Készült: 2024.05.19.13:57:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

170. ülésnap (2004.10.04.), 50. felszólalás
Felszólaló Dr. Mézes Éva (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:22


Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MÉZES ÉVA (SZDSZ): Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Képviselőtársaim! A 2002 decemberében elfogadott büntetőtörvénykönyv-módosítás újra bevezette az egyszeri drogfogyasztók esetében alkalmazandó elterelés intézményét. A módosítás várható következményeiről, nevezetesen, az addiktológiai intézményeket sújtó, várhatóan növekvő nyomásról érdeklődő tavaly februári interpellációmra adott miniszteri válasz egy együttes rendelet megalkotását helyezte kilátásba. Az azóta 26/2003. számmal megjelent együttes rendelet a Btk.-módosítással összhangban meghatározza a kábítószer-függőséget gyógyító kezelést, a kábítószer-használatot kezelő más ellátás vagy megelőző, felvilágosító szolgáltatás szabályait. Miniszter asszony ugyanakkor a tervezett intézkedések között említette a hazai adatgyűjtés megszervezését, és egy uniós szabályokkal kompatibilis monitorrendszer elindítását, illetve - talán ami a legfontosabb - többletforrást ígért a szakmai intézményeknek a növekvő feladatok ellátásához, valamint támogatást a drogfogyasztók terápiájában feladatokat vállaló civil és egyházi szervezeteknek.

Egy napokban megjelent újságcikk szerint a múlt évhez képest idén év végéig várhatóan megduplázódik a függőség miatt orvoshoz fordulók száma. A magyarázat szerencsére nem a drogfogyasztók, hanem az orvoshoz forduló függők számának növekedésében rejlik, így alapvetően üdvözlendő tény.

Jogos azonban a szakemberek azon aggodalma, amely szerint a minőségi ellátás rovására mehet, ha egyszerre több beteg kezelését kell a rendelési idő keretei közé szorítani. Vezető addiktológusok egybehangzó véleménye, hogy a szakellátás egyelőre nincs felkészülve a betegek számának robbanásszerű növekedésére. Arról sincs tudomásunk, hogy a bevonható civil szervezetek, amelyek akár képesek lennének részt vállalni a növekvő számú beteg kezelésében, nagyobb támogatásban részesültek volna.

Mindezek alapján kérdezem a tisztelt miniszter urat: mennyiben valósultak meg a tárca 2003 februárjában felvázolt tervei? Hogyan kívánják kezelni az orvoshoz forduló függők és a szakellátás kapacitásának stagnálásából adódó jelen helyzetet? (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai