Készült: 2024.04.26.10:53:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

16. ülésnap (2010.06.21.),  113-120. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:12


Felszólalások:   103-112   113-120   121-128      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen.

Tisztelt Országgyűlés! Simonka György, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a vidékfejlesztési miniszternek: "Mit kíván tenni a kormány a pénteki viharkárosultak érdekében?" címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Ángyán József államtitkár urat jelölte ki. Elfogadja-e a válaszadó személyét? (Simonka György jelzi, hogy igen.) Igen. Simonka György képviselő urat illeti a szó.

SIMONKA GYÖRGY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Mint arról már bizonyára mindannyian értesültek, múlt hét pénteken Dombegyház, Battonya, Mezőhegyes, Makó térségében minden eddiginél nagyobb vihar és jégeső pusztított. Mezőhegyesről tíz embert szállítottak kórházba, közülük öt embert életveszélyes sérülésekkel. Ahol a vihar átvonult, minden ablak betört, százéves fák dőltek ki, sok esetben lakóházakra. Sok épületnek a komplett tetőszerkezetét söpörte le a szél, néhány gazdasági épületet romba is döntött. Mezőhegyesen értékes sportlovak pusztultak el. Az érintett településeken több mint ezer lakóingatlan rongálódott meg.

A dél-alföldi országrész tradicionálisan gabona- és zöldségtermesztő vidék, ez az ágazat több ezer ember megélhetését biztosítja közvetlen vagy közvetett módon. Ezekben a térségekben a mezőgazdasági területek nagyrészt elpusztultak. Számíthatnak-e a katasztrófa által sújtott területeken élő emberek a kormány segítségére? Számíthatnak-e azok a lakástulajdonosok, önkormányzatok, gazdák segítségre, akik nem rendelkeznek biztosítással, esetleg az uniós vis maior alapból?

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypártok és az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megadom a szót Ángyán József államtitkár úrnak.

DR. ÁNGYÁN JÓZSEF vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Amint a napirend előtti fölszólalás kapcsán is volt alkalmam elmondani, minden tekintetben szolidáris a kormány azokkal a közösségekkel, amelyeket ez a súlyos katasztrófa ért. Azt hiszem, nyugodtan mondhatom, mindannyian összeszorult szívvel figyeltük a híradásokat és azokat a képeket, amelyek mutatták a katasztrófa mértékét. Valóban, a fölmérések is azt mutatják, hogy szinte százszázalékos kárt szenvedtek a mezőgazdasági kultúrák, tehát az emberek létalapja szűnt meg ilyen tekintetben. A kormány ilyen helyzetben természetesen segíteni köteles azokat a közösségeket, amelyek ilyen nehéz helyzetbe kerültek.

Milyen lehetőségeink vannak? - és erről, ha megengedi, néhány szót mondanék. Az agrárkár-enyhítési alap minden problémája ellenére, amilyen módon ezt létrehozták, egy 4-5 milliárd forintnyi keret mértékéig a törvény erejénél fogva is segítséget adhat. De miután ez egészen biztosan nem lesz elégséges a károk ismeretében az árvizek, belvizek és most a jégverés következményeinek az elhárítására, ezért egy felülről nyitott kasszaként kívánja a kormány működtetni. Nyilván a költségvetés állapotától függően is meg a vis maior alap állapotától függően is, de mindenképpen az a szándékunk, hogy emeljük ezt az összeget, hogy segítsünk a bajba jutott embereken és azokon a gazdákon, akik az idei jövedelmük teljes egészét elveszítették, miközben a költségeik nagy része már elköltésre került.

Előre kívánjuk hozni az európai uniós kifizetéseket, a SAPS-támogatásokat, tárgyalásokat kezdtünk az Európai Közösséggel, hogy milyen módon tudjuk megelőlegezni és előrehozni ezeket a kifizetéseket. Halasztott befizetést tervezünk: a június 30-ai befizetést szeretnénk legalább szeptember 30-áig kitolni. Ezzel kapcsolatban egy előterjesztés jön hamarosan a törvényhozás elé, és a törvényt, amilyen gyorsan lehet, módosítani fogjuk, hogy ne kelljen most június 30-áig befizetni a megfelelő összeget.

És ha megengedi, az egy percben, ami még majd a rendelkezésemre áll, még néhány eszközt szeretnék elmondani, amivel szeretnénk segíteni a gazdákon. (Taps a kormánypártok és az LMP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Simonka képviselő urat illeti a szó.

SIMONKA GYÖRGY (Fidesz): Köszönöm szépen, államtitkár úr. Ez egy picit már megnyugtató nekünk, és kérjük még azt mi, Dél-Békésben élők, hogy tegyen meg a kormány mindent annak érdekében, hogy az ott élő emberek, önkormányzatok és mezőgazdasági ágazatok mihamarabb talpra állhassanak. A térség jövője függ ugyanis ettől, attól, hogy gyors intézkedés lesz-e.

Kérem, hogy támogassák azokat a gazdákat és áruházlánci beszállítókat is, akik nem tudnak eleget tenni szállítási kötelezettségüknek, ezért még jókora kötbérre is számíthatnak a multinacionális cégek jóvoltából. Ezek a gazdák és vállalkozások már egyébként is nagyrészt hitelből éltek, és egy kötbért már biztosan nem fognak tudni kifizetni. Kérem a kormányt, védje meg azokat a gazdákat és vállalkozókat, akik a munkahelyek nagy részét biztosítják a térségünkben.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Viszontválasz illeti meg az államtitkár urat is.

DR. ÁNGYÁN JÓZSEF vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, képviselő úr, hogy szóba hozta ezeket a szerződéseket, amelyek nyilván nem teljesíthetők, mert vis maior helyzet van. Ezért nyomatékosan szeretném fölhívni a figyelmet, nincs jogalapja annak, hogy ezeken a gazdákon követeljék a szállítást, miután vis maior helyzet van, azok a multinacionális érdekeltségek, amelyekről a képviselő úr is beszélt. Ehhez az kell, hogy a kárt bejelentsük, dokumentáljuk a károkat, és ezt követően befizessük a kárenyhítési alapba azt az összeget, amelyet egyébként az agrárkárenyhítés érdekében a gazdának magának is be kell fizetnie.

Még néhány dolog, amivel segíteni tudunk, vagy remélem, hogy segíteni tudunk, és nem csak az agrárkörön. Az EU szolidaritási alapja sajnos agrárkárokat közvetlenül nem tesz lehetővé finanszírozni vagy kárenyhítést alkalmazni, de egyéb károk esetében igen. Egy korlátja van ennek: a nemzeti jövedelem 0,6 százalékát el kell érje a kár mértéke országosan, hogy az Európai Unióhoz pályázhassunk. Ennek ellenére a Külügyminisztérium megtette ezt az előterjesztését, és kértük az európai szolidaritási alap támogatását is. Azt reméljük, hogy az Európai Közösség is szolidáris lesz velünk, és így a kormány is még inkább szolidáris tud lenni azokkal a közösségekkel, amelyek nagyon nehéz helyzetbe kerültek.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok és az LMP soraiból.)




Felszólalások:   103-112   113-120   121-128      Ülésnap adatai