvény-módosítást is. Sajnálatos lenne, mint ahogy valószínűleg mégiscsak bekövetkezik, hogy csak az európai uniós harmonizációban lehet előrejutni a megfelelő kompromisszum megszületése után vagy esetén; a magyar szempontú médiatörvény-módosítás, mármint a belső igényeknek megfelelő módosítás hihetetlenül nehéz feladat lenne, ugyanakkor halaszthatatlan feladat lenne.

Összefoglalva az elmondottakat: úgy tudom az SZDSZ álláspontját röviden megfogalmazni, hogy mi nem az Európai Uniót kívánjuk a maga normái megváltoztatására kényszeríteni, hanem a kormánykoalíciót akarjuk az eddigi álláspontja megváltoztatására kényszeríteni, és ez a viszonyunk ehhez a törvényjavaslathoz. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Szabó István úr, a Fidesz képviselője. Megadom a szót.

 

SZABÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Amiért szót kértem, az az, hogy a vita eddigi menetéből egyértelműen világossá vált, hogy az ellenzék a ma előttünk fekvő törvényjavaslat vitájával kapcsolatosan egy tisztességesnek semmiképpen nem nevezhető harcmodort választott.

Az ellenzék valódi viszonyulását ehhez a törvényjavaslathoz Avarkeszi Dezső képviselő úr az informatikai bizottság ülésén egyértelműen és világosan elmondta. Elmondta, hogy a Magyar Szocialista Párt, mindaddig, amíg a médiakuratóriumok ügye nem oldódik meg a számukra kedvező módon, addig nem hajlandó semmilyen más tárgykörben a médiatörvényre vonatkozó vitákban részt venni. Ezzel szemben a mai vitában itt, a parlament nyilvánossága előtt, szocialista párti képviselőtársaink, SZDSZ-es támogatással, azt a harcmodort választották, hogy ha már vitázni kell egy törvényjavaslatról, akkor legalább a saját lemezüket, a sercegő, poros, sérült, karcos lemezüket játsszák sokadszor, unos-untalan egymás után, ahelyett, hogy arról beszélnének, ami ebben a törvényjavaslatban fekszik.

Én tisztelettel arra kérem kedves ellenzéki képviselőtársaimat, beszéljenek arról, ami ebben a törvénytervezetben fekszik. Beszéljenek a televízió képernyőjén tapasztalható erőszakról, a reklámok túlburjánzásáról és túlhajtásairól, és koncentráljanak a törvényjavaslatra! S ne egy teljesen hamis területre vigyék a törvényjavaslat mai vitáját. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Szalai Annamária, a Fidesz képviselő asszonya.

 

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Tisztelt Hegyi Képviselőtársam! A címeres mez ki van osztva - a választók osztották ki, nem mi osztjuk. A választók abban érdekeltek, hogy ha bekapcsolják a rádiót, a televíziót, abban legyen adás, legyen jó adás. És olyan műsor legyen benne, ami megóvja a gyermekeinket az agressziótól, az öncélú erőszaktól.

A választók még abban is érdekeltek, hogy részt vehessünk európai uniós programokban, a támogatásokból kivehessük a részünket. A magyar választópolgároknak végső soron az az érdeke - hiszen ezt a közvélemény-kutatások is igazolják -, hogy tagjai lehessünk az Európai Uniónak.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Pető Iván úr, az SZDSZ képviselője.

 

 

(15.50)

 

DR. PETŐ IVÁN (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! Szabó képviselő úr iménti felszólalására szeretnék reagálni.

Nekem ahhoz semmi közöm, hogy a Fidesz önmaga sorain belül milyen normákat alkalmaz, de természetesen addig, míg én parlamenti képviselő vagyok, nem lehet rám kényszeríteni, hogy a Fidesz belső normái szerint viselkedjem, vagyis hogy csak arról beszéljek, amit a fideszes elvtársak hallani szeretnének. Én arról beszélek... - és feltehetőleg más képviselőtársaim is arról beszélnek, amit egy törvény kapcsán ők tartanak fontosnak.

Én onnan a pulpitusról elmondtam a magam véleményét, azt gondolom, koherensen, a törvényhez kapcsolódóan. Egyébként ha a képviselőtársam tudná pontosan, hogy miről van szó, akkor nem a reklámok mennyiségéről, minőségéről beszélne, hanem arról beszélne, hogy európai uniós normákról van szó, amibe beletartozik a magyar közszolgálati médiumok irányításának, felügyeletének módja is, és itt pedig érdemben másról ellenzéki képviselők nem beszéltek. Egyébként a két ellenzéki párt egymástól függetlenül a maga álláspontját fújja most már meglehetősen régen, egyszer meg kellene hallgatni ezt az álláspontot, és nemcsak előzetes sémák alapján olyasmit mondani, aminek a valósághoz nincs köze.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Szabó Zoltán képviselő úr, MSZP.

 

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Persze pontosan tudom, hogy a kormánykoalíció soraiban a miniszterelnök úr véleményét nemcsak osztani, hanem visszhangozni is kötelező, tehát ha a miniszterelnök úr egyszer azt mondta, hogy elműködik a Ház ellenzék nélkül is, akkor ezt a véleményét lehetőség szerint több formában is el kell mondani, el kell mondani, hogy az ellenzéknek az a feladata, hogy arról beszéljen, amit a kormánykoalíció szeretne hallani.

Az a vád, hogy nem arról beszélünk, ami a törvényben van. Mi a csudának beszéljünk róla?! Önök ezt minden alkalommal a pulpitusról is elmondják. Fel tudom mondani: öt fokozatba osztottuk be az erőszak és a pornográfia alapján a műsorokat, hogy melyiket lehet és melyiket nem lehet nézni, 70 százalékosnak kell lennie az európai gyártású műsorok arányának és így tovább. Mi is fel tudjuk mondani a leckét, tisztelt képviselőtársaim, ahogy önök felmondják, csak úgy gondoljuk, a kérdés nem arról szól, hogy a parlamenti képviselőnek onnan a pulpitusról vagy innen a helyéről nem kell mást tennie, mint a televízió kamerájába elegánsan belemosolyogva felmondani azt és ismertetni a nézőkkel, hogy miről is szól a törvényjavaslat.

Úgy gondolom, ebben a Házban vitáznunk kell, beszélnünk kell, és nem egymás mondandójától függetlenül a saját monomániáinkat kell ismételgetnünk. A parlament a "parlare" szóból, azaz a "beszélni" szóból ered, következésképpen arról szól, hogy itt szerencsés esetben egymást gumimatrac vagy európai típusú sajtószabadság ügyében megértő, legalábbis egymás szavát azonos módon értő képviselők beszélnek.

Nekem sajnos az a gyanúm, hogy mi pontosan értjük egymás szavait; nem arról van szó, hogy bármelyikünk retardált volna, és ne értené, hogy a másik gumimatracot vagy európai típusú sajtószabadságot mond, csak nem akarják érteni azt, amit mondunk, mert önöknek ez így kényelmesebb. De akkor legalább azt ne várják el, hogy mi ehhez asszisztáljunk!

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Hegyi Gyula úr, az MSZP képviselője.

 

HEGYI GYULA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Szalai Annamária is tagja annak a kibővített integrációs bizottságnak, és mások, akik jelenleg is itt ülnek velem szemben, bár nem szívesen hivatkozom rá, amelyben Romano Prodi úr tény szerint elmondta, hogy Magyarország EU-csatlakozásának médiatéren nem az a legfőbb akadálya, hogy ez a harmonizációs törvény nem született meg, hanem az, hogy egy politikai feltétel nem teljesült: az, hogy az ellenzéki pártok is képviseltetve legyenek a médiakuratóriumban. Ott voltunk elég sokan, elég sokan hallottuk ezt a mondatot.

Másrészt, amit Szabó István mondott, valóban tény szerint a harmonizáció nem szól az erőszakról és a reklámról. Mégis egyetértek önnel, és meg kell mondanom, hogy én az egész történetet ezért tartom a legszomorúbbnak, és ezért sajnálom, hogy a jobboldali pártok nem képesek a megoldásig eljutni, ugyanis az a tény, hogy három éve a közszolgálati televízió médiakuratóriumai nincsenek rendezve, sajnos azt jelenti, hogy a közszolgálat leértékelődik, egyre gyengébb műsort sugároz, bizonytalan helyzet van körülötte, elnököt nem tud választani.

Én sem örülök annak, hogy bizonyos televíziós műsorokon, amelyek magánkézben vannak - elnézést a szóért -, valóban gagyi műsorok szorítják ki az értékes kulturális programokat, ennek azonban az az oka, hogy a közszolgálati televízió leértékelődik. A leértékelődésnek persze sok oka van, vannak anyagi okok is, erről pontosan tájékoztatva vagyunk mindannyian. De az, hogy az egészet egy politikai bizonytalanság veszi körül; hogy állandó botrányok vannak körülötte; hogy vezetőt nem sikerül a válság miatt találni, tulajdonképpen az általunk és ezek szerint az önök által is értékesnek tartott nemzeti kulturális adó ellen szól, hiszen a közszolgálat az, amely a nyugat-európai országokban az értékes kultúrát sugározza. Ennek az esélyét pont ez a szerencsétlen helyzet gyengíti, úgyhogy ha ezen változtatni akarnak, akkor meg kellene oldani ezt az átkozott kérdést - ezt gondolom.

Köszönöm. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Latorcai János úr, a Fidesz képviselője.

 

DR. LATORCAI JÁNOS (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy Kodály Zoltánnak számomra egy kedves gondolatát idézzem: "A szépség megtapasztalása, a jó megértése, a valóság legmélyebb rétegeit tárja fel. A képek, szimbólumok, mítoszok, a harmónia a létezés legtitkosabb módozatait fedik fel. Az álmokban, az álmodozásban rejlő vágy, a lelkesedés képei olyan erők, amelyek az embert saját történelmi világánál százszorta gazdagabb szellemi világba röpítik." De vajon hova röpítik korunk ifjúságát vagy akár saját magunkat is a televíziókban sugárzott, az erőszak véres és érzelemnélküliséget tükröző filmjei, képei, az elektronikus és az írott sajtót uraló, csak a fogyasztás növelését szolgáló reklámok? Úgy gondolom, semmi esetre sem a kodályi magasztosabb szellemi világba.

Ez a törvényjavaslat többek között ennek szeretne gátat vetni. Azt szeretné, hogy végre a televíziók, a rádió műsoraiból eltűnjenek - ahogy Hegyi Gyula fogalmazott az imént - az olcsó, semmiféle kulturális értéket nem sugárzó alkotások, ugyanakkor helyüket felváltsa valami szellemi többlet, amelyik hétköznapjainkból annyira hiányzik. Úgy gondolom, ez valamennyiünknek közös felelőssége, és erről, kedves Szabó Zoltán képviselőtársam, mindannyiunknak beszélni kell úgy, ahogy az imént Pető Iván is erről szólt. Azt hiszem, ez a törvény is erről szól, és ha végre erről beszélünk, akkor nagyon hiszem, hogy eljuthatunk ennek eredményeképpen ha nem is ebbe a gazdagabb világba, de legalább afelé egy könnyebb kis lépést tehetünk.

Köszönöm. (Taps a Fidesz és az MDF soraiból.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Szanyi Tibor úr, az MSZP képviselője.

 

DR. SZANYI TIBOR (MSZP): (Hordozható mikrofonba:) Köszönöm szépen, elnök úr. Ismételten döbbenettel állok itt! A Fidesz vezérszónoka, a Fidesz hozzászólói lényegében 99 százalékban mindenféle lírát itt elővezetnek, egyebek közt az ellenzék szidalmazása végett, és ezzel próbálják alátámasztani - egyébként a szakmailag precíznek gondolt - törvényjavaslatukat. Elhangzottak olyan dolgok, hogy az MSZP addig nem hajlandó ennek a médiatörvény-módosításnak a változtatásába belemenni, amíg számunkra, tehát az MSZP számára kedvező módon meg nem változnak a politikai viszonyok. Vagy szintén a Fidesz vezérszónoka mondja, hogy a választók abban érdekeltek, hogy jó műsor legyen és a többi. Tisztelettel mondom, szerintem lehet, hogy a választók ezekben is érdekeltek, de alapvetően abban érdekeltek, hogy Magyar-országon demokratikus viszonyok uralkodjanak. Márpedig amíg ezek a demokratikus viszonyok nincsenek megteremtve, addig teljesen értelmetlen a technikáról beszélni.

Még egy dolog: lehet, hogy ennek a törvényjavaslat-módosításnak vannak olyan szándékai, hogy tényleg kulturáltabb és okosabb, a lelket jobban felemelő műsorok legyenek a rádióban és a televízióban, de azt gondolom, ha valóban ez lenne a Fidesznek meg a kormányoldalnak a szándéka, akkor már rég eltakarította volna azokat az uszító műsorokat, amelyek egyébként a közszolgálati rádióban vannak.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiból. - Balczó Zoltán: Melyik az?)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Szalai Annamária, a Fidesz képviselője.

 

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Szabó urat szeretném egy kicsit pontosítani. A médiatörvény jelen módosítása nem írja azt elő, hogy 70 százalékos legyen az európai művek részaránya, csak az az irányelv, hogy a többsége ilyen legyen, tehát nem kívánjuk sem a közszolgálati, sem a kereskedelmi televíziókra érvényesíteni azt, hogy a műsorok 70 százalékban európai uniós és egyéb európai országokból származzanak. Bár ha ezzel kapcsolatban szeretnének módosító indítványt tenni, szerintem arról érdemes lenne tárgyalni.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiból.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Hegyi Gyula úr, az MSZP képviselője.

 

HEGYI GYULA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Bár nem szokás neveket említeni ebben a Házban, mégis kivételt teszek. Addig, amíg a kuratóriumok meg nem szűntek és újat nem választottak, a Magyar Szocialista Pártot például a Duna Televízió kuratóriumában egy bizonyos Ördögh Szilveszter nevű író képviselte. Akik ismerik a magyar irodalmat, azok tudják, hogy ő egy népi kötődésű, évtizedek óta a határon túli magyarság sorsáért aggódó, kiváló író, magyar értelmiségi.

 

 

(16.00)

 

Őszintén kérdezem - és remélem, vannak fideszes képviselők, akik válaszolni tudnak erre -, hogy mi baj érné a magyar kormányt, ha Ördögh Szilveszter a Duna Televízióban kamatoztatná a tudását mindannyiunk és a határon túli magyar kultúra hasznára. Mi baj érné önöket, ha a kuratóriumokat sikerülne kiegészíteni? Mi baj történne, ha ezt a két kérdést együtt tudnánk megoldani, és azt tudnánk mondani magunknak, a magyar társadalomnak és amellett persze másodlagosan, de nem utolsósorban az Európai Uniónak is, hogy ezt a két kérdést együtt meg tudtuk oldani? Miért félnek ettől, mi akadálya van ennek? Ezt nem értem, hogy szinte valamilyen pokoli tűzként félnek ettől a kuratóriumi ügytől, amit végül is önök idéztek elő, hiszen be voltak terjesztve a kurátorokra vonatkozó javaslatok, csak meg kellett volna szavazni, és akkor már évekkel ezelőtt túl lettünk volna ezen.

És valljuk be őszintén - lehet, hogy egy ellenzéki képviselőnek ezt nem illik bevallania -, attól, hogy két szocialista kurátor ott ülne a közszolgálati televízióban, olyan fantasztikusan sokkal több nézőt amúgy sem tudna vonzani. Kicsit jobb lenne, kicsit emberségesebb, tisztességesebb műsorokat lehetne sugározni, ha nagyobb társadalmi közbizalom nyilvánulna meg iránta. Nem értem, ettől miért kell félni!

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Várhegyi Attila államtitkár úr.

 

VÁRHEGYI ATTILA, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának államtitkára: Tisztelt Hegyi Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Elnök Úr! Pető Iván azt mondotta a hozzászólásában, hogy két feltételnek kell részükre egyszerre teljesülnie: az egyik jogharmonizációs célú, a másik a felügyelet kérdése. Az egyikhez kell törvény - mondta -, a másikhoz még törvény sem kell. Akkor e törvény kapcsán, kérem, ne kezdjünk el jelölteket, ráadásul korábbi volt kurátorokat megemlíteni személy szerint, mert úgy gondolom, hogy a másik oldalról hasonlóképpen tudnák felvetni, hogy egyébként mi baj lenne X-szel, Y-nal, Z-vel (Hegyi Gyula: Meg vannak választva!), és végig lehetne sorolni az összes lehetséges vagy volt jelöltet. (Szabados Tamás: Az a különbség, hogy ők ott vannak, ezek meg nincsenek itt!) Parancsoljon képviselő úr, átadom önnek a szót!

Szóval azt gondolom, nem ezen a pályán kellene most mozognia az Országgyűlésnek. Nem mintha azt szeretném kérni, hogy beszéljenek másról, képviselőtársaim - de egy törvényjavaslat kapcsán egy egyébként nem törvényi módosítási feltételt elvárni, ezt nem tudjuk teljesíteni! Előterjesztőként végképp nem, hiszen ez nem a mi kompetenciánk ráadásul, hanem az önök kompetenciája, tisztelt képviselőtársaim. Az önök kompetenciája, hogy ellenzéki pártokként megegyezzenek! Ebben a kormánynak és a kormányoldalnak semmiféle lehetősége nincs, még abban sem, hogy az önök által esetleg javasolt jelöltek közül válasszon, mert akkor követnénk el azt a törvénysértést vagy alkotmánysértést, amelyre oly igen kényesek szoktak lenni más esetben.

Mint ahogy Szanyi képviselő úr is egészen elképesztő dolgokat beszél - szerintem maga sem tudja, hogy mit mond. Hiszen aki demokráciát számon kér, miközben azt mondja, hogy a kormánypártok takarítsanak el uszító műsorokat - ön által uszítónak nevezett műsorokat -, az egész egyszerűen nincs tisztában a törvény szavaival, szellemével, nincs tisztában azzal, amiről Hegyi Gyula vagy éppen Pető Iván beszélt az elmúlt percekben.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Molnár Oszkár úr, a Fidesz képviselője.

 

MOLNÁR OSZKÁR (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Ez a törvénytervezet, amely előttünk fekszik, többek között arról szól, hogy szeretnénk a televízióműsorokban ma jelen lévő agresszivitást visszaszorítani, a gyermekeknek nem való televíziós filmeket olyan módon szabályozni, hogy ez minden magyar család, minden magyar gyermek érdekét, fejlődését tudja szolgálni. Tegyük meg azt, hogy azokat a műsorokat, amelyek nem használnak a gyermekeinknek, sugározza a tévé olyan műsoridőben, amikor ők már alszanak: éjszaka. Többek között erről szól ez az előttünk fekvő törvénytervezet. És arról is, hogy azt a mértékű agresszivitást, amely némely csatornákon kézzelfogható, ha ne is tiltsuk ki, de csökkentsük, és ilyeneket csak éjszakai időkben sugározhasson a televízió.

Kérem szépen önöket, hogy ezekről a dolgokról beszéljünk, és ne a televíziókuratóriumokról meg ilyenekről, hiszen, azt hiszem, ez már tövig lerágott csont.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Balogh László, az MDF képviselője.

BALOGH LÁSZLÓ (MDF): Elnök úr, köszönöm a szót. Eddig igyekeztem a kuratóriumok ügyét kikerülni, viszont most kénytelen vagyok válaszolni Hegyi Gyulának.

Képviselő úr, tessenek jelölni, tessenek a másik két ellenzéki párttal megegyezni! Vakon leadom a szavazatomat, bárkit jelöl! Ha az az ön által előbb említett nagyszerű író lesz, őt is meg fogom szavazni. Egyet ne tessék kérni tőlünk: hogy mi válogassunk szavazatainkkal az ellenzéki jelöltek közül. Ezt a médiatörvényt annak idején az MSZP és az SZDSZ terjesztette be. Ebben a médiatörvényben így szabályozták a kurátorok jelölését. Kérem, tessék jelölni, én - hajlandó vagyok ezt itt kijelenteni - vakon meg fogom szavazni azokat a jelölteket, akiket önök jelölnek.

Ugyanakkor a Magyar Demokrata Fórum nevében többször jeleztem a médiabizottságban, az albizottságban is, hogy bármilyen kérdésben hajlandók vagyunk önökkel kompromisszumot kötni a kuratóriumok létszámát illetően, a jelölteket illetően. Ez a törvény valóban nem erről szól. De mondjuk már ki: tegyenek javaslatot. Ezek a javaslatok számunkra bármik lehetnek. Lehet az is, hogy több legyen a kurátor, az is lehet, hogy átmenetileg, ha nem tud megegyezni a három ellenzéki frakció, egy-egy kurátort küldjenek, hogy ne érezze kirekesztve magát.

Mondom, bármely megoldás érdekel minket, és konstruktívan fogunk hozzá viszonyulni. Csak tessenek lépni, mert ez nem a mi kompetenciánk!

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Hegyi Gyula úr, az MSZP képviselője.

 

HEGYI GYULA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Balogh László azt mondta, hogy nem az ő kompetenciájuk - de gondolom, nem is a Szocialista Párt kompetenciája. A Fidesz, az MDF és a Kisgazdapárt képviselője az Európa Tanácsban beterjesztettek egy olyan módosító indítványt, amely azt mondja, hogy a médiaválság Magyarországon azért keletkezett, mert a legkisebb ellenzéki párt kétszer annyi helyet kíván magának a kuratóriumokban, mint a nálánál tízszer nagyobb képviselettel rendelkező vezető ellenzéki párt - tehát a MIÉP, illetve az MSZP. Ezt, hangsúlyozom, a Fidesz, a Kisgazdapárt és az MDF képviselői terjesztették be és fogadták el. Ebből következően tehát nem általában kellene célozni a megjegyzését.

Molnár Oszkár képviselőtársammal addig, amíg a törvénymódosítás első részéről beszélt, teljesen egyetértek. Valóban szeretnénk, ha ezek az erőszakos műsorok egyre inkább kiszorulnának a televízióból. Bár szeretném megmondani, képviselő úr, minden politikai vita nélkül köztünk, hogy ha ön megnézi a televíziókat, azt látja, az a valóság, hogy azokban a nyugat-európai országokban, ahol már elfogadták ezt a jogharmonizációt, sajnos ezek a jellegű műsorok ugyanúgy jelen vannak. Tehát csodát ettől a módosítástól nem kell várni.

Ezzel együtt természetesen, ha a kuratóriumi feltétel teljesül, jó szívvel megszavazzuk, és azon leszünk, hogy be is tartsák a valóságban.

Várhegyi Attila államtitkár úrnak - aki itt reggel 9 óta különböző napirendi pontokban szorgalmasan helyt áll - annyit szeretnék mondani, hogy természetesen itt egy módosítást terjesztettek be önök, és ennek nem része a kuratórium. De az eredeti törvény, amelyet önök módosítani szeretnének, mégiscsak előírja a médiakuratóriumok felállítását! És ellenzéki részről persze azt mondjuk, hogy előbb jobb lenne egy törvényt betartani és betartatni, mint utána módosítani. Tehát azt a logikát is elfogadja, gondolom, államtitkár úr, hogy ha módosítjuk, előbb jobb lenne, ha teljesülne az eredeti törvény.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Szabó Zoltán úr, az MSZP képviselője.

 

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Messzemenően egyetértek az államtitkár úrral, és megragadom az alkalmat, hogy én is elismerésemet fejezzem ki azért a példátlan kitartásért, amellyel itt ül most már hét órája. Messzemenően egyetértek az államtitkár úrral abban, hogy nem kell összekeverni egy törvényjavaslatot meg egy olyan kérdésnek az eldöntését, amelyre nézve ez a törvényjavaslat nem tud mondani semmit. Ez igaz. Ezért mondjuk azt, hogy három hét alatt el lehet rendezni ezt a kérdést, miközben ez a törvény megy a maga útján, és akkor ezt a törvényt minden további nélkül el lehet fogadni.

De ha ezt önök nem óhajtják megoldani, van egy olyan megoldás is, hogy kihasználva azt, hogy a törvényjavaslat a Ház asztalán feszik, módosítjuk azokat a passzusokat, egy olyan garanciát iktatunk be, amely szintén megoldhatja ezt a problémát.

 

 

(16.10)

 

 

Hálás lennék Balogh László képviselőtársamnak, ha bárhol meg tudná nekem mutatni a médiatörvényben azt a passzust, amelyik előírja azt, hogy az ellenzéki pártoknak meg kell állapodniuk egymással. A médiatörvény azt mondja, hogy az ellenzéki frakciók jelölnek, és a Ház választ.

Tisztelt Képviselőtársaim! A választásban benne van az is, hogy egyeseket kiválasztok, másokat meg elutasítok. Például az állampolgár bennünket ilyen módon választ meg az egyéni választókerületekben. Indulunk öten, hatan, tízen, tizenketten, és egyikünket kiválasztja az állampolgár - nem mondja azt, hogy mi állapodjunk meg egymással, hogy melyikünk fogja őt képviselni, és majd arra vakon, boldogan, minden fenntartás nélkül rászavaz! Ez benne van.

A MIÉP-nek természetesen jogában áll két helyet követelni magának a kuratóriumok elnökségében, és a tisztelt Háznak jogában áll ezt az igényt elutasítania. A tisztelt Ház nem óhajtja elutasítani ezt az igényt, mert - még egyszer mondom - az önök számára a fennálló helyzet kényelmesebb.

Köszönöm. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Szalai Annamária, a Fidesz képviselője.

 

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársak! A médiairányítás és a médiafelügyelet teljesen eurokonform, semmiféle befolyással nincs a műsorok tartalmára. Hegyi képviselőtársam bizonyára vagy nem jól ismeri a médiatörvényt, vagy egy szocialista óhajt fogalmaz meg azzal - tán árulkodik is -, hogy azért fontos önöknek ez a téma annyira, mert direkt szeretnék befolyásolni a televízióműsorok tartalmát. (Hegyi Gyula: Nem mondtam ilyet!) Szerencsére túljutottunk ezen az időszakon.

Akinek lehetősége van arra, hogy valamiféle formában a műsorok kereteit szabályozza, az mi vagyunk, a törvényhozás. Ezért kérem önöket, most közösen koncentráljunk arra, hogy például a műsorszerkezeti követelményeket hogyan változtatjuk meg, és például hogyan tudjuk befolyásolni azt, hogy ne legyen korcs a jövő nemzedéke. Olvastam egy amerikai pszichológusnőtől egy számomra emlékezetes idézetet. Ő azt mondja, hogy két dologtól féltettem a gyermekeimet a televíziónézés során: attól, hogy tanulnak belőle, és attól, hogy nem.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Szanyi Tibor úr, az MSZP képviselője.

 

DR. SZANYI TIBOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Ezek szerint én is csatlakozom azokhoz, akik rendkívül szolidárisak, hogy államtitkár úr már milyen régóta itt van. Úgy tudom, pár óra munka valóban okozhatja azt, hogy el is fárad, és valószínűleg ennek köszönhető, hogy az imént arra emlékeztetett engem, hogy én nem tudom, miről beszélek. Erre van egy másik opció is, hogy ő nem érti, hogy én mit mondtam.

A lényegre visszatérve: attól tartok, hogy amennyiben ezeknek a kuratóriumoknak az égadta világon semmi hatása nem lenne a médiaállapotokra, akkor tulajdonképpen felesleges is lenne kuratóriumi testületeket választani. Szeretném tájékoztatni az államtitkár urat, hogy elég nagy mértékű hatása van a médiakuratóriumoknak általában a média helyzetére. Szeretném mondani, hogy amennyiben a Fidesznek - hangsúlyozom, a Fidesznek -, vagy ha úgy tetszik, a kormánypártoknak valóban jó szándék vezérelné a cselekedeteit, mint ahogy erre itt többször hivatkoztak különböző lírai felszólalásokban, akkor ténylegesen el lehetne takarítani a magyar médiából az uszító műsorokat, akkor ténylegesen meg lehetne oldani, hogy ne legyen történelmileg példátlan kormányzati túlsúly a médiában, a híradásokban, és nem utolsósorban tán még azt is meg lehetett volna akadályozni, hogy elbokázzák, pontosabban lenyúlják a Televízió vagyonát. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Balczó Zoltán úr, a MIÉP képviselője.

 

BALCZÓ ZOLTÁN (MIÉP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársak! Nem kívántam hozzászólni ehhez a vitához, mert úgy gondoltam, hogy a jogharmonizációs törvénycsomag van napirenden, amelynek fontos passzusai a média egészére vonatkoznak, nem csak arra a sajnos egyre szűkebb szeletre, amit nézettségben a közszolgálati televízió és rádió jelent. Természetesen ha kitérünk a kuratóriumok ügyére, igen, akkor nekünk ebben van felelősségünk.

Szeretném leszögezni ismételten - mert úgy látszik, változatlanul tudatos félreértések vannak a kuratóriumi elnökség tekintetében -, hogy a törvény kétfajta lehetőséget biztosít: az egyik a mandátumarányt figyelembe vevő pártjelölés, a másik lehetőség pedig a minden frakció azonos számú jelöltje; úgy, ahogy az ORTT-ben is azonos oldalon lévő frakcióknak azonos súlya van, úgy, ahogy 1996-ban azonos oldalon azonos számmal alakultak meg, a 3:1-es mandátumarány ellenére két MSZP-s, két SZDSZ-es képviselő. Tehát amikor a MIÉP ezt javasolta, akkor nem valami, a törvény betűjétől vagy akár szellemétől eltérő javaslatot tett, természetesen azért, mert az a véleményünk, hogy Magyarországon egy eltorzult baloldali túlsúlyú média van, és úgy gondoltuk, a választóinknak ezt ígértük, hogy kellő erővel, amit a törvény biztosít, igyekszünk a közszolgálati műsorokat, műsorszolgáltatókat kiegyensúlyozottá tenni. Nyilván ez a cél volt mögötte.

Egyébként el kell mondanom Balogh képviselő úrnak, abban téved, hogy nincs felelőssége a kormányoldalnak. Az Alkotmánybíróság azért nem nyilvánította alkotmányellenesnek a médiatörvényt, mert azt mondta, hogy maga a törvény nem alkotmányellenes, csak megfelelően kell működtetni, mindkét oldal együttes, közös felelősségével. Ezért támogatta Balogh képviselő úr azt a tükörindítványt, amelyet Lendvai Ildikó és jómagam adtam be. Előbb döntsük el a kuratóriumok szerkezetét - hatszor kettő vagy négy -, és utána már a házelnök csak a neveket kéri.

Egyébként ezzel tisztában kell lenniük az Európa tanácsi küldötteknek. Nagyon jól tudják, hogy mi az azonos létszám mellett (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi a felszólalási idő leteltét.) törtünk lándzsát, szó sem volt arról (Az elnök ismét csenget.), hogy kétszer annyit akarunk, mint az MSZP. Aki ezt mondja, az vagy tájékozatlan, vagy hazudik. (Taps a MIÉP soraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Szabó Zoltán úr, az MSZP képviselője.

 

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Felfújható gumimatrac. (Derültség az MSZP soraiban.) Igen, felfújható gumimatrac. Hegyi Gyula arról beszél, hogy ha a két ellenzéki párt is képviselve van - mind a három, mert ugye most a MIÉP sincs -, tehát az ellenzéki pártok is képviselve volnának a kuratóriumok elnökségében, akkor nyilvánvalóan nagyobb lenne irántuk a közbizalom, és ez a közbizalom lehetővé tenné, hogy ezek az intézmények a mi elvárásainknak és - ami ennél sokkal fontosabb - a nézők elvárásainak jobban megfelelő módon működjenek. Szalai Annamária képviselőtársam ezt úgy hallja, hogy a Magyar Szocialista Párt két kuratóriumi elnökségi tagja által irányítani akarja a Magyar Televíziót.

Kérem szépen, még egyszer mondom: felfújható gumimatrac. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Molnár Oszkár úr, a Fidesz képviselője.

 

MOLNÁR OSZKÁR (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Az előző hozzászólásomban tettem egy - úgy tűnik - gyenge kísérletet arra, hogy a tisztelt Házat megpróbáljam abba az irányba terelni, hogy beszéljünk az előttünk fekvő törvényjavaslatról. Mint látható, ez nem sikerült, és azt hiszem, hogy a későbbiekben sem erről fog vitázni a tisztelt Ház. Úgyhogy nem is próbálom tovább erőltetni ezt az irányt, és ebben a vitában én többször nem fogok hozzászólni.

Végezetül csak annyit szeretnék megjegyezni, úgy tűnik számomra, hogy a tisztelt ellenzéki pártok, a képviselőtársaim ezt a törvénytervezetet a kormánypártok zsarolására akarják felhasználni. Úgy gondolom, hogy ez nem ildomos. Köszönöm.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Hegyi Gyula úr, az MSZP képviselője.

 

HEGYI GYULA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Először is van egy jó hírem a vita résztvevőinek: el kell távoznom, mert pont a Miniszterelnöki Hivatal által rendezett konferencián kell hasonló kérdésekről beszélnem. Úgyhogy többet - legalábbis én - nem fogom az idejüket rabolni.

Egy megjegyzést szeretnék tenni, tekintve, hogy ezzel a kérdéssel az Európa Tanács raportőreként itthon, külföldön foglalkoztam, ez pedig a remény jelét szeretné felvillantani. Valóban, időről időre hallunk kósza kezdeményezésekről abban a tekintetben, hogy jussunk megállapodásra. Szeretném mondani, hogy a Szocialista Párt az alapvető jogait fenntartva további tárgyalásokra kész minden ellenzéki párttal és azokkal a kormányzati erőkkel is, amelyek esetleg közvetíteni szeretnének.

Végül pedig ami vita itt kibontakozott, én semmiképpen nem állítottam - ez valami félreértés lehetett Szalai Annamária részéről -, hogy a műsorok tartalmát a kurátorok így vagy úgy befolyásolják. Én ezt mint újságíró - elég sokáig voltam újságíró, ma is annak tartom magam - nem szeretném. Az biztos, hogy a kuratóriumok egésze felel azért a szellemiségért, amely sugárzik egy rádióból vagy televízióból. Ha gyűlölködő, uszító hangok jönnek közszolgálati médiumból, akkor ezért a kurátorok áttételesen mindenképpen felelősek, és mivel jelenleg nincsenek köztük szocialista kurátorok, így ők biztosan nem tehetők ezért felelőssé.

Meggyőződésem, hogy a magyar demokrácia, de a hat politikai pártnak is érdeke lenne, hogy ez a kérdés rendeződjék. Őszintén remélem, hogy valamilyen módon egyszer múlt időbe tudjuk tenni ezt a mostani vitát.

Köszönöm szépen.

 

(16.20)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Bauer Tamás úr, az SZDSZ képviselője.

 

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt fideszes Képviselőtársaim! Sokszor elmondták ma már a kifogásukat az ellen, hogy a szocialista és szabad demokrata képviselők nem a benyújtott javaslat egyes elemeiről beszélnek itt, hanem az úgynevezett médiahelyzettel való összefüggésről. Nos, ha föllapozzák az Országgyűlés Házszabályát, akkor azt fogják benne találni, hogy az általános vitában a törvényjavaslat szükségességéről, indokoltságáról, a jog egyéb elemeivel való összefüggéséről kell beszélni. Nem szó szerint idéztem, de ez a tartalma annak a rendelkezésnek.

Nos, valamennyi szocialista és szabad demokrata képviselő arról beszélt, hogy abban a helyzetben, amit a közszolgálati médiában a kormánytöbbség és a MIÉP együttesen teremtett, nem indokolt benyújtani és elfogadni egy ilyen törvényjavaslatot. Nem indokolt. Miért? Önök azt mondják, hogy a serdületlen ifjúságnak árt, ha erőszakot lát a televízió képernyőjén. Egy ötéves gyerek fejlődése szempontjából rendkívül hátrányos. Én azt gondolom, hogy egy 15 éves gyerek szempontjából az, amit politikai műsorokban lát és hall a televízióban meg a rádióban, egy 15 éves gyerek szempontjából az, hogy azt látja, hogy egyetlen este egymás után képviseli a maga szövegét a miniszterelnök és a vezető kormánypárt elnöke, és két éve az ellenzék vezetői nem kapnak hasonló lehetőséget a televízióban, ez többet árt egy 15 éves gyereknek, mint az az erőszakműsor, amit a Kisgazdapárt kongresszusáról lát a televízióban. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Ízlés dolga!) Úgyhogy ennek a törvényjavaslatnak ez az igazi tárgya!

Köszönöm szépen. (Taps az SZDSZ és az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Szabó Zoltán, az MSZP képviselője. (Dr. Szabó Zoltán: Elnézést, most nem kívántam hozzászólni.) Nem kíván hozzászólni.

Hozzászólásra következik Balogh László úr, az MDF képviselője.

 

BALOGH LÁSZLÓ (MDF): Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy külön köszöntsem a szakértői páholyban az ORTT megjelent képviselőit, akik e fontos törvénytervezet vitáját kísérik figyelemmel itt helyben.

Látszólag most is csak egy jogharmonizációs rutinfeladatról van szó. Arról, hogy összehangoljuk '96-os médiatörvényünket Európa hasonló kódexeivel és irányelveivel. Úgy gondolnánk, hogy az európai közösségi irányelveket ma már ebben a Házban senki sem vitatja. Tehát nagy egyetértésben és nagy többséggel fogjuk megszavazni, ellenzék és kormánykoalíció együtt.

Így volt ez '95-96 fordulóján is, amikor a honi rádiózásról és televíziózásról nyújtott be törvényt a Horn-kabinet. A partvonalra kiszorított akkori ellenzék természetesnek vette az együttes szavazást, aminek folyományaként az ország akár egy lépéssel is közelíthet az Unióhoz. Tudtuk, most is tudjuk, itt, valahányan, hogy a médiatörvény kulcsfontosságú dokumentum a jogharmonizáció folyamatában. Pártérdeknél magasabb, alku tárgyává nem tehető, kampánycéloknál előbbre való. Ahhoz ugyanis, hogy csatlakozhassunk, ugyanúgy kellene viszonyulnunk a médiához, mint Európa demokratikus felében. Sajnálom, hogy az MSZP és az SZDSZ ezt nem akarja. Pedig az MSZP-SZDSZ-kormány ellenzékének bőven lett volna oka tiltakozni, obstruálni, ellenszavazni. Emlékezzünk: dühödt tisztogatások a tévében, rádióban, Hornéknak otthonos sajtótájékoztatókat rendeznek, a média-össztüzek rendre elvbaráti csevegésbe torkollanak, a kormánybírálat mint publicisztikai kategória megszűnik. Már Horn Gyulának is kínossá válik, úgyhogy nyilvánosan szólítja fel a magyar mediátorokat egy kis keménységre. Más kérdés, hogy a gyámoltalan számonkérések után rendre megsértődik.

Akkor, '95 végén nagyon távolinak tűnt az európai világ. Jobboldali fogantatású vélemény, a nemzeti gondolatok kifejezése, konzervatív eszmefuttatás alig kapott lehetőséget a közszolgálati médiákban. Recsegett az egyszólamúság. Szerencse, hogy a jogharmonizációs kötelezettségek szorították a bal kormányt is, így rendeznie kellett az áldatlan médiaállapotokat. A médiatörvény tervezete a reményt villantotta föl: ha ennek a fele megvalósul, már lesz lehetőség a teljesen balra billent magyar médiahajót némileg egyensúlyba hozni. Dehogy jutott volna eszébe a nemzeti ellenzéknek, hogy feltételekhez kösse az együtt szavazást, hogy a nemzet szempontjából fontos kérdéshez hamarjában összecsapjon egy kis pártérdeket vagy egyéni érvényesülési feltételeket! Az MSZP és az SZDSZ ugyanúgy, mint az egy évvel ezelőtti törvénymódosítási kísérletnél, most ismét ilyen árukapcsolással próbálkozik.

Az előttünk álló, nemzetstratégiailag fontos törvényt végre össze kellene csiszolnunk az európai ajánlásokkal. Az ellenzék részéről sem tartalmi, sem formai kifogások a módosító javaslatra nem merültek fel. Ezért felfoghatatlan, hogy az MSZP-SZDSZ-blokk a kétharmadiság birtokában ismét köti a médiakuratóriumok kérdését az obstrukció karójához, csökönyösen és cinikusan. Pedig milyen egyszerű lenne a dolgunk itt a Házban, ha a fontos és sürgető ügyekben egyként tudnánk szavazni! Az ellenzék egyébként jó képességű szakemberei érdemben hozzájárulhatnának a törvényjavaslat tökéletesítéséhez, aminek eredményeként aztán a jobbnál jobb ötletek versengésében végül közösen meghozzuk a legjobb médiatörvényt mindenki megelégedésére.

Az országpatkó mindegyik szegmensében ülnek olyan képviselők, akik ezt a munkát kitűnően elvégezhetnék. De nem - mi már másodszor veselkedünk neki eredmény nélkül. A parlament meddőségéért, minden kétharmados törvény sikertelenségéért az itt ülők kétharmada felelős! Nem lehetséges a kormányra hárítani! Ezzel a munkával, amit itt végzünk, minden itt helyet foglaló képviselőtársam számoljon el a választói előtt és önmagával a tükör előtt!

A formai, nyelvészeti részleteken, fogalommeghatározásokon tessék nyugodtan vitázni, évődni, az nem árthat - de a végén törvényt kell szülni, tudniillik ez a dolgunk! Annál is inkább meg kell tennünk, mert ezúttal nemcsak jogharmonizációs kötelezettségről van szó, sokkal többről. Tartalmában is fontos jogi csomagot kaptunk itt ajándékba a jó öreg kontinenstől. Trianon és Strasbourg torkolatvidékéről egyenesen ide, a kietlen magyar médiaugarra érkezett az áldás.

Átolvasva a csomagot azt kell tapasztalnunk, hogy ezúttal - nem mindig volt így, de ezúttal - Európától tanulhatunk. Bizony, ők már keményen védik magukat törvénnyel is az erőszakos médiától, a tolakodó és mértéktelen reklámtól, a zabolátlan műsoroktól, az erőszaktól és erkölcstelenségtől.

Igen tisztelt MSZP-s és SZDSZ-es Képviselőtársaim! A Lajtától nyugatra törvényt alkottak a közízlésről, védik gyermekeik álmát, és megszabják, hogy mi nézhető a tévében, mi sugározható a rádióban! A szellemi és erkölcsi fejlődést súlyosan romboló műsorokat egyszerűen merik törvénnyel letiltani! Nem jajveszékelnek demokratikus charták az emberi szabadságjogok sérelme miatt, nincs interpelláció azért, hogy diszkriminálnak és kirekesztenek. Pedig olyan kategóriákat vezettek be, mint európai mű, amelyet például a tengerentúli művekkel szemben megkülönböztetett előnyben részesítenek; pártfogolják a hazait, és kikötik, hogy a műsoridő mekkora részét kötelező európai filmalkotásokkal kitölteni. Ráadásul mindezt nemcsak a közszolgálati médiáknak teszik kötelezővé, de a nálunk érintetlennek hitt kereskedelmi műsorszórókra is - és eleddig nem dőlt össze a világ.

 

 

(16.30)

 

 

Európa pedig így marad meg Európának a globalizmus hullámverése közepette is. Aki megvédi sajátosságait, önmagával törődik, a nemzeti jelleget gondozza, és van ereje bezárni kapuit az értéktelen, a bóvli, a romboló, a züllesztő előtt, annak van jövője! Magyarország olyan közösséghez kíván csatlakozni, amelynek jövője van. A törvényalkotási munkát persze nem úszhatjuk meg.

Tisztelt Képviselőtársaim! Még mindig nem késő. A zárószavazásig meggondolhatják magukat.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Szanyi Tibor úr, az MSZP képviselője.

DR. SZANYI TIBOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tulajdonképpen kicsit zavarban vagyok, mert a mostani kormányoldali vezérszónok is felszólalásának nagyobbik hányadát azért mégsem a konkrét módosítási javaslathoz kötötte, hanem egyebeket is belevont, de azért most már egy picit közelebb jutunk a szakmához.

Történt számtalan hivatkozás arra, hogy az európai uniós normákhoz kell harmonizálni a törvényeinket, és ez milyen jó, egyebek. Erről azért nekem eszembe jutott, hogy, mondjuk, csak az elmúlt fél év alatt itt a nagy, nevezzük így: kormányoldali euroblabla ellenére egy csomó olyan eset volt, amikor az európai uniós normákat akár pongyola fordítás, akár meg nem értés, akár más figyelmetlenségek miatt egyszerűen nem sikerült az eredeti cél szolgálatába állítani, és itt az ellenzéki javaslatokat rendre figyelmen kívül hagyta a kormány. Egyébként ugyanez történik jelen esetben is.

Én azért szeretnék utalni arra, hogy a kereskedelmi reklámtörvény EU-harmonizálása tekintetében fölhívtuk a figyelmet arra, hogy fordítási hiba van abban az irányelvben, amit egyébként végül - tiltakozásunk ellenére - beleharmonizált a magyar jogrendbe a kormány. Ugyanez igaz a munka törvénykönyvével kapcsolatos helyzetre, amikor szögesen szembementek egy uniós normatívával; ugyanez igaz a híres pelenkaügyre, ott is a jogharmonizációra való hivatkozással történt egy teljesen EU-ellenes és fals rendelkezés; aztán - ma még erről lesz szó - a hírközlési törvény esetében is gyakorlatilag lejárt, idejétmúlt direktívákhoz harmonizálják a magyar jogot.

Szóval, én azt gondolom, hogy itt a sok lírai fölszólaláshoz képest a kormányt illik emlékeztetni arra, hogy sorozatban rosszul harmonizál.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Erkel Tibor úr, a MIÉP képviselője.

 

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! A T/4192. számú törvényjavaslatról szeretnék néhány szót szólni. Előtte azonban az imént elhangzott hozzászólásokra reagálva egy tájékoztatást kell adnom önöknek.

Az elmúlt hét folyamán egy képviselői önálló indítvány jutott el hozzám és természetesen mindannyiunkhoz, amely már címében is meghökkentően indult. Idézem: "A politikai közszereplők szavahihetőségének helyreállítására szülessen törvény." - javasolja egy MSZP-s képviselőtársunk, és mindjárt az 1. §-ban a lényegre tör. Idézem: "A politikai közszereplő, illetve köztisztséget betöltő - továbbiakban közszereplő - a) nem vezetheti félre a közvéleményt, b) nem hamisíthat meg tényszerű adatot, tényt, megtörtént eseményt, c) nem adhat utasítást arra, hogy köztisztviselő bármely érdekre hivatkozva számszaki adatot, tényt, konkrét eseményt félrevezető módon használjon föl, d) nem használhat kormányzati, önkormányzati szervet tények meghamisítására, a Központi Statisztikai Hivatal, a közvélemény-kutató és más intézetek tényszerű adatainak megtévesztő módon történő feldolgozására és nyilvánosságra hozatalára."

Az idézetet rövid pillanatokra szakítom meg, mert be kell vallanom, hogy a közvélemény-kutató intézetek tényszerű adataira utalás kissé megrendített a törvény javaslattevőinek széles körű tájékozottsága tekintetében, mégis e rövid, önkritika műfajú paragrafust most követő 2. §-sal és annak teljes egészével egyetértek. Idézem a 2. § (1) bekezdését: "Az a közszereplő, aki az 1. § rendelkezéseit megsérti, e törvény rendelkezései szerint nyilvánosság előtt elmarasztalható."

Tisztelt Előterjesztő! Képviselőtársaim! Tekintettel arra, hogy e törvényjavaslat még nem került a tisztelt Ház elé, a javaslattevőn kívül senkit nem terhel egyelőre felelősség az abban foglaltak számonkérését illetőn; a javaslattevőn kívül, mert ő, illetve a frakciója - esetünkben az MSZP - a javaslattétellel egyszersmind vállalta, hogy az abban foglaltakkal azonosul, véletlenül sem vezeti félre a közvéleményt s a többi, többé ilyet nem tesz semmiképp, ám ha mégis, marasztalják el őt, őket a nyilvánosság előtt, ahogyan azt a 2. § elrendeli - és természetesen nemcsak itthon, külföldön is.

Történelmi pillanatnak leszünk most tanúi, tisztelt képviselőtársaim, az MSZP frakciója bebizonyíthatja, hogy a javaslatának van értelme, és annak alkalmazását saját témareferenseinek nyilvános elmarasztalásával megkezdi. Ha ezt netán nem tenné, bízhat a félrevezetett közvélemény aktivitásában.

Mivel a tisztelt előterjesztő és a kormánypárti szónokok az eddigiek során kifejtették e jogharmonizációs célú törvénymódosítás okát és célját, mivel e kérdések megvitatására általánosságban és részleteiben is egyszer már sor került, továbbá mivel az akkor legjobbnak ítélt módosító indítványokat az előterjesztő látnivalóan hasznosította az új verzió kidolgozásában, a törvényjavaslat további végigelemzése fölösleges fontoskodás lenne csupán.

Ezért azonnal rátérek néhány olyan részletkérdésre, amelyekben már a bizottsági viták során sem jutottunk el - legalább is eddig - a kölcsönös megértésig. A 2. § 14. alpontja a klasszikus reklámot definiálja. A 41. alpont a reklámról bővebben szól. Idézem: "Ellenérték vagy ellenszolgáltatás fejében közzétehető műsorszám, amely a reklámozó vállalkozás vagy műsorszolgáltató által kívánt más hatás elérését segíti elő." Majd még egyszer a reklámról később, 6. § 7. alpontja: "nem tehető közzé vallási vagy politikai meggyőződést sértő reklám".

Ehhez a három kiemeléshez csatolom még a hatályos törvény "Alapelvek" fejezetéből a 3. § (2) bekezdését, amely szerint - idézem - "a műsorszolgáltató köteles tiszteletben tartani a Magyar Köztársaság alkotmányos rendjét, tevékenysége nem sértheti az emberi jogokat, és nem lehet alkalmas a személyek, nemek, népek, nemzetek, a nemzeti, etnikai, nyelvi és más kisebbségek, továbbá valamely egyház vagy vallási csoport elleni gyűlölet keltésére."

A mi kifogásunk az, hogy míg a javaslat reklámmásodpercekre tiltja, hogy az vallási vagy politikai meggyőződést sértsen - ez a bizonyos 6. § 7. alpont -, a másfél-két órás nagyfilmek, műsortömbök esetében ugyanezt a szándékot még csak észrevenni sem szeretné. Számomra azonban nem meggyőző kifogásként, védekezésként az idézett alapelvekben foglaltakra való mutatás. Én ugyanis nem direkt alkotmánysértésekre gondolok - bár abból is sikerült összehozni egyet, elbeszélgetve egy vállalkozó kedvű miniszterelnök-bérgyilkossal -, és nem is az emberi jogok durva megsértésére, nem mintha abból nem akadna bőven.

Ezek a túlméretezett reklámfilmek főként sorozatban hatnak. A történetek, a szereplők életfilozófiája, magatartása, tüntetően viselt szimbólumrendszere a folyamatos néző-képernyő kapcsolat révén szemléletmód-, gondolkodás-, életvitel-torzulást idézhet elő, ami igenis lehet érdeke a filmek gyártását támogatóknak - ennek az érdeknek a burkolt reklámozásáról van szó -, de semmiképpen sem érdeke a befolyásolt személyeknek, csoportnak, vallási közösségnek, tágabban akár egy nemzetnek, mondjuk, a magyar nemzetnek.

 

 

(16.40)

 

Amennyiben ezen műalkotások elleni fellépésünk netán cenzúrának tűnnék - persze, mint minden mérgezett táplálék tilalma, ez is az lenne, hangsúlyozom, mi nem akadályozhatjuk, tehát nem is akadályozzuk meg a vetítésüket.

 

 

(Az elnöki széket Gyimóthy Géza, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

 

Ám javasoljuk, hogy a hivatal, az ORTT az adott csatornánál az erre fordított műsoridőt a maximált reklámidő bizonyos hányadában tartsa nyilván. Továbbá javasoljuk a tájékozatlan, célzott közönség figyelmének felkeltését szaklapokban, a napisajtóban, hogy e filmek által szellemi mérgezésnek lesznek kitéve. Vessék alá magukat öncenzúrának, ha majd jónak ítélik!

A 4. §-ban a gyermekek védelmében kidolgozott eljárási rend bizonyíték arra, hogy más védelemre szorulók is élvezhetnék hasonló módon a törvényhozók támogatását. Márpedig ötven év kommunista diktatúrája és agymosása után különösen fontos volna, bármilyen szellemi befolyásolók között élve, számukra és számunkra a kártékony hátsó szándékot tetten érni, és a hatását semlegesíteni.

Ezzel egyébként csak nyerne a filmkínálat gazdagsága, hiszen ahogy megismerhette bárki, ha kíváncsi volt rá, ahogy van kitűnő minőségű, angol nyelvterületen született könnyűzene, úgy bőven található kiváló amerikai film is; sem az egyikből, sem a másikból nem szorulunk dömpingcikkek szemetére.

Egyébként áttételesen erről szól a következő, az 5. §-ra vonatkozó észrevételünk. Az 5. § kizárólagos közvetítési jog korlátozására vonatkozó módosítási szándékával teljesen egyetértünk. Felhívjuk azonban az előterjesztő figyelmét, hogy - idézem -: "a hazai közönség meghatározó része, amely a 2. § 50. pontja szerint Magyarország lakosságának 90 százaléka, nem lehet azonos a hazai közönség egy meghatározott részével."

Az 5. §-ra vonatkozó részletes indoklás (2) és (3) bekezdésében úgy használják mind a két jelzőt azonos szövegkörnyezetben, hogy azzal kétségessé teszik, hogy melyiket tekintik érvényesnek. A meghatározott rész ugyanis lehet a meghatározó rész töredéke is, mégis képviselhet igénye megfogalmazásában olyan közérdekeket érintő eseményeket, amelyeknek éppen a későbbi közérdeklődés felkeltése lenne a hivatása.

Tehát amikor a kormány e törvénymódosítás szerint vagy az 5. § szerint meghatározza a társadalom számára nagy jelentőségű - tehát labdarúgó-mérkőzések, rockkoncertek, vetélkedők mellett kulturális, tudományos, nemzeti ünnepi, közegészséget érintő és a többi -, közérdeklődésre számot tartó rádiós és televíziós események körét, akkor a nagy jelentőségűre kell majd helyezni a hangsúlyt, mert a közérdeklődés ezek felé vagy megnyilvánul, vagy a közszolgálati média feladata annak felkeltése.

Bízván a tisztelt előterjesztő ez irányú bizonyos egyetértésében, megkíséreljük módosító indítvánnyal kiküszöbölni a felmerülhető félreértéseket.

Köszönöm szíves figyelmüket. (Taps a MIÉP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Két percre kért szót Szalai Annamária képviselő asszony, Fidesz.

 

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm a szót. Szanyi képviselőtársamra szeretnék kicsit reagálni. Azt mondja, hogy rosszul harmonizálunk bizonyos törvényeket. Ebben a konkrét törvényben a 97/36. számú EGK-irányelvvel módosított 89/552. számú EGK-irányelv az alap. Nagyon kérném Szanyi képviselő urat, hogy ha úgy látja, hogy nincs összhangban ezekkel az irányelvekkel a törvény, avagy esetleg van még olyan új irányelv, amelyet a törvényalkotó nem vett volna észre, bár beépítette már az elmúlt fél év alatt is a változásokat, akkor módosító indítványokat nyújtson be, akárcsak Szabó úr, ha fel akarja emelni az európai kvótákat.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Felszólalásra megadom a szót Szanyi Tibor képviselő úrnak, MSZP.

 

DR. SZANYI TIBOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Ebből az alkalomból szeretném megnyugtatni Szalai képviselő asszonyt, hogy konkrétan ki fogom fejteni, hogy a mi esetünkben miért van rosszul harmonizálva. Az előző kétpercesemben csak jeleztem, és mint mondtam, azért jelentkeztem felszólalásra, mert az eddigi viták során felmerültek tükrében szerettem volna egy kicsit összefogottabb jelleggel elmondani bizonyos dolgokat, mintsem csupán egy-egy adott felvetésre reflektálni.

Onnan kezdeném, hogy a médiatörvény kérdése nem kizárólag itt a parlamentben merül föl, hanem ez azért már egy jó ideje megannyi fórumon vitatva van, egyebek között örömteli módon egy hosszabb ideje működő hatpárti egyeztető fórumon, amin általában a parlamenti pártok szokták egyeztetni bizonyos európai uniós csatlakozást érintő kérdésekben a gondolataikat.

Ott már kétszer is szóba került ez a médiaprobléma, és én nem is csak a parlament kedvéért, hanem a parlament munkáját érdeklődéssel követők kedvéért szeretnék egy kicsit beszélni arról, hogy mi történt e hatpárti egyeztetéseken. Azért az Európai Uniótól már többször hallottuk azokat az aggodalmakat és figyelmeztetéseket, hogy az egyébként jól haladó csatlakozási tárgyalásoknál megbicsaklás történhet, amennyiben az audiovizuális fejezetet nem sikerül időben lezárni. Egyébként ez az idő most van, ez a fél év a svéd elnökség idejére van kitűzve, hogy a tárgyaló országok többnyire mely fejezeteket kell bezárják, és az audiovizuális fejezet speciel 2001 első féléve. Tehát azért itt mindenki érzi a felelősséget.

Az egyik ilyen hatpárti tárgyaláson volt alkalmam kifejteni a MIÉP képviselőjének, aki egyébként maga a párt elnöke volt, hogy tulajdonképpen azért a MIÉP is elgondolkodhat azon, hogy a magatartásával - bármi is annak magyarázata - végül is a jelenlegi szituációban kicsit veszélyezteti a csatlakozási tárgyalások előnyös továbbvitelét. Erre az volt a válasz - hangsúlyozom, a MIÉP elnöke részéről -, hogy hát igen, már mi is gondolkodtunk ezen, és tényleg, ha már csak ezen múlik, akkor lehet, hogy itt azért fel lehetne puhítani az álláspontot. Mondtam neki, hogy igen, annál is inkább, mert ugye mi a jelenlegi helyzet: a MIÉP ragaszkodik egy adott állásponthoz, és ennek az álláspontnak, mint tudjuk, az a lényege, hogy két kurátora legyen a médiakuratóriumoknak. A történet úgy alakult, hogy ebben a ciklusban egy sincs effektíve.

Én azért tényleg kíváncsi vagyok, hogy a hátralévő kis időben mennyire indokolt e dolog fenntartása. Mindenesetre ténylegesen azt éreztem - és ezt szeretném elmondani -, hogy a MIÉP oldaláról kifejezetten kitapintható volt egy olyan magatartás, hogy a korábbi merevséget lehet, hogy félre tudják tenni az EU-jogharmonizáció tekintetében.

Nekem ténylegesen az a gyanúm, hogy ha a MIÉP-ben megvan e szándék, akkor tulajdonképpen a pozíciók megmerevítését máshol kell keressük, és kicsit úgy látom, hogy itt alapvetően a Fidesz nem érdekelt abban, hogy e probléma megoldódjon, már csak azért is, mert az eddig a parlamentben felvetett technikák között nagyon sok olyan van, amit a parlament két legnagyobb ereje, a Fidesz, illetve az MSZP öt perc alatt meg tudna oldani, és ilyetén módon ezt az egész vitát egyszer s mindenkorra háttérbe lehetne szorítani. Úgy látom, hogy ez a vezető kormánypárt részéről nem megy.

Egyébként azt gondolom, hogy az uniós csatlakozás tekintetében e fejezet lezáratlansága tényleg nem fog jól kijönni, hiszen a jelen pillanatban Magyarország - noha megannyi dicséretet szoktunk bezsebelni -, azért tudni kell, nincs a statisztikai élvonalban. Három ország is van, amely minket a lezárt fejezetek számát megelőz. Tényszerű, hogy azonnal az élbolyba ugorhatnánk újra, ha e problémán túljutnánk.

Azonban azt is látni lehet, hogy amikor e drámai kérdéseket felteszik kormányoldalról, hogy most az MSZP veszélyezteti az európai uniós csatlakozást, azért emlékeztetnék arra, hogy létezik a tárgyalások során egy nem túl gyakran, de azért alkalmazott technika, ez az úgynevezett set aside, magyarul: félretételi technika. Vagyis adott esetben e fejezet is a magyar tárgyaló delegáció segítségével megoldható lenne, pontosabban befejezhető vagy ideiglenesen lezárható lenne úgy, hogy ezt az egy problémát kivesszük belőle, és ezt a későbbi időszakba soroljuk.

 

 

(16.50)

 

 

Tehát emiatt - hangsúlyozom: a médiatörvény nem kellő EU-harmonizáltsága miatt - nem fognak megakadni az európai uniós csatlakozási tárgyalások. Ha azok meg fognak akadni, akkor azok egészen más okra vezethetők vissza. Ezt nem fogom itt most kifejteni, erre utaltak már többen, a legutóbbi Romano Prodi-féle látogatás alkalmával Prodi úr világosan elmondta, hogy miért fognak megakadni, ha meg fognak akadni; például a társadalmi párbeszéd hiánya és a szociális fejezet újranyitása, szóval, ezek voltak az érvek, és nem a médiatörvény.

Ők egyébként csak annyit mondtak a médiatörvény kapcsán, hogy amennyiben ez a fejezet nem lesz lezárva, az nem azért nem lesz lezárva, mert ők nem akarják, hanem azért, mert a magyar belpolitikai okoknál fogva ez nem megy.

Egypár szót azért tényleg - már csak Szalai Annamária kedvéért is - mondanék arra, hogy mi az, ami itt elmaradt a harmonizáció tekintetében. Az egyik az, hogy amikor itt öt kategóriába soroljuk a különböző műsorszámokat és egyebeket, itt azért a magazin-, illetve a híradóműsorokat is egy kicsit illett volna a megfontolásokban idevenni, mert amennyiben ez a szöveg így, ilyen sommásan, ilyen pontatlanul itt marad, ebben az esetben, tartok tőle, elég sok hírműsort és magazinműsort lényegében a napközi vetítésből ki kell majd akkor emelni - profán példa a televíziós híradók esete. Csak mondok egy ma reggeli vagy egy ma délelőtti példát, hogy szinte élőben közvetítették, hogy egy ember leugrik egy háztetőről, a család sikoltozása, egyebek közepette. Tehát azért egy kicsit illett volna jobban végiggondolni, annál is inkább, mert a vonatkozó EU-direktívák azért ezekre az ügyekre tesznek utalást, de még mondhatnám azt is, hogy annyiban sincs árnyalva a dolog és pontatlan, hogy mindenki értse, hogy miről van szó: például ha ez a szöveg csak így maradna, ahogy itt a módosításban van, akkor, mondjuk, a Tom és Jerry nevezetű filmsorozat bármelyik epizódját nyugodtan szintén ki lehet venni a gyermekek által általában nézett műsorok közül.

A másik probléma, úgy gondolom, ez már azért egy fokkal súlyosabb, ez pedig a kizárólagos közvetítési joggal kapcsolatos dolog. Nevezetesen, itt arról van szó, hogy ez a törvénymódosítás az EU joggyakorlatától teljes mértékig eltérő módon, abszolút kormányhatáskörbe utalja, hogy melyek azok az események, amelyekhez kizárólagossági jog köthető, vagyis nem törvényben szabályozni a dolgot, hanem a kormány majd csinál egy listát, amit egyébként tetszése szerint, bármikor változtathat, amiben gyönyörűen benne lesznek azok, hogy melyekhez köthető kizárólagos közvetítési jog.

Szeretném emlékeztetni az előterjesztőt, a kormányoldalt, hogy azok a kereskedelmi televíziók, amelyek Magyarországon megszerezték egy adott időre a különböző koncessziós jogokat, azok nem azon piaci körülmények között szerezték meg ezeket a koncessziókat, mint amit ez a törvénytervezet jelen pillanatban, most előállítana.

Végezetül pedig - és akkor mondok egy harmadik példát is, hogy kellően alá legyen támasztva a dolog - ezek a direct shopping típusú műsorok a törvény szerint teljes mértékig a reklámidőbe soroltatnak, ehhez képest az európai joggyakorlat pedig nem oda sorolja.

Köszönöm szépen. (Bauer Tamás tapsol.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Két percre megadom a Szűrös Mátyás képviselő úrnak, MSZP.

 

DR. SZŰRÖS MÁTYÁS (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Én átolvastam a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény jogharmonizációs célú módosítását, és úgy vélem, hogy ez alapjában véve megfelel a követelményeknek, azoknak a céloknak, amelyeket szolgálnia kell. Itt a vita azonban nyilvánvalóan nem erről szól elsősorban.

A következő megjegyzésem van. Gyakran hivatkoznak az Európai Unióra, az ottani követelményekre, az integrációra. Azt hiszem, hogy ezt az integrációt megfelelő nemzeti önbecsüléssel kell közelíteni, és nem hiszem, hogy a francia parlamentben például így taglalnák a francia sajtó állapotát, mint ahogy ezt mi Magyarországon csináljuk, mármint a jogharmonizációval összefüggésben.

Én tudok arról, hogy egy tekintélyes köztársasági elnök Nyugat-Európában megtiltotta 35 újságírónak, hogy részt vegyen az ő sajtótájékoztatóján, mert nem megfelelőképpen nyilatkoztak, illetve írtak róla, illetve a francia politikáról. Ő ezt megtehette. Nem tiltott be semmit, de az a legnagyobb megbecsülés volt abban az országban egy újságíró számára, hogy részt vehetett azon a sajtókonferencián, és bizony, hátrányt szenvedett az, akit oda nem engedtek be.

Ez az egyik dolog, amit szeretnék megjegyezni, hogy megfelelő önbecsüléssel kell kezelnünk ezt a dolgot is. Más dolog a kuratóriumok ügye, arról itt most nem kívánok beszélni.

De hozzátenném azt, hogy sajnos, az Európai Unióban a velünk szemben támasztott követelmények egyre fokozódnak. (Az elnök jelzi az idő leteltét.) Ezek már nem azok a követelmények, amelyeket annak idején, mondjuk, Portugáliával vagy Spanyolországgal szemben állítottak, és ez valószínűleg erre a területre is vonatkozik. (Az elnök ismét jelzi az idő leteltét.) Elnézést, elnök úr, majd egy másik kétpercesben folytatom.

Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm. Két percre megadom a szót Szalai Annamária képviselő asszonynak.

 

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Szanyi Tibornak szeretném elmondani, hogy a "Kultúra és audiovizuális politika" fejezet lezárásának az a feltétele - elmondom neki majd akkor is, ha négyszemközt találkozunk, mert közben elhagyta az üléstermet -, hogy megszavazzuk ezt a törvényt. Én megnyugtatnám őt távollétében is, hogy a Fidesz-Magyar Polgári Párt meg fogja szavazni ezt a törvényt, tehát a mi részünkről sikeresen be lehet fejezni a tárgyalások ezen szakaszát, és le tudjuk zárni a svéd elnökség ideje alatt.

A másik, amire reagálni szeretnék, de szerintem inkább a részletes vita tárgya lenne, természetesen ez a törvény nem zárja ki azt, hogy a gyerekeknek jó műsorokat lehessen előállítani, és a gyerekek jó műsorokat nézhessenek a televízióban. Ha egyes képviselőtársaink szerint ez a törvény nem felel meg ennek, akkor azt persze természetesen készek vagyunk megvitatni, én abban is partner vagyok, hogy olyan szabályozás legyen, hogy a híradóban, semmiféle hírműsorban ne lehessen agresszív, erőszakos jelenet, ami károsítja a kiskorúak fejlődését.

Ami a kizárólagos közvetítési jogokat illeti, azért ott is egy félreérthető dolgot mondott Szanyi Tibor. Ugyan a kormány kapott felhatalmazást arra, hogy listát készítsen, de ennek a szabályozásnak van egy új eleme, annak érdekében, hogy a jegyzék tartalma a lehető legdemokratikusabban legyen összeállítva, ha az ORTT az általános pályázati feltételekhez kapcsolódó nyilvános meghallgatás lehetőségével, az események ilyetén minősítését az érdekeltek bevonásával segítheti.

Tehát ennek ismeretében kellene majd a részletes vitában erről beszélni.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Szintén két percre kért szót Balczó Zoltán képviselő úr.

 

BALCZÓ ZOLTÁN (MIÉP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Az, hogy Szanyi Tibor Csurka Istvánnal történő találkozása során mit érzett kitapinthatónak vagy mit nem, erről nyilván nem tudok nyilatkozni, és a kuratóriumi elnökségek ügyével, azon a kényszeren túl, amibe az előbb kerültem, nevezetesen annak a felszólalásnak a kapcsán, amely az európai tanácsi parlamentben a tévesen, hamisan interpretált helyzetet jelentette, csak ezért kívántam hozzászólni, hiszen a kuratóriumok ügye egy jelölési kérdés. Ha abban megegyeznek az érintett pártok, akkor az elnök jelöl.

 

(17.00)

 

Itt, ezen a fórumon akkor beszélhettünk volna, ha a kormányzati többség tárgysorozatba veszi azt a javaslatot, amit jómagam az azonos létszámú kuratóriumra, valamint Lendvai Ildikó a mandátumarányosra beterjesztett. Mivel ez nem került tárgysorozatba, itt én erről a továbbiakban nem kívánok beszélni.

 

 

(A jegyzői széket Herényi Károly és Kapronczi Mihály foglalja el.)

 

 

Azt viszont szeretném elmondani, hogy a MIÉP, amelyről azt mondják, hogy EU-ellenes párt, amellyel az EU irányába lépni sem lehet... - szeretnék azt világossá tenni, ami a politikai vitanapon elhangzott, hogy igen, nem tartozunk azok közé, akik vakon jelentik ki az elkötelezettséget a csatlakozás iránt, amelynek a feltételei jelenleg ismeretlenek és nem is tisztulnak. A MIÉP azonban vállalta egy hatpárti nyilatkozatban azt, hogy parlamenti frakcióként minden tőle telhetőt megtesz a jogharmonizáció érdekében. Az a törvényjavaslat, amely itt fekszik előttünk, ha kivesszük például a televízió terén a közszolgálatot, a 85 százalékos nézettségű műsorokra vonatkozik. A MIÉP ezt a javaslatot hasznosnak tartja, és kötelességének érzi, hogy a jogharmonizációt ebben a tekintetben a maga szavazatával támogassa.

Köszönöm szépen. (Taps az MIÉP-frakció soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Szintén két percre kért szót Szűrös Mátyás képviselő úr.

 

DR. SZŰRÖS MÁTYÁS (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Az első témával kapcsolatban, amit érintettem, hozzátenném azt, hogy Talleyrand, a nagy francia diplomata azt mondta: a külpolitika művészet, amelynek mestere addig áll a partner lábán, míg az bocsánatot nem kér. Ez a nagyhatalmi hozzáállás vagy megközelítése a dolgoknak még manapság is előfordul, és nekünk a nemzeti érdekeink védelme és érvényesítése a célunk az integrációban is, nem pedig fordítva. Ezt szerettem volna elmondani.

A másik dolog, hogy amikor valaki felszólal itt a Magyar Országgyűlésben, nyilvánvalóan van, aki a pártja hivatalos álláspontját fejti ki, a vezérszónokok, akik erre felhatalmazást kapnak, de azért el kellene már jutnunk odáig, hogy vannak árnyalatok. Az a szép az emberi társadalomban, hogy ahány ember, annyi világ, nincs két egyforma ember. A nyájszellem érvényesülhet bizonyos dolgokban, és kell hogy legyen egy pártnak hivatalos politikája, de meg kell mondanom: a demokratikus baloldalon is vannak olyan emberek, akik ilyen vagy olyan kérdésben, történetesen ebben a kérdésben, árnyalatban vagy lényegében eltérnek, eltérhetnek a hivatalos politikától. Azt hiszem, hiba, ha általánosítunk bizonyos felszólalások esetében, ha azt egy az egyben az adott pártra vonatkoztatjuk - hangsúlyozom, más dolog a vezérszónokok kérdése, és így tovább.

Végül is azt tudom mondani a vitával kapcsolatban, hogy az nem haszontalan, bár lényegében a kuratóriumok körül bontakozott ki, holott ez a tervezet valóban a jogharmonizációt szolgálja.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok és a MIÉP-frakció soraiban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Mivel több felszólaló nem jelentkezett, megkérdezem Várhegyi Attila... (Várhegyi Attila nemet int. - Ékes József: Én is jelentkeztem.) Igen, Ékes József képviselő úr, MDF, kíván még reakciót...

 

ÉKES JÓZSEF (MDF): Nagyon köszönöm, elnök úr, megnyomtam az előbb a gombot, úgyhogy köszönöm a szót. Mennyire érdekes, hogy egy párton, egy frakción belül is vannak azért véleményeltérések. Nagyon jó példa erre, Szűrös Mátyás képviselőtársam mondta az előbb, hogy a jogharmonizációnak megfelel ez a törvénytervezet. Más kérdés az, hogy a kuratóriumok kapcsán és politikai síkon melyik párt mennyire kívánja saját magát, a saját érdekeit előtérbe helyezni a médián keresztül - a vita erről szólt. Holott én úgy érzem, a törvénytervezetnek elsődlegesen az a lényege, hogy valahol a gyűlöletet, az erőszakot a médián keresztül valamilyen módon megpróbáljuk lecsökkenteni, ami egy nevelési kérdés, és a kormány itt határoz meg bizonyos prioritásokat, hogy például a magyar médián belül a napszakokban, amikor a gyermekek is látják adott esetben a tévét, hiányzik például a környezetvédelem kérdése, a környezetnevelés kérdése, az erdei iskolák kérdése, tehát pontosan erről kellene szólnia a médiatörvényünknek.

Szanyi képviselőtársam nagyon sokat jár Brüsszelben, és saját maga is tapasztalhatja azt, hogy ha a tévét bekapcsolja, akkor erőszakmentes közvetítések folynak, gyermekidőben gyermekműsorok folynak, és nagyon keveset beszélnek adott esetben a belga belpolitikai kérdésekről, a híradásokban elsősorban az európai uniós politikai kérdések kerülnek túlsúlyba. Tehát amikor Magyarország csatlakozása 2004-ben bekövetkezik, akkor nekünk is tudomásul kell vennünk, hogy a politikai események sorozata nem elsősorban a magyar belpolitikai eseményekről fog szólni, hanem az uniós politikai eseményekről.

Ebből a szempontból nagyon helyesnek tartom, amit ön is mondott, képviselőtársam, hogy a nemzeti értékek és érdekek kérdését kell előtérbe helyezni. Mondok erre egy nagyon jó példát: Németország, 72 ezres város, nincs néptáncegyüttese. Tehát ha a saját belső érdekeinket, nemzeti érdekeinket és értékeinket nem tudjuk megfelelőképpen sugallni és sugároztatni a médián keresztül, akkor nálunk is sérülnek az érdekek is meg az értékek is. És itt kellene tulajdonképpen magának a politikának is annyira korrektnek lennie adott esetben, hogy nem követelni a másikkal szemben sokkal nagyobb műsoridőt, hisz az előző kormány idején is tudomásul vettük azt, hogy a kormányzati képviselők, miniszterek, a miniszterelnökök sokkal többet szerepeltek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), de ha most nézzük meg a sajtó vagy a média jelenlegi állását, azért az MSZP is, hasonlóképpen, mint ahogy a Fidesz, tehát a két legnagyobb párt a mai médiában azért aránylag túlsúlyban ott van, és nem hányhatja az egyik a másik szemére, hogy nem szerepel a médiában.

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megkérdezem Várhegyi Attila államtitkár urat, kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra.

 

VÁRHEGYI ATTILA, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának államtitkára: Majd a szavazás előtt, elnök úr. (Bauer Tamás közbeszól.)

 

ELNÖK: Csak a szavazás előtt kíván szólni.

Tisztelt Országgyűlés, az általános vita lezárására, a módosító javaslatok házszabályszerű benyújtása érdekében a pénteki ülésnap végén kerül sor.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a hírközlésről szóló törvényjavaslat részletes vitája. Az előterjesztést T/3934. számon, a bizottságok együttes ajánlását pedig T/3934/217. számon kapták kézhez. Megkérdezem a hatáskörrel rendelkező bizottságokat, kívánnak-e előadót állítani. (Senki nem jelentkezik.) Nem kívánnak.

Tisztelt Országgyűlés! Indítványozom, hogy a törvényjavaslat szerkezeti rendjére tekintettel a részletes vita hét szakaszból álljon. Felkérem Herényi Károly jegyző urat, ismertesse a javasolt vitaszerkezetet.

 




Felszólalások:   41-125   126-236   236-344      Ülésnap adatai