Készült: 2024.09.21.21:54:17 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
15 103 1998.09.30. 1:15  1-191

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Demszky Gábor képviselő úr iménti felszólalása késztetett hozzászólásra, nevezetesen azon mondata, amikor azt mondta, hogy az önkormányzati vezetőknek meg kell mindent tenniük a hátrányos szociális helyzetben lévőkért.

Én mint önkormányzati vezető az elmúlt négy évben rendkívül súlyosan éreztem ezt a tehertételt, de szívesen tettük, hiszen a mi városi polgárainkról volt szó, azokról a kisnyugdíjasokról és hátrányos helyzetűekről, akiket az előző kormányzat idején nem kellően támogattak ebből a Házból. Úgy érzem, egy kicsit skizofrén állapot uralkodik a patkó szemben lévő oldalán ülők, illetve egykori kormánypárti felszólalók között, hiszen úgy tűnik, mintha a dal szövege jutna eszükbe: "A múltat végképp eltörölni".

 

(11.40)

 

Mintha semmi nem történt volna részükről az elmúlt évben. Lassan már úgy érzem magam, tisztelt Ház, mintha az a helyzet állna elő - hogy stílszerű legyen -, hogy nem a nagymama, hanem a befőtt teszi el a nagymamát.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
23 99 1998.11.02. 3:14  94-104

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja nevében a belügyminiszter úr által benyújtott és az államtitkár úr által expozéként elmondott T/277. sorszámú törvénymódosító javaslattal kapcsolatban kértem szót, amely a '92. évi LXXXIX. törvénnyel kapcsolatban a helyi önkormányzatok címzett és céltámogatási rendszeréről szól. Ez a törvény, mint ahogy az az expozéban is elhangzott, illetve a Lentner képviselő úr által elmondottak szerint is az önkormányzatok életét - ezen belül is a beruházásaikat - jelentősen meghatározó jogszabály.

Ez a központi támogatás az Országgyűlés által meghatározott és kiemelt fejlesztések megvalósítását segíti elő, így kerülhetett sor az elmúlt időszakban arra - erről megfelelő képet nyújtott az előttem felszólaló képviselő úr által adatokkal is alátámasztott felszólalás -, hogy a vízgazdálkodásban az egészséges ivóvíz jobbításáért, kiépítéséért, a szociális otthonok megépítéséért, a közművelődésért, az egészségügyért lehetőségük nyílott az önkormányzatoknak egy jelentős fejlesztési feladatot végrehajtani.

Az a kétlépcsős szabályozás, amelyről itt szó volt az imént, alapos döntés-előkészítést igényel, és ehhez ez a módosítás megfelelő határidőt ad mind a kormánynak, mind pedig a helyi önkormányzatoknak. Ez különösen fontos abban az időszakban, amikor választás éve van, hiszen fel kell készülni erre a feladatra, különösen ha változás történik akár a kormányzat, akár pedig a helyi önkormányzatok életében.

A címzett és céltámogatási forma esetében ez a határidő-módosítás kiszámítható viszonyokat teremt, és nem szenved csorbát ezáltal - mint ahogy említették - a '99. évi céltámogatási határidő sem. Arról nem is beszélve, hogy az önkormányzatok már a benyújtott költségvetési javaslat ismeretében tehetnek arra javaslatot a saját szempontjukból, hogy milyen módon tudják biztosítani adott esetben a saját forrás lehetőségét.

Összességében ez a törvény egy általános és a választás évére egy speciális, tulajdonképpen technikai változtatásról szól, de úgy gondolom - ahogy Lentner képviselő úr, valamint az államtitkár úr is elmondta -, hogy az önkormányzatok életét jelentősen befolyásoló törvénymódosításról van szó, ezért szükséges a minél előbbi elfogadása. Ezért az önkormányzati bizottság egyhangúlag támogatta a vitára bocsátását, én pedig tisztelettel kérem a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja nevében, hogy támogassák tisztelt képviselőtársaink ezt a módosítást és ennek elfogadását.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

 

(19.40)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
30 56 1998.11.18. 1:51  1-217

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Az előbb arról volt szó, hogy tényszerűen próbáljunk hozzászólni a kérdésekhez.

Itt csak arról szólt mind Lamperth Mónika, mind Wekler Ferenc képviselőtársam, hogy az önkormányzati költségvetés, illetve az önkormányzati támogatás 9,6 százalék. Egy dologról nem szólt senki, ez pedig az, hogy a társadalombiztosítási járulék 39-ről 33 százalékra, a munkaadóijárulék-mérték pedig 4 százalékról 3 százalékra csökken. (Bauer Tamás: Egészségügyi járulék!) Ez azt jelenti egyébként, hogy az önkormányzatok támogatása 1998-hoz képest 12,6 százalékponttal növekszik 1999-ben, s ez azt jelenti, hogy tulajdonképpen a reálérték megőrzésére van lehetőség a jövő évi büdzsében.

Az önkormányzati képviselők, illetve szakemberek, akik itt ülnek a parlamentben, azt gondolom, amióta önkormányzatiság létezik Magyarországon, soha nem voltak elégedettek az önkormányzatoknak juttatott állami támogatási rendszerrel, hiszen mindig helyben szeretnék javítani a helyben élő polgárok körülményeit. Úgy gondolom, az a normatívaemelés, amely 1993-tól 1997-ig nem történt meg az oktatási, illetve egyéb normatívák területén, és most pedig jelentős normatívaemelés történik, hiszen az oktatási ágazatnál 193 milliárd forint szerepel, amely 33 milliárddal több az előzőekhez képest, ez is esélyt ad arra, hogy a pedagógusbérek kifizetésre kerülhessenek.

Tehát összességében azt mondom, hogy nem kerülnek igazán jó helyzetbe, de annyira rossz helyzetbe sem az önkormányzatok, mint ahogy itt az előzőekben a képviselőtársak ezt elmondták.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
41 26 1998.12.09. 2:33  1-172

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, a nemzetbiztonsági bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A nemzetbiztonsági bizottság is megtárgyalta a T/458. számú törvényjavaslatot, annak rá vonatkozó részeit. Tulajdonképpen két menetben tárgyalt a bizottság, először az általános kérdésekről volt szó, és e tekintetben döntést is hozott a bizottság, majd a későbbiek során meghallgatta az adatvédelmi biztost. Tulajdonképpen a bizottság tagjai között nem volt vita abban, hogy egyrészt szükséges a költségvetési bevételek biztosítása, másrészt pedig szükséges a hatékonyabb fellépés az úgynevezett adócsalókkal szemben, és talán abban sem, hogy a szervezett bűnözés elleni küzdelemben speciális eszközök szükségesek a hatékonyabb fellépés érdekében. Ma valamennyi modern jogrendszerben egyébként megtalálhatók ezek az eszközök, az imént hallottunk is rá példákat.

A bizottság tagjai az előterjesztést abból a szempontból vizsgálták, hogy egyrészt megfelel-e a hatályos jogszabályi rendelkezéseknek, másrészt megtalálhatók-e benne azok a garanciális szabályok, amelyek szükségesek, valamint szintén vizsgálták azt, hogy elegendő idő áll-e rendelkezésre a hatálybalépést illetően.

A bizottság tagjainak többsége úgy látta - a kormány expozéjában elhangzottakhoz hasonlóan -, hogy az a technika, amelyet az előző parlament is alkalmazott, amely a '95. évi C. törvényben foglaltak szerint beemeli úgymond ebbe a törvénybe azokat az eszközöket, amelyek ezt a speciális többletet biztosítják ennek a szervezetnek, ez megfelel a hatályos törvényeknek. A garanciális szabályok is fennállnak, hiszen arról van szó, hogy ugyanúgy fennáll az ügyészi felügyelet, illetve adott estben a titkosszolgálati eszközöknél a bírói kontroll is.

A hatálybalépés valóban aggályos, de úgy tudom, hogy e tekintetben módosító indítványok kerültek benyújtásra, tehát az időkorlát nem annyira szoros, mint amennyire ez ott még látszott. Összességében tehát a bizottság többségi véleménye az volt, hogy ez a törvénytervezet alkalmas arra, hogy a parlament az általános vitát lefolytassa, és módosító indítványokkal a felmerült aggályok reparálhatók.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
52 228 1999.03.02. 0:58  223-229

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm, tisztelt elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Úgy gondolom, hogy egy ilyen válasz után az én válaszom is csak igenlő lehet a válasz elfogadására. Valóban, egy hosszú évek óta vajúdó ügy végére került pont, és úgy gondolom, hogy gyors és hatékony intézkedés történt az Ifjúsági és Sportminisztérium, valamint az ÁPV Rt. részéről. Úgy gondolom, hogy a turizmust és ehhez kapcsolódó célokat mindenki a maga részéről kellően el tudja fogadni, és ezt elősegíti. Ez a létesítmény, úgy vélem, a magyar egyetemes sportnak legalább olyan létesítménye, mint a tatai tábor vagy akár a Népstadion, vagy az imént említett uszodák.

Úgyhogy erre figyelemmel hosszú távon megoldást nyert ez a probléma, amelyért köszönettel tartozunk az ezt megoldóknak, így a választ tisztelettel, köszönettel elfogadom. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
56 89-91 1999.03.22. 2:58  86-106

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, az önkormányzati és rendészeti bizottság előadója: Elnézést, elnök úr, én nem a kisebbségi véleményt...

ELNÖK: Képviselő úr, ez a Házszabály szerint így van, hogy mindig bejelentjük, ha egy bizottságban van kisebbségi vélemény. Ön természetesen a többségi véleményt fogja elmondani, tehát csak arra hívtam fel a figyelmet, hogy lesz majd kisebbségi vélemény is.

Tessék, öné a szó!

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, az önkormányzati és rendészeti bizottság előadója: Nagyon szépen köszönöm, elnök úr. Úgy látszik, ez a figyelmeztetése zavart meg.

A többségi véleményt ismertetendő, tisztelt elnök úr, tisztelt Ház, az szűrhető le a bizottság többségi véleményeként, hogy ez egy szükséges szabályozás, hiszen az a tevékenység, amely elsősorban a tavalyi évben gyorsult fel a bűnügyi együttműködés terén és az európai uniós csatlakozást megelőzően, és amely a szervezett bűnözés elleni akciótervre épülve határoz meg feladatokat, ezt a tagjelölt országoknak mindenképpen teljesíteniük kell. Ez egy együttműködés lenne az Europol-szervezettel.

Ez a törvényjavaslat megteremti azt a szervezeti struktúrát, az úgynevezett egyablakos rendszert, amely alapján létrehozza az információcserére a kapcsolattartó központot: a nemzetközi bűnügyi együttműködési központot. Ez az Országos Rendőr-főkapitányság szervezetében egy integrált szervezeti egység lesz.

A garanciális jogszabályok értelmében az adatvédelmi felelős intézményét is létrehozza, amelynek alapján az adatvédelmi felelős vigyáz azokra a garanciális intézményrendszerekre, amelyek egy információ, egy adat átvétele esetén feltétlenül és mindenképpen szükségesek.

Végezetül van ennek a jogszabálynak egy hiánypótló jellege is, nevezetesen az, hogy az Interpol keretében folytattunk a korábbiakban nemzetközi bűnüldözési információcserét, ez azonban nem törvényi, hanem különböző alacsonyabb szintű szabályok alapján történt. Ezért úgy gondolom, feltétlenül szükséges a törvény meghozatala, a többség is ezzel értett egyet, a Szabad Demokraták Szövetségének kivételével.

Egyetlenegy dologra hívnám még fel a figyelmet, hogy kétszer is szerepel a törvényben a "személyi bűnüldözési adat" - a bizottság véleménye szerint ilyen nincs a mai magyar jogrendben, ez mindképpen korrigálandó.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
56 97 1999.03.22. 18:55  86-106

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! "Öt országban 68 ember számára nagyon rosszul indult a nap: reggel öt és hat óra között állig felfegyverzett rendőrök lökték be náluk az ajtót, bilincset hoztak és letartóztatási parancsot. Németül, franciául, hollandul, olaszul, illetve spanyolul ismertették jogaikat, nem volt idő sem védekezni, sem elrejteni a kábítószert vagy a mosásra váró készpénzt. Mire a békés polgárok munkába indultak, már az egész akció véget ért. Nem tudott róla senki, kivéve öt tisztet, aki a hollandiai Hágában egy irodában várta a híreket. A hírek megnyugtatóak voltak, így aztán az Europol központjában délre már mindenki értesült róla: a Koktél-akció sikerrel járt, győztek a számítógépes szuperzsaruk" - írta nemrégiben egyik országos napilapunk.

S hogy miért e rendőrségi hírrel kezdtem a T/856. számú törvényjavaslattal kapcsolatos mondandómat, annak az az egyszerű oka, hogy a javaslat elfogadása esetén elérhető közelségbe kerül számunkra is a hasonló részvétel egy ilyen akcióban, és megvalósulhat az a cél, hogy az Európai Unióhoz történő csatlakozásunk előkészítése és különösen az Európai Unió bűnüldözési szervéhez, a már említett Europolhoz, azaz az Európai Rendőrségi Hivatalhoz való csatlakozásunk érdekében megteremtődnek azok a jogszabályi alapok, amelyek következtében a hazai bűnüldöző szervek a gyakorlatban is teljesíteni tudják együttműködés-beli feladataikat, különösen a bűnüldözési információcsere területén.

Hova ez a nagy sietség? - hangzott el már ma is, amikor még számtalan megoldandó feladat vár ránk, talán fontosabbak is, mint az előttünk fekvő. Úgy vélem, hogy ha ez bárkiben is így merülne fel, egyetlen válasz lehetséges ezt alátámasztandó: már így is késésben vagyunk. A '96-os tavaszi ülésszakon Dávid Ibolya jelenlegi igazságügy-miniszter asszony napirenden kívüli felszólalásában hívta fel a parlament figyelmét arra, hogy "Még az EU felé eséllyel törekvő Lengyelország és Magyarország sincs rákapcsolva a nyugat-európai rendőrségek számítógépes hálózatára, és csak a sokkal lassabban működő Interpol útján vagy kollegiális alapokon kapnak információkat". E cél megvalósítása valóban nem előírt kötelezettségünk, viszont saját jól felfogott érdekünkben szükséges a kihasználása, melynek alapján megadatik az a lehetőség számunkra, hogy a szervezett bűnözés elleni fellépésben már ez évtől igénybe vegyük az EU és tagállamai teljes bűnüldözési potenciálját, beleértve a technikai és egyéb támogatásokat is.

Komoly előnyt jelent és elsőbbséget biztosít hazánk számára a többi tagjelölt országgal szemben, nemcsak a bel- és igazságügy területén, hanem a csatlakozás egész folyamatában is. A lehetőség megragadásának elmulasztása viszont hátrányba hozhatja egész csatlakozási felkészülésünket. Az Európai Unióhoz történő csatlakozásra való felkészülés szempontjából - a bel- és igazságügyi együttműködésen belül - a szervezett bűnözés elleni harc kiemelt jelentőségű terület, amelyben az Európai Unió következetes politikát folytat. Az Unió bűnüldözési szerve, az Europol működését szabályozó egyezmény ratifikációját követően rövid időn belül be kívánja indítani a tagjelölt országok, így Magyarország bűnüldöző szerveivel a gyakorlati együttműködést. Ennek első lépéseként az Európai Unió szervezett bűnözés elleni akcióterve ajánlásának megfelelően '98 májusában a tagjelölt országokkal közösen elfogadásra került a "Csatlakozás előtti megállapodás a szervezett bűnözés elleni harcban" című dokumentum, amely megfogalmazza az Unióval folytatandó bűnüldözési együttműködés előfeltételeit és beindításának gyakorlati lépéseit.

Ez a megállapodás teljesen új helyzetet teremt a bel- és igazságügyi együttműködés terén. A feltételek teljesülése esetén ugyanis lehetővé teszi hazánk számára az Europollal való együttműködés megkezdését már a taggá válást megelőzően. Ehhez azonban szükséges az Europol-egyezmény előírásának előzetes teljesítése is, melyek integrált bűnüldözési adatbázisok létrehozását és koordinált bűnüldözési információcserét irányoznak elő.

 

(19.00)

Az ebben megfogalmazott elvek és eljárások, a harmonizáció felé tett lépés az előttünk fekvő törvényjavaslat.

Tisztelt Országgyűlés! A téma tárgyalása során előzetesen néhány gondolatot a történelmi előzményről. Az első világháborút követően hatalmas bűnözési hullám, valamint a közlekedés jelentős fejlődésének következtében kialakult utazó bűnözés a egyes országok rendőrségeit szinte megoldhatatlan feladat elé állította. Ennek leküzdése közös intézkedéseket igényelt, ilyen indíttatással jött létre 1923-ban a bécsi rendőrkongresszus. Azon húsz nemzet képviselői, köztük a magyar rendőrség tisztviselői is részt vettek, és bécsi székhellyel nemzetközi büntetőrendőri bizottságot hoztak létre. Ez a bizottság 1946-ban Brüsszelben alakult újjá. 1956-ban a Bécsben megtartott XXV. közgyűlésen a "bizottság" nevet "szervezet" kifejezéssel cserélték fel. Azóta az összefoglaló elnevezés: Nemzetközi Bűnügyi Rendőrségi Szervezet, közismert nevén Interpol, melynek Magyarország 1952-ig volt tagja. Az 1981-ben, akkor is novemberben, Nizzában megtartott L. közgyűlésen került sor arra, hogy bennünket ismételten felvegyenek 133. tagállamként.

Ismeretes, az Interpolnak nem az államok, hanem azok rendőri szervei a tagjai. Az Interpol a nemzetközi bűnügyi együttműködésnek keretet biztosít saját számítógépes világhálózata, a szervezet központjában létrehozott adatbázisok, valamint a szintén ott működő szakmai osztályok segítségével. Ma már 178 tagországa van, kormányközi intézmény jellegét alátámasztja, hogy költségvetését a tagállamok saját nemzeti költségvetéséből származó tagdíjak adják. Magyarország 1981 óta az Interpol Magyar Nemzeti Iroda útján vesz részt és együttműködik a központtal.

Az 1981-es újraindulásról az Országos Rendőr-főkapitányság előterjesztését követően a Minisztertanács az 1981. július 9-én kelt 3214. számú határozatában rendelkezett. A jelenlegi együttműködést az országos rendőrfőkapitány helyettesének 5/1993. számú intézkedése szabályozza. Ez rögzíti a nemzetközi együttműködés jogi kereteit és elveit. Elmondható, hogy átmeneti jelleggel és a hat évvel ezelőtti helyzetnek megfelelően elégséges szabályozót biztosít az Interpol keretein belül folyó tevékenységünkkel kapcsolatban. Azonban - és ez a javaslat célja is - az európai bűnügyi integráció keretében létrejövő újfajta együttműködés átfogó és megfelelő szintű szabályozást igényel.

Tisztelt Országgyűlés! Az Europol felállításáról a maastrichti szerződés 6. címének K 1-9. cikkelye rendelkezik. Létrehozásának és tevékenységének részletes szabályait az 1995. július 26-án Brüsszelben aláírt Europol-konvenció tartalmazza. Célja a tagállamok illetékes hatóságai közötti együttműködés és hatékonyság fejlesztése a nemzetközi bűnözés súlyos formái elleni harcban, ott, ahol konkrét jelei vannak annak, hogy szervezett bűnözésről van szó, és a kérdéses bűncselekmény két vagy több tagállamot érint, valamint a bűncselekmény mérete, jelentősége és következményei miatt közös intézkedésre van szükség a tagállamok részéről.

Tisztelt Országgyűlés! Sajnos már mi is "megfelelünk" - idézőjelbe téve - ezeknek a feltételeknek. Hiszen a szervezett bűnözési forma erősödéséhez hozzájárult a határok megnyitása, a hazánkba beáramló szervezett bűnözői kör megjelenése, a hazai bűnelkövetőkkel való kapcsolatrendszerek kialakulása. Hazánk a kábítószer-bűnözés szempontjából több vonatkozásban is érintett. Évek óta ismert a tranzitcsempészet, amelyet több különálló külföldi és magyar, illetve vegyes csoport szervez. A fizetőképes kereslet kialakulásával mára megteremtődött már sajnos a hazai piac is. A személygépkocsik lopása a szervezett bűnözés egyik iparágává vált, és valószínűleg még évekig jellemzője lesz a hazai bűnözésnek.

Céljai megvalósítása érdekében a konvenció szerint az Europol főbb feladatai az alábbiak: a tagállamok közötti információcsere elősegítése, az információ- és hírszerzés, egyeztetés és elemzés, nyomozás segítése a tagállamokban, egy számítógépes információs rendszer létrehozása, amely közvetlenül elérhető az Europol nemzeti egysége és a szervezet összekötő tisztjei számára. Illetékessége kiterjed az illegális kábítószer-kereskedelem, a nukleáris anyagok illegális kereskedelme, az illegális bevándorlási szervezetek, illegális gépjármű-kereskedelem, emberkereskedelem és pénzmosás területén a tagállamokon belül, és azok között elősegíti a tagállamok bűnüldöző szervei közötti együttműködést és hatékonyabb fellépést. Ez évtől kiegészül a terrorizmussal és az euróval kapcsolatos csalásokkal is.

Az Europol és az Európai Unió tagállamai közötti információcsere az Europol nemzeti központi egységeken keresztül történik. Ezek a kizárólagos összekötő szervek az illetékes nemzeti hatóságok között, kapcsolatukat a belső jogi szabályozás határozza meg, tehát a tagállamoknak kell meghozniuk a szükséges intézkedéseket annak biztosítására, hogy a nemzeti egységek képesek legyenek feladataik teljesítésére. A schengeni egyezmény az egyezményt ratifikáló országok számára biztosítja a rendőrségi biztonsági együttműködést. Alapvető eltérés a már korábban meglévő együttműködési formák és a schengeni egyezmény között, hogy ez egy átfogó, komplett szabályrendszert próbál nyújtani a rendőrségi együttműködés szinte valamennyi területét felölelve. Ennek megfelelően minden tagállamban fel kell állítani egy központi nemzeti hatóságot, amely az illetékes hazai hatóságok és az Europol közötti kapcsolatot biztosítja - Europol egyezmény 4. cikkely (1) bekezdés, akcióterv 3. cikkely (2) bekezdés. Ezen belül felelős az Europol és a tagállamok illetékes nemzeti hatóságai közötti információcsere fogadásáért és az információ elosztásáért mindkét irányban.

Tisztelt Országgyűlés! Hogy a létrehozatalról szóló döntés helyes volt, mára teljességgel bebizonyosodott, hiszen a szintén információcserére épülő, a többször nehézkes Interpolnál az Europol már eddig is hatékonyabbnak bizonyult, és így lesz ez talán a mi irányunkban is, ha létrejöhet. Ezt bizonyítja a rövid idő alatt több ezer megoldott ügy, amelynek 75 százaléka kábítószerrel kapcsolatos volt, pénzmosással 8 százalék, gépkocsilopással 5 százalék. A nemzeti rendőrségektől befutó kérdéseket rendszerint szinte azonnal meg tudják válaszolni. Az Interpolnál ez sajnos időnként tovább is eltart. Egyes nagyívű elképzelések szerint az Europol idővel egyfajta európai FBI lehet, ennek persze határt szab, hogy az EU-ban ma nincs egységes eljárás- és büntetőjog. Hosszú még az út, amíg az európai FBI-ról beszélhetünk, s egyelőre nem is ez a cél - nyugtatta az aggódókat a hivatalos működés kezdetét ünneplő ceremónián az osztrák belügyminiszter.

Tisztelt Országgyűlés! Mint ahogy ma már szó volt róla, a belföldi jogszabályok közül a témában meghatározó a rendőrségről szóló törvény és az adatvédelemről szóló törvény. A rendőrségről szóló törvény 76. § (5) bekezdése és a 87. §-a segít bennünket a jelenlegi helyzetben. A nyilvántartásokból és az alapjául szolgáló iratokból személyes adat külföldre nemzetközi kötelezettségvállalás alapján szolgáltatható ki. A 87. § pedig rögzíti: a rendőrség személyes adatokat az országból külföldi bűnüldözési és igazságügyi szervek, illetőleg a nemzetközi bűnüldöző szervek részére nemzetközi kötelezettségvállalás alapján adhat ki.

Tisztelt Országgyűlés! Az európai uniós csatlakozási igényeknek megfelelően a törvényjavaslat megteremti a nemzetközi és a belföldi jogszabályokkal összhangban azt a szervezeti egységet, amely egységes nemzeti kapcsolattartó központ, és integrálja a nemzeti bűnüldöző szerveket. Ez az úgynevezett NEBEK, Nemzetközi Bűnügyi Együttműködési Központ. Erről szól a törvényjavaslat 3. és 10. §-a. Ezen rendelkezéssel pótolja azt a hiányt, amely az Interpol keretében történő együttműködés hazai szabályozatlanságában eddig fennállt. A NEBEK egységesen és legmagasabb szinten képviseli az ország bűnüldöző szerveit és nyomozóhatóságait a nemzetközi együttműködésben. Szükséges, hogy rendelkezzen mindazon jogosultságok összességével, amely az oda integrált szerveket megilleti. Különösen vonatkozik ez a bűnüldözési együttműködésben a releváns adatokhoz, beleértve a személyes adatokhoz való hozzáférésre is.

 

(19.10)

Itt kell megjegyezni, hogy a 4. § (1) bekezdése, valamint a 19. §-ban említett személyi bűnüldözési adat mint fogalom, nem létezik, azt gondolom, hogy ez módosító indítvánnyal korrigálható. Megalakításával olyan egységes szervezet jön létre, amely által megvalósul az úgynevezett egyablakos elv, a nemzetközi kapcsolattartás modern feltételeinek egy olyan országos szervezeti egysége alakul meg, amely elkülönítve, de egy irányítás alatt magában foglalja a szervezetszerű nemzetközi bűnügyi együttműködés hazai egységeit, mindezzel egységes kontaktpontot hozva létre.

Tisztelt Országgyűlés! Az információcsere megindulásával nagyobb mennyiségű minősített adat gyors, elektronikus úton történő továbbításának igénye is keletkezett, amelynek lehetővé tételére meg kell teremteni a megfelelő jogi hátteret. Ehhez szükséges a védett táv-adatátviteli hálózat kiépítése megfelelő garanciákkal. Mivel a javaslat információkról és adatokról szól, ezért fontos az adatvédelmi és az információforrás-védelmi kérdések garanciális vizsgálata. E vonatkozásban megfelelő garanciák kerültek a javaslatba beépítésre, hiszen az adattovábbítás tényét dokumentálni kell. Nemzetközi szerződésben meg kell határozni a titokvédelmi előírásokat. Adatvédelmi ellenőrzés céljából a továbbított adatokat hat hónapig meg kell őrizni a rögzítés után, az ellenőrzés után pedig harminc nap elteltével törölni kell. Fel kell tüntetni az információszolgáltatás célját. Az adatállományokat elkülönítetten kell kezelni. Különösen az adatgazda jogainak tiszteletben tartására kell különös figyelmet fordítani. Az adatbiztonsági és titokvédelmi kérdések tekintetében is azonos szintű védelem kötelező, erre a javaslat a NEBEK vezetőjét kötelezi, és egyben feljogosítja, hogy gondoskodjon a nemzetközi bűnüldözési szervezet által meghatározott adatbiztonsági és titokvédelmi követelmények betartásáról.

Ez a rendelkezés nem sérti és nem is érinti a hazai titokvédelmi törvény által feljogosított titokgazda és -minősítő jogait, hiszen nem felülminősítést, hanem a már megállapodott azonos minősítési szinteknek megfelelő jelzés elhelyezését teszi csupán lehetővé a vezető számára. A legfontosabb garanciális intézmény azonban az adatvédelmi felelős törvényi megjelenítése. Ő felügyeli az adattovábbítási tevékenységet. Ez a nemzetközi egyezményekben is így van. A javaslatban védett az adatvédelmi felelős függetlensége, azaz egyedi ügyben nem válik utasíthatóvá, kinevezésének is megvannak a garanciái.

Tisztelt Országgyűlés! A szervezet a törvényjavaslat alapján a rendőrség keretében kerül kialakításra, több minisztérium alárendeltségébe tartozó bűnüldöző szervek nemzetközi bűnüldöző tevékenységét integrálja, ezért a rendőrséget és a Határőrséget érintő jogalkotási feladatokért felelős belügyminiszter kap felhatalmazást, hogy a vámszervekért és az adónyomozó hatóságért felelős pénzügyminiszterrel egyetértésben rendeletben szabályozza a közös szerv jogállását, feladat- és hatáskörét.

Az Európai Unió a szervezett bűnözés elleni harcban érintett bűnüldöző szervek körébe sorolja a Határőrséget és a vámszerveket. E szervek számára is szükséges biztosítani azokat a jogosultságokat, amelyek lehetővé teszik, hogy azonos szinten vegyenek részt a nemzetközi bűnüldözési együttműködésben a NEBEK útján. A rendelkezés ennek lehetővé tétele érdekében módosítja, illetve egészíti ki a vámjogról, vámeljárásról és a vámigazgatásról, illetve a határőrizetről és a Határőrségről szóló törvények adattovábbítást szabályozó rendelkezéseit.

Összefoglalva: a törvény elfogadása esetén megvalósulnak azok a jogi alapok, amelyek az európai uniós csatlakozásunk előkészítéséhez e tárgykörben szükségesek. Már ez évben igénybe vehetjük a szervezett bűnözés ellen az Europol teljes bűnüldözési struktúráját, így előnyre tehetünk szert a többi tagjelölt országgal szemben, végezetül a törvényjavaslatban megtalálhatók azok a garanciák, amelyek biztosítják az adat- és titokvédelmet. Erre tekintettel a Fidesz-Magyar Polgári Párt támogatja a törvényjavaslat elfogadását. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
62 346 1999.04.13. 1:30  343-361

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, az önkormányzati és rendészeti bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A napirenden szereplő előterjesztéseket megtárgyalta az önkormányzati és rendészeti bizottság. Engedjék meg, hogy néhány pillanat erejéig még igénybe vegyem a türelmüket e régóta húzódó, de e két kis település szempontjából rendkívül fontos döntés kapcsán.

Ismeretes, hogy az önkormányzati bizottság véleménye alapján a kormány átdolgozásra visszakérte az előterjesztéseket, most az új javaslatok fekszenek előttünk. Az államtitkár úr már elmondta, hogy a képviselő-testületek meghozták a megfelelő minősített döntéseket, a befogadó megyék támogatják a települések kérelmét.

(20.00)

Az elbocsátó megyék tudomásul vették az önkormányzatok akaratát, és nem gördítettek akadályt ezek elé. Az imént elfogadott, területszervezési eljárásról szóló törvény a jövőre vonatkozóan már megfelelően szabályozza ezeket a kérdéseket, azonban ma dönteni kell nekünk e tekintetben. (Zaj.)

A bizottság az államtitkári expozéban is ismertetettek, valamint a korábbiak szerint elhangzottak alapján - figyelembe véve a választópolgárok akaratát, az önkormányzat önrendelkezési jogát, amely adott esetben akár szakmai szempontokkal szemben is erősebb érvként jelenik meg - támogatja ezek elfogadását.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
87 64 1999.09.27. 1:44  47-113

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, a nemzetbiztonsági bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A nemzetbiztonsági bizottság a többi bizottsághoz hasonlóan megtárgyalta az 1506. sorszámú törvényjavaslatot az 1998. évi költségvetési törvény végrehajtásáról. Megállapította, hogy a javaslat benyújtása megfelel a jogszabályoknak. De mint ismeretes, az 1998. év a kormányváltás éve is volt, így tulajdonképpen a költségvetés végrehajtásáért felelős két kormány, az előző, a mostani, de a dolog természetéből adódik, hogy a jelenleginek kell a törvényjavaslatot benyújtani.

Megállapítható volt szintén, hogy az eredeti költségvetés a korábbi évekhez hasonlóan alacsony szintről indult, ezért az első félévben likviditási gondok is felmerültek, amelyeket pótelőirányzat biztosításával kellett a továbbiakban finanszírozni. Külön kormányhatározat is szólt a többletfeladatokról, amelyekhez szintén pótelőirányzatokat kellett biztosítani.

Összességében megállapíthatóvá vált a bizottság számára, hogy a kiadási előirányzat 99,3 százalékban, a bevételi pedig 100,8 százalékban teljesült, így tulajdonképpen elmondható, hogy a szakmai feladatok ellátásához szükséges feltételeket a törvény, illetve a pótelőirányzatok biztosították. Ezért az általános vitára ajánlja többségi szavazattal a nemzetbiztonsági bizottság.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
95 151 1999.10.21. 1:01  1-301

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A jövő évről szólva Szekeres képviselőtársam a MÁV-ról is beszélt. Szeretném tájékoztatni, hogy a MÁV-nak csaknem 36 milliárd forintos adósságát a kormány szanálja a jövő évre vonatkozóan az október eleji kormánydöntéssel. Megkezdődik a szlovén vasúti átmenet építése, és mintegy 5 milliárd forintot szán a kormány ennek a vasúti beruházásnak a megindítására a következő évben.

Ezenkívül az árvízvédelemhez még annyit szeretnék hozzátenni, hogy folytatódik az idén elkezdett felső-tiszai árvízvédelmi töltéserősítő munka, amelyre jövőre 2,8 milliárd forintot kíván elkölteni a minisztérium. Arról nem is beszélve, hogy a közelmúltban történt befejezése azoknak a legveszélyesebb ponton lévő árvízvédelmi töltéseknek, amelyek a legveszélyeztetettebb településeket védik, mintegy 4 milliárd forint összegben az elmúlt időszakban.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
95 248 1999.10.21. 2:18  1-301

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Egyszerűen el lehetne intézni Ecsődi László felszólalására kétperces időtartamban a választ azzal, hogy amit ő elmondott, az a realitást teljes mértékben nélkülözi. A szolidaritás elvéről beszélt, és ennek hiányát rótta fel a jelenlegi koncepcióban. Én mint gyakorló polgármester, aki '94-98 között fungált, el tudom mondani, hogy a teljes önkormányzati rendszerrel szemben olyan mértékű és mérhetetlen szolidaritáshiány mutatkozott meg az akkori kormányzat és parlament részéről, hogy az kézzel nem fogható. Különösen a kistelepülések kerültek igazán hátrányos helyzetbe. Ez a rendszer, amelyik most a szolidaritás elvét helyezi előtérbe, a kistelepüléseknek jó, és reményeink szerint csökkenteni fogja az önhikis önkormányzatok számát.

Az elmúlt időszakban, ez alatt az előző ciklust értem, semmilyen esélyük nem volt a pályázati rendszerbe való bekapcsolódásra, hiszen nem voltak fejlesztési lehetőségeik, ha a működéshez egyáltalán volt vagyonuk, azt felélték - nemcsak a kistelepülések, hanem a nagyok is -, és ma már a normatíva, amiről Sasvári Szilárd az imént szólt, nem kötött felhasználású, hanem szabad felhasználású; tehát az 5 százalék szja-csökkenés, ami egyébként az előző kormányzat idején 50-ről 25-re csökkent, hasonló mértékű volt, illetve nagyobb volt, mint a mostani, szabad felhasználást tesz lehetővé az önkormányzatok számára.

Ez a szabad felhasználás azt is mutatja, hogy teljes egészében kell nézni az önkormányzati finanszírozási rendszert, ami arra enged bennünket következtetni, hogy ennek nem csak egy szűk szegmensét, azaz 5 százalékát kell kizárólagosan figyelni. Ez pedig a normatívaemeléssel - ha végignézzük, megfigyeljük a bevételi oldalt - az önkormányzati oldalon többlettel jár. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy eljött az önkormányzatok aranykora (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), de ennek ilyen módon való kihegyezése a realitást mellőzi. Elnézést a túllépésért. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
95 272 1999.10.21. 1:34  1-301

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Igazán nem is értettem Füle István előbbi hozzászólását a táblabíróságokkal kapcsolatosan, de néhány mondat erejéig azért hadd reagáljak arról az oldalról, ami ott megnyilatkozásként elhangzott, miszerint a Legfelsőbb Bíróság nem tud igazán azzal a feladattal foglalkozni, amely a sajátja kellene hogy legyen, mert napi ítélkezési gyakorlattal van elfoglalva, és ezért szükségesek a táblabíróságok. Mindannyian tudjuk, és azok, akik itt éjszaka végigülték az ezzel kapcsolatos vitát, tudják, hogy a táblabíróságok esetében olyan kevés ügy kerülne a táblabíróságok elé - képletesen szólva -, mintha Mercedesbe Trabant motort szerelnénk, és úgy próbálnánk járatni. Ilyen módon helyes az az álláspont, amit véleményem szerint a Fidesz képvisel a táblabíróságokkal kapcsolatosan, a fokozatosan bevezetendő táblabíróság létrehozását és annak megfelelő ügyekkel való ellátását, hiszen körülbelül 600 ügy kerülne oda jelen pillanatban. Tudjuk, hogy az ítélkezési gyakorlatnak megfelelően ez néhány hónapos ügyintézésnek felelne meg.

 

(18.00)

Tehát úgy gondolom, hogy szükségtelen ilyen módon kiterjeszteni egyelőre ezt a gyakorlatot. Remélem, hogy jól értettem, amiről az előbb szó volt. Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
95 280 1999.10.21. 0:22  1-301

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Szalay Gábor felszólalására: csak annyit szeretnék a figyelmébe ajánlani, hogy a Környezetvédelmi Alapban célfeladatokra 29,6 milliárd van, ami az ez évihez képest növekedést jelent. Ez a teljes summát jelenti, de az ez évihez képest is növekedés van a Környezetvédelmi Alapban a célfeladatok tekintetében a Környezetvédelmi Minisztériumnál.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
95 286 1999.10.21. 2:01  1-301

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Országgyűlés! Néhány szóban hadd reagáljak Hajdú László képviselőtársam felszólalására. Az okmányirodákkal kapcsolatosan 9,1 milliárd forint plusztámogatást kapnak az önkormányzatok 2000-ben. A tűzoltóságnál 1 milliárd forintot fordít a Belügyminisztérium a tűzoltóság teljes védőruházatának a lecserélésére, és két új, jól felszerelt műszaki központ kerül létrehozatalra. A tűzoltóságnál nem érvényesül a 3 százalékos létszámleépítés, tehát a teljes bérbeálláshoz marad az eredeti létszám.

Hogy egyformán hátrányos helyzetbe kerülnének az önkormányzatok: korábban elmondtam, hogy a kistelepülések tekintetében a szolidaritás elve alapján kiegészítő támogatást kapnak az szja-csökkenés mellett, ráadásul a személyi jövedelemadó-csökkenés a kistelepüléseket igazán nem is érinti, hiszen ott nagyon minimális a személyi jövedelemadó-bevétel. Ez az első év az önkormányzati vonalban reményeim szerint, ha a költségvetési törvény javaslataiban szereplő számok helyesen funkcionálnak, hogy az önkormányzati költségvetések reálértéküket megőrzik 2000-ben. A Bokros-csomag óta ilyen nem történt. Mint ahogy mondtam, ez nem azt jelenti, hogy az önkormányzatok nagyon jó helyzetben vannak, hiszen többletfeladat van, viszont valahol feladatcsökkenés következik be, tehát az egész rendszert komplexen kell vizsgálni, és ehhez kell a forrásokat megtalálni. E tekintetben az ez évi kiegyenlítő rendszer és a szolidaritás elve, amely az önkormányzatok tekintetében megjelenik, előbbre lépést jelent 1999-hez képest, és különösen előrelépést jelent az 1994-98-as időszakhoz képest.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
101 6 1999.11.12. 2:19  1-35

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, a nemzetbiztonsági bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Az imént felsorolt bizottságokhoz hasonlóan a nemzetbiztonsági bizottság is megtárgyalta az államtitokról és szolgálati titokról szóló törvény módosításával kapcsolatos előterjesztést. Ismeretes, mint ahogy az imént is elhangzott, hogy a módosításra az adatvédelmi biztosnak a kormányülések dokumentálásával kapcsolatos vizsgálata alapján került sor, mivel a szabályozás nem egyértelmű volt e tekintetben.

A bizottsági ülésen abban a kérdésben nem volt vita, hogy szükséges a módosítás, illetve a pontosítás, a szabályozás. Abban volt vita, hogy ez milyen módon történjék. A többségi javaslat az volt, hogy elfogadja azt a garanciarendszert, amely található magában az alaptörvényben, amely biztosítja a titokkörhöz való jogosultságot, illetve annak a kijelölését, illetve azt, hogy jogosulatlanul ne történjék meg bizonyos adatok nyilvánosságra hozatala, illetve ennek a garanciája. Maga a minősítési rendszer, a minősítő személye, és még sorolhatnám, maga a felülvizsgálati intézményrendszer, illetve a büntető törvénykönyv 177. § A. cikkelye is ezt mind alátámasztja. Igazából a vita az adatvédelmi biztos átiratával kapcsolatosan volt, mely szerint szubjektíven ítéli meg a többség véleménye szerint a korlátot és az arányt maga az adatvédelmi biztos. Ezt objektíven igazából nem lehet kijelölni. Az ekörüli vitákban a kisebbség véleményét a bizottság kisebbségi véleményének előadója nyilván el fogja mondani.

A többség alkalmasnak és megfelelőnek tartotta ezt a szabályozást, és ajánlja az Országgyűlésnek elfogadásra. Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
101 14 1999.11.12. 14:45  1-35

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Az államtitkokról, szolgálati titokról szóló '95. évi törvény módosítására alapvetően azért kerül sor az előttünk fekvő T/1720. számú törvényjavaslat szerint, mivel az adatvédelmi biztos a kormányülések dokumentálásával, a dokumentumok megőrzésével és nyilvánosságával kapcsolatban lefolytatott vizsgálata alapján az eredeti szabályozással kapcsolatban hiányosságokra mutatott rá.

A nem egyértelmű szabályozás miatt szükségessé vált a módosítás, amely véleményem szerint szervesen illeszkedik abba a koncepcióba, amely az 1995. évi LXV. törvénynél irányelvül szolgált a jogalkotás számára, s amely alapelveket az Alkotmánybíróság határozata jelölt meg a jogalkotó számára.

Ez a rövid módosító javaslat arról szól, hogy a kormány, mint az alkotmányban megjelölt, nevesített testület, az állami szervek rendszerében különleges státusszal és felelősséggel bír, azaz titokkoncentrált szervnek számít. Sehol sem megengedett, hogy a működése során keletkezett dokumentumok eleve nyilvánosak legyenek. Az így keletkezett információk törvényes kezelésére, sem az információszabadság indokolt korlátozására, sem pedig a közérdekből történő, államtitokkénti védelmére vonatkozóan nem rendelkezik alkalmas jogintézménnyel.

A titokköri jegyzék 13. pontjának hatályos szövege többféle értelmezésre ad lehetőséget az eddigi gyakorlat alapján. A javaslatban közismerten két fontos jogelv konkurál egymással, az egyik a titkosítás, a másik az információ szabadsága, amelynek korlátját az egyik oldalról a titkosítás adja. Az államtitokról és a szolgálati titokról szóló törvény alkalmazása szempontjából alapvető jelentőségű, hogy az információszabadság, a tudományos élet szabadsága és a személyes adatok védelméhez való alkotmányos alapjoggal szemben az állam csak kivételesen és kizárólag törvényben meghatározott esetekben és eljárási rendben élhet korlátozó rendelkezéssel.

A titoktörvény lényeges vonása, hogy figyelemmel van arra a közismert igazságra is, hogy az információszabadság sehol sem lehet korlátlan. A személyekre, szervezetekre vonatkozó adatok teljes nyilvánossága ugyanis egyet jelenthet a teljes kiszolgáltatottsággal, a magán- vagy az állami életbe való illetéktelen beavatkozás állandó veszélyével, a jogok csorbításával. Ezért minden jogállam szigorúan védi a személyes adatokat, amelyekkel az állampolgár csak maga rendelkezhet, illetve annak felhasználását mások részére kivételes esetekben és csak törvény alapján engedi meg.

Aligha szorul külön magyarázatra, hogy az adatokat érintő önrendelkezési jog nemcsak a természetes személyeket, hanem azok közösségeit és az államszervezet tagjait is megilleti. Sőt, azt sem kell külön bizonyítani, hogy az állam biztonsága, a nemzeti szuverenitás, az államapparátus zavartalan, illetéktelen, befolyástól mentes működése a legszélesebb egyéni érdekeket megtestesítő közérdek. Ezért az ezzel összefüggő információknak egy meghatározott részét, a személyes adatokhoz hasonlóan, védelem illeti meg. A közérdekű adatok nyilvánossága és az információszabadság fő szabálya mellett a védelem pontosan körülhatárolt kivételek útján valósulhat meg, szigorú törvényi előírások mellett.

A titokvédelem a következő alapelvekre épül: egyrészt védelmi filozófiára, ugyanis a titokmegismerés egyetlen lehetősége a jogszabályban megállapított állami feladatból eredő illetékesség; a másik a személyi biztonság, ugyanis az államtitok megismerése akkor tekinthető teljesen biztonságosnak, ha a potenciális titokbirtokos személy személyes adataira, büntetőjogi feddhetetlenségére, a titokismeretre való alkalmasságára is kiterjedő, a biztonsági kockázatát feltáró ellenőrzését az erre kijelölt nemzetbiztonsági szervek elvégezték; anyagi jogi szabályokra, vagyis az államtitok, szolgálati titok titoktörvényben kihirdetett meghatározására; a titoknak nem minősülő adatok esetében alkalmazottaknál szigorúbb adatkezelési, adminisztratív és fizikai védelmi szabályokra. Ezek hiányában ugyanis könnyen kialakulhat egy olyan állami információs monopólium, amely az állampolgárt elzárja az alapvető jogai gyakorlásához szükséges ismeretektől.

Alapvető elv, hogy a korlátozó norma tartalma megállapítható, alkotmányosan értelmezhető és egyértelmű legyen. Alkotmányossági igény az is, hogy a törvényből kitűnjön a titkosításra felhatalmazottak köre, annak tartalma, terjedelme és időbeli korlátja.

A következő ilyen alkotmányossági alapelv a minősítés: csak alkotmányos okból, védelmet igénylő adatokra vonatkozhat, tehát a megismerés kategorikus kizárása alkotmánysértő lenne. Az alkotmányos indokot meg kell jelölni, végül a korlátozásnak az elérendő céllal arányban kell állnia.

A vita eddig is és a bizottsági üléseken is a körül zajlott, hol van az a határ, ahol a titkosítással elérni kívánt célhoz képest aránytalan korlátozás következik be az információkat illetően. Ezt a határt eddig mindenki a maga szempontjából, mondhatnám, szubjektívan értékelte, és a módosításban az adatvédelmi biztos is ezt az arányosságot kifogásolja.

Úgy vélem azonban, a törvény garanciarendszere, kiegészülve az adatvédelmi törvényben foglalt szabályokkal, összességében biztosítékot ad arra, hogy ezen aggályok ne álljanak fenn. Tehát a kérdésre adandó válaszban alapvetően meghatározó a kormánynak az állami politika alakításában és végrehajtásában játszott kiemelkedő szerepe, alkotmányos felelőssége, döntés-előkészítése, és hogy a döntéshozatal során a nemzet érdekében végső soron milyen védelmi szempontokat kell érvényesíteni. E törvény mellett az adatvédelmi törvény jelöli ki azt az utat, ahol a közérdek számára a nyilvánosság és a titkosság határát ki kell jelölni.

Ebben a körben alapvető az, hogy a korlátozó norma tartalma alkotmányosan értelmezhető és megállapítható legyen. Az állami érdekek közé bizonyos privilegizált helyzetű állami szervek működési érdeke bekerült, ezt védeni szükséges, hiszen az integrált államérdek kívánja ezt meg. Tehát a kormánynak az alkotmányos feladatai teljesítéséhez szüksége van arra, hogy feladatai végrehajtásához a védendő körbe tartozó adatait a legmagasabb szintű védelem illesse meg. Az adatvédelmi törvény 19. § (5) bekezdése - erről az imént már volt szó Wiener György felszólalásában -, az úgynevezett nem nyilvános kategória, miután büntetőjogi fenyegetettsége nincs, nincs mögötte semmiféle szankció, ezért önmagában alkalmatlan ennek a problémának a megoldására.

A kérdés tehát úgy is feltehető, hogy a kormány működése során keletkező és ténylegesen védelemre szoruló információk megkülönböztetett figyelmet érdemelnek-e. Ami nemcsak azt jelenti, hogy az adathoz a korlátozás érvényességi ideje alatt nem lehet hozzájutni; a kormány állami szervezetben elfoglalt helye nem hagyható figyelmen kívül, bizonyos típusú, az állampolgár által is méltányoltan védendő adatokat tartalmazó kormányzati dokumentumok biztonságára indokolt megteremteni a törvényi lehetőségeket. Ennek az igénynek a jogosságát, úgy vélem, senki nem vitatja.

Ezt támasztja alá, hogy nyugati példát hozzunk az általam imént felsoroltakra, például Ontario állam törvénye.

 

(9.00)

 

E törvény az információszabadságról és a magánélet védelméről szól. Ebben mintegy tizenegy cikken keresztül sorolja fel azokat a kivételeket, amely esetekben felhatalmazást kapnak az állami intézmények felelős vezetői a kezelésükben levő dokumentumok nyilvánosság előli elzárására.

Két kivételi kategóriát szeretnék idézni, amelyet az előttünk fekvő törvényjavaslat szempontjából is számításba vehetünk. A 12. cikk (1) bekezdés a) és b) pontja akként rendelkezik: "A felelős vezető megtagadja egy dokumentum feltárását, ha a feltárás a minisztertanács vagy bizottságai tanácskozásának lényegét fedné fel, beleértve a napirendet, a jegyzőkönyvet és minden egyéb, a minisztertanács vagy bizottságai tanácskozásairól vagy határozatairól készített dokumentumot." A b) pont: "azokat a politikai megfontolásokat vagy javaslatokat tartalmazó dokumentumokat, amelyeket a minisztertanács vagy bizottsága elé terjesztettek, vagy előterjesztésre előkészítettek." Tehát ez hasonlít ahhoz a szabályozáshoz, amit az imént előttünk fekvő törvényjavaslatban találunk.

Mint ahogy már említettem, az egész törvény garanciarendszere az, ami kizárja azoknak az adatoknak az elzárását a nyilvánosság elől, amelyek megismerése nem sérti a védendő célt. Államtitokká a törvényben meglevő konjunktív feltételeknek megfelelő vizsgálatok után lehet valamilyen adatot minősíteni. A minősítőket a törvény deklarálja, megszüntetve ezzel a korábban az Alkotmánybíróság által kifogásolt állapotot, amely tulajdonképpen anonimmá tette a minősítőket; ezt helyesen a '95-ös törvény megszüntette.

A legfontosabb garancia pedig az, hogy a közérdekű adat törvénytelen titkosítása miatt büntetőjogi fenyegetettség van, azaz a Btk. 177/A. §-a alapján nem kizárt, hogy itt akár az igazságszolgáltatással is szembe kell nézni annak, aki jogtalanul titkosít. Kivétel nélkül minden állam az államtitokkal vagy szolgálati titokkal kapcsolatba kerülő államszervezeten belüli vagy kívüli szervre, állampolgárra, személyre vonatkozóan rendkívül részletes szabályrendszert állít fel a titkok hatékony védelmére. Ezek megszegőit - hasonlóan a magyar gyakorlathoz - büntetni rendeli.

További garanciát jelent a minősíthető adatkörök törvényi szintű kihirdetése, a szolgálati titokköröknek a Magyar Közlönyben történő közzététele, a minősítési joggal rendelkező személyek taxációja. Ugyancsak a jogbiztonságot szolgálja, hogy mindenkor pontos név és beosztás szerinti jogosulti lista készíthető az állampolgárok részére azokról a személyekről, akik alkotmányos jogukban őket korlátozhatják.

Lényeges vonása ugyanakkor a titoktörvénynek, hogy a minősítő személyes, másra át nem hárítható felelőssége mellett komoly szerep hárul a minősítés kezdeményezőjére is. Ehhez tartozik, hogy a titokvédelem tárgyi feltételei között azt is biztosítani kell, hogy a minősített adat útja hitelesen követhető, titoksértés esetén a felelősség megállapítható legyen. Tehát a tartalmi megfelelőség mellett formakényszerhez kötött minden ilyen döntés a törvény 6. §-ában megjelöltek szerint.

Szintén a garanciarendszerhez tartozik, hogy a törvény előírja a minősített adatok rendszeres felülvizsgálatát. Ennek során a felülvizsgálatot végző fenntarthatja, adott esetben törölheti, illetve módosíthatja a minősítést. Ezzel az intézménnyel kapcsolatban szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy a javaslat 50 éves titkosítási érvényességi időt javasol; ez speciális maximum, mert egyébként az államtitoknál az általános maximum 90 év.

A felülvizsgálat szintén garanciális elem, a minősítő legalább három évente köteles felülvizsgálni az általa tett minősítés érvényességét. Ennek következtében elképzelhető, hogy egyrészről a felülvizsgálatnál egy kormányzati dokumentum, amely előzőleg viselte az államtitokká minősítést, a szigorúan titkos jelölést, akár kiüresedhet, mert már nyilvánosságra került, maga a kormány, vagy adott esetben központi szerve hozta nyilvánosságra, be kell számolni erről, és a védelmi érdek adott esetben három év után feleslegessé válik, így a minősítőnek a minősítést vissza is kell vonni. A másik oldalról, ha ezt a kötelezettséget elmulasztja, az adott esetben normaszegésnek minősül, tehát kötelező érvényű, hogy a felülvizsgálat folyamatosan megtörténjen, amelynek elmaradása egyébként szankcionálható.

A dokumentum kezeléséről volt már szó; itt is fékeket épített be maga a '95-ös alaptörvény 11. §-a. Azokat az iratrészeket nem lehet eltitkolni, amelyek aránytalan ráfordítás nélkül is megkülönböztethetők, kiemelhetők egy anyagból. Ez nem jelenti azt, hogy ha egy anyagnak, amelyre rákerült a "szigorúan titkos" minősítés, vannak olyan részei, amelyek védelmi igényt nem támasztanak, akkor azokat közre kell adni és közre is adhatók. Lehetőség van azonban megismerési kérelem benyújtására is. Amennyiben a megismerési kérelmet elutasítják, akkor még mindig van egy bírói jogérvényesítési út, amelyet kezdeményezhet a megismerni kívánó.

Tehát ezeket a garanciákat felsorolva, a minősítő rendszerbe beillesztve ezt a javaslatot, ez a pontosítás nemcsak a kormány részére ad lehetőséget, hanem olyan állami szerv részére is, amely privilegizált helyzetű, de jelen esetben az államtitokköri beiktatása csak a kormánynak áll rendelkezésére. Úgy vélem, maga a garanciarendszer kiküszöböli azokat az aggályokat, amelyeket eddig felsorolt a tisztelt ellenzék; biztosítja a lehetőségeket, hogy ne történjen ilyen jellegű probléma.

Végezetül elmondható, hogy a módosítás pontosabbá teszi a törvényszöveget, feloldja azt az anomáliát, amely e tekintetben a törvényben eddig benne volt. A törvényi garanciális rendszer, amelyről szóltam, teljesen cizelláltan, az egykori alkotmánybírósági döntésnek megfelelően jeleníti meg azt, hogy az információhoz való jutás ok nélkül ne legyen korlátozható, viszont biztosítja azt is, hogy az állami érdekeket hordozó adatok ne válhassanak bárki számára csak úgy hozzáférhetővé, veszélyeztetve ezáltal az állami működés legfontosabb területeit, a nemzet biztonságától a bűnüldözésen keresztül akár a nemzetközi kapcsolatokig.

A módosítás tehát véleményem szerint hiányt pótol, pontosít, és ekként is elősegíti - mint ahogy a törvény is írja - az állami szervek zavartalan működését.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
101 20 1999.11.12. 1:26  1-35

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Mivel megszólíttattam, válaszolni kívánok. Én arról beszéltem, hogy egy garanciarendszer van magában a törvényben, s ezt a garanciarendszert teljesen cizelláltan hozták meg - nagyon helyesen - az előző kormány idején a parlamenti képviselők, amely adott esetben megjelöli, hogy ki a minősítő, milyen módon történhet ez meg, megvan ehhez a megismerés lehetősége. Amennyiben erre nincs lehetőség, abban az esetben bírói út áll előtte. Ezt összevetni a Kádár-rendszerrel - erős túlzás! Ráadásul akkor anonimitásban tehették ezt meg. Ma mindenki, aki a döntést meghozza, nyilvánosan ott van, azon az iraton. Tehát utolérhető és a Btk. 177. § (A) bekezdése alapján szankcionálható, ha jogosulatlanul teszi meg ezt.

A másik: lehet, hogy az ötven év gesztus, de akkor nem tudom, minek lehetne nevezni az előző kormány idején meghozott kilencven évet. Hiszen a törvényben a kilencven évet az előző kormány ideje alatt fogadta el a parlament. Ehhez képest az ötven év - amely törvényi maximum, ennél lehet kevesebb is - a felső határt jelenti. Ilyen módon azt, amit Eörsi képviselő úr mondott, e tekintetben erős túlzásokkal lehet csak kezelni.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
118 56 2000.02.09. 2:03  1-142

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Azt hiszem, a kétperces hozzászólásokban azt egyértelműen leszögezhetjük, és ebben nyilvánvalóan mindannyian egyetértünk, hogy szó nincs itt korrupcióról és korrupciós ügyekről az önkormányzatok tekintetében az itteni összeférhetetlenségi törvény alapján. Arról van szó, és erről többen is szóltak már, hogy bizonyos befolyásolási lehetősége adódik azoknak a képviselőknek, akik intézményvezetők ebben a körben, illetve azoknál a cégeknél vezető tisztségviselőként dolgoznak, amelyekben önkormányzati tulajdonok találhatók.

Több kifejezés is elhangzott erről, én nem akarom ezt elbagatellizálni, de azért mindannyian, akik ott dolgozunk az önkormányzatban, tudjuk azt, hogy ezekben a körökben azért vannak személyek, akik nyomulnak, mint annak idején a Vörös Hadsereg. (Moraj az MSZP soraiból.) Tehát azért a cél alapvetően arról szól, hogy ennek a visszaszorítását próbáljuk elérni. A kör, amelyről dr. Faragó Péter is beszélt, valóban meggondolandó, hiszen gondoljunk csak bele, hogy azok a személyek, akik a választás során elindultak, és intézményvezetőkké lettek - vagy voltak -, mennyi időközi választást kell megtartani, ha hatályba lépne a törvény az ő tekintetükben. Hiszen ez akkor még nem volt ismert. Tehát ilyen módon ez nem lenne semmiképpen szerencsés.

Az viszont igaz, és ez mélyen elgondolkoztat engem is, hogy azok a személyek, akik a választás során települési képviselőnek indultak, azok nem igazgatósági és felügyelőbizottsági tagnak indultak el. Tehát ez időközben jött hozzá. Ők adott esetben bizonyos önkormányzati frakciókon belül pártalkuk eredményeképpen kerültek oda, ahol most is vannak, tehát ez meggondolandó a kontroll és a tulajdonosi jogosítványok figyelembevételével is.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
118 138 2000.02.09. 1:09  1-142

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Hargitai János védelmében azért annyit hadd mondjak el, ő a kistelepülésekről beszélt, Toller László és Bauer Tamás pedig a nagyvárosokról, ahol jelentős, mondhatni fizetést kapnak a képviselők tevékenységük ellátásáért. A kistelepüléseken nincs lehetőség arra, hogy úgymond belső kontrollként anyagi szankciókkal sújtsák azt a képviselőt, aki nem jár el az ülésekre meg a bizottsági ülésekre, hiszen nincsenek is bizottságok a kötelező bizottságon kívül.

Úgy hiszem, azon is lehet vitatkozni, amit Keller László mondott, hogy netán lobbizik a lakosság körében, és nem jár el az ülésre. De akkor ezt a lobbiérdeket hogyan érvényesíti az ülésen, ha oda nem jár el? Kis létszámú települési önkormányzatnál, netán minősített döntések esetében két-három képviselő megbéníthatja annak működtetését. Tehát úgy hiszem, van igazság abban, amit az ellenzéki képviselők elmondtak, de árnyaltabban kell ezt a kérdést vizsgálni, tehát abban is van igazság, amit Hargitai János elmondott.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
118 145 2000.02.09. 3:59  142-186

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, az önkormányzati és rendészeti bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az önkormányzati és rendészeti bizottság mint első helyen kijelölt bizottság tárgyalta meg a 2065. számú törvényjavaslatot.

A vitában a bizottság tagjai viszonylag könnyű helyzetben voltak, ez ritka dolog, hiszen a javaslat benyújtását megelőzően széles körű egyeztetés folyt nemcsak a parlamenti pártokkal, hanem az önkormányzati szövetségekkel is. A javaslatba ezeknek az egyeztetéseknek az eredményei is beépítésre kerültek, így a törvénytervezet koncepciójáról és a szabályozni kívánt kérdések alapvető módosításairól egyetértés alakult ki.

A bizottság tagjai megállapították, hogy a módosítás alapját képező 1994. évi LXIV. törvény eddig megfelelően funkcionált, de az időközben bekövetkezett jogszabályi változások, valamint a meghozatala óta eltelt időszak tapasztalatai indukálják azokat a módosításokat, amelyekről az expozéban az államtitkár úr már szólt.

A bizottság fontosnak tartja, hogy a polgármesteri tisztséget lehetőleg kvalifikált személyek töltsék be, ezért szükséges a megfelelő anyagi megbecsülés, hiszen a polgármester az önkormányzati rendszer egyik legfontosabb szereplője, ha nem a legfontosabb. Ezért a bizottság üdvözli az illetménnyel kapcsolatos módosítást, annak a helyi viszonyokhoz történő igazítását, a keret jellegű szabályozást.

Vita a tekintetben alakult ki a bizottságon belül, hogy a 3000 fő alatti településeken a bekövetkező differenciálás nem hozza-e hátrányosabb helyzetbe a tisztséget vállalókat, hiszen a kistelepüléseken nincs megfelelő szakember, a polgármesternek szinte univerzálisnak kell lennie.

Tekintettel arra, hogy általában a közszolgáltatások is csekélyebb mértékűek a kisebb településeken, és a szabályozás is tól-ig határokat állapít meg a képviselő-testületeknek, van mozgási lehetőségük, tehát úgy gondolta a bizottság, hogy jobb megoldási módot, mint ezt a differenciálást, nem lehet kitalálni erre az esetre.

 

(13.40)

A korengedményes nyugdíj ügyében a javaslatban foglaltakon túlmenően a bizottság tágítaná ezt az intézményt, hasonlóan a nyugat-európai országok modelljéhez, hiszen ott több ciklust követően van lehetőség korengedményes nyugdíjba vonulásra a meghatározott idő elérése esetén a polgármester számára.

Helyesnek tartja a bizottság - az ülésen elhangzott szóhasználattal élve -, hogy a javaslat úgymond kordában tartja a költségtérítés jogintézményét, és törvényi maximum bevezetésével pedig korlátozza annak mértékét, tehát nem mint egy jövedelempótló támogatásként jelenik meg a költségtérítés, hanem a szükséges és felmerült költségekhez igazodik. Így az illetmény és a költségtérítés összhangba is kerül.

A bizottság helyesnek tartja az alpolgármester jogállását, a fegyelmi eljárással kapcsolatos pontosító szövegrészeket, csakúgy, mint a munkakör átadásával kapcsolatos javaslatot. Ezért a bizottság egyhangú szavazással általános vitára alkalmasnak tartja, és elfogadásra ajánlja a parlamentnek ezt a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
118 147-149 2000.02.09. 15:28  142-186

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A polgármesteri tisztség ellátásának egyes kérdéseiről és az önkormányzati képviselők tiszteletdíjáról szóló 1994. évi LXIV. törvény módosításáról szóló 2065. számú törvényjavaslat benyújtását a '94-ben történt megalkotását követően bekövetkezett jogszabályi változások, a gyakorlati tapasztalatok és az alkalmazása során eltérő értelmezések indokolják.

Az nem vitatott tény, azt gondolom, az itt jelen lévők számára, hogy a polgármester az önkormányzati rendszer kiemelkedő szereplője, az önkormányzat első számú tisztségviselője, tevékenysége meghatározó jellegű az önkormányzat egész működését illetően.

Az önkormányzatok a társadalomban különleges autonómiákat, kis túlzással azt is mondhatnánk, egy-egy kis köztársaságot alkotnak. Ezek vezetői a polgármesterek, akik közvetlen választásukkal igen erős legitimációval bíró személyek. Ezért is szabályozzák megválasztásukat, jogállásukat a legmagasabb rangú jogszabályok: az alkotmány, a kétharmados Ötv. és a választási törvény.

Ezek a jogszabályok azonban jellegüknél fogva nem ölelhetik fel és nem is szabályozhatják a polgármesterre vonatkozó teljes tárgykört. Itt utalnék Fenyvessy Zoltán korábbi felszólalására is, vannak olyan részletszabályok, amelyek ilyen magasabb rendű jogszabályokba teljes pontossággal nem illeszthetők be. Ezért is alkotott az Országgyűlés '90-ben külön törvényt a hiányzó tárgykörökről, majd az előbb említett '94-es törvényt.

A mostani módosítás alapját képező '94-es törvény pontosítja és kiegészíti a polgármesteri és az alpolgármesteri tisztség megszűnésének eseteit, kiegészítve a munkakör átadása-átvételi szabályaival, pontosítja a polgármester úgynevezett végkielégítésének szabályait, rendelkezik az alakuló ülésen újra nem választott, de később, három hónapon belül mégis megválasztott alpolgármester közszolgálati jogviszonyáról, a polgármester illetményét a köztisztviselőkéhez és nem a miniszterekéhez viszonyítottan szabályozva, rendelkezik a tiszteletdíjról és költségtérítésről, pontosítja a polgármester ellen indított fegyelmi eljárás határidőit, szabályozza a polgármester korkedvezményes nyugdíjra való jogosultságát.

Tisztelt Képviselőtársaim! A javaslat az 1. §-ban a korábbi a), d) pontokat összevonja, figyelembe véve a területszervezési eljárásról szóló törvény rendelkezéseit a polgármester vonatkozásában. Eszerint mindig a következő választáson alakulnak új települések, így szükségtelenné válik az e pontokban foglalt korábbi szabályozás fenntartása.

A törvény a polgármestereket illetően egy sajátos jogviszonyt tükröz, amely tisztán sem nem munkajogi, sem nem köztisztviselői jogviszony. Mindkettőből találhatók benne elemek, de el is térnek attól. E törvény határozza meg azt is, hogy mely szabályokat kell megfelelően alkalmazni belőlük, és melyek azok a sajátos kérdések, amelyekről külön törvényben kell rendelkezni.

Leszögezhetjük, hogy a szabályozás alapvetően bevált, de mint említettem, szükséges azt az időközben bekövetkezett törvénymódosításokhoz: alkotmány, köztisztviselői törvény, területszervezési eljárásról szóló törvényben meghozott változásokhoz igazítani. A jelenlegi hatályos szabályok már nem elégségesek a gyakorlati tapasztalatok alapján valamennyi élethelyzet rendezésére sem.

Tisztelt Országgyűlés! Mint ahogy az imént említettem a bizottsági véleménynél, az előkészítés eljárás során széles körű egyeztetés folyt. Azoknak a ritka pillanatoknak egyike következett el az Országgyűlés tízéves történetében, hogy mind koncepciójában, mind alapvető megoldásaiban egyetértés alakult ki a javaslatról, amelyet én rendkívül fontosnak és itt kiemelendőnek tartok.

A törvényjavaslat alapvetően a következő pontokban - erről már szóltam - módosítja a törvényt. Ami fontos az 1. §-t követően, hogy az alpolgármester megbízatásával kapcsolatos szabályokat is egyértelműsíti, miközben ehhez kapcsolódóan a 13. §-ban egy kétharmados törvénynek, az Ötv.-nek a 34. § (1) bekezdését is módosítja.

A gyakorlatban problémát okozott, hogy az alpolgármester tisztsége abban az esetben is megszűnt az önkormányzati általános választások napján, ha az alpolgármestert képviselőnek választották meg, az alakuló ülésen pedig ismét alpolgármesternek. A jelenlegi szabályok szerint tehát legkevesebb két hét kiesik a foglalkoztatási jogviszonyából. A választást követő napon ugyanakkor megilleti háromhavi illetményének megfelelő juttatás, holott akár két hét múlva ismét főállású alpolgármester lehet.

Tisztelt Országgyűlés! A polgármesteri illetmény mindig a viták kereszttüzében állt, egyfelől a választópolgárok illették kritikával, ha nem megfelelő teljesítménnyel párosult, másfelől maguk az érintettek is különböző technikákat alkalmaztak, sokszor a törvényesség határát is súrolva, esetenként etikai normát sértve a megfelelő díjazás érdekében. Tudjuk, ma sem és korábban sem volt könnyű közfunkciót ellátni, mi, akik itt ülünk a parlamentben, igazán tudjuk ezt.

Ha azt szeretnénk, hogy a megoldandó feladatok súlyát és jellegét is ismerve olyan kvalifikált, a munkájukért felelős, a közösség bizalmát bíró személyek vállalkozzanak erre a szép, de nem könnyű feladatra, akikre a helyi közösségeknek is szükségük van, akkor emiatt is fontos a törvénymódosítás. Az erre vállalkozó személyeknek pedig világosan látniuk kell, hogy sokszor egy adott életpálya feladása mellett, olykor a versenyszférából kikerülve mit várhatnak a javadalmazás terén.

Jelenleg a törvény a polgármester illetményét a miniszteri illetményhez kapcsolódva határozza meg, keret jelleggel. '97-ben befagyasztották a miniszteri illetményeket, ez azzal a következménnyel járt, hogy az Országgyűlés befagyasztotta a polgármesteri illetményeket is korábban. Az illetmények összege vitathatatlanul alacsony, ezen most történt némi változtatás. Persze mint minden, ez is viszonyítás kérdése, azonban úgy gondolom, hogy ismerve a feladatot és a felelősséget, nem képezheti vita tárgyát ennek megváltoztatása, amely tartalmi, de úgynevezett technikai változtatást is jelent.

A javaslat szerint célszerűbb a polgármester illetményét a Ktv. 42. § (3) bekezdése alapján megalkotott önkormányzati rendeletben megállapított köztisztviselői illetményalaphoz kötni. Így az önkormányzat pénzügyi lehetőségeit is figyelembe véve szorosabb kapcsolat alakul ki a polgármester és az önkormányzati és államigazgatási feladatai ellátását segítő, előkészítő és döntéseit végrehajtó apparátus között. Az együtt sírunk, együtt nevetünk módszere ez, amely a helyi viszonyokhoz és lehetőségekhez igazodik.

Még egy fontos változás a korábbi szabályozáshoz képest, hogy a települések nagyságához kötődő illetmény tovább differenciálódik a háromezer fő alatti települések esetében. Ennek oka, hogy ebbe a kategóriába tartozik a települések több mint háromnegyede, és nyilvánvaló, hogy más munkateher hárul néhány száz lakosú település polgármesterére, mint egy ezer lélekszámot meghaladó vagy éppen a háromezer lakost megközelítő település vezetőjére.

 

(13.50)

Nyilvánvalóan összefüggés van a településnagyság és az ellátandó feladatok között, noha ezt több tényező befolyásolhatja. Ebből adódóan a rendkívül differenciált a feladat ellátása az önkormányzati közszolgáltatások biztosításában. Sok esetben ezek jó részét ebben a kategóriában nem önállóan végzi a település, több településnek intézményei sincsenek. A probléma abban is jelentkezik, hogy rendkívül kicsi a hivatal, és igazán nem szakosodott apparátus végzi ott a feladatot. Mivel keret jellegű a szabályozás, a testület ezen belül mérlegelhet az előbb említettek ismeretében.

Még egy fontos szabály e körben: az illetmény közérdekű adat, valamint az is, hogy a szabályozás ciklus közben történő változása nem eredményezhet illetménycsökkenést. A díjazáshoz kötődik az idézőjelbe tett, úgynevezett végkielégítés újabb szabályozása. A leköszönő polgármestert háromhavi illetménynek megfelelő összeg illeti meg, valamint további adható, háromhavi. Ez jelenleg, mint ahogy említettem, értelmezési gondokat vet fel.

A javaslat a kormány tagjai jogállásáról és felelősségéről szóló 1997. évi LXXIX. törvény rendelkezésének megfelelő átvételt javasolja. Ennek indoka, hogy a polgármesteri jogviszony sajátos foglalkoztatási jogviszony. A tisztség négy évre szól, és emiatt nem alkalmazhatók rá minden esetben a Ktv.-szabályok sem.

A Ktv.-ben a végkielégítés szükségképpen a határozatlan idejű közszolgálati jogviszonyhoz kapcsolódik, ez indokolja a választott polgármester tekintetében az itt foglalt szabályoktól eltérő végkielégítési szabályokat. Az alpolgármester esetében felmerülhet az a kérdés, miért nem kell a teljes összeget visszafizetnie. Újraválasztásig legkevesebb fél, de adott esetben akár egy vagy két hónap is eltelhet, amikor nem kap illetményt, így az időarányos részre vonatkozik csak visszafizetési kötelezettség.

Sok vitát indukált az elmúlt időszakban a költségtérítés intézménye. Több helyen illetménypótlónak tekintették, azaz nem a tényleges és szükséges költségekhez igazodott. A javaslat most egyértelműen rendelkezik erről, miközben választási lehetőséget ad a polgármesternek, hogy a ténylegesen felmerült költségeket vagy az átalányt választhassa, a törvényjavaslat az utóbbi esetben pedig törvényi maximumot is bevezet.

Tisztelt Országgyűlés! Már korábban megfogalmazódott gyakorló polgármesterek részéről a korkedvezményes nyugdíj igénye, az önkormányzati és rendészeti bizottság vitájában is felmerült a javaslatban megfogalmazottakat tágító igény. Erre volt már példa a rendszerváltás idején, amikor az egykori tanácselnököknek, akik a nyugdíjhoz szükséges szolgálati időt már megszerezték, koruknál fogva lehetőségük volt arra, hogy a tanácstestület döntése esetén korengedményes nyugdíjba menjenek, már öt évvel a nyugdíjkorhatár elérése előtt. Igaz, az akkori költségeket végső soron az újonnan alakuló önkormányzatok örökölték.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tudjuk, hogy a polgármesterként végigszolgált idő duplán számít, akár a háborús évek. Talán ezt értékeli a törvényjavaslat, amikor az említett tárgykörben egy kezdeti lépést tesz; ez a lépés jelképes, de mégis gesztus értékű, hosszabb távon azonban mindenképpen megfontolandó a továbblépés lehetőségének vizsgálata. Ma is van erre már példa, a nehéz fizikai munkát végzők esetében, illetve akár aktuális ügyként mondhatnám a tengelyen töltött időt is; igaz, néhányan mostanában mintha ki akarnák tolni ennek határidejét, nem igazán akaródzik a mozdonyokra ülni. Az európai uniós gyakorlatban is vannak erre példák, hiszen ott 3-4 ciklust követően nyílik erre lehetőség. A tárgyilagosság kedvéért azért megjegyezném, hogy ott egy ciklus 6-8 év, az önkormányzati szféra sem 10 éves, mint nálunk, a lehetőség megteremtése mégis figyelemre méltó.

Az a polgármester, aki ciklus közben érné el az öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt, mérlegelheti, hogy elindul-e a választáson, vagy korengedménnyel korábban nyugdíjba vonul, ennek ismerete a választók számára is fontos. A javaslat e rendelkezése, szemben a rendszerváltáskori helyzettel, nem terheli az önkormányzat költségvetését. A költségeket a központi költségvetés állja, ami új feladat esetében, úgy gondolom, ritka dolog. A tiszteletdíjhoz kapcsolódik még az a fontos szabály, amely sokszor tapasztalt szubjektív döntéseknek szab határt. Miről is van szó?

Több esetben előfordult, az expozéban is hallhattuk, hogy nem csak az az összetételű testület alakult meg, és ez nem csak általában azokra igaz, ahol már pártfrakciók vesznek részt a testület munkájában, mint az, amely a polgármestert többségében segítené. (Sic!) Ez önmagában talán nem lenne baj, de az is előfordult, hogy a többségében más platformon álló testület olyan illetményt, illetve tiszteletdíjat állapított meg a polgármester részére, amely nevetségesen alacsony volt. Ennek a szubjektív döntésnek szabna gátat a 4. § A), amely legfeljebb 20 százalék csökkentés lehetőségét adja meg a döntéshozóknak.

Mielőtt még azt gondolná bárki itt a teremben vagy a hallgatóság részéről, hogy csak pénzről szól a törvényjavaslat, hadd szóljak néhány gondolatot egy fontos és napjainkban szintén igazán aktuális kérdés kapcsán egy hiánypótló rendelkezésről; arról, hogy a javaslat a polgármester ellen indított fegyelmi eljárásokban az eredményes, gyors befejezést szolgáló határidőket állapít meg, jelenleg ugyanis a polgármester elleni fegyelmi eljárás akár évekig is elhúzható. A javaslat feszes, de mégis tartható határidőket jelöl meg, jogorvoslati lehetőséget is biztosítva, bírói út igénybevételével. Ezzel elejét lehet venni a hosszan elhúzódó, a közvéleményt rendkívüli módon irritáló, többek által csak kutyakomédiának nevezett eljárásoknak.

Ugyancsak nem szabályozta a törvény eddig a munkakör átadásának, átvételének módját, új polgármester belépése esetén. Több esetben fordult elő, hogy - talán érzelmi okokból, érthető módon - nem vagy nem megfelelő módon állt a régi polgármester rendelkezésre az átadás-átvételhez, semmilyen szabály nem tette ugyanis ezt számára kötelezővé. A tervezet egyfelől előírja a munkakör átadását, átvételét, másfelől ehhez köti az úgynevezett végkielégítés kifizetését. A tervezet felhatalmazást ad a belügyminiszternek a munkakör-átadási jegyzőkönyv tartalmának meghatározására, amely vélhetően a szakszerűséget biztosítja. A jogbiztonságot szolgálja az is, hogy vita esetén az érintett itt is bírósághoz fordulhat. A javaslat nyolc napon belül teszi kötelezővé ezt, már ötnapos elmaradás esetén is csak alapos okkal mentheti ki magát a mulasztó polgármester. Ez adott esetben zavart okozhat, célszerű a határidő egységes meghozatala. (Az elnök jelzi az idő leteltét.)

Végezetül, a törvényjavaslat 13. §-ában foglalt jogszabályi hivatkozások áttekinthetőbbek, a megalkotása óta eltelt időszak törvényi változásait vezeti át, pontosítva azokat.

Tisztelt Országgyűlés! Minden javaslat fontos, amit meghozunk, ez is azok közül való, ezért a Fidesz frakció nevében...

ELNÖK: Képviselő úr!

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: ...elfogadását támogatjuk. Köszönöm a megértő türelmét, elnök úr. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
118 163 2000.02.09. 1:04  142-186

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. A vezérszónoklatok közben nem lehetett kétpercezni, igaz, hogy azóta Mádai jegyző úrral már tisztáztuk a félreértéseket, de a jegyzőkönyvi hitelesség kedvéért szeretném elmondani, hogy valóban elhallás és félreértés volt közöttünk.

Én arról beszéltem, hogy a területszervezési ügyek, illetve az új rendelkezések, amelyeket a közelmúltban fogadott el a parlament, az országgyűlési, illetve az önkormányzati általános választások napján lépnek hatályba, ezért a javaslat nem tartalmazza az új község megalakításával kapcsolatban az időközi választásra vonatkozó szabályt, amely a korábbi, 1994. évi LXIV. törvény 2. § (1) bekezdésének a b) pontjában található. Ez a mostani módosításban már nem szerepel. Ezt szerettem volna mindképpen tisztázni.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
118 173 2000.02.09. 1:26  142-186

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tóth Imre az imént elmondta a specialistákról és a globalistákról szóló mini expozéját, úgy gondolom, ez csak részben igaz, hiszen minél kisebb egy település, annál kevesebb feladatot kell ellátnia.

Legtöbb esetben, néhány száz településen nincs semmilyen intézmény, nincs olyan nagy mértékű közszolgáltatás, mint adott esetben egy 1000-1500... - adott esetben megközelíti a 3000-es létszámot egy-egy település, ahol már több intézmény, iskola, óvoda, konyha, öregek napközi otthona s a többi van. Ebből adódik, hogy igazából a polgármesternek nem kell annyira univerzálisan érteni a közszolgáltatásokhoz a néhány száz lakosú településen, elismerve természetesen az ő felelősségüket és az ő munkájukat is, mint egy ennél jóval nagyobb lélekszámú településen, beszámítva azt is, hogy az apparátus valóban kevesebb szaktudással rendelkezik.

 

(15.30)

Ezek a települések általában körjegyzőségben működnek, s ezt a kormányzati törekvés is alátámasztotta az elmúlt időszakban. Ezekben a körjegyzőségekben viszont már megjelennek a speciális szakemberek. Tehát ilyen módon a kérdésfeltevés nem teljesen helyénvaló ebben az ügyben.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
118 181 2000.02.09. 1:17  142-186

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Nem vitatva a Keller és Tóth Imre képviselőtársaim által elmondottakat, úgy hiszem, a megoldás magában a javaslatban van, ahol keretek vannak, és 3-5-ig, illetve 5-6,5-ig terjed a határ. Amennyiben egy néhány száz lakosú, rendkívül progresszív településen a képviselő-testület úgy látja, hogy jól dolgozik a polgármester - s egyébként is egy univerzális embert kell oda választani -, akkor a felső határnál húzza meg az illetményét, ahol pedig kevésbé tehetős a település, és netán nem indult el jelentős számú lakosságbeáramlás vagy betelepülés a községbe, ott az alsó határnál húzza meg az illetményt. Azt hiszem, közülünk senki nem a polgármesterek illetményét kívánja megfúrni az egymással történő vitatkozás során, hanem azt szeretnénk, hogy ez a javaslat e tekintetben minél jobb legyen, minél differenciáltabban, minél kellőbb módon fejezze ki azt a felelősségteljes munkát, amit a polgármesterek végeznek. Azt hiszem, ebben mindannyian egyetértünk.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
125 28 2000.03.03. 1:43  1-89

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az imént és három héttel ezelőtt is szó volt arról, hogy kiüresednek-e a képviselő-testületek, avagy sem azáltal, hogy az ottani intézményvezetőket kizárjuk. Engedjék meg, hogy egy kis statisztikát ismertessek. Lehet, hogy ez nem általános - ez speciális -, de egy megyére szól, nevezetesen Vas megyére, ahol 208 községi képviselő-testület van. Ebben az összes képviselők száma 1180 fő - polgármesterek nélkül -, az intézményvezetők száma a testületekben 26 fő, 2,2 százalék; általános művelődési központi és általános iskolai igazgató ebből 11 fő, azaz 1,3 százalék; óvodavezető 7 fő, 0,6 százalék; művelődésiház-vezető 4 fő, 0,3 százalék.

 

(9.50)

 

A képviselő-testülettől megbízást kapott 20 fő, 1,7 százalék; az összeférhetetlenségben érintettek száma 1180 főből 46 fő, azaz 3,9 százalék. Mondom, ez Vas megyére vonatkozik. Lehet, hogy ez más megyékben másképp tekinthető, vagy másképp jött létre a választottak száma. Ez is egy adalék a mi gondolkodásunkat illetően, segítség. Meg lehetne nézni minden megyében - szerintem ez az egész országban viszonylag hamar összegyűjthető -, és akár hatástanulmányként is figyelembe vehető a későbbi részletes vita során, hiszen lassan már a részletes vitába fogunk érkezni az általános vita helyett.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
125 116 2000.03.03. 1:57  89-121

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Látszik, hogy e törvényjavaslatot illetően nagyjából konszenzus van a pártok között, hiszen még az önkormányzati szövetségek között sem volt vélemény a javaslatot illetően. Ezt azért mondom el, mert azon kivételes pillanatok következnek el, hogy egyetértek Bauer Tamással a tekintetben, hogy a jutalomügy valóban nagy vihart kavart itt a tavalyi év végén, ez év elején, és magam is tapasztaltam azt, hogy sok esetben a költségvetési rendeletbe normatív szabályként 6-8-10 havi kötelező jutalmakat építenek be. Nem egyedi döntésekkel születnek meg ezek a rendelkezések, nem a munkához igazodik adott esetben, hanem ez egy fizetéskiegészítést jelentett. Az volt az oka, amiről egyébként itt folyik a vita, hogy nem volt rendezve a képviselők, pontosabban a polgármesterek javadalmazása.

A másik dolog, amire szeretnék reflektálni a képviselő úr által elmondottakból: a fix szorzók esetében a múltkor többünk között vita volt, hogy a települések jellege között eltérések vannak. Van több intézményt fenntartó település, nagyobb iparral, lehetőségekkel rendelkező település, tehát a településjellegek között különbség van, és ezt a tól-ig határban adott esetben jobban ki lehet fejezni, mint egy fix szorzó esetében. Gondoljunk csak egy 10-10,5 ezer lakosú településre, és gondoljunk egy közel 40 ezer lakosú településre, nagyobb város, több feladat, a tól-ig határ mozgási lehetőséget ad, ezért én nem igazán tudom viszont e tekintetben akceptálni a képviselő úr hozzászólását.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
128 92 2000.03.22. 1:43  81-148

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Szeretnék tárgyszerű lenni, hiszen úgy gondolom, azért a részletes vitának is vannak korlátai. Én nem kívánok foglalkozni sem a váci tűzoltósággal és senkinek az öltözködésével sem; nem ide illő gondolatok ezek.

Inkább arra szeretnék reflektálni, hogy Keleti képviselőtársam az imént a bizottsági megjelenési kötelezettséggel kapcsolatban félretájékoztatta a parlamentet, és nem azért, mert nem jogász, hanem azért, mert mondhatnám azt is, hogy ez állt az érdekében.

Ezzel kapcsolatban szeretnék két jogszabályt idézni. Az alkotmány 21. § (3) bekezdése alapján elrendelt megjelenési kötelezettségnek mindenki köteles személyesen eleget tenni. Akinek a helyettesítését a jogszabály lehetővé teszi, az a megjelenési kötelezettségének jogszabályban meghatározott helyettes útján is eleget tehet.

A másik: a Házszabály 68. § (3) bekezdése alapján csak meghallgatás rendelhető el. E rendelkezés alapján elrendelt meghallgatásban történő közreműködési kötelezettségnek jogszabályban meghatározott helyettes útján is eleget lehet tenni. Vallomás tételét országgyűlési bizottság a Házszabály 77. § (1) bekezdése szerinti határozatával rendelheti el.

Úgy gondolom, ezt szükséges volt ismertetni, ha netán valaki ilyen pontosan ezt nem ismerte volna. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
128 128 2000.03.22. 0:44  81-148

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Arra szeretném kérni önt - mivel a kétpercesek alatt olyan messze távolodtunk már a részletes vitától, egymással vitatkoznak a képviselők a bizottság módszeréről, az elmúlt idő eseményeiről, aminek megítélésem szerint nincs köze a részletes vitához -, nyomatékosan szeretném kérni az elnök urat, hogy szíveskedjen azokat a képviselőket felszólítani, akik nem a tárgyról beszélnek, hogy térjenek arra, és ilyen módon ebben a mederben folyjon tovább a vita, mert így valóban - amit Atyánszky György mondott - szócséplés folyik, se vége, se hossza nem lesz ennek a napirendnek.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Fidesz padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
131 135 2000.04.10. 0:39  89-176

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Országgyűlés! Kovács Tibor az imént csak részben mondta el, hogy mi ennek a szabályozásnak a vélhető indoka. Úgy gondolom, ennek a valósabb indoka az, hogy valaki saját magának nem lehet a munkáltatója. Abban az esetben, ha egy intézményvezető bent ül a képviselő-testületben, saját magának a munkáltatójává válik, még akkor is, ha az a látszat, szavazásból való kimaradás van, amikor saját ügyében nem szavaz. Valójában ennél ez a fő indok, és úgy gondolom, hogy nem az, amire talán a képviselőtársam célozni próbált.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Fidesz soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
131 153 2000.04.10. 2:08  89-176

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Ígérem, hogy én nem említem annyiszor a Szabad Demokraták Szövetségének a nevét, mint ahányszor Bauer Tamás megemlítette a Fideszt az iménti felszólalásában. Inkább a lényegre koncentrálnék.

Milyen módon történt ennek a törvényjavaslatnak a benyújtása? Úgy, hogy a kormány, illetve a Belügyminisztérium elkészítette, majd azt követően még a benyújtást megelőzően volt egy hatpárti tárgyalás, amelyre a Szabad Demokraták Szövetsége el sem jött. Ebben az eredeti javaslatban szerepelt egyébként a teljes gazdasági összeférhetetlenség, csak az első megbeszélésen jutottunk el oda, hogy az önkormányzati rálátás, a gazdasági szervezetekre történő rálátás jobb lehetőségét biztosítandó, a felügyelőbizottságok maradjanak meg.

Azt pedig egyértelműen cáfolnám, hogy, mondjuk, polgármesterek nem kerültek be felügyelőbizottságokba, erre is lehet példát találni.

 

 

(19.40)

 

Amikor ezt követően véglegesen benyújtásra került a törvényjavaslat, újabb hatpárti egyeztetés volt; a gazdasági összeférhetetlenséget illetően pedig arról szólt a vita a hatpárti megállapodásnál, hogy mikor lépjen hatályba. Ott már szó nem volt arról, hogy a felügyelőbizottság kikerüljön avagy sem, mert ez már újabb lépcsőfok volt.

Tehát úgy gondolom, hogy ilyen módon Bauer Tamás nem teljesen ismeri ezen törvényjavaslat benyújtásának az előtörténetét, hiszen pont a Fidesz kezdeményezte a legszigorúbb gazdasági összeférhetetlenséget. Sőt, Révész Máriusz és Halász János, aki az imént szólt, tudomásom szerint benyújtotta a hatálybalépést illetően a törvénynél jóval szigorúbb hatálybalépési javaslatát. És mivel a cél az, hogy megszülessen a kétharmados törvény, ez mindannyiunkat kompromisszumra kell hogy sarkalljon. Ezeknek az eredménye az, ami most előttünk fekszik.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
131 207 2000.04.10. 7:04  176-219

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Elöljáróban két, Buza Attila és Bóka István nevével jelzett módosító indítványunkkal szeretnék foglalkozni.

Való igaz - mint ahogy itt már többen elmondták -, hogy ennek a törvénytervezetnek az egyik legkardinálisabb kérdése az illetmény, illetve a költségtérítés intézménye. Tudvalevő, hogy korábban, illetve a jelenlegi szabályozásban is szinte a törvénysértés határát súroló jutalmi normatív szabályozást, illetve költségtérítési szabályokat találtak ki az önkormányzatok arra, hogy az alacsony illetményeket, illetve tiszteletdíjakat valamilyen formában szabályozhassák.

 

(21.10)

 

Tény az, hogy ebben a kérdésben rendet kell tenni, és ezt célozta a költségtérítés intézményében az ajánlás 60. pontjában szereplő módosító indítvány is, amely a törvénytervezethez képest választási lehetőséget ad a képviselőnek, mely szerint ha akarja, akkor tételes költségelszámolás alapján lehet költséget téríteni, ha pedig úgy gondolja, hogy átalányszabály alapján kívánja ezt igénybe venni, erre lehetőséget ad. Viszont bent van az a korlát, amely nem engedi, hogy korlátlan módon juthasson valaki költségtérítéshez, hiszen a felső határt is szabályozza.

Képviselőtársam, Bauer Tamás elmondta, hogy ők milyen logika szerint gondolják az egész jutalmazási, fizetési, költségtérítési rendszert, pontosabban egy fix szorzójú fizetési, illetve illetményi szabályozást szeretnének kialakítani azzal, hogy sem jutalom, sem pedig költségtérítés nem adható. Ezzel annyiban szállnék vitába, hogy kistelepüléseken a polgármesterek rendelkezésére nem áll olyan megfelelő hivatal, nem áll személyautó, amely szállíthatja; ezek a polgármesterek saját gépjárművüket használják, saját telefonjukat használják. Amennyiben a költségtérítés intézménye részükre nem áll fenn, akkor ők hátrányosabb helyzetbe kerülnek akár a fővárosi, akár a többi települési, városi települési önkormányzattal szemben. Ezért én úgy gondolom, hogy ilyen módon a költségtérítés mindenképpen fenntartandó.

Az önkormányzati képviselők, illetve a polgármesterek költségtérítésével kapcsolatos szabályozást a 65. pont akként kívánja szabályozni, mint az országgyűlési képviselőkét. Bauer Tamás mondta még talán az általános vitában, ha jól emlékszem, hogy nincs erkölcsi alapjuk a parlamenti képviselőknek másképp szabályozni ezt a rendszert, mint saját magukra (Bauer Tamás: Így van!), tehát ez a 65. pont ezt kívánja ide is, ebbe a törvénytervezetbe is behozni.

Visszatérnék még egypár gondolat erejéig a tól-ig határra. Az érvek akként hangzanak ebben az ügyben, hogy más egy település teherbíró képessége, hiszen van adott esetben egy 10 ezres település és van egy 40 ezres település. Több feladat, több funkció, amit el kell látni ezeken a településeken, és adott esetben más egy gazdagabb település vagy egy szegényebb, hátrányos helyzetű, vidéken levő település, ahol adott esetben a köztisztviselői illetményalapot sem tudják olyan magasan megállapítani. Ilyen módon úgy vélem, hogy a tól-ig határ ebben a szabályozásban lehetőséget ad a képviselő-testületeknek, nagyobb szabadságot ad, mint a fix megállapítás.

A másik: ilyenkor van lehetőség ebben a tól-ig határban mozogni oly módon is, hogy nem kell a 64. ajánlás szerinti inflációkövetést megvalósítani, mert a mozgási lehetőség szabadságot ad a képviselő-testületnek abban a tekintetben, hogy az inflációt is követni lehessen.

Még egy felvetés, amit Perlaki Jenő 35. pontban szereplő ajánlásához szeretnék elmondani, ez pedig a jutalom kérdése. Tudvalevő volt, mint ahogy a bevezetőben is elmondtam, hogy a jutalom sok esetben fizetéskiegészítés volt, normatív szabályozásként, adott esetben költségvetési rendeletben szabályozták. Én úgy gondolom, hogy rendkívüli munkateljesítmény esetén nem szabad elzárkózni attól, hogy tisztességes, de mégsem elrugaszkodott mértékű jutalmat adhat a testület, de egyedi döntéssel - mint ahogy Perlaki Jenő ezt módosító indítványában leírta - és meghatározott feltételek között. Így az a normatív szabályozás, amelyet a képviselő-testületek, illetve a közgyűlések követtek, elvethető, ilyen módon ez szerintem megfelelő módon nyújt szabályozást.

Ami pedig talán a legfőbb érv itt a tól-ig határ, illetve a költségtérítés ügyében az érveimet alátámasztandó, az pedig az, hogy az önkormányzati szövetségek, amelyek településtípusonként tárgyalták végig ezeket a szorzókat, konszenzusos javaslatot tettek, és ez került beépítésre a törvénytervezetbe. Ilyen módon, ha ettől eltérünk, akkor el fogunk térni az önkormányzati szövetségek javaslatától is, és ebben a parlamentben nagyon sokszor elhangzott már az, hogy az önkormányzati szövetségek sok tekintetben nem kerülnek számításba adott törvénytervezetek meghozatalánál. Most, amikor a javaslatuk beépítésre került, én úgy gondolom, hogy ezt el is kell fogadni, és ilyen módon fenntartandó a tól-ig határ, illetve az általuk tett szorzószámjavaslat.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
131 211 2000.04.10. 1:14  176-219

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Valóban igazat mondott Bauer Tamás a tekintetben, hogy a költségtérítést nem érintették, csak a jutalom kérdését. Viszont úgy gondolom, hogy a 38. pontban nem pontosan írták le, hiszen az akként szól, hogy a polgármestereknek illetményükön felül jutalom nem adható. Ha ez a szabály ilyen módon kerülne beemelésre, abban az esetben tiszteletdíj esetén viszont jutalom adható (Bauer Tamás bólogat.), mert a polgármesterek nemcsak illetményt kapnak, hanem tiszteletdíjat is, tehát nyilvánvaló, hogy ha ezt továbbra is fenntartják és e szerint a logika szerint kívánják fenntartani, akkor ez mindenképpen pontosításra szorul.

Az ajánlás 64. pontjára visszatérve pedig valóban félreértés van, mert itt úgy gondolom, hogy egyrészt az inflációt követi a köztisztviselői illetményalap adott esetben történő emelése, illetve a tól-ig határokon belüli mozgás, és ez valóban eltér attól, mint amit a 64. ajánlásban képviselőtársaim megtettek.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
131 215 2000.04.10. 1:14  176-219

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Nagyon röviden indokolnám az 51. sorszám alatt benyújtott és Láyer Józseffel együtt jegyzett módosításunkat, amely nevezetesen arról szól, hogy a munkakör átadása 5 munkanap helyett 8 munkanapon belül történjen meg. Ennek a lényege az, hogy ne legyen meg az a keveredés, amely adott esetben félreértésre adhat okot az 5, illetve 8 munkanapon túli átadás esetén történő kifizetés esetében. Egységesen szabályozza, egységesen kezeli a rendszert, azaz minden esetben 8 napon belül kell megtörténnie az átadásnak. Ilyenkor nem lesz vita azon, hogy menthető okból vagy milyen módon történik adott esetben 5 vagy 8 napon belül az átadás. Egységesen kezeli, ilyen módon világosabb és kristálytisztább viszonyokat fog teremteni, amennyiben elfogadásra kerül.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
137 245 2000.05.02. 2:15  244-247

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Az elmúlt időszakban több sajtóorgánum adott hírt a pápai harcászati repülőezred megszüntetéséről, információm szerint pedig állománygyűlésen is bejelentették, hogy az ezred nagy valószínűséggel megszűnik, a repülést pedig már lehet, hogy szeptember 1-jével leállítják. Amennyiben a döntés végrehajtásra kerül - ez mintegy ezer embert érinti, és rajtuk keresztül pedig családtagjaikat is -, ezáltal nemcsak jelentős számú munkahely szűnik meg, hanem környékbeli beszállító cégek veszítenek el több tízmillió forintos piacot is, ami további munkahelyek megszűnését is jelentheti a térségben. Így a munkanélküliség megközelítheti egy ilyen kis város és környékén akár a kelet-magyarországi mértéket is.

Tisztelt Országgyűlés! Egy katona életében mindig fennáll annak lehetősége, hogy más helyőrségbe vezénylik, de esetünkben ez sem tehető meg mindenkivel, hiszen rendkívül nagy létszámról van szó, nem beszélve a sok szerződéses és polgári alkalmazottról, akiknek szintén munkát ad a repülőtér. Ez a létesítmény egyébként Ferihegy, Kecskemét, Taszár mellett Magyarországon egy olyan reptér, amely szinte minden igényt ki tud elégíteni.

Hír jelent meg továbbá a sajtóban az úgynevezett NATO-képesség csomagról is, amely három reptér felújítására vonatkozik: Ferihegy 1, Kecskemét és Pápa, a hírek szerint mintegy 36 milliárd forintos nagyságrendben. A döntés következtében vajon nem veszítjük-e el ezt a támogatást is? Egyfelől erre is megoldást kell találni, másfelől arra is, hogy ha az ezred megszűnne - és minél előbb -, akkor az itt dolgozók szakismeretét, a meglévő épületeket, kiszolgáló berendezéseket, ha katonai célokra nem is, de más módon üzemben lehessen tartani. Erre önmagában egy helyi önkormányzat képtelen, csak regionális és országos fejlesztésekkel teremthető meg ennek a lehetősége. Ellenkező esetben a térség jelentős hátrányt szenved, és végleg elveszíti az ebben a fejlődő régióban eddig betöltött szerepét is.

Kérdezem a tisztelt miniszter urat, hogy meg tudja-e erősíteni a sajtóban megjelent és az állománygyűlésen valószínűsített állításokat, és igenlő válasz esetén mit kíván tenni a minisztérium, illetve a kormány a megoldás érdekében.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
140 56 2000.05.05. 1:59  27-66

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Pál Béla felszólalásához szeretnék kapcsolódni, előrebocsátva azt, hogy teljesen jogos igénynek tartom a Laczkó Dezső Múzeum rekonstrukcióját. Csakhogy azt is szeretném elmondani, hogy a Veszprém Megyei Önkormányzat tavalyelőtt címzett támogatást kapott a megyei könyvtár rekonstrukciójára. A törvényjavaslatban pedig szerepel a Cholnoky Ferenc Kórház rekonstrukciója mint címzett támogatás.

Úgy gondolom, hogy egy fokozatos és tulajdonképpen lépést tartó címzett támogatási igénysorrendet kell felállítani. Így a Veszprém Megyei Önkormányzatnál is a könyvtár már rendben van, most következik a kórház, és tulajdonképpen folytatódhat a múzeummal.

Ez a minden címzett támogatásból elcsípendő 2 millió forint azt jelentené, hogy már az idén bebiztosítandó elindulna a rekonstrukció a Laczkó Dezső Múzeumnál 18 millió forinttal, amellyel egyébként semmilyen beruházást igazán nem lehet kezdeni, hiszen 18 millió forint semmire nem elég, viszont egy olyan ígérvényes rendszer jöhetne ezáltal létre, hogy a jövő évtől kezdődően pedig biztosan elindulhat a rekonstrukció.

Úgy gondolom, hogy arra is figyelemmel, hogy a Veszprém Megyei Önkormányzat már egy címzett támogatási javaslatként szerepel a megyei önkormányzat érdekében, ezt a fokozatosságot célszerű betartani. Azzal fejezném be, hogy nem ellenzem a múzeum támogatását, de ilyen formában, úgy gondolom, hogy nincs értelme, inkább célozzuk meg azt, hogy a jövő évben az egész múzeumrekonstrukció elindulhasson.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
140 62 2000.05.05. 1:44  27-66

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Azt gondoltam, hogy nem kell többet hozzászólnom, de személyes érintettség miatt is ezt meg kell tennem, hiszen Pál Béla többször is említette a nevemet.

Nem a részletes vitához tartozik, de annyit tényként szabadjon elmondani, hogy nincs fideszes többség a megyei önkormányzatban, hiszen 40 főből sajnos csak 18 képviselőt juttatott be a Fidesz.

 

(10.40)

 

Ha több lenne, akkor nyilvánvalóan többségünk is lenne e tekintetben.

Ugyanazt mondtam, amit Pál Béla, hogy örüljünk annak, hogy egy lépést tartva, de a címzett támogatási listába, sorrendet tartva, bekerülnek sorban a könyvtár, majd a kórház, és ezt követően a múzeum.

S hogy mi ellenzéki és mi kormánypárti: tavaly, amikor nem került be a címzett támogatási törvényjavaslatba a Cholnoky Ferenc Kórház, akkor azt mondták, hogy azért nem, mert ellenzéki az önkormányzat Veszprém városában. Most pedig, hogy bekerültek, azt mondja, hogy azért kormánypárti, mert fideszes többségű a megyei önkormányzat. Úgy gondolom, hogy a tényeket kellene nézni, és egyáltalán annak örülni, hogy címzett támogatási körben van a Veszprém megyei Cholnoky Kórház, amely az elmúlt időszakban egyébként közel 5 milliárd forint címzett támogatást kapott még, és ezzel a rekonstrukció talán véglegesen befejeződhet.

Úgyhogy én a magam részéről szeretném lezárni ezt az ügyet, és mint Veszprém megyei képviselő, természetesen támogatok minden olyan Veszprém megyei címzett támogatási javaslatot, amely a megyét érinti, célszerű, hasznos, és előbbre viszi az ott lévő ügyeket.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
148 102 2000.06.14. 1:02  59-108

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Én nem vagyok a honvédelmi bizottság tagja, és Nyitray András tulajdonképpen el is vette a kenyeremet, ezért csak nagyon röviden szeretnék szólni a 16. módosító indítványhoz, ami elhangzott, hogy ez a szeptember 1. lehet akár szeptember 30. vagy október 1., viszont a 2000. év végéig kifejezésben az én megítélésem szerint az is benne van a szavak logikájából következően, hogy előtte is meg lehet csinálni. Tudjuk azt, hogy ha ki van tűzve egy konkrét határidő, akkor azért gyorsabb munkára sarkaltatik adott esetben egy közigazgatás-átszervezés, de a 2000. év végéig kifejezés azt is jelenti, hogy ez előtt is meg lehet csinálni, és ha mindenki azt akarja, hogy minél előbb, minél gyorsabban történjen meg, akkor dolgozzanak azok, akiket ez illet, és akkor meg lehet csinálni akár szeptemberre, akár október közepére. Ehhez vélhetően külön határidőket nem kell elfogadni a parlamentnek.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
151 230 2000.06.20. 1:14  229-231

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, a nemzetbiztonsági bizottság alelnöke: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Mint ahogy az MSZP frakcióvezető-helyettese korábban már jelezte, hogy néhány képviselőjük nem lesz jelen a ma esti szavazáskor, így Keleti György, a bizottság elnöke sincs jelen, így rám hárult az a feladat, hogy néhány gondolattal indokoljam az országgyűlési határozati javaslatot a nemzetbiztonsági bizottság részéről.

Mint ismeretes, a közelmúltban elfogadtuk a törvény módosítását, eszerint bővül az ellenőrzés alá vont személyek köre, illetve az eredeti határidő 2004. június 30-áig meghosszabbodik. Ezért a módosított törvényben megállapított feladatok folyamatos végzéséhez fűződő érdek indokolja, hogy az Országgyűlés a jelenleg is fungáló bírókat újraválassza, illetve 5 fővel kibővítse ezt a kört. Ezért az országgyűlési határozati javaslat szerint a bizottság többségi szavazással a beterjesztett személyek újraválasztását, illetve az öt fővel történő kibővítés személyi körét megválasztani javasolja.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és az FKGP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
153 58 2000.09.04. 3:21  47-83

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, az önkormányzati és rendészeti bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az őszi ülésszak egyik legfontosabb törvénycsomagját, amely T/2977. sorszámon került benyújtásra, az önkormányzati és rendészeti bizottság is megtárgyalta, a többi bizottsághoz hasonlóan.

Elsősorban az önkormányzati vonatkozásokat vizsgálta a bizottság, de általános kérdésekben is véleményt nyilvánított. Megállapította, hogy a javaslat illeszkedik a kormányprogramhoz, és legfontosabb elemeit abból kiemelve, azaz a családtámogatási, az otthonteremtési támogatást, illetve a kis- és középvállalkozások működési feltételeinek javítását ez a törvényjavaslat tartalmazza. A családtámogatási rendszer mértéke jelentős, különösen a háromgyerekes családoknál ez kiemelt növekedést mutat. A kedvezmények komoly teherátvállalást is jelentenek majd, ez az ez évinél sokkal jelentősebb. Ez a rendszer - állapította meg a bizottság - remélhetőleg megerősíti azokat a családokat, amelyek több gyermek felnevelésére kívánnak vállalkozni. Az ellenzéki képviselők vitatták ezt a megoldást, és ebből a rendszerből el kívántak venni máshova történő átcsoportosítással.

A kormányprogram kiszámítható és stabil adórendszert hirdetett meg, ennek megfelelően a törvényjavaslat nem változtat az adószerkezeten, így marad a helyi adók rendszere. Az ellenzéki képviselők a rendszerbeli koncepciót viszont hiányolták a javaslatból, újra előkerült még az érték alapú ingatlanadóztatás is.

A kormánypárti képviselők úgy vélték - összhangban az előterjesztéssel -, hogy az önkormányzati szféra finanszírozási rendszerének megváltoztatásával, az önkormányzati rendszer reformjával, a regionális kérdések megoldásával egyidejűleg látnak lehetőséget arra, hogy a jelenlegi rendszer a feladatokhoz igazodva koncepcionálisan megváltozzon, jelenleg ennek nincsenek meg a feltételei. Az önkormányzati feladat- és hatásköröket, illetve az önkormányzatok pénzügyi rendszerét egy nagyobb összefüggésrendszerbe beágyazva célszerű a helyi adók rendszerét majd a jövőben koncepcionálisan áttekinteni.

Még két kisebb változtatás igénye is felmerült a bizottságnál. Az egyik a gépjárműadónál, azaz hogy az adóztatás fél évre kerüljön megbontásra. Ezt azzal indokolta a bizottság egyik tagja, hogy eladás esetén sok probléma merül fel, és ezt célszerű lenne megbontani fél évre. Másrészről az iparűzési adónál merült fel az a probléma, hogy a naptári évtől eltérő üzleti évvel kapcsolatosan esetlegesen bevételkiesés lehet az önkormányzatnál, illetve kevésbé lehet számítani a bevétel megjelenését.

Összességében többségi szavazattal - 14 igennel, 5 nem ellenében - a bizottság azt állapította meg, hogy általános vitára alkalmas az előterjesztés, és ajánlja az Országgyűlésnek megvitatásra. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
154 139-141 2000.09.05. 4:37:09  138-145

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! "Politikai döntés volt" - panaszkodott nyilvánosan a pápai repülőezred megszüntetésével kapcsolatosan Fodor Lajos vezérezredes, a Magyar Honvédség parancsnoka, vezérkari főnök a helyi állománygyűlésen.

Pápa városa súlyos vérveszteséget szenvedett el a döntés kapcsán. Évtizedes hagyományok szűnnek meg, egy kisváros egyik legnagyobb munkáltatója áll ki a sorból, közel 800 munkahelyet megszüntetve. Joggal teszik fel a pápai emberek a kérdést: miért? Ha az ellenzéki vezetésű nyíregyházi és egri önkormányzat el tudta érni a szakmai szempontok felülbírálatát, miért nem tudták a Fidesz befolyásos pápai képviselői is érvényesíteni akaratukat?

Súlyos indoka kell hogy legyen egy kormánynak arra, hogy ilyen nagy áldozatra kényszerítsen egy várost. Ez ideig úgy hittük, hogy kizárólag katonai szakmai szempontok kényszerítették a kormányt a politikai áldozat meghozatalára. Fodor vezérezredes úr fenti kijelentése alapján azonban ez a hamis és sunyi propaganda kapott újabb megerősítést, hogy a dolog fordítva van: minden szakmai szempont az ezred megtartása mellett szól, de valaki titokzatos politikai szempontok alapján felülbírálta ezt a döntést. Másképpen: nem mi, pápai képviselők tanúsítottunk lojalitást a honvédelmi kormányzat szakmai döntése iránt, hanem a honvédelmi kormányzat fogadta el a mi állítólagos személyes érdekeink alapján a város és a hadsereg érdekeit sértő döntést.

Tisztelt Miniszter Úr! Mi tehát az igazság? Igaz-e, hogy a szakma, a vezérkar álláspontja szerint rossz döntés a pápai repülőezred megszüntetése, a MiG-21-es típusú gépek kivonása? Ha igen, milyen politikai szempontok alapján döntött ön mégis e nagy múltú alakulat megszüntetése mellett? Milyen politikai szempontok alapján döntött úgy akkor ön az egri vagy a nyíregyházi helyőrség megtartása mellett?

Fodor vezérezredes úr nem először tesz hasonló elhatároló kijelentéseket a haderőreformmal együtt járó fájdalmas, de szükségszerű döntéseket kommentálva. A kijelentést kísérő cinikus felhang nyilván nem arra az alkotmányjogi közhelyre utal, hogy egy demokráciában nem a katonák döntik el, mit szeretnének csinálni, hanem a civil hatalom, a politika jelöli ki a számukra; hanem inkább arra, hogy az úgymond "civil bagázs" vagy személyes érdekeltségből erőszakol rá a hadseregre szakmailag rossz döntéseket, vagy hozzá nem értésből. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Tisztelt Miniszter Úr! Nem egyszerűen a kormány által elkezdett haderőreform, de egyáltalán a hadsereg jövője függ attól, hogy személyi állománya, de főleg a fiatal tisztek, tiszthelyettesek hisznek-e az átalakítás sikerében.

A hadsereg hierarchikus szervezet. Mindenki arra tekint iránymutatásért, parancsért, akinek nálánál több csillagja van; az ő hozzáállásához igazítja a magáét. (Közbeszólások az ellenzéki padsorokból.) Ha az első katona akár csak egy kicsit is félreérthetően fogalmaz, azt lent, a csapatoknál már egyértelmű elutasításként értelmezik. Magas rangú katonák...

 

ELNÖK: Képviselő úr, lejárt a háromperces időkeret. (Közbeszólások az ellenzéki padsorokból: Ehhez ki kellett volna számolni...)

 

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Akkor feltenném a kérdést. Kérdezem a miniszter urat:

A haderőreform előkészítése során felszínre került-e, tudott-e érvényesülni a Fodor tábornok úr által képviselt szakmai racionalitás? A csapatok megszüntetésére, átdiszlokálására vonatkozó döntések valóban szakmai-politikai konszenzus alapján történtek-e? Jelezte-e Fodor vezérezredes úr a fenti kérdésekben szakmai fenntartásait? Tett-e alternatív javaslatot a szükséges források előteremtetésére, azaz más szervezetek megszüntetésére? (Az elnök a csengő megkocogtatásával ismételten jelzi az időkeret leteltét.) Ha igen, milyen politikai megfontolások alapján került sor a szakmai racionalitással szemben álló döntésre?

Köszönöm, ha a miniszter úr megtisztel válaszával. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
160 60-62 2000.09.27. 3:42  57-85

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, az önkormányzati és rendészeti bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Mielőtt a bizottsági véleményt elmondanám, egy észrevételt engedjen meg. Amikor a miniszter úr beszélt, a felirat nem helyesen jelent meg: polgári szolgálatokat felügyelő miniszter - ez egy teljesen más kategória. Azt majd ki kellene javítani, úgy gondolom.

 

ELNÖK: Köszönjük, képviselő úr, ki fogjuk javítani.

 

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, az önkormányzati és rendészeti bizottság előadója: A bizottsági véleménnyel kapcsolatosan szeretném elmondani, hogy az önkormányzati és rendészeti bizottság mint első helyen kijelölt bizottság megtárgyalta a 3038. számú törvényjavaslatot. Abban teljes egyetértés volt a bizottság tagjai között, hogy a szervezett bűnözés elleni küzdelem stratégiai jelentőségű, és még hatékonyabbá teendő az elkövetkezendőkben a vele szembeni fellépés; abban már különböztek a vélemények, hogy milyen módon és milyen formában történjék meg ez a fellépés. A bizottság többsége úgy gondolta és úgy látja, hogy a jelenleg tíz szervezet által ellátott tevékenység javítandó, illetve maga a rendszer is megreformálandó. A jogszabályi környezet az elmúlt időszakban mind a kormány, mind a parlament által megváltozott, tehát a szervezet is ehhez igazítandó, illetve javítandó.

A többség egyetértett abban, hogy feltétlenül kiküszöbölendő a jelenleg ebben a körben nyomozó, felderítő szervek közötti párhuzamosság, gyorsítandó az információáramlás, illetve rendszerezni, elemezni kell ezeket az információkat, és adott esetben, ha lehetőség van rá, még a kriminalisztika, a kriminológia tudományát is segítségül kell hívni.

A központ a törvényjavaslat szerint egy független, ezektől a szervezetektől teljesen független, de azokkal on line kapcsolatban lévő szervezet, amely egy komoly számítógépes bázis kiépítésével látja majd el a feladatát.

Az előterjesztő részéről, illetve a bizottsági ülésen elhangzott nemzetközi példák bizonyítják, hogy van ehhez hasonló megoldás, az ENSIS nevű angol szervezet példáját hozták fel az előterjesztők a bizottság ülésén. Ezt a többség megfelelő példának ítélte meg arra, hogy hasonló módon lehet nálunk is létrehozni ezt a szervezetet. Úgy gondoljuk, hogy ez az eurokonformitást is biztosítja.

Amiről a miniszter úr is szólt, szintén előjött a bizottsági ülésen, miszerint a kormány törvényben kívánja szabályozni ezt a központot, és ilyen módon elkerülhető az a helyzet, amelyet az előző kormány idején a KBI egy kormányhatározattal történt felállítása hozott létre.

 

 

(12.40)

 

A bizottság többsége nem osztotta az adatvédelmi biztos ajánlásában foglaltakat, hiszen azok egy része beépítésre került a törvényjavaslatba, a fennmaradó, illetve - úgy látta a többség - az oda be nem épített javaslatok nem feltétlenül szükségesek, hogy beépítésre kerüljenek. Erre figyelemmel az önkormányzati és rendészeti bizottság általános vitára alkalmasnak tartotta a törvényjavaslatot, és többségi szavazással így döntött.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
160 74 2000.09.27. 14:12  57-85

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Országgyűlés! A rendszerváltozás, az ezzel összefüggő gazdasági, társadalmi átalakulás - privatizáció, határok megnyitása - a bűnözés tekintetében is erőteljes negatív változásokat hoztak magukkal, nemcsak számszerűségében, hanem szerkezetében és jellegében is jelentős átalakulások történtek. A bűnözés napjainkban már nemcsak egyénekhez köthető, hanem szervezetekhez is, amelyek beférkőznek a civil társadalmak változatos struktúráiba, a társadalmat mint egészet fenyegetik.

A szervezett bűnözés megjelenése és különféle formáinak ugrásszerű terjedése fokozott aggodalmat keltett a társadalom tagjaiban. Eljutottunk oda, hogy a bűnözés egyre nagyobb mértékben lépi át az országok határait, kihasználva az áruk, a tőke, a szolgáltatások szabad áramlását, a magánszemélyek szabad utazási lehetőségeit. A technika területén bekövetkezett fejlődés vívmányai eszközei lettek egyrészt a bűncselekmények elkövetésének, másrészt a különböző bűncselekmények elkövetéséből származó profit legalizálásának is.

Hazánk földrajzi fekvése miatt stratégiai fontosságú helyzetben van a szervezett bűnözés elleni harcban. Rajtunk vezetnek keresztül az ismert kábítószer-, fegyver- és embercsempész-útvonalak a Balkánról és a volt Szovjetunió államaiból Nyugat-Európa irányába. Az újonnan megjelent szervezett bűnöző csoportok számára hazánk ugródeszkává vált, nemcsak Nyugat-Európa, hanem még az Egyesült Államok irányába is. A vízumkényszer megszűntével kívánatos lett a magyar állampolgárság, a magyar útlevél, a magyar bűnöző mint társtettes. A privatizáció kiszélesedésével megjelentek a bűnöző vállalkozások és befektetések. A nálunk korábban ismeretlen pénzügyi manipulációk és bűncselekmények széles skálája jelent meg.

Tisztelt Országgyűlés! A hazánk alkotmányos és gazdasági rendjét súlyosan veszélyeztető bűncselekmények felderítése az állami feladatok rangsorában kiemelkedő jelentőséggel bír. A kormányprogram ezért is kezeli kiemelt területként a bűnözés elleni küzdelmet. Az elmúlt időszakban a kormány és a parlament módosította, illetve megalkotta azokat a legfontosabb jogszabályokat, amelyek megfelelő jogi eszközöket biztosítanak ehhez a küzdelemhez. Mára időszerűvé vált a jogszabályok mellett a szervezeti keretek megreformálása is. Ezt a célt szolgálja az előttünk fekvő törvényjavaslat is.

Felvetődhet a kérdés, hogy miért van szükség egy elkülönült újabb szervezet létrehozására, hiszen a hatályos jogszabályok ma is kötelezik a bűnüldöző szerveket az egymással történő együttműködésre, illetve ha hatásköri és illetékességi szabályokat betartják, akkor minden információ előbb vagy utóbb ahhoz a szervezethez érkezik, amely azt jogosult és köteles is felhasználni.

Ismeretes hogy a bűnüldözés, a szervezett bűnözés elleni harc döntően a konkrét ügyekben nem az elrendelt nyomozásokkal kezdődik. Legtöbb esetben már egy hosszú munkafolyamat, nemritkán titkos felderítés eredménye. Ahhoz, hogy valakivel szemben megnyugtató módon kijelenthető legyen, hogy valamilyen bűncselekménnyel alaposan gyanúsítható, rengeteg munkára, információk tömegének megszerzésére van szükség. A felderítési szakban azonban az információk képlékenyek, egymással kiegészülve más és más összefüggésekre világíthatnak rá. Jelentőségük megnövekedhet vagy akár el is veszhet.

A konkrét bűnesetek, a jellemző bűnelkövetési módszerek feltárása, valamint a belső biztonságot fenyegető cselekmények megakadályozása a bűnözésben érintett szervektől - erről már volt szó - még hatékonyabb együttműködést igényel. Elméletileg megtehetné a felderítést végző szervezet, hogy minden egyes felmerült információval kapcsolatban megkeresi a többi szervezetet, hogy nem rendelkezik-e véletlenül hasonló vagy kiegészítő információval, de úgy gondolom, az ilyen formában történő együttműködés semmiképpen nem lehet hatékony. Az ügyek nem kis hányadában a bűnüldöző többnyire lokális ismeretei folytán nem képes felismerni a bűneset szervezett bűnözéshez kapcsolódását, vagy a bűncselekmények lényegének, jellegének felismerésében éppen a szervezett bűnözésnek az eljárás hatékonyságát semlegesíteni törekvő önvédelmi mechanizmusa akadályozza meg, és kényszeríti az ilyen ügyeket a kurdarccal végződő bizonyíthatatlan ügyek sorába.

Ezért úgy gondolom, mi sem várhatunk tovább a szervezeti rendszer megreformálásával. A jelenlegi tíz szervezet - amely a miniszteri expozéban elhangzott, és talán még ideérthető a Legfőbb Ügyészség Ügyészségi Nyomozó Hivatala is - közötti együttműködés mindenképpen tovább javítandó, de a már említettek miatt szükséges egy olyan kormányzati szerv létrehozása is, amely összehangolja a munkát a meglévő szervezetek között, de tőlük független és megfelelő számítástechnikai felszereltséggel is rendelkezik.

A bűnmegelőzés és felderítés hatékonyságának meghatározó összetevői a gyors és célirányos információcsere, a reagálóképesség fokozása, az indokolatlan párhuzamosságok kiküszöbölése. A már előbb említett feladatok végrehajtására a bűnüldözésben feladatot ellátó állami szervektől elkülönült, önálló hatósági jogkörrel nem rendelkező, lényegét tekintve egy új, speciális adatkezelő szerv létrehozására tesz javaslatot a törvénytervezet. A Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ a kormány irányítása alatt álló önálló központi hivatal, melynek rendeltetése a szervezett bűnözés elleni fellépésre feljogosított szervek felderítő tevékenységének elősegítése, azok hatékonyabb együttműködésének biztosítása. A központ az együttműködő szervektől érkezett, a szervezett bűnözéssel kapcsolatos részadatokat fogadja, összesíti, elemzi és értékeli, és a feldolgozott információkat az érintett szervnek továbbítva, felderítő tevékenység vagy büntetőeljárás kezdeményezésére tesz javaslatot.

A központ segít a kormányzat szervezett bűnözés elleni stratégiai döntéseinek a kialakításában is. A központ minden, a szervezett bűnözéssel kapcsolatos információval rendelkezni fog, mind a tíz szervezet szervezett bűnözést érintő felderítéséről tudomással bír, így azonnal reagálni tud a beérkezett információs igényekre, illetve még az ilyen kérés beérkezése előtt is célba juttathatja az információt, figyelmeztethet, ha egy vagy több szervezet ugyanazon ügyben vagy személy vonatkozásában végez felderítést.

A központ törvényben történő létrehozását a részére biztosított adatkezelési jogosultság indokolja, ez a miniszteri expozéban már el is hangzott. A törvényjavaslat elfogadásához a képviselők szavazatának egyszerű többsége álláspontunk szerint elegendő, ugyanis az Alkotmánybíróság e tárgyra vonatkozó határozatában kimondja: "Ahol az alkotmány valamely alapjogról szóló törvény elfogadásához a jelen lévő képviselők kétharmadának szavazatát írja elő, a minősített többség követelménye nem az illető alapjog bármely törvényi szabályozására vonatkozik, hanem csakis az adott alkotmányi rendelkezés közvetlen végrehajtásaként megalkotott törvényre. Valamely alapjogról szóló törvényhez minősített többség előírása nem zárja ki, hogy az illető alapjog érvényesítéséhez szükséges részletszabályokat egyszerű többségű törvény határozza meg." Ilyen például - volt róla szó az imént - az úgynevezett átvilágítási törvény, amely feles törvény, és mind a nemzetbiztonsági szolgálat, mind a Belügyminisztérium részére adatátadási kötelezettséget ír elő az átvilágító bírák és a Történeti Hivatal felé. Jelen esetben az alapjogra vonatkozó alkotmányos rendelkezések közvetlen végrehajtásaként megalkotott törvény a személyes adatok védelméről, a jelen törvényjavaslat pedig ennek keretei között határoz meg részletszabályokat.

A központ létrehozása nem egyedülálló. A bizottsági vélemény ismertetése során erről már szóltam, hiszen ehhez hasonló az angol ENSIS nevű szervezet, amely igaz, hogy egy az egyben nem adaptálható az eltérő jogi sajátosságok miatt, de a főbb elemeket illetően azonos a rendszer, így elmondható, hogy a javaslat, mai közkeletű szóval, eurokonform. Még egy európai uniós példa a törvényjavaslatot alátámasztandó, ez pedig az Europol, amely hasonló elven működik, csak államok között, és amellyel kapcsolatosan a szabályozást a parlamentünk törvényerőre is emelte a közelmúltban. De ilyen például a schengeni információs rendszer, az úgynevezett SIS, a személyek és ügyek közös számítógépes körözési nyilvántartása szintén központi adatbázison alapul.

 

(13.10)

 

Az Európai Unió Tanácsa tehát, felismerve a nemzetközi és a szervezett bűnözés különböző formáinak a növekedését, kifejlesztette a speciális illetékesség, speciális képességek és szakértelem nyilvántartásának adatbázisként való létrehozását, hogy még összehangoltabb és hatékonyabb legyen a szervezett bűnözés elleni harc a tagállamokban. A fenti példákkal szerettem volna ezeket bizonyítani.

Tisztelt Országgyűlés! A központ a kormány irányítása alatt, önálló költségvetéssel működne, az irányító miniszter a belügyminiszter, a helyettese a BM közigazgatási államtitkára, amely megoldás megfelel az uniós normáknak. Az irányító miniszter munkáját, vezetői tanácsadó bizottság néven, az együttműködő szervek országos parancsnokaiból és vezetőiből álló szakmai tanácsadó testület segíti. A miniszter a döntései meghozatalakor köteles a bizottság minősített többséggel elfogadott javaslatait, állásfoglalásait vizsgálni. A központ élén helyettes államtitkári jogállású főigazgató áll. A miniszter úr elmondta, hogy a határozott időre szóló kinevezése azt a célt szolgálja, hogy a szervezet működése folyamatos legyen.

A javaslattal kapcsolatban talán a legtöbb vitát eddig az adatkezelési fejezetben foglaltak váltották ki. A központ által kezelt adatkör a szervezett bűnözői csoportok tevékenységi oldaláról került meghatározásra. Kizárólag a javaslatban felsorolt bűncselekményekre, az azok elkövetésével gyanúsítható személyekre, illetve a kapcsolataikra vonatkozó adatokat kezelheti. A központnál az adatkezelésére vonatkozó rendelkezések betartását egyébként az adatvédelmi biztos az adatvédelmi törvényben előírtak szerint ellenőrizheti.

A javaslat tartalmazza azokat az alkotmányos garanciákat, amelyek az 59. § (1) bekezdésében foglalt jog korlátozásához szükségesek, erről is szólt már a miniszter úr, azaz meghatározza az adatkezeléssel kapcsolatban a személyi kört, a kezelt adatokat, az adatkezeléssel kapcsolatos határidőket, az adatvédelmi törvényben foglaltaknak megfelelően tartalmazza a garanciális rendelkezéseket. A javaslatban meghatározottakon felül további garanciák beépítése talán már az elérni kívánt célt, a központ működőképességét veszélyeztetné.

Előzetesen az adatvédelmi biztos is vizsgálta a javaslatot. Azon felvetése, mely szerint a 2. § (1) bekezdés e) pontjának szövege azt feltételezi, hogy a küldő szerv felderítési hatáskörén kívül eső adatgyűjtést végez, véleményem szerint félreértésen alapul, hiszen nem jogosulatlan adatgyűjtésről van szó, hanem a küldő szerv feladat- és hatáskörében eljárva, adott esetben olyan adatok birtokába is juthat, amelyek más szerv hatáskörébe, illetve illetékességébe tartoznak. A küldő szerv ezeket az adatokat nem kezeli, hanem továbbítja a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező szervhez.

Az adatvédelmi biztos ajánlása szerint a központ létrehozásához szükség van az adatszolgáltató rendszerekről szóló törvények adatszolgáltatásra vonatkozó rendelkezéseinek módosítására. Úgy véljük, nem megalapozott az adatvédelmi biztos felvetése, mivel a kiegészíteni javasolt jogszabályok csak az adott szervtől történő adatigénylést szabályozzák. A központ esetében az ezt létrehozó törvény ír elő, pontosan meghatározott adatok vonatkozásában, automatikus adattovábbítási kötelezettséget. Megjegyzem, hogy a hivatkozott jogszabályokban szereplő felsorolás nem taxatív jellegű, azaz más törvényben is lehetőség van ilyen jogosultság megteremtésére.

Fontosnak tartom a magam részéről, hogy a központ működésével kapcsolatosan a parlamenti ellenőrzés garanciája biztosítva legyen. Úgy gondolom, ez kétfelől is biztosított, egyrészt az együttműködő szervek egyenként és önállóan az ügyészség, illetve valamely parlamenti bizottság ellenőrzési körébe tartoznak, másrészt a központ feletti kormányzati irányítást a belügyminiszter gyakorolja, őt a munkájáról az önkormányzati és rendészeti bizottság rendszeresen beszámoltatja, s a törvény hatálybalépését követően nyilvánvalóan a központ tekintetében is érvényesíteni fogja az ellenőrzési jogkörét, mint ahogy a legutóbb is tette.

Összességében elmondható, hogy a javaslat elfogadása esetén létrehozunk egy olyan szervezetet, amely a bűnügyi és egyéb kapcsolódó tudományok eredményeinek a felhasználásával kialakított elemzésekkel, értékelésekkel, hatósági és közhatalmi jogosítványok nélkül, alkotmányos garanciákkal, hatékonyabb információáramlással és szervezettséggel javítja a jelenlegi rendszer hatékonyságát. Szükségszerű és időszerű a felállítása, hiszen a szervezett bűnözés és a technika vívmányai újabb és újabb kihívásokat jelentenek a napi bűnüldöző munkában, ezért a javaslat elfogadásával vehetjük fel még jobban a küzdelmet a társadalmat fenyegető szervezett bűnözéssel szemben.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
170 32 2000.11.07. 4:19  23-55

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, az önkormányzati és rendészeti bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az önkormányzati és rendészeti bizottság is megtárgyalta a törvényjavaslatot, és szeretném előrebocsátani, hogy egyhangúlag alkalmasnak tartotta általános vitára, így a szocialista párti képviselők is ilyetén módon döntöttek.

A bizottság megállapította, hogy helyesek azok az irányok, amelyek a törvényjavaslatban megfogalmazódtak, azaz a szabadidősport kiteljesedése a '96-os törvényhez képest. Miért fontos ez? A bizottság megállapítása szerint azért, hiszen a lakosság egészségi állapota rendkívül kedvezőtlen, és ez egy prevenciós eszköz is lehet az elkövetkezendő időszakra.

A másik, amit a bizottság megállapított: a szabadidősport mint tevékenység minél szélesebb körben történő elterjedése, elterjesztése - ebben ez a törvényjavaslat segítséget nyújt. Különösen fontos ez a gyermek- és a diáksport tekintetében; elhangzott a bizottsági ülésen az is, hogy a közoktatásban még hangsúlyosabbá kell tenni. Szó volt a mindennapos testnevelésről is, tehát tudjuk, hogy ez a másik oldalról némi ellenállásba is ütközik.

Általában sporttörvények az olimpia évében születnek - '96., 2000. -, és ez determinálja azt is, hogy a sporttörvény a versenysporttal is kiemelkedően foglalkozik, tulajdonképpen az állam felelősségét is hozza ez a törvényjavaslat, és a versenysportban létező piaci érdekeknek is keretet szab, amit a bizottság fontosnak tartott.

A törvényjavaslat lehetőséget kíván nyújtani a sportlétesítmények fejlesztésére megfelelő szabványok meghatározásával. Tudjuk, hogy a sportlétesítmények nagy múltú egyesületek esetében - minőségi sportot művelő egyesületek esetében is - nagyon rossz állapotban vannak, helyenként szinte teljesen lepusztulva. Ez egy fontos része ennek a törvénynek, ezt egyöntetűen támogatták a bizottságban.

Szó volt már más bizottsági előadó részéről, hogy a fogyatékos lakossági sportolás lehetőségéről külön intézményi keretek között kíván gondoskodni a törvényjavaslat. A célkitűzés, amely mostanában a sajtó hasábjain és még itt a parlamentben is már előkerült: a nézőtéri erőszak ellen kíván a szabálysértési kódex módosításával változtatni a törvényjavaslat. Ez egy nagyon fontos része ennek a javaslatnak.

Mi a bizottságban úgy érzékeltük, hogy egy komoly szakmai és politikai, közigazgatási előkészítése történt meg a törvényjavaslatnak. Ebben hatpárti együttgondolkodás is volt, és a megoldáskeresésben sok tekintetben azonos nevezőre jutottak a pártok.

Ami kifogásként elhangzott a bizottság ülésén: az egyik oldalról - az ellenzék oldaláról - a miniszterfüggő lehetőséget kívánják szűkíteni, a másik oldalról pedig az fogalmazódott meg, hogy ezeket inkább tágítani kéne, hiszen nagyon be van korlátozva a miniszter lehetősége a törvényjavaslatban.

Gémesi képviselő úr szólt az önkormányzatok feladatairól a törvényjavaslatban. Valóban, a forrásszabályozást meg kell oldani. Ez hangzott el kritikaként a törvényjavaslattal kapcsolatban.

Összességében, mint ahogy előzetesen jeleztem, az önkormányzati és rendészeti bizottság - az ott elhangzott kiegészítések és vélemények figyelembevételével - a törvényjavaslatot általános vitára egyhangúlag alkalmasnak találta és ajánlja a parlamentnek.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
170 410 2000.11.07. 1:30  373-447

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Furcsa lehetett, hogy az önkormányzati bizottság nem állított előadót ebben a fontos témában, hiszen ez többször is elhangzott már a mai ülésen. Lamperth Mónika képviselő asszonnyal, aki az elnök úr távollétében a legutóbbi ülést vezette, konzultáltunk, és arra az eredményre jutottunk, hogy azért nem állított az önkormányzati bizottság előadót, mert gyakorlatilag nem volt vita. Az ott jelenlévők egyhangúlag támogatták az előterjesztést (Dr. Lamperth Mónika: Az általános vitára alkalmasságát!), általános vitára való alkalmasságát - az SZDSZ képviselője nem volt jelen, ezt is hozzá kell tennem -, hiszen az a cél, amely ebben megfogalmazásra került, nem volt vitás az ott jelen lévő önkormányzati szakemberek, illetve az önkormányzatnál dolgozók előtt, és az sem volt vitás, hogy 144 önkormányzaton lehet ilyen módon segíteni.

Az önkormányzati bizottság erre figyelemmel - szinte vita nélkül - határozott arról, hogy ez a javaslat általános vitára alkalmas. Ilyen módon nem állítottunk előadót; és ez nehogy olybá tűnjék, mintha utólagosan magyaráznánk itt a bizonyítványt, hanem egyértelmű volt mind a cél, mind pedig az általános vitára való alkalmasság a bizottság összes tagja előtt. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
170 428 2000.11.07. 2:11  373-447

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Én is úgy gondolom, hogy ilyen késői órán nem baj, ha humor is elhangzik ebben a Házban, és Lamperth Mónika, mint a bök, bökölődését - ahogy felénk mondják - szívesen vesszük, mert egy kis színt visz talán ebbe a vitába, amely tulajdonképpen egy irányba hat, de néhány olyan kérdésben pontosításra szorul az ő felszólalása, amelyet már többször elmondott és mindig kijavítjuk, de újra-újra előhozza. Ezért szeretném elmondani itt a tisztelt Ház előtt, hogy a folyamatban lévő beruházások közül 17 milliárd forint úgynevezett ellenzéki önkormányzatok területén folyik, miközben 6 milliárd kormánypárti. Ez az elmúlt évek beruházásaiból adódik.

A másik, Veszprém példája és ügye; az egy tényleg érdekes kérdés, hiszen miközben a Veszprém megyei címzett támogatásra nyújtottak az igényt, amikor az első évben ez elutasításra került, akkor azt mondták, hogy lám, lám azért, mert Veszprém ellenzéki önkormányzat. Amikor pedig a címzett támogatást elnyerte, akkor meg azt mondják: hohó, hát az nem is ellenzéki önkormányzat, hanem mivel megyei közgyűlés kórházáról van szó, ez kormánypárti! Tessenek már eldönteni, hogy melyik igaz a kettőből!

A harmadik dolog, ami szintén pontosításra szorul: pont a költségvetési törvényben van arról szó, hogy korábban ebben a tárgykörben a támogatások ügyében a törvényben szereplő összeget az önkormányzatok nem tudták igénybe venni mintegy 60 százalékban, mert nagyon pici induló összeggel kezdték a beruházást, pár százalékos volt az összberuházáshoz képest. Erre most a javaslat mintegy 30 százalékot jelöl meg, amely, úgy gondolom, arányosabb elosztást és a támogatási források nagyobb igénybevételét teszi majd lehetővé. Tehát elindult egyfajta gondolkodás e tekintetben.

Köszönöm szépen, és elnézést kérek a hét másodperces túllépésért. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
170 438 2000.11.07. 1:57  373-447

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Göndör István felszólalásához egyetlen adalékot szeretnék csak hozzátenni a szükségszerűséggel, a törvényességgel kapcsolatosan. Ebben a javaslatban, a (6) bekezdésben a következő olvasható: "Egyszeri rendkívüli támogatásra abban az esetben jogosult az önkormányzat, ha a felhasználás törvényességét és megvalósításának eredményességét a belügyminiszter által kirendelt biztos ellenőrzi, illetve a beruházással kapcsolatosan az önkormányzat számlavezető pénzintézetéhez benyújtott számlákat ellenjegyzi." Ez az a fontos pont, amely az előző időszakhoz képest egy nóvumot, egy újat hoz, és biztosítja azt, hogy korábban nem a lyukas zsákba tömtük a pénzt, hanem most egy Belügyminisztérium által ellenőrzött rendszer kerül kiépítésre.

Az pedig a másik dolog, amit a képviselő úr mondott, hogy miért kap egyik, miért kap a másik, és miért nem kap a harmadik. Ha ezt a kormány törvényjavaslat formájában hozza be és nem képviselői önálló indítványként... - erről szól az elmúlt két év ellenzéki politizálása a címzett és a céltámogatásokat illetően, hogy miért az egyik, miért a másik, miért ellenzéki, miért kormánypárti. Teljesen mindegy, hogy milyen formában kerülne ez elénk, akkor is ugyanez történne, mint amit most a képviselő úr elmondott.

Tehát úgy gondolom, hogy lesz egy biztosíték itt a rendszerben, amely fontos az elkövetkezendő időszakot illetően, az pedig, hogy vita lesz, hogy miért egyik és miért másik, az akkor is meglenne, ha más formában kerülne elénk a javaslat.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
171 200-202 2000.11.08. 9:53  167-211

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Az első felszólalásom, időközben jelentkeztem felszólalásra, de ez nem a lényeget érinti...

 

ELNÖK: A korábbira gondoltam, ami az előző volt, tekintettel arra, hogy az általános vitában már egyszer volt felszólalása a képviselő úrnak, én ebben az értelmében értettem az ismételt felszólalását.

 

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm szépen. Nincsen semmi baj közöttünk, úgy gondolom. Hiszen a lényeg a nemzet biztonsága, amelynek érdekében - ahogy Nikolits István mondta - szeretnénk egy jó törvényt alkotni.

Azért jelentkeztem ismételten felszólalásra, hogy nyomatékosítsam azokat az általam elmondottakat, amelyeket a vezérszónoki beszédemben elmondtam, hiszen ezzel kapcsolatosan merült fel néhány körülmény a vitában az itt jelen lévők között.

Örülnék, ha Hankó Faragó Miklós nemcsak a saját felszólalását hallgatta volna meg és ezt követően távozik, hanem a vitában továbbra is részt vesz. Szerettem volna vele vitatkozni a tekintetben, hogy mondott néhány gondolatot, hogy valóban nem elhanyagolható a szervezett bűnözés jelenléte, illetve a szervezett bűnözés elleni küzdelem, de hát ez mégsem olyan nagy jelentőségű, hiszen mindösszesen ebben az évben eddig 1300 cselekmény tartozik a törvény hatálya alá, az elmúlt évben pedig 4649. Tehát ilyen módon általánosabb feltételek között kell a bűnözés elleni küzdelmet megoldani, jó koordinációval - mondta ő.

Én úgy látom, hogy a helyzet változott. Tehát e bűncselekményeknél alapvetően nem a számszerűségük a jelentős, hanem az, ami időközben a szervezett bűnözés terén létrejött. Új technikák, új vívmányok kerültek a szervezett bűnözői csoportok kezébe, ezek ellen pedig csak a leghatékonyabb eszközrendszerrel lehet fellépni. Egy-egy cselekmény sokszor milliárdos vagy - ha csak az olajügyekre gondolunk - százmilliárdos nagyságrendet jelent. Ez egy cselekmény, és nem hozható összefüggésbe, mondjuk, 70 ezer parkolási csalással, a súlyát és a jelentőségét tekintve.

Tehát úgy gondolom, hogy feltétlenül szükséges ebben a küzdelemben megerősíteni azokat a szerveket, amelyek ebben a küzdelemben arra hivatottak, hogy lehetőség szerint meggátolják e csoportok terjedését, tevékenységét, és nemzetközi együttműködésre is szükség van. Ezért helyes, amit Vastagh Pál mondott, hogy az Europolhoz való csatlakozásunk elősegíti ezt a rendszert, a schengeni információs rendszer is majd ezt segíti, reméljük, a csatlakozásunk után, de addig is van mit tenni.

Azt kell mondjam, igazán nem is értem, amire Hankó Faragó Miklós célzott, hogy politikai szerep is fűződhet ehhez a szervezethez. Én ezt ebből a törvényjavaslatból nem bírtam kiolvasni ez idáig. Erre utalt egyébként Nikolits István is, úgy hiszem, hogy ez egy kristálytisztán szakmai törvény, erre ő is utalt, és volt néhány olyan szakmai jellegű megjegyzése, amely az ő gyakorlatából, korábbi miniszterségéből adódik.

Vastagh Pál is szólt a szervezett bűnözéssel kapcsolatosan, hogy ha igazak azok a híradások, amelyek szerint kiszorultak a szervezett bűnözői csoportok, akkor egyáltalán szükség van-e a szervezetre. Úgy gondolom, nem változott a véleményem a két perccel ezelőtt elmondottakhoz képest, szükség van a szervezetre; egy jó technikai felszereltségű szervezetre, kiváló szakemberekkel, adott esetben olyan szakemberekkel, akik a kriminalisztikában, a kriminológiában is jártasak, hiszen a szervezet elemző tudományos központként is működik a jövőben reményeink szerint.

A garanciákról esett még szó. A garancia, úgy gondolom, maga a törvény, vagy a törvényben történő létrehozatal. Emlékezzünk csak vissza, és sajnálom, hogy Vastagh Pál képviselőtársam is kiment, a KBI létrehozatalakor mint igazságügyminiszter és mint akkori kormánypárti képviselő, kevesebb aggálya volt, mint ezzel a törvénnyel szemben, noha az egy kormányhatározattal került létrehozatalra, és az a kormányhatározat, úgy gondolom, sokkal jelentősebb eszközöket biztosított ennek a szervezetnek, mint ami most előttünk fekszik.

Én egyetértek Nikolits Istvánnal abban, hogy erősebb jogosítványokat is lehetne adni ennek a szervezetnek, illetve lehessen adatgazda vagy egy olyan jellegű szervezet, amely irányítási jogosítványokat is magában foglal, mert ez mint irányítási jogosítványokkal rendelkező szervezet, hatékonyabban működtetheti talán a rendszert. Amennyiben ebben az ellenzék támogat bennünket, vagy akár egy közös megbeszélést követően ez irányú lehetőséget adunk majd magunknak a törvényjavaslat további tárgyalása során, én - ha szabad ezt a kifejezést használni - vevő vagyok erre.

Az adatvédelemmel kapcsolatban hadd mondjak néhány gondolatot. Az adatvédelem terén maga a javaslat az én megítélésem szerint tartalmazza azokat az alkotmányos garanciákat, amelyek az 59. § (1) bekezdésében foglalt jog korlátozásához szükségesek, hiszen meghatározza az adatkezeléssel kapcsolatban a személyi kört, a kezelt adatokat, a kapcsolatos határidőket, és tartalmazza a garanciális rendelkezéseket. Arról nem is beszélve - mert törvényről van szó -, hogy az adatvédelmi biztos megfelelő garanciák mellett ezeket az adatokat ellenőrizheti, és egyébként kizárólag a javaslatban felsorolt bűncselekményekre, illetve az elkövetéssel gyanúsítható személyi körre vonatkozik.

A kétharmaddal kapcsolatosan - erre is volt utalás az imént - szeretném azt mondani, és idézni az Alkotmánybíróság azon döntését, amely arról szól, hogy az alkotmány valamely alapjogról szóló törvény elfogadásához a jelen lévő képviselők kétharmadának szavazatát írja elő. A minősített többség követelménye nem az illető alapjog bármely törvényi szabályozására vonatkozik, hanem csakis az adott alkotmányi rendelkezés közvetlen végrehajtásaként megalkotott törvényre. Valamely alapjogról szóló törvényhez minősített többség előírása nem zárja ki, hogy az illető alapjog érvényesítéséhez szükséges részletszabályokat egyszerű többségű törvény határozza meg. Hoztunk már ilyen törvényt, ilyen például az átvilágítási törvény, amely feles törvény, és mind a nemzetbiztonsági szolgálatoknak, mind pedig a BM részére adatátadási kötelezettséget ír elő az átvilágító bírák felé.

Az e) pont tekintetében, kedves Nikolits képviselő úr, azt gondolom, félreértés van. Az e) pont szövege azt feltételezi, hogy a küldő szerv a felderítési hatáskörön kívül eső adatgyűjtést végez - mondta az imént a felszólalásában azt, hogy jogosulatlan adatgyűjtésről van szó. Előfordul a munka során - és én erre már korábban is reagáltam -, hogy a nem jogosulatlan adatgyűjtésről, hanem a küldő szerv feladat- és hatáskörében eljárva olyan adatok birtokába is juthat - ezt talán ön tudja legjobban -, amelyek más szerv hatáskörébe, illetve illetékességébe tartozhatnak. Tehát a felderítés során juthatnak egyéb adatok is a birtokába. A küldő szerv ezeket nem kezeli, hanem továbbítja a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező szervhez. Tehát úgy gondolom, nem áll fenn a jogosulatlan adatgyűjtés.

Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy hiszem, hogy ami itt az önök részéről elhangzott, a miniszteri expozéban elhangzott vagy a vezérszónoklatokban elhangzott, azon felvetések alapján elmondható, hogy fontos ez a törvény.

 

 

(19.00)

 

Ezt nem szabad elbagatellizálni, mindannyiunk számára fontos, akik ebben az országban élünk, hiszen a szervezett bűnözés elleni küzdelmet rendkívül jól meg kell szervezni, hatékonnyá kell tenni, és ehhez ez a törvény az én megítélésem szerint biztosít megfelelő eszközöket, de ezek az eszközök kiteljesíthetőbbek, jobbá tehetők, s ha ebben az ellenzéki képviselők támogatják a kormány, illetve a legnagyobb kormánypárti frakció szándékát, a magam részéről hajlandó vagyok ebben mindenképpen együttműködni. (Taps.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 235 2000.11.09. 9:06  1-338

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Szeretném ott folytatni, ahol Bóka István képviselőtársam abbahagyta, nevezetesen a kistelepülések támogatását elősegítendő módosító indítványaink folytatásával.

Miért tesszük ezt? Azért, mert általában azok a kistelepülések, amelyek miatt módosító indítványunkat a 3. számú melléklet 1. pontjához beadtuk, ezek az 500 fő alatti kistelepülések az ország önkormányzatainak mintegy egynegyedét, közel 700 települést tesznek ki. Nem csak azért teszem ezt, mert a saját választókerületemnek is mintegy felét teszik ki ezek az önkormányzatok, ahol rendkívül rossz a korösszetétel, hiszen sok az idős személy ezekben a községekben; ebből adódóan rendkívül sok a szociális probléma, és általában azon a területen helyezkednek el ezek a kis lélekszámú önkormányzatok, ahol magas a munkanélküliség. Ilyen módon támogatván azt a kormányzati irányt, mely szerint közigazgatási feladataikat körjegyzőségekben látják el, úgy gondoljuk, ehhez a közigazgatási feladathoz segítséget jelent már az is, ha az eddigi legfeljebb 3 millió forintos felső határt 2001-ben 4 millióra, az így kialakult bázist pedig 2002-ben 5 millió forintra emelnék. A közigazgatásban meglévő, így felszabaduló pénz pedig szabadon felhasználhatóvá válik. Ez ezeknél a településeknél komoly segítséget jelenthet véleményünk szerint.

A másik módosító indítványunk, amelyet benyújtottunk, a parlamentben már többször is említett, a tűzoltók délutáni és éjszakai műszakpótlékának önkormányzati megfizetéséhez nyújtana segítséget. Mindannyian tudjuk, s talán lehet, hogy már lerágott csont itt a parlamentben, hogy ez a feladat a tulajdonos önkormányzatok feladata, azonban az előző kormány ideje óta húzódó jogos műszakpótlékok kifizetése a mai napig elmaradt. Úgy gondoljuk, ez egy összegben rendkívüli módon megterhelné azokat az önkormányzatokat, amelyek önkormányzati tűzoltóságot tartanak fenn, hiszen ezek a tűzoltóságok nemcsak az adott települést, hanem adott esetben hetven-nyolcban települést is ellátnak tűzvédelmi szempontból. Ezért a módosító indítvány azt célozza, hogy ezt a mindannyiunk érdekében fennálló közös teherviselést valamilyen formában osszuk meg: a tűzoltóknak járó, ténylegesen kifizetendő pótlékot fizessék ki az önkormányzatok, a járulékok tekintetében pedig álljon helyt az állam. Ez mindkét fél között megosztaná a teherviselést, és nem esne akkora pénzügyi súllyal egy-egy költségvetésben a latba, mint ahogy most ez megjelenik. Reméljük, hogy ez a módosító indítványunk támogatásra talál, és ez a hosszú idő óta húzódó probléma megoldást nyer az elkövetkezendőkben.

A következő módosító indítványunk, amelyet mi, Veszprém megyei képviselők együtt nyújtottunk be a Fidesz-Magyar Polgári Párt részéről, a törvényjavaslat 61. § (1) bekezdéséhez igazodik, amely a legkedvezőtlenebb helyzetben lévő megyék támogatását célozza. Lehet, hogy valakinek furcsának tűnik, hogyan kerül be ebbe a körbe Veszprém megye, de mindannyian tudjuk, hogy vannak teljesen speciális megyék. Ilyen Veszprém megye, amelynek van egy viszonylag gazdag Balaton-partja és megyeszékhelye, de a megye többi része rendkívül elmaradott, nehéz helyzetben lévő, magas, szinte kelet-magyarországi mértékkel mérhető munkanélküliséggel sújtott terület, ahol a gazdaság is az egykori szocialista nagyipar leépülésével teljesen visszaszorult.

Véleményem szerint egyébként nem ez a megoldás, hanem az, hogy kistérségekre bontanánk le a támogatási formát, mert ott igazságosabb mérési módszert lehetne alkalmazni. Ehhez jelenleg nincsenek meg a megfelelő KSH-adatok, hiszen a KSH-nál a legkisebb mérőegység a megye. Részadatok vannak, és én úgy gondolom, a rendszer finomításához az elkövetkezendő években mindenképpen szükséges az, hogy a mérőszámokat megfelelő módon ki lehessen alakítani, és így ezt a támogatási formát, amely a legkedvezőtlenebb helyzetben lévő megyék esetében támogatást jelentene, kistérségi szinten lehetne megoldani. Így nem kerülnének be adott esetben olyan megyék, amelyek egyik része rendkívül gazdag - adott esetben Somogy megye -, míg a másik része rendkívül nehéz helyzetben van. Ehhez a javaslathoz egyébként nem kívánunk máshonnan forrást elvonni, hanem a támogatási összegnek egy arányosabb megosztását szeretnénk elérni. Reméljük, hogy a többi hátrányos helyzetű megyével együtt támogatást fogunk kapni ehhez a módosító indítványhoz.

Végezetül pedig szeretném megerősíteni, hogy amit Bóka István képviselőtársam már elmondott a céltámogatásról, úgy gondolom, az az önkormányzatok számára rendkívül fontos, hiszen képviselőtársam tényszerűen bemutatta, hogy a 63 milliárdból a lekötött összeg 2002-re mindösszesen 30 milliárd forint, és a 30 milliárd forint igénybevételéhez ilyen módon, ha nem lesz a céltámogatásokban induló lehetőségük az önkormányzatoknak, nem igazán fognak tudni elindulni, illetve hozzájutni ehhez az összeghez. Ezt tetézi még az is, hogy 2001-2002-től a korábbi rendszertől eltérően 30 százalék induló forrásnak kell meglennie abban az évben, ami azt jelenti, hogy még nehezebb lesz elindítani a beruházást. Ehhez egyébként az is szükséges, hogy azok a források, amelyek a költségvetésben más alapokban megtalálhatók, rendelkezésre álljanak; így a KAC, a VICE, a területfejlesztési tanács forrása, és még sorolhatnám.

 

 

(15.10)

 

Ezek alapvetően a csatornázási beruházásokhoz szükségeltetnek, hiszen ezek azok a beruházások, amelyek a kialakításuk során a legnagyobb pénzigényt várják el az önkormányzatoktól.

Úgy gondolom, hogy amennyiben támogatásra találunk ebben a céltámogatási, az összvolumenét tekintve jelentős összegben, akkor adott esetben azokon a területeken elindulhatnak a beruházások, amelyek kimaradtak a korábbi céltámogatási rendszerből. Ez pedig nemcsak az ott lévő térségben élők komfortérzetét javítja, ha a beruházás elindulhat, hanem segíti a környezetvédelmi szempontok érvényesülését - elsősorban a csatornázás terén - az európai uniós csatlakozásunk során.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Úgy gondolom, hogy ezek a módosító javaslatok elfogadhatóak, hiszen forrást részben nem igényelnek, amelyek pedig forrást igényelnek, annak a fedezetét is megtaláltuk hozzá, és az önkormányzati beruházáson keresztül gyarapszik maga az ország. Ezek - összefüggésben a Széchenyi-tervvel és egyéb fejlesztést igénylő vagy előremutató beruházásokkal - a foglalkoztatáspolitikára is kihatással vannak. Ilyen módon szeretnénk ehhez a tisztelt Ház támogatását megnyerni.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 239 2000.11.09. 1:03  1-338

DR KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Engedje meg, hogy a tekintetben opponáljam az ön előbbi felszólalását, hogy az ötszáz fő alatti településeken általában nincsenek komoly és nagy intézmények. Ma már az a cél egyébként a közigazgatásban is, hogy körjegyzőségben lássák el azt a feladatot, ne önálló községekben, és az iskolák és az óvodák tekintetében is az alsó tagozat az egyik településen, a felső tagozat a másik településen legyen, és közös fenntartású iskolákat lássanak el ezek az ötszáz fő alatti kistelepülések. A módosító indítványunk e települések segítségét célozná a közigazgatásban.

Az pedig nem szerencsés, hogy ha egy ötszáz fő alatti településen, adott esetben egy háromszáz fős településen, mondjuk, egy tíz-tizenkét tanerős, nyolcosztályos iskolát tartanak fenn, mert ez körülbelül úgy nézne ki, mintha a Mercedesben Trabant-motor lenne. (Szórványos taps. - Dr. Lamperth Mónika: Ez mind igaz, ezzel egyetértek.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 247 2000.11.09. 1:57  1-338

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Toller László képviselőtársam a 2 százalékos létszámcsökkentésről beszélt. Igaza van abban, hogy ahol kistelepülések kis intézményeket tartanak fenn, ott a 2 százalékos létszámleépítés valóban... - gondoljunk csak bele, a Bokros-csomagtól kezdődően évi 5, illetve 3 százalékos létszámleépítések kerültek előírásra, és természetesen az önkormányzatok ezeket nem igazán hajtották végre, különösen a kistelepüléseken, hiszen ott ez valóban nem lehetséges. A nagyobb településeken azonban, a városokban, a nagyközségekben a 2 százalékos létszámleépítés már tulajdonképpen betudható egy - idézőjelbe tett - "természetes" fogyásnak, nyugdíjba menetelnek, illetve a pályaelhagyásoknak, és ilyen módon ott ez kevésbé okoz problémát.

Ezt magamról tudom mint gyakorló polgármester; nem is vagyok egy olyan nagy településnek a polgármestere, mint Pécs, de megítélésem szerint ott erre még inkább lehetőség van.

Ami pedig a keresetnövekedést illeti, arról Bóka István az imént már beszélt. Én azt szeretném ehhez elmondani, hogy Toller képviselő úr nem kísérte figyelemmel a szabadidő-szervezőket, illetve a könyvtárosokat érintő új rendelkezéseket. Pont azért, hogy a keresetnövekedést illetően ez ne okozzon problémát, ez felfüggesztésre került, tehát ezeket a személyeket nem kötelező felvenni. Egyébként ez azt a célt szolgálta volna, hogy ha kikerülnek a tényleges oktatói rendszerből, akkor ne legyenek pályaelhagyók, hanem ezt követően bent lehessen tartani őket az oktatási rendszerben könyvtárosként, szabadidő-szervezőként, ifjúságvédelmi felelősként és így tovább.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 257 2000.11.09. 2:02  1-338

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Önkormányzati vezető induljon ki abból, hogy akik valaha önkormányzatot vezettek, képviselő-testületi tagok voltak, mindig elégedetlenek voltak az önkormányzatnak az Országgyűlés által megszavazott költségvetési normatívákkal, az ide juttatott pénzösszegekkel. Amíg a világ világ, addig ez így is lesz, még akkor is, ha mondjuk, most 18 százalékos növekmény lenne ebben a rendszerben. Ezért vagyunk egyébként, hogy megpróbáljuk minél jobban felsrófolni - hogy úgy mondjam - az önkormányzatok árát.

Azt viszont szeretném elmondani, hogy nem önmagában csak egy-egy önkormányzati alrendszert kiragadva kell nézni az önkormányzati támogatási rendszert, hanem azt is látni kell, hogy a költségvetés minden fejezetében található olyan alap vagy fejezeti előirányzat, amelyhez az önkormányzat pályázati úton vagy egyéb módon hozzájuthat.

A gázközművagyon 61 milliárd forintja mégiscsak mintegy 700 önkormányzatot érint, méghozzá pozitívan, hiszen kifizetésre kerül. De beszélhetnék az egyházi ingatlanok kártalanításáról, amelyre 6,2 milliárd van, és annak egy része visszajut a kártalanításra jogosult önkormányzatokhoz. A címzett és céltámogatásokról - még nem volt itt Szabados képviselő úr - már szóltunk többen a módosító indítványok kapcsán; az is egy lehetőség.

Tehát úgy gondolom, hogy lehetne jobb is az önkormányzatok pénzellátása 2001-2002-ben, de az elmúlt időszakhoz képest, különösen az előző ciklushoz képest jobb helyzetbe kerültek az önkormányzatok a gazdaság fejlődése következtében; ez érződik, úgy gondolom, az előterjesztett költségvetési javaslatban is.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 269 2000.11.09. 2:13  1-338

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Országgyűlés! Nem szeretném, ha súlyosabb hozzászólások következnének azt követően, amit most szeretnék mondani. Pestiesen szólva, Toller képviselő úr, amit ön mondott a gázközművagyonnal kapcsolatosan: ehhez pofa kell!

Az a helyzet, hogy az Alkotmánybíróság döntéséből kéne idéznem - teszem is -, a következőt: "A gyors privatizáció kényszerében, szembesülve az önkormányzati törvény 107. § (1) c) pontjából adódó önkormányzati tulajdoni igények fennállásának, terjedelmének bizonytalanságával és a privatizáció sikerét veszélyeztető önkormányzati igényérvényesítés megelőzésére az Országgyűlés gazdasági bizottsága képviselői kezdeményezésre módosító javaslatot fogadott el az Ötv. kiegészítésre." Ez volt az úgynevezett 107/A. §.

Még idézhetném tovább az Alkotmánybíróság döntését, amelynek a lényege egyébként az, hogy a 107/A. § léte kizárja, hogy a hatóságok ettől eltérően, az Ötv. 107. § (3) bekezdése szerint egyedileg állapítsák meg valamely önkormányzatnak jutó gázközművagyon értékét. Ilyen kétségtelen jogcím az Ötv. hatálybalépésekor nem állt fenn. A végrehajtásra való jog pedig nem terjed ki a végrehajtás módjának meghatározására.

Az Alkotmánybíróság törvénysértőnek ítélte az önök 107/A. §-át, és azt kell hogy mondjam, tíz év óta most jutottunk el oda, hogy az önkormányzatok a jogos jussukhoz hozzájuthassanak. Ez 61 milliárd! Az egész pedagógusbér-emelés a következő évben 35 milliárd forint. Ez kétszer akkora összeg. (Közbeszólások az MSZP padsoraiból.) Keller képviselő úr, tisztelettel, mindig meg szoktam hallgatni, amikor ön felszólal. Én is hadd kérjem ezt!

Ez az összeg jelentős összeg, és úgy gondolom, hogy ha a képviselő úr elolvassa az előterjesztést, amiről ma este vagy éjszaka szó lesz a parlamentben, akkor tudja annak a módját is a törvény szerint, hogy hogy kerül kifizetésre.

A következő kétpercesben elmondom önnek. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 275 2000.11.09. 2:12  1-338

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Országgyűlés! Toller képviselő úr nem tudja, hogy mikor és hogyan kerül kifizetésre, illetve a 61 milliárd milyen módon kerül az önkormányzatokhoz. Az én ismereteim szerint amennyiben a törvényjavaslat az általános menetrend szerint elfogadásra kerül, akkor decemberben ez a törvény élni fog, és ezt követően 30 nap a kifizetési határidő. 10 millió forint készpénz, illetve a fennmaradó összeg 20 százaléka is szintén készpénzben. Egyéb biztosítékok is vannak, mert az állampapírra évi kétszeres visszavásárlási kötelezettséget vállal maga az állam.

 

(15.50)

 

Ez Pécs esetében is jelentős összeg, hiszen gondoljunk csak bele, Pécs, ahol Toller képviselő úr polgármester, 1,7 milliárdot fog kapni ebből a 62 milliárdból. Úgy gondolom, ez egy jelentős összeg. Azt pedig, amit mondtam az imént, az Alkotmánybíróság döntéséből idéztem, és ha én összevissza beszélek, akkor az Alkotmánybíróság döntése egy összevissza iromány ezek szerint, ahogy Toller képviselő úr mondotta. Ténylegesen arról volt szó, tisztelt képviselőtársaim, hogy akkor egy privatizációs kényszer volt, és ha ebbe belepiszkáltak volna az önkormányzatok annak idején, mert tulajdoni részük, amely már a 107. § c) pontja alapján 1990. szeptember 30-ával megnyílott, zavarta volna a privatizációs viszonyokat, amit Suchman Tamás vezetésével az MSZP készített elő... - hiszen ott jelentős, ha nem is ekkora, nominálértékben ekkora, de reálértékben ugyanilyen nagyságrendű vagyontömeg jutott volna az önkormányzatoknak. Ehhez egy ilyen oldallépéssel próbálták önök utólagosan az önkormányzatokat egy szépségflastrommal helyrehozni, ahelyett, hogy megtették volna a privatizációval egyidejűleg. Ez a lehetőségük önöknek fennállt, hogy odaadják az önkormányzatok jogos jussát.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 279 2000.11.09. 1:52  1-338

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Szeretném ismételten az Alkotmánybíróság döntését idézni Jauernik képviselőtársamnak, amely azt mondja ki, hogy a 107. § vonatkozásában megalapozatlan a törvény végrehajtása, és többek között a megállapított vagyoni érték alátámasztásának hiányában gyakorlatilag elmaradt. Nem számolták ki annak idején az akkori döntéshozók, és ezért lehetett gyorsan, egy gyenge szépségflastrommal valamit adni az önkormányzatoknak. Most pedig azért tartunk itt, mert ki kellett számolni 1990-től többszörös számítási móddal, hogy milyen összeg járna az önkormányzatoknak, ahogy azt az Alkotmánybíróság előírta.

Akkor, kérem tisztelettel, önök nem csináltak semmit, hanem gyorsan lefolytatták a privatizációt, valamit dobtak az önkormányzatoknak alkotmányellenesen, és ezt követően most azt mondják, hogy hát kérem, ez a polgári kormány késésben van. Eddig a bíróság döntését követően munka folyt, kiszámolták az értékeket, amelyek az én ismereteim szerint az önkormányzatoknál 97,2 százaléknak megfelelő számokat mutatnak, tehát egy alapos munkával készítették elő, és ezért tartunk itt. És ha a törvényjavaslathoz kérhetem a képviselő úr, illetve az MSZP támogatását, akkor, ahogy az imént elmondtam, decemberben sor kerülhet a törvény elfogadására, s január hónapban megindulhat a pénzek önkormányzatok felé történő áramoltatása.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 417 2000.11.09. 2:03  400-490

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Ahhoz szeretnék hozzászólni, amit Kovács Tibor az imént elmondott, mégpedig hogy kisemmiznék az önkormányzatokat '93. augusztus 3-át követően.

A törvényjavaslat arról szól, hogy azokat az igényeket hozza be javaslatként és próbálja meg rendezni, amelyek az Alkotmánybíróság döntése következtében rendezendőek. Ez az 1990. szeptember 3. és az 1993. augusztus 3. közötti időszakra vonatkozik.

Amiről Kovács Tibor beszél, az teljesen más helyzet. Akkor az önkormányzatokkal szemben jogilag már nem állt fenn az a szerződéskötési kényszer, hogy kötelesek legyenek átadni az önkormányzati beruházást és a vagyont a gázszolgáltatóknak. Ilyen jogi kényszer nem állt fenn, ellentétben a korábbi időszakkal.

Ebből adódik az is, hogy adott esetben nem ennek a törvényjavaslatnak a keretei között kell ezeket az igényeket rendezni, hanem ha erre van politikai döntés - adott esetben a patkó bármely oldalán ülők körében -, akkor egy újabb törvényjavaslatban azokat az igényeket is rendezzük, amelyek kapcsán viszont már nem volt törvényi kötelezettség, de mégis azt gondoljuk, hogy a Magyar Országgyűlés gyakoroljon méltányossági jogot, és biztosítsa ezt azoknak az önkormányzatoknak is, amelyek ezen időszak előtt nem juthattak ilyen vagyonhoz.

Ezért azt gondolom, a mai kormányzó pártok a törvényjavaslat kapcsán abszolút nem véglegesen kisemmizni szeretnék az önkormányzatokat, hanem azt a tízéves késést és azt a törvénysértő helyzetet kívánják megszüntetni, ami eddig fennállt a gázközművagyonok tekintetében. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 429 2000.11.09. 2:05  400-490

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Vártam, hogy a polémia befejeződjön. Göndör István azon megjegyzésére szeretnék két percben reagálni, amelyben arra utalt, hogy megvizsgálta és megnézte azt, hogy az önkormányzatok mai részvénytulajdona kevesebb, mint 10 százalék.

Én az okokra szeretnék rávilágítani, hogy miért kevesebb, mint 10 százalék. Ennek az oka, tisztelt hölgyeim és uraim, abban keresendő - sokszor elhangzott ebben a parlamentben -, hogy volt egy Bokros-csomag, amelynek következtében az önkormányzatok olyan helyzetbe kerültek, hogy nem arra, amit Göndör képviselő úr mondott, hogy felújításra meg beruházásra költötték ezeket a pénzeket, hanem nagyon-nagyon sok esetben működési költségre kellett a gázközművagyonért, amit áron alul kellett eladni, és azért kellett áron alul eladni, mert az állam a részvények többségét - ami egy cég irányításához szükséges volt - eladta, és így leverte a részvények értékét olyan alacsonyra, hogy az önkormányzatok kénytelenek voltak ezt alacsony áron értékesíteni.

Nem beszélve arról, hogy ezek a részvények abban az időben szinte - bocsánat a kifejezésért - döglött részvényeknek minősültek, mert már azok az új tulajdonosok megvásárolták a legnagyobb tulajdoni részt, amely az ő irányításukhoz szükséges volt. Csak amiatt vásároltak adott esetben különböző brókercégek részvényeket, hogy még a nagy tulajdonosok egymás közötti arányát is javíthassák egyik vagy másik javára.

Annak pedig kifejezetten örülök, amit az államtitkár úr mondott; én is javasolni akartam, hogy a megkezdett, de augusztus 3-áig be nem fejezett beruházásokra módosító indítvány érkezett, de ezt majd bővebben a felszólalásomban fejtem ki.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 439 2000.11.09. 1:42  400-490

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Mondhatnám azt is, hogy személyes érintettség okán szólnék, de valóban helyes lenne a tárgyra térni, ami egyébként általános vitát jelent, és nem kerülhetők ki a politikai vita során azok a vitarészek sem, amelyek adott esetben az elmúlt tíz évre világítanak rá.

Ami pedig azt illeti, hogy mire fordítják majd az önkormányzatok a gázközműért kapott pénzösszeget, ezt ma még nem lehet megmondani. Az egy erőteljes csúsztatás, amit Keller képviselőtársam mondott, hogy arról beszélnek a kormánypárti képviselők, hogy ebből majd, úgymond, kiegészítik a hiányos önkormányzati forrásokat - nem erről van szó.

Tisztelt Képviselőtársam! 1993 óta a polgári kormányzat alatt növekedett reálértékben először az önkormányzatok finanszírozása. Ez az MSZP-SZDSZ-kormány alatt egyetlenegy alkalommal sem történt meg, sőt - Keller képviselőtársunk hivatkozott arra, hogy dologi kiadásra nem adtak -, egyetlenegy évben sem adtak az önök kormányzása idején az önkormányzatoknak dologit, egyetlenegy alkalommal sem!

Úgy gondolom, nem abból kell kiindulni, hogy majd mi fog történni, hanem ha most tényszerűen nézzük, egy cezúrát lehet húzni, ez az 1998 előtti időszak; akkor arra fordították, amiről én már korábban szóltam, amit megismételni nem kívánok.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 445 2000.11.09. 1:18  400-490

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Csak nagyon röviden: a '98-as önkormányzati költségvetést még az MSZP-SZDSZ-kormány hozta, igen tisztelt képviselőtársam. (Dr. Wiener György: Olvassuk el az ÁSZ-jelentést!) A következőt szeretném elmondani: nem csak a nominális érték alapján számított reálérték-növekedést kell ilyenkor figyelembe venni, igen tisztelt képviselőtársam, hanem az összes önkormányzati zárszámadás megnézendő, hogy a máshonnan az önkormányzatokhoz származó pénzek, tehát nemcsak a Belügyminisztérium fejezetében lévő önkormányzati bevételi oldalról, hanem minden forrást figyelembe véve. Ebben vannak olyan önkormányzatok - és itt egyetértek azzal, amit Kovács Tibor mondott, hogy sok az önhikis ma is, de mintegy 25 százalékkal csökkent az önhikis önkormányzatok száma, és ebből adódóan jóval, mintegy 300-zal kevesebb lett az önhikis önkormányzatok száma. Ez azt is mutatja, hogy kevesebben szorulnak önhibájukon kívül hátrányos helyzetű önkormányzatok állami támogatásra.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 449 2000.11.09. 9:53  400-490

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Csak egy mondatban a felszólalást megelőzően Wiener György képviselő úrnak annyit szeretnék reagálni: a területfejlesztési tanácstól az önkormányzathoz jutó pénzek benne vannak az önkormányzat költségvetésében, ott megjelennek. Ezt nem lehet úgy tekinteni, mintha ezek lebegő pénzek lennének, ezek beépülnek a költségvetésbe, és az önkormányzat használja fel helyben ezeket a pénzeket.

Tisztelt Országgyűlés! Rátérve a felszólalásra, mint ahogy látjuk, alig vagyunk páran, mégis milyen éles szócsaták zajlanak itt, hiszen komoly pénzről van szó, és ebből adódóan az állam egyik fontos rendszerének, az önkormányzatoknak történő pénzjuttatásról. A délutáni költségvetési vitában már a tüzérségi előkészítés megtörtént - hogy így mondjam - a röviden csak gáztörvénynek hívott előterjesztéssel kapcsolatosan. Ott már az önkormányzati költségvetéshez igazodóan ezzel kapcsolatos vita kibontakozott, és mindegyikünk ajánlotta az esti fellépést a másik képviselőcsoportnak, hogy ha úgy gondolja, akkor itt sokkal hosszabb időben, és nem időkeretben, kifejtheti mondandóját.

Miből is kell kiindulni, tisztelt képviselőtársaim? Az általános vitában nem megkerülhető az Alkotmánybíróság döntése, illetve a korábbi szabályozás. A korábbi szabályozás alapján a törvényalkotó szándéka 1990. szeptember 30-ával az volt, hogy az önkormányzatoknak olyan vagyont kíván juttatni, amelyet nem eladásra és nem működtetésre való felhasználásra adott, hanem egy működtető vagyont kívánt juttatni, amelynek alapján az önkormányzat hosszabb távon bevételre számít, adott esetben az átalakulási törvényt követően osztalékbevételre, illetve értékesítés után egyéb bevételre számíthat. Ennek a vagyonnak az önkormányzatokhoz való tényleges juttatása nem történt meg az elmúlt tíz évben, ma pedig már nem adható az önkormányzatok tulajdonába, birtokába, hiszen történt egy s más az elmúlt időszakban.

A leginkább fontos kérdések az Alkotmánybíróság indokolásából derülnek ki. Wiener György képviselőtársam nagyon precízen ismertette az Alkotmánybíróság döntésének azokat a részeit, amelyek úgymond kármentésként az MSZP felelősségének mintegy háttérbe szorítására vonatkoznak. De azokat a lényeges részeket elfelejtette ismertetni, amelyek arról szólnak, hogy az elmúlt időszakban, elsődlegesen a gázközművagyon privatizációja miatt az önkormányzatokat - és itt lehet azt a szót használni, amit Kovács Tibor mondott - kisemmizték.

Az Alkotmánybíróság döntése alapján és annak is a 4-5. oldalán a következő található; az Alkotmánybíróság '94-es határozatában, akkor már a Horn-kormány volt, rámutatott: az önkormányzatoknak az állammal szemben alkotmányosan védett tulajdoni igénye áll fenn. A törvényi rendelkezések alapján az önkormányzatoknak valamely vagyoni kör megszerzésére kétségtelen jogcíme keletkezik. A már megszerzett, továbbá a kétségtelen szerzési jogcímen alapuló önkormányzati tulajdon alkotmányos védelme teljes. Ez nem teljesült '95-ben egyébként, ez a teljes alkotmányos védelem. A határozat szerint a törvényi ismérveknek egyértelműen megfelelő állami vagyon tekintetében az önkormányzatok jogcímet szereztek a tulajdonszerzésre s ezzel az alkotmányos alapjogi védelemre is. Tehát azokra a vagyontárgyakra már beállt az alapjogi védelem, amelyekről egyértelműen megállapítható, hogy az önkormányzatok tulajdonába adandó vagyoni kör törvényi tényállási elemének hatálya alá tartoznak.

 

 

(20.50)

 

Ez a legfontosabb megállapítása az Alkotmánybíróságnak, hogy eleve már 1990. szeptember 30-ával beállt ez a tulajdoni védelem, amely aztán nem következett be az elmúlt időszak során. A polgári kormány ideje alatt történik most meg, hogy kompenzálják az önkormányzatoknak azt az elmaradt juttatását, amely, mint ahogy említettem, elmaradt.

A múltba azért érdemes egy kicsit elmerülni. Erre is az Alkotmánybíróság döntése mutat rá, tisztelt képviselőtársaim. Méghozzá az 1995-ös történtekről szeretnék néhány akkori bizottsági jegyzőkönyvből idézni, mely a következő... (Az iratai között lapoz.) Elsődlegesen nem is a bizottsági véleményből, hanem azt szeretném elmondani, ami az akkori körülmények között az akkori kormánynak szükségszerű volt, hogy azt a döntést meghozza. Ez a következő; az Alkotmánybíróság döntéséből idéznék: "A gyors privatizáció kényszerében, szembesülve az Ötv. 107. § (1) bekezdés c) pontjából adódó önkormányzati tulajdoni igények fennállásának, terjedelmének bizonytalanságával és a privatizáció sikerét veszélyeztető önkormányzati igényérvényesítés megelőzésére az Országgyűlés gazdasági bizottsága képviselői kezdeményezésre módosító javaslatot fogadott el." Valamelyik nap itt arról szólt valaki Perlaki Jenő képviselő önálló indítványával kapcsolatban, hogy miért nem a kormány hozta be ezt ide a parlamentbe. Kérem szépen, ilyen nagy jelentőségű törvényben képviselői önálló indítványra a gazdasági bizottság döntésére került sor 1995. június 21-én!

Ami pedig a sietséget illeti, érthető volt, hiszen akkor az akkori kormánynak komoly pénzekre volt szüksége, hogy a választási ígéreteit teljesíthesse, és ezért feláldozta az akkori közművagyont, azaz eladta a gáz- és a villamos műveket, hogy pénzhez juthasson, és legalább valamennyit teljesíthessen választási ígéretéből. Ha többre nem is tellett, de 1 százalékos nyudíjemelésre igen. (Dr. Wiener György: Az egy fél évvel előbb volt, de mindegy!)

Az akkori bizottsági jegyzőkönyvben a következőt mondták: "A belterületi hálózatok tulajdonjogával arányosan az egyes társaságok üzletrészéből a javaslat szerint tulajdoni arány illeti meg az önkormányzatokat. A kijelölt 40 százalékos részvényjuttatás arányos voltát megalapozó és annak bázisára vonatkozó háttér-információ nem állt rendelkezésre. A privatizációt felügyelő tárca nélküli miniszternek a bizottságok együttes ülésén tett kijelentése szerint a kérdéses vagyonérték konkrét és korrekt megállapítása legalább egy vagy másfél évet vesz igénybe." Ezt azért idéztem, tisztelt képviselőtársaim, mert az ellenzéki pártok a polgári kormány szemére vetik, hogy miért most hozza ide ezt a törvényjavaslatot. Azért, mert az önök akkori minisztere, Suchman Tamás azt mondta, hogy a precíz számításokhoz egy-másfél évre van szükség. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Szűz Máriám!) Ebből adódik az, hogy ezeket a precíz számításokat el kellett végezni, meg kellett csinálni, ezért került most ide a törvény a parlament elé.

Tisztelt Országgyűlés! Úgy gondolom, hogy a vezérszónoki előadásban a tragikusan elhunyt Buza Attila a Fidesz-Magyar Polgári Párt leglényegesebb gondolatait a törvényjavaslattal kapcsolatosan ismertette; ezeket a magunk részéről továbbra is fenntartjuk, és úgy gondoljuk, hogy elérkezett az idő, és nem propagandisztikus céllal, mint ahogy itt az imént elhangzott, hanem az önkormányzatok jogos jussának kielégítésére a polgári kormány az elmúlt évek mulasztásait kívánja helyrehozni. S mint ahogy mondtam, külön örülök, hogy módosító indítvány szól arról, hogy azok az igények, amelyek 1993. augusztus előtt keletkeztek, de csak oly módon, hogy a beruházás megkezdődött, de nem fejeződött be, ezek itt, ebben a körben reményeim szerint elbírálásra kerülnek, s ezzel kihúzzuk azt a méregfogát ennek a törvényjavaslatnak, amely a későbbiekben vitára adhat okot.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
175 426 2000.11.28. 1:44  423-430

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A harmadik vitaszakasszal kapcsolatosan a saját módosító indítványom mellett szeretnék szólni néhány szót. Úgy gondolom, hogy ez feltétlenül szükséges a törvény egységes és hatékony megjelöléseivel kapcsolatosan, hiszen nem lehet az adatszolgáltatási körből kiemelni egy részt, hanem ezt egységesen kell kezelni. Ezért szeretném, ha a tisztelt Ház is támogatná ezt az indítványt.

Ami a többi módosító indítványt illeti, tekintettel arra, hogy az ellenzéki képviselők, akik ezt benyújtották, nincsenek jelen a Házban - lehet, hogy ők szívesebben vitatkoznak a média köreiben erről a témáról -, és még az indokolásuk alapján sem igazán lehetne opponálni a beadott javaslatokat - gondolok itt Hack Péter javaslatára, aki hat paragrafust kíván módosítani, viszont elfelejtett hozzá indokolást írni -, erre figyelemmel erre reflektálni sem lehet.

Tisztelt Országgyűlés! Szeretném, ha a benyújtott módosító indítványomat támogatná a parlament, a többi módosító javaslatot pedig nem, hiszen ez megbontaná a jelenlegi törvény egységét.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
178 95 2000.12.04. 0:48  41-250

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Ehhez a témához szeretnék hozzászólni. Igaz, hogy nem alapvetően a részletes vitára tartozik, de engedjék meg, hogy az a módosítóindítvány-csomag, amely a kistelepüléseket illetően elfogadásra került az elmúlt héten, remélhetőleg ennek a problémának egy részét orvosolja, hiszen a 200-500 fő közötti kistelepülések, amelyek közel 700 települést jelentenek az országban, 2001-ben plusz 1 millió, 2002-ben plusz 2 millió forint szabad felhasználású pénzeszközhöz jutnak. Ez véleményem szerint abba az irányba fog hatni, hogy az önhibájukon kívül hátrányos helyzetű települések száma csökkenni fog.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
178 181 2000.12.04. 2:08  41-250

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Szeretnék nagyon röviden Kovács Kálmán felszólalásához kapcsolódni, pontosabban arra reagálni. Azt ne felejtsük el, hogy árvízvédelemre ki mennyit költött '94 és '98 között, és azóta milyen nagyságrendű milliárdok kerültek befektetésre árvízvédelemre. Ezt ön, mint annak a tárcának az egykori államtitkára nagyon jól tudja, és ha tárgyilagos akar lenni, akkor el is ismeri ennek a kormánynak ez irányú törekvéseit. Én valójában nem ehhez kívántam hozzászólni, ezt csak közben jegyeztem meg.

Tudjuk, ha a közlekedési tárca fejezetet tárgyaljuk, akkor elkerülőút-dömping van, én is emellett szeretnék szólni. Tudvalevő, hogy a dunántúli városok között Pápa városa az, ahol rendkívül sok műemlék található a belvárosban. Az ország első tíz, műemléket magába foglaló városa közt van Pápa, és ezen a műemléki belvároson keresztül halad a 83-as számú közlekedési főút, amelyen naponta mintegy 12 ezer egység jármű halad át. Ez a régi épületeket rendkívüli módon rongálja, mert a füstgáz, a zaj és a rezonancia rendkívüli módon terheli a belvárost, ennek az elkerüléséhez, a kiváltásához szükséges az elkerülő út megépítése, megindítása, amely mintegy másfél évtizede van már napirenden. Úgy gondolom, hogy a nemzeti értékek, a műemlékek megóvása érdekében feltétlenül szükséges ennek első üteme elindítása. Kérem, hogy támogassák ezt, tisztelt képviselőtársak, ne csak mint egy település, hanem mint a nemzeti értékeket megjelenítő történelmi város belvárosának védelmét is.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
190 30 2001.03.05. 4:41  25-85

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, a nemzetbiztonsági bizottság alelnöke, a bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A nemzetbiztonsági bizottság mint első helyen kijelölt bizottság, megtárgyalta a törvényjavaslatot, meghallgatta a kormány képviselőit, és nemcsak a kormány képviselőit, hanem az érintetteket is, a Történeti Hivatal munkatársait is.

A bizottság ugyanabból az alapvetésből indult ki, amely a miniszter úr expozéjában is elhangzott, mely szerint a 16/2000. számú országgyűlési határozat harmadik pontja szerint az 1997., 1998. évről szóló Történeti Hivatal-beszámoló szerint szükségessé vált egyrészről azoknak a felmerült jogi problémáknak a rendezése, amelyek a hivatal napi működése során rendszeresen felmerülnek, másfelől pedig az információs önrendelkezési jog gyakorlását biztosító szabályok átalakítása is szükségszerű, azzal együtt, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal iratait - mint szaklevéltár - a továbbiakban a Történeti Hivatal őrizze. Ez biztosítaná az egységes eljárást a kutathatóság, a betekintés, a törlés s a többi tekintetében. Ehhez az is szükséges, hogy a Történeti Hivatal levéltári jogállással rendelkezzen.

A javaslat elfogadásával a Történeti Hivatalban a volt állambiztonsági szerveknek a jelenleg hatályos törvény 25/A. (1) bekezdés ab) pontjában felsorolt iratai, továbbá a nemzetbiztonsági szolgálatok levéltárba kerülő iratai nyernek elhelyezést. Az Etv.-nek az információs kárpótlást garantálni hivatott rendelkezéseit azonban csak a volt állambiztonsági iratok esetében kell továbbra is biztosítani.

 

 

(15.40)

 

A demokratikus keretek között működő nemzetbiztonsági szolgálatok levéltári anyagainak megismeréséről és kutatásáról a levéltári törvény alapján és ezek rendelkezései szerint kell gondoskodni.

A bizottságban több kérdésben vita volt. Az egyik a jogelőd szervezetek - melyek tartoznak a törvény hatálya alá -, a másik a vezetők jogállása tekintetében alakult ki. A kétharmadosság kérdése is előkerült, illetve a 150 éves kutatási moratóriumról is vita volt a bizottságban. A többség álláspontja szerint elfogadható az az indoklás, miszerint melyik az a kör, amely jogelőd szervezetnek tekinthető. A vezetői jogállás tekintetében úgy láttuk, hogy helyes az az álláspont, hogy a vezető államtitkári, a helyettes pedig helyettes államtitkári rangot kapjon, hiszen nem szaktárca alá rendelt levéltárról lenne majdan szó, hanem az Országgyűlés alá közvetlenül, és akkor ez a közjogi rendszerbe beilleszthető.

A kétharmadosság tekintetében hosszas polémia alakult ki - szinte átmentünk alkotmányügyi bizottságba -, a korábbi, illetve a későbbi alkotmánybírósági döntéseket interpretálták a bizottság tagjai. Tulajdonképpen az iratátadás tekintetében abban jutottunk dűlőre, hogy azt törvényben kell elrendelni, a levéltári törvény pedig feles, ilyen módon a rendelkezések meghozhatók.

A 150 éves moratóriumot illetően úgy látja a bizottság, hogy ez módosító indítványokkal az elkövetkezendőkben javítható, hiszen ez egy rendkívül hosszú határidő. Ilyen módon igazítani lehet a titoktörvényhez is, azzal összefüggésben lehet meghozni a rendelkezéseket.

Való igaz, figyelembe kell venni azt is, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatok személyi állománya, kapcsolataik védelme hosszabb időintervallumot kell hogy biztosítson. Ezekre a gondolatokra figyelemmel a bizottság többsége ajánlja a tisztelt Háznak a törvényjavaslatot elfogadásra, a kisebbséggel kapcsolatos véleményeket pedig a kisebbségi előadó ismertetni fogja.

Köszönöm tisztelt figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
190 58 2001.03.05. 1:47  25-85

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Két dologhoz szeretnék hozzászólni, ami az eddigi vitában elhangzott.

Az egyik, amit Hack képviselőtársam említett a költségekkel kapcsolatosan. A Történeti Hivatal nem - idézőjelbe téve - egy átlagos levéltár: jóval nagyobb ügyfélforgalmat bonyolít le, ehhez jóval nagyobb apparátusra van szükség. Ez még a bizottsági vélemények alapján hangzott el, hogy egy folyóméterre hány egységnyi költség jut, ezzel kapcsolatban szeretnék most válaszolni. Visszatérve tehát a lényegre, azt szeretném mondani, hogy nem hasonlítható össze egy átlagos levéltári ügyfélforgalommal, egy átlagos levéltári ügyiratkezeléssel, itt jóval nagyobb apparátus szükséges. Ezért ez egy drágább eljárás, ha szabad így mondani.

A másik dolog a 150 évvel kapcsolatos. Mi magunk is súlyosnak érezzük ezt a kérdést, és Mátrai Márta képviselőtársammal módosító indítványt nyújtottunk be a 150 évvel kapcsolatosan. De ha visszagondolunk az államtitokról, szolgálati titokról szóló törvény egykor MSZP-SZDSZ által meghozott szabályaira, 90 évről volt szó abban a törvényben, ami egy kicsit alternatívája lehet ennek a 150 évnek. Az sem sokkal kevesebb, mint a 150 év, ha már történelmi távlatokban nézzük. Úgy gondoljuk, hogy a 150 év rendkívül hosszú. Nyilván ebből le kell venni, mert enélkül - mint ahogy Lezsák Sándor képviselőtársam is mondta - a parlament nem fogja támogatni ezt a 150 évnyi előterjesztést.

Köszönöm szépen a figyelmüket.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
191 22 2001.03.06. 14:44  21-87

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Immár második tárgyalási napját kezdi meg az Országgyűlés a köztisztviselők jogállásáról szóló törvény módosításáról. Abban, azt gondolom, mindannyian egyetértünk, hogy jelentős törvénymódosításról van szó, és fontos, hogy már az általános vitában minden jelentős kérdés több oldalról is megvilágításra kerüljön.

A Fidesz vezérszónoka, történeti visszatekintéssel együtt, a kormányprogram alapján ismertette a Fidesz álláspontját a törvényjavaslatról. A magam részéről szeretném az általa kifejtetteket részben megerősíteni, részben kicsit más megvilágításba helyezni. Az alapkiindulást illetően, úgy vélem, nincs közöttünk vita, tisztelt képviselőtársaim, nevezetesen, hogy a '92-ben született alaptörvényt egy átfogó reformmal egyfelől olyan állapotba kell hozni, hogy az uniós csatlakozás idejére egy hatékony kormányzati működéssel magas követelmények elé állított - nevezzük - közmenedzsment segítségével országunk a leendő nemzetközi versenyben e téren is megfelelő kondíciókkal rendelkezzen. Másfelől az ország polgárainak igényeit a közigazgatási szférában olyan felkészültségű köztisztviselői karnak kell biztosítania, amely gyorsan, de szakmailag megbízható módon készíti elő a döntéseket, a közigazgatási munkát pedig életpályának tekinti.

E követelmények kialakítása érdekében széles körű egyeztetés folyt a javaslat előkészítése során, és magát a törvény beterjesztését is komoly várakozás előzte meg. Annak, hogy a már ismertetett feltételeknek megfelelő köztisztviselői kar jöjjön létre, átfogó és nagy jelentőségű módosítással lehet csak eleget tenni. Ezért vált szükségessé az eddigi szabályozás több ponton történő lényeges megváltoztatása, valamint újabb jogintézmények bevezetése. A törvényjavaslat sok tekintetben még az előzetes várakozásokon is túlmutat, elsősorban az anyagi megbecsülést illetően, de úgy gondolom, az erkölcsi elismerésben is.

Ma sajnos a kialakult piacgazdasági viszonyok között a köztisztviselők munkája az imént említett mindkét vonatkozásban leértékelődött. Ma elegánsabb dolog a gazdaságban állást vállalni; nemcsak jobban fizetett, hanem társadalmi közfelfogás szerint jobban megbecsült egy közepes gazdasági pozíciót betölteni a magángazdaságban, mint egy magasabb pozíciót az államigazgatásban. Ezért szükséges a törvény módosítása, hogy ez a tendencia megálljon, megforduljon. Igaz, hogy ezzel egyidejűleg szükséges a követelmények növelése és szigorítása is. Így az eddiginél még inkább számon kérhető mind mennyiségileg, mind minőségileg egyaránt a munkateljesítmény, a szakszerűség, a megfelelő magatartás, a hatékonyság.

Rátérve a téma eddigi tárgyalása során leginkább a viták kereszttüzében álló témakörökre, elsőként a főtisztviselői és központi tisztikarral kapcsolatos kérdéskörről szólnék. Ennek bevezetésével egy teljesen újszerű jogintézménnyel bővülne a rendszer. Igaz, hogy ez csak nálunk újszerű jogintézmény, mert az OECD és az európai uniós tagállamok gyakorlatában már régóta kialakult. Ezért nálunk is szükséges egy kis létszámú, ám szakmai felkészültsége révén közigazgatási és társadalmi, gazdasági kérdésekben széleskörűen tájékozott, hosszú távon is gondolkodó, adott esetben tárcaérdekeken felülemelkedő, az egyközpontú kormányzati akaratérvényesítést szolgáló közigazgatási csapat kialakítása. E kitüntetett szerepkörük miatt kiválasztásuk, bérezésük, mozgathatóságuk az általános eltérő szabályok szerint kell hogy történjék. Nem vitás, hogy létrehozása elemi érdekünk azért, hogy az európai uniós csatlakozásunkkor kialakuló versenyhelyzetben ne kerüljünk hátrányba.

Az ellenzéki félelmekről pedig annyit, hogy magas színvonalú szakmaiság igénye fogalmazódik meg velük szemben, nem a politikai lojalitás kívánalma. A rendelkezési állományba kerülés pedig, ha szabad ezt a kifejezést használni, nem bebetonozásukat jelenti, hanem a szakmai elit stabilitását. Egyetlen közigazgatás sem engedheti meg magának, hogy a kiképzett, komoly felkészültséggel rendelkező szakmai elitet négyévente lecseréljék. A miniszterelnök szerepe a főtisztviselők kinevezésében pedig nem példa nélküli. Több országban, ahol már korábban bevezették ezt a jogintézményt, hasonló szerepköre van.

 

(9.30)

 

Kiválasztásuk a törvényben megjelenített pályázat útján történik köztisztviselők közül, de a javaslat lehetőséget ad a kintről történő bekerülésre is. A pályázat a hatályosnál sokkal részletesebben fogalmazza meg az eljárás szabályait, a kötelező tartalmi elemeket.

A másik vitatott kérdés a személyi hatály kérdése. Véleményem szerint helyes az az álláspont, mely szerint köztisztviselőnek csak az minősüljön, aki közhatalmi funkciót lát el. A fejlett közigazgatású államokban ez általános tendencia.

A köztisztviselői minőséget ugyanis két tényező határozza meg: a munkáltató szervezeti jellege, valamint az ellátandó feladat közhatalmi sajátossága. A fent nevezettek körében ez utóbbi nem áll fenn, ezért az a javaslat, hogy a munka törvénykönyve hatálya alá tartozzanak, helyes megoldás, mert az eddiginél rugalmasabb szabályok fogják rendezni ezeknek a személyeknek a jogállását, s egyben a korábbi törvényből adódó kötöttségeik is csökkennek. Viszont továbbra is fenntartandóak a közhatalmi munkahelyből adódó speciális szabályok, így a titoktartási nyilatkozat, az alapvizsga-kötelezettség.

A munkaszerződéssel személyre szabottan történő jogviszony létesítése kerül előtérbe, azzal, hogy a nevezetteknél az eddig megszerzett jogosítványok nem csorbulhatnak. Átgondolandóak továbbá a helyzetükből adódó egyéb speciális esetek is. Egy példát mondanék: például a köztisztviselői napon mi történik a foglalkoztatottságukkal, hiszen ez munkaszüneti nap lesz?

Tisztelt Országgyűlés! A legtöbb kifogás talán a vagyonnyilatkozattal kapcsolatban merült fel. Már vita volt az érintettek számának a meghatározása során is; nyilvánvaló, hogy az ellenzék által megjelölt 300-400 ezres szám rendkívül eltúlzott; a mintegy 40-45 ezer köztisztviselő és a 4 ezer rendvédelmi alkalmazott esetén is mintegy 150-180 ezer személyről beszélhetünk - igaz, ez sem alacsony szám.

E javaslattal kapcsolatban szeretném leszögezni, hogy a köztisztviselők túlnyomó többsége rendkívül becsületes, tisztességes munkát végez és tisztességes életet él. A vagyonnyilatkozat nem az ő ellenükre történne, hanem értük lesz, azokért, akik tiszta lelkiismerettel végzik közszolgálati munkájukat. Való igaz, hogy a vagyonnyilatkozat nem csodafegyver a korrupció elleni harcban, csupán annak egyik eszköze, de ez irányban mindenképpen az első komoly lépés. Továbbá jelentős társadalmi igény is van arra, hogy a törvénymódosítással érintett személyi kör vagyoni viszonyai, esetleges vagyongyarapodása átlátható legyen. Tehát nem öncélú a jogintézmény bevezetése. A Fidesz vezérszónoka ismertette azokat az adatokat, amelyek az OECD tagországainál a vagyonnyilatkozatokkal kapcsolatosak; ezekről nem kívánok szólni, viszont a főbb elveket azért én is szeretném rögzíteni.

A tagországok rendkívül szigorú bevallási követelményeket támasztanak a köztisztviselők vezetői állománya esetében, többségében megkövetelik a vagyonról és a pénzügyi helyzetről történő információadást. Az információt belső használatra biztosítják és titkosan kezelik. Többségében már a közszolgálatba történő belépésnél kérik ezt.

Mint említettem, a köztisztviselők túlnyomó többsége tisztességes, becsületes, úgy gondolom, így nincs mitől tartaniuk a nyilatkozattételi kötelezettség miatt. A nyilatkozattétel egyébként beosztástól függ, és 1-5 év között váltakozik a gyakorisága. Figyelemmel kell lennünk azonban arra, akár módosító indítványokkal is, hogy az áthelyezéskor történő bevallási kötelezettséget alaposabban kell szabályozni, hiszen kijátszható a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettség is.

Az ellenőrzésükkel kapcsolatosan is ellenvetések merültek fel a közszolgálati ellenőrzési hivatal tervezett létrehozása kapcsán. Tény, hogy nagyszámú nyilatkozat kezelése válik szükségessé, az azonban nem várható el a köztisztviselő munkáltatójától, ha indokolatlan vagyongyarapodás gyanúja merül fel, hogy "nyomozásba" is kezdjen. A probléma észlelése elvárható, de az eljárás lefolytatását egy független szervezetre kell bízni. Ezáltal kiküszöbölhető az is, hogy a munkáltató olyan ismeretek birtokába juthasson, amely a munkavállaló és közte szükségszerűen fennálló egyenlőtlenséget fokozza. A vagyonnyilatkozat a jelentős anyagi megbecsüléssel együtt elősegítheti, hogy minél kevesebb köztisztviselő inogjon meg egy-egy korrupciós ajánlat esetén.

Végül szeretnék néhány gondolatot felvetni az önkormányzati köztisztviselőkkel kapcsolatosan. Ami igaz nemzetközi viszonylatban a központi államigazgatási szervekre, az igaz helyben a települési viszonyokra is. Itt is szükséges a helyi közigazgatási vezetői kar kialakítása, megtartása, hiszen itt is érvényesül a versenyszféra elszívó hatása, és itt is előfordulhatnak sajnos korrupciós kísérletek. Ezért szükséges a helyi közigazgatási elit hasonló helyzetbe hozása, mint a központié, méghozzá normatív szabályokkal, az adható kategória helyett, hogy adott esetben a juttatások mértéke ne függjön a képviselő-testülettől.

Az is helyes törekvés, hogy az életpályán való elinduláshoz a javaslat már kezdetben megteremti a nagyobb anyagi megbecsülést, hiszen az átlagos mértéken túl preferálja a pályára kerülési időszakot. A diplomások körében is megszűnik az illetményrendszer kontraszelektáló hatása. A legaktívabb korosztálynak, a 30-40 éves korosztálynak, valamint a pályaút végén lévőknek nagyobb mértékű illetménynövekedést is biztosít - ez is helyes irány, helyes elv. Ezzel, mondhatni, megszűnik a régi szabályozás úgynevezett nyomott előmeneteli rendszere.

Fontos, hogy az úgynevezett egyéb juttatások köre törvényileg szabályozottá válik. A tervezet elismeri a jegyzők igazgatási kulcsszerepét, és ennek megfelelően emeli az illetményüket. A címzetes főjegyzői cím pedig nemcsak erkölcsi, hanem jelentős anyagi elismerés is. Természetesen a juttatások növekedése következtében elvárható a szakmai követelményrendszernek történő megfelelés és a rendszeres képzés.

Tisztelt Országgyűlés! Úgy érzem, az imént említett előremutató elvek mellett az egész törvényjavaslat egyik slágertémája az önkormányzati illetményalap államiéhoz igazítása. Amikor egységesítésről beszélünk e tekintetben, akkor talán meg kellene szüntetni az önkormányzatoknál az illetményalaptól való 10 százalékos mértékben lefelé történő eltérést. Információim szerint ez ma mindössze 28 önkormányzatot érint, s az 1 ezreléket el nem érő viszonyok törvényi szabályozására, úgy gondolom, nincs szükség.

Nézzük a felfelé való eltérés megszüntetését! Támogatandó a törvényjavaslatban az egységes teljesítményelv, azaz ne azért legyen jobban fizetett egy önkormányzati tisztviselő, mert a munkáltatója más munkáltatónál jobb anyagi helyzetben van, hanem azért, mert jobban dolgozik. Mit jelent ez a kistelepüléseknél és a hátrányos helyzetű önkormányzatoknál? Ebben előrelépés várható, de úgy gondolom, ez az érintett körnek csak kisebbik része. A növekedés egyébként ott lesz majd érzékelhető, ahol kevésbé érvényesül a versenyszféra elszívó hatása. A nagyobb településeken, városokban viszont az illetmények gyakorlatilag évekre történő "befagyasztását" fogja jelenteni ez az új rendszer. Így, aki eddig még megtartható volt ezen a pályán, lehet, hogy más után néz az elkövetkezendőkben. Ezért feltétlenül szükséges a javaslatban a 100. §-ban foglalt, rendkívül bonyolult rendelkezések helyett a majdan valóban egységessé váló javadalmazásig olyan átmeneti felzárkóztató szabályok megalkotása, ami ezt a veszélyt kiküszöbölné. Ellenkező esetben már a hatálybalépés előtt jelentős személyi illetmények megállapítására kerül sor, és a gazdagabb önkormányzatoknál megjelenik a normatív jutalomfizetés és a teljesítmény nélküli tömeges pozitív minősítés korszaka; emlékezzünk csak a pedagógusoknál az F-kategória korszakára! A megoldás, úgy gondolom, az alanyi jogon meghatározott ideig járó illetménykiegészítés lenne, amely illeszkedne a javaslat rendszerébe, és normatív módon küszöbölné ki az átmeneti felzárkóztató időszakot.

A javításra váró szabályok közül néhány csak felsorolásszerűen: a jegyzőkkel, a körzetközponti jegyzőkkel, az egységes munkaidő bevezetésével kapcsolatos szabályok, figyelemmel adott esetben az egyes önkormányzatok sajátosságaira is, de úgy gondolom, ez majd a részletes vita témája lesz.

Tisztelt Országgyűlés! Összességében elmondható, hogy egy reform értékű törvénymódosítási javaslat van előttünk, amelynek az elfogadásával többségében javul a köztisztviselők megbecsülése, remélhetőleg növekszik a pálya presztízse, a köztisztviselői pálya iránti elkötelezettség. Ezáltal még jobb hivatalnoki karral, az állampolgárok közigazgatási igényének még jobb kiszolgálására kerülhet sor.

Ezzel, képviselőtársaim, tisztelettel javaslom módosításokkal elfogadásra a törvényjavaslatot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

 

(9.40)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
192 24 2001.03.07. 13:20  1-39

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Országgyűlés! A külföldiek beutazásáról és tartózkodásáról, a menedékjogról, a határőrizetről és a határőrségről, valamint a magyar állampolgárságról szóló törvények módosításáról szóló törvényjavaslatokkal egy jelentős törvényalkotási csomag fekszik előttünk.

 

 

(11.20)

 

Nemcsak azért, mert terjedelmes és vaskos, hanem azért is, mert az európai uniós csatlakozás szempontjából jelentős előrelépést jelent a jogharmonizáció terén. A javaslatok végleges kidolgozását megelőzően az Európai Unió szakértői vették górcső alá a tervezeteket, azért, hogy azok mennyiben felelnek meg a jelenlegi hatályos uniós rendelkezéseknek. Az általuk tett észrevételek és javaslatok beépítésre kerültek a törvényjavaslatba, majd többszörös hatpárti egyeztetésre is sor került.

Ezek az egyeztetések nem elsősorban a kétharmados szavazati arányok miatt voltak szükségesek, hanem a közös cél, az uniós csatlakozás minél jobb feltételrendszerének kialakítása miatt. Abban, úgy gondolom, mindannyian egyetértünk, hogy az Unióba történő belépéshez közeledve, majd a belépést követően még inkább Magyarország vonzereje egyre inkább fokozódik, ezért nem halasztható a védelmünket is szolgáló döntések meghozatala.

Az előzetes politikai egyeztetéseken nem kérdőjeleződött meg a javaslat szükségessége és időszerűsége. Azóta viszont, a bizottsági üléseken történtekre utalnék, többen korainak vélik a törvényjavaslat előterjesztését. Az a véleményük, hogy az Unióhoz való csatlakozásunk időpontja nem olyan közeli, hogy a közösségi joggal való összhang már most előre megteremthető lenne. Ráadásul olyan rendelkezések fogalmazódnak meg már most a törvényjavaslatokban, amelyek majd csak a csatlakozáskor lépnének hatályba.

Véleményem szerint ez az érvelés, mely szerint az utolsó pillanatig ki kell várni a törvényhozásnak az uniós szabályokhoz igazodó jogszabályok meghozatalát, nem helytálló. Hiszen itt gyakorlatilag az utolsó időszakban kellene a törvényalkotóknak döntést hozni és nemcsak ezekben az ügyekben, hanem más ügyekben is; ez szinte fizikailag lehetetlen, még ha a sokat vágyott heti és éjszakai folyamatos ülésezés is megvalósulna. Ráadásul a javaslatokban a megváltoztatni kívánt szabályok egy része nem jogharmonizációs kötelezettség, nem beszélve arról, hogy már most meg kell érteniük és fel kell készülniük a magyar köztisztviselőknek, a rendvédelmi szerveknél dolgozóknak az európai uniós követelmények teljesítésére a jelenleg hatályos uniós rendelkezések alapján.

A leendő, megváltoztatni kívánt uniós szabályok pedig ma még a tervezet szintjén sem fogalmazódtak meg, a célkitűzésekből pedig az olvasható ki, hogy a joganyagban gyökeres változás nem igazán várható.

Ezért tehát a Fidesz-Magyar Polgári Párt javasolja a törvények megalkotását az előzetesen eltervezettek szerint.

Tisztelt Országgyűlés! Az államtitkár úr expozéjában beszélt a négy törvény fontosabb tartalmi elemeiről. Szó esett azokról a változásokról, amelyeket a nemzetközi migrációs jelenségekre, a jogalkalmazás gyakorlati tapasztalataira alapozva a most előttünk lévő jogszabályoknak tükrözniük kell. A magyar kormány a bel- és igazságügyi együttműködési joganyag átvilágítási tárgyalásain - screening - vállalta, hogy a csatlakozás idejére az Európai Bizottságnak átadott kormányzati álláspontnak megfelelően - ez a position paper - megteremti a teljes körű összhangot a közösségi joganyag és a magyar jogszabályok között. A célok, a teendők, sőt a kihívások is mindannyiunk előtt ismertek, már csak a feladat megvalósítása van hátra, tisztelt képviselőtársaim.

Ma kevesen kérdőjelezik meg azoknak az intézkedéseknek a szükségességét, amelyek a magyar államhatár védelme, a határforgalom-ellenőrzés hatékonyságának javítása érdekében születtek. Az idegenrendészeti újraszabályozással kapcsolatosan ugyanakkor alapvetően kétféle szakmai és társadalmi elvárással találkozhatunk. Az egyik szerint a lehető legszigorúbban kellene szabályozni a külföldiek beutazását, és határozottabban kellene fellépni a jogsértő külföldiekkel szemben. Mások egyenesen attól tartanak, hogy az országban élő külföldiek növekvő arányával a nemkívánatos jelenségek száma is növekszik majd. Ugyanakkor hallatják magukat azok a hangok is, amelyek több, az emberi jogok védelmét garantáló szabályt szeretnének viszontlátni a külföldiekkel kapcsolatos jogi szabályozásban.

Úgy hiszem, tisztelt képviselőtársaim, hogy az előttünk lévő idegenrendészeti törvényjavaslatot - valamennyi szempontnak megfelelve - nevezhetjük az egyensúly törvényének is.

Tisztelt Országgyűlés! Nem tételezhető fel komoly csatlakozási szándék egy olyan országról, amely nem törekszik arra, hogy minél előbb hozzáigazítsa jogszabályait a közösségi joghoz, az aktuális közösségi joghoz. A külföldiekkel, a nem tagállambeli állampolgárokkal kapcsolatos uniós szabályozás ma már a Közösségen belül igen határozottan kialakult, meglehetősen kevés szabadságot adva a tagállami szabályozás számára. Ilyen terület például a vízumszabályozás, ahol még a vízumbélyeg adattartalma és formátuma is egységes. Nem adhatunk ki még egységes schengeni vízumot, de rendszerbe állíthatunk egy majdnem olyat, hasonló tartalommal és biztonsági jegyekkel, ugyanúgy, mint Szlovéniában, amely már korszerű, és a schengeni biztonsági követelményeknek és adattartalomnak megfelelő vízumbélyeget alkalmaz.

Nem halogathatjuk azoknak a szabályoknak a kiteljesítését sem, amelyek a jogellenes beutazást vagy tartózkodást elősegítő személyek felelősségének megállapítására vonatkoznak. Az embercsempészettel, a jogellenes határátlépőt szállító fuvarozóval, a törvénysértően itt tartózkodó külföldit engedély nélkül foglalkoztató munkáltatóval szemben már ma is sokkal határozottabban kell fellépni.

Hatékonyabb idegenrendészeti szervezeti struktúra, ellenőrzési rendszer kiépítése akkor is égetően fontos lenne, ha ez nem volna számunkra jogharmonizációs megfelelési igény. A hatékonyabb idegenrendészeti szervezeti struktúra, ellenőrzési rendszer - mint ahogy mondtam - rendkívül fontos, mert enélkül nem tudunk előbbre lépni.

Ugyancsak fontos - és azt gondolom, talán a legfontosabb - az emberi jogok védelme, a személyes szabadság korlátozásának a legrövidebb időtartamra való leszűkítése. Szintén fontos egy sor, a külföldieket érintő nemzetközi egyezmény, így például a menekültek helyzetéről szóló genfi egyezmény betartása is.

Tisztelt Ház! A hazáját elhagyó külföldi célja általában az, hogy a fejlett ipari országok valamelyikében új otthonra, megélhetésre találjon. A menekülésnek számos oka lehet, amelyek közül a genfi egyezményhez csatlakozott államok a politikai, vallási okból, a nemzeti, nemzetiségi hovatartozás miatti üldöztetést értékelik olyannak, amely nemzetközi védelmet igényel. A menedékjogi kérelem célja minden országban ugyanaz: a tartózkodás jogának elismertetése. Az a jellemző, hogy a menekülő nem rendelkezik egyébként a jogszerű beutazás feltételeivel. A genfi egyezmény részes államaiba történő beutazásra a menekültkénti elismerés iránti kérelem benyújtása biztosít "szabadjegyet".

Éppen ezért nehéz megtalálni az egyensúlyt annak érdekében, hogy a menedékjogi kérelem érdemi elbírálását is garantálni tudjuk, ugyanakkor megakadályozzuk a menedékjogi eljárással való visszaélést és az úgynevezett gazdasági menekültek beáramlását, amely próbára tenné egy ilyen kis ország, mint a miénk - nem beszélve a most aktuális árvízről - teherbíró képességét, és a társadalomnak az idegenekkel kapcsolatos - beszéljünk róla nyugodtan - toleranciáját is.

A menedékjogról szóló törvény '98. március 1-jén lépett hatályba. Akkor és ma is a genfi egyezmény alkalmazásával kapcsolatos értelmezés és egységes fogalomrendszer megteremtése jellemzi az Európai Unió tagállamait is. Ezért a menedékjogi törvény módosítása nem terjed ki másra, mint az Európai Unió kormányközi együttműködése során létrejött, és a közösségi vívmányok részét képező követelményekre, amelyek mindegyik tagállam számára relevánsak. Amikor a menedékjogi törvény jogharmonizációs felülvizsgálatáról beszélünk, feladatunk kétirányú: mindenekelőtt pótolni kell a törvényben azokat a jogintézményeket, amelyek ma még hiányoznak. Nem vette, mert még nem vehette figyelembe a hatályos törvény a kísérő nélküli kiskorúakra vonatkozó tanácsi határozatot, nem alkalmazta a családegyesítésre vonatkozó uniós normákat sem. A javaslat most e tekintetben pozitív irányú változásokat hoz.

A módosítás másik irányát azok a rendelkezések jelzik, amelyek az úgynevezett dublini egyezményhez, azaz a menekültkérelem elbírálásáért felelős állam meghatározását érintő eljárási szabályokhoz kötődnek. Ezek a szabályok és az ezekhez kapcsolódó adatkezelési rendelkezések csak a csatlakozásunkat követően lépnek hatályba. Véleményem szerint a menedékjogi törvény szorul az uniós szabályok átvételében a legkisebb korrekcióra. A módosítás ellenzői mondhatják azt is, hogy nincs és még nem is lehet egységes közösségi normarendszer, hiszen a tagállamoknak erre még négy évük hátra van az amszterdami szerződésben megállapított öt évből.

Ez igaz, de a tamáskodóknak azt is figyelembe kell venniük, hogy a jogharmonizáció azért általában nem a teljes jogterület újraszabályozását követeli meg, és mindig egy adott pillanathoz igazodik. Természetesen elképzelhető az is, hogy az Unió menedékjogi szabályozása a jövőben lendületet vesz, és netán más irányba tart, mint ahogy ezt mi ma hisszük.

 

 

(11.30)

 

Akkor kell majd az újraszabályozás gondolatával foglalkoznunk. Addig viszont igazítanunk kell az 1997-ben elfogadott törvényen. A szabályozás egyértelmű irányát ma még csak feltételezni lehet. A menedékesekkel kapcsolatos közösségi rendelettervezet például két éve nem nyert elfogadást, a tagállamok ma is több lényeges kérdésben keresik még a megoldást. Nekünk viszont addig is előbbre kell lépnünk, ugyanúgy, mint 1997-ben, amikor a parlament jelentős arányban szavazta meg a törvényt.

Tisztelt Országgyűlés! A határőrizetről és a határőrségről szóló törvény módosítása esetében a jogi szabályozás oldalát tekintve talán a legkönnyebb helyzetben vagyunk. Azt is mondhatnánk, hogy ez a törvénymódosítás már csak hab a tortán, amelyet az évek óta tartó informatikai és technikai fejlesztés, a határőrállomány szakmai, idegen nyelvi képzése és felkészülése előzött meg. Az is igaz, hogy ma a határőrség létszámhiánnyal küzd, de úgy gondoljuk, hogy az elkövetkezendőkben a hiányzó létszám feltöltésre kerülhet, és a kiképzésük megtörténhet. Így a határőrizet erősítése, a technikai lehetőségek megteremtése elemi érdekünk kell hogy legyen. Nem árt tehát szem előtt tartanunk, hogy a csatlakozásunkat követően is csak akkor kerülhet sor a belső határok lebontására és a határellenőrzés megszüntetésére, ha ezzel egyidejűleg az Unió megfelelőnek tartja a külső határok védelmét. Formálisan ez azt jelenti, hogy az Unió külön dönt abban a kérdésben, hogy Magyarország mint tagállam, a schengeni végrehajtási egyezményben foglaltakat alkalmazhatja-e.

Állandó bizottság jött létre arra vonatkozóan, hogy vizsgálja és értékelje a csatlakozni kívánó államokban a felkészülést. Később, mint ahogy a schengeni végrehajtási egyezményt már ma alkalmazó államoknál történik, abból a szempontból tartanak vizsgálatot, hogy a végrehajtás mennyire megfelelő és hatékony. A schengeni vívmányokat és az azok alapján hozott intézkedéseket olyannak kell tekinteni, amelyeket valamennyi csatlakozni kívánó államnak teljes egészében, tehát mind a jogalkotás, mind a jogalkalmazás területén teljesíteni kell.

Tisztelt Ház! A Fidesz-Magyar Polgári Párt úgy gondolja, mint ahogy az elején is mondtam, hogy a javaslat elfogadása szükségszerű és időszerű is. Köszönöm a figyelmüket, és javasolom, hogy közös munkánkkal teremtsük meg azt a lehetőséget, hogy a jogharmonizációs kötelezettségünknek, a külföldön élő magyar állampolgárok jogainak elismertetése tárgyában is mindent tegyünk meg, hogy ez sikerüljön minél hamarabb.

Tisztelt Országgyűlés! Köszönöm a figyelmüket. A törvényjavaslatokat érdemi és eredményes vitára ajánlom önöknek, és javasolom azok elfogadását. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
197 74 2001.03.28. 2:04  55-79

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Amit az imént Bauer Tamás képviselőtársunk elmondott, azt gondolom, valamennyien átéreztük, amikor jöttünk a határon, és noha semmilyen baj nem történhetett volna velünk valójában, mert semmilyen vaj nem volt a fejünkön, mégis, mikor odaértünk a határhoz, akkor összeszűkült egy kicsit a gyomrunk. Hála istennek, mára abban, aki szabályszerűen közlekedik a határon, elmúlt ez a szorongó érzés.

A három nap a törvénytervezetben - ahogy Bauer képviselő úr mondta - megvan, azonban szabadjon megjegyezni azt is, hogy ennek a törvénycsomagnak az igazi lényege az, hogy európai uniós jogharmonizációs kérdéseket kíván beemelni a magyar szabályozásba, az egész törvénycsomagnak mintegy a 60 százaléka erről szól. Az én tudomásom szerint a három nap is ebbe a körbe tartozik, tehát ilyen módon ezt utólagosan megkérdőjelezni, azt gondolom, nem szükséges.

Ami pedig az egész törvénycsomagot illeti - és ez az általános vitában azért hellyel-közzel mindenki részéről elhangzott -, ez tisztább viszonyokat teremt azokban a kérdésekben, amelyekre ezek a benyújtott törvényjavaslatok vonatkoznak. Ez azért szükséges, mert egyértelművé válnak a szabályok, ezáltal a jogalkotási szabályok következtében a jogalkalmazók adott esetben könnyebb helyzetbe kerülhetnek. Ez jelentheti egyébként azt is, hogy némely jogintézmény tekintetében szigorításra is sor kerül, de a viszonyok egyértelművé válnak, könnyebb lesz a szabályok végrehajtása, és, ami a lényeg, a jelenlegi európai uniós szabályokhoz igazodóan szeretnénk létrehozni, törvényerőre emelni ezeket a törvényjavaslatokat.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
201 302 2001.04.18. 2:09  267-346

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Két rövid megjegyzést szeretnék tenni. Az egyik Göndör Istvánéhoz kapcsolódik. A 30. ajánlásszámban a kistelepüléseken dolgozó körjegyzők védelmében az időtartamot szeretné növelni a felmentés esetében, az én 31. ajánlásszám alatt benyújtott módosításom pedig a főjegyzők tekintetében egy évnél rövidebb határidőt kívánna megállapítani. Azért gondoltam, hogy ez hat hónapra is levehető, mert mintegy ötven főjegyző van az egész országban. Ez egy kiemelt közigazgatási státus, és az a személy, aki hat hónap alatt nem tud letenni egy szakvizsgát, az, úgy gondolom, a főjegyzői státusra is alkalmatlan. Ezért én ezt rövidebb határidővel is tudnám támogatni.

A másik pedig, ami az egységesítés irányába ható - itt többször elhangzott - illetményalap befagyasztását illeti, a kiemelt munkaerők, akiket nevezzünk helyi kis közmenedzsmentnek, minden önkormányzatnál, akik a versenyszférával versenyeznek bérben, illetve tudásban, azoknak a leendő illetményét magasabb szorzószámokkal lehetne illetni. Így elérhetnék adott esetben azt a kiemelt illetményt, amit ma a tehetősebb önkormányzatoknál meg lehet fizetni. Hiszen éppen az a probléma, hogy a Balaton-parti önkormányzatoknál, a nagy iparűzési adóval rendelkező önkormányzatoknál, a fővárosi önkormányzatnál sokkal jobban meg lehet fizetni ezeket a kiemelt köztisztviselőket, és pont ez az, amitől félünk, hogy ennél az életpályánál nagyon kevesen mennek el községekbe, illetve kistelepülésekre dolgozni, és ott ismét nem tudjuk majd megfizetni a szakembereket.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
201 312 2001.04.18. 1:41  267-346

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Csak röviden szeretnék Lezsák képviselőtársam felvetésére reflektálni. A szorzószámok tekintetében Perlaki Jenő képviselő úrral a már meglévő módosító javaslatunkhoz kapcsoltunk egy újabb, azt kiegészítő javaslatot, amely az illetményben az életpálya ívét próbálja követni. Ez azt jelenti, hogy a kezdő, felsőfokon végzett szakembereket próbáljuk meg az elején az életpályára irányítani és megfizetni, azaz itt a szorzó 1,65 helyett 2,1, ami a jövő évi illetményalapot, a fixen megállapított illetményalapot is figyelembe véve mintegy 70 ezer forintos kezdő fizetést tesz lehetővé, és utána lenne egy ugrás, ahol leteszi a szakvizsgát, és a szakvizsga letételét követően a következő évben már egy 100 ezer forintos kezdő fizetést lehetne adni a pályakezdőnek.

Ennek a másik fele is megtalálható ebben az indítványban, ahol a pályaút végén szintén egy erősebb illetményhez juthat a közszolgálatban hosszabb időt eltöltő, kiválóan dolgozó szakember, tehát az életút végén lenne még egy komoly lehetősége magasabb illetményhez jutni, így meglenne ennek a pályának is az íve.

Úgy gondoljuk, hogy ez a kapcsolódó módosító indítvány mindenki részéről támogatható lesz.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
201 342 2001.04.18. 5:31  267-346

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Bekövetkezett az, amitől féltem, amikor arról volt szó, hogy egyben tárgyaljuk az egész törvényjavaslatot. Az iménti felszólalással visszatértünk az általános vitához. Mivel nem ajánlási pontok szerint megyünk, ebből adódón néhány felszólalás lassan ismételten az általános vita hangulatát idézi, és a szerint a metodika szerint folyik, nem pedig a részletes vita szerint. De essünk túl ezen!

 

 

(22.30)

 

 

Néhány megjegyzést szeretnék tenni az elhangzottakhoz.

Az egyik, hogy közben itt már tisztáztuk Farkas Imrével, mi a teljes bizonyító erejű magánokirat és a közokirat közötti különbség, tehát én most ezt nem szeretném kifejteni.

A munkaidő-beosztással kapcsolatosan Perlaki Jenő egy részletes módosító indítványt adott be, ilyen módon én a magamét visszavonom és támogatom Perlaki Jenő módosító indítványát, hiszen rendkívül fontos az, hogy ne legyen kötött az önkormányzatok munkaidő-beosztása. Gondoljunk csak bele, vannak olyan önkormányzatok, például a Balaton-parton, ahol nincsen értelme a nyári szezonban 8 órától 16 óráig nyitva tartani a polgármesteri hivatalt, hiszen ebben az időben mindenki éppen strandol. Vannak, különösen most az okmányirodákkal előtérbe került olyan ügyek, amelyek kapcsán hosszított nyitva tartást kell alkalmazni a polgármesteri hivatalokban, hiszen olyan nagy az ügyfélforgalom, tehát adott esetben 6-7 óráig is nyitva kell tartani, főleg a hét első felében. Ilyen módon én támogatom Perlaki képviselőtársam módosító indítványát, amely egyrészt európai jogharmonizációs elemeket is beemel ebbe a módosító indítványba, másrészt megoldja ezt a problémát.

Az illetményalappal kapcsolatosan Németh Zsolt és több képviselőtársunk is szólt már arról, ami a "jobban" fizető önkormányzatoknál okoz némi problémát, hiszen gyakorlatilag befagy az illetményalap a jól megfizetett szakemberek tekintetében, illetve a fiatal pályakezdők esetében nehéz diplomás, felsőfokú végzettséggel bíró fiatal munkaerőt alkalmazni. A magam részéről különösen veszélyesnek tartanám azt, ha bent maradna a törvényben, hogy 10 százalékkal lefelé is el lehet térni az illetményalaptól, tehát ha már egységesítjük az illetményalapot, legalább attól lefelé ne lehessen eltérni.

Egy teljesen speciális kérdéskörről is szeretnék szólni a mai vitában, tisztelt Országgyűlés, ez pedig a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokkal kapcsolatos kérdés, amely "kilóg" az általános szabályok alól. Gondoljanak csak bele, tisztelt képviselőtársaim, hogy ha a vagyonnyilatkozatok őrzése és az ellenőrzési eljárás lefolytatása kikerül a nemzetbiztonsági szolgálati körből és a közszolgálati ellenőrzési hivatalba kerül, azok esetében, akik adott esetben hírszerzők vagy olyan munkakörben vannak, ez jelentősen megnehezítené ennek az ellenőrzési eljárásnak a lefolytatását! Ezért a 281. ajánlási szám alatt módosító indítványt nyújtottam be, hogy az elkövetkezendőkben ez az irányító miniszter hatáskörébe tartozzon.

Ugyancsak e körben tartom fontosnak, hogy a hivatásos állományú tagok a teljesítményértékelést bíróság előtt megtámadhatják. Ezeknek a szolgálatoknak a tagjai esetében adott esetben az a cél, hogy ne legyenek ismertek, és ha a bíróság elé mennek a teljesítményértékelést megtámadni, akkor ez a cél természetesen nem lesz elérhető.

Tudvalévő, hogy ma már az országban minden ágazatnak napja van, így Semmelweis-nap az egészségügyi dolgozóknak, pedagógusnap a pedagógusoknak. Ezért úgy gondolom, az eddig egy kicsit tőlünk távol álló, titokzatos szervezetek, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok, amelyek március 1-jén alakultak meg, polgáribbá tehetők azzal is, ha az ünnepnapjuk nyilvánosan megünnepelhető, és úgy gondolom, így elérhetőbb az a cél, hogy a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok - amelyeket ma is csak titkosszolgálatokként emlegetnek - sokkal inkább emberközelbe kerülhessenek, nyilván azok a tagok, akik nincsenek fedésben, illetve nyilvánosan megjelenhetnek.

Ennyit szerettem volna elmondani, tisztelt Országgyűlés. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
204 147 2001.05.07. 4:54  142-196

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, az önkormányzati és rendészeti bizottság alelnöke, a bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Országgyűlés! Úgy látszik, hogy ezen országgyűlési határozattal kapcsolatosan mindkét bizottságban - hogy úgy mondjam - egy srófra járt a képviselők agya.

Az önkormányzati és rendészeti bizottság is megtárgyalta és egyhangúlag elfogadásra javasolja az országgyűlési határozatot. Az önkormányzati bizottság elsősorban nem a katonapolitikai bevételi szempontok oldaláról vizsgálta ezt a kérdést, hanem az emberi, az önkormányzati, az ott élő polgárok és az ott élő környezeti terhelés szempontjából vitatkozott, pontosabban nem vitatkozott, hanem egyetértését fejezte ki e napirend kapcsán.

Tisztelt Országgyűlés! Általában a bizottságokban egy-egy országgyűlési határozat nem kap olyan nagy figyelmet, mint egy törvényjavaslat, mégis úgy gondolom, hogy egy nagyon fontos intézményről van szó, amelynek jogi és tényleges előtörténete is van. A jogi előtörténetéről a miniszter úr expozéjában részben szólt, és Polonyi Kornél is említette, ami az önkormányzati bizottság ülése során szintén előkerült, hogy a Varsói Szerződés idején a jogi előtörténet gyakorlatilag egyenlő volt a nagy nullával; a tényleges előtörténete pedig arról szólt - Polonyi Kornél már említette -, hogy néhány helyen került sor kártérítésre.

Ma ezzel az országgyűlési határozati javaslattal több tízmillió forint jut azokhoz az önkormányzatokhoz, ahol olyan jellegű környezeti terhelés zajlik egy-egy hadgyakorlat idején, ami valójában frontállapotokat idéz elő. Gondoljunk csak a közelmúltbéli holland hadgyakorlatra, amikor fákat, növényzetet tettek tönkre; ezzel kapcsolatosan kérdés is hangzott el a parlamentben. Nem véletlen tehát, hogy a törvényhozás házában az országgyűlési határozat kialakítása előtt már maguk a leginkább érintett Veszprém megyei képviselők voltak azok, akik mind a honvédelmi bizottságban, mind az önkormányzati bizottságban messzemenőkig támogatták ezt a javaslatot, hiszen ők érzik át leginkább az ott élő, a környezetükben élő állampolgárok helyzetét.

A bizottságban még arról is szó volt, tisztelt Országgyűlés, hogy a rendszerváltás óta is és az elkövetkezendőkben is a bevétel biztosan fontos minden tekintetben a hadsereg számára - mint ahogy erről már szó is volt -, de arra is figyelemmel kell lenni, hogy ezen hadgyakorlatok során továbbra is szükséges vizsgálni és figyelni az ott élő állampolgárok helyzetét, hiszen ők ezt közvetlenül élik meg.

Ami pedig ténylegesen magát a határozati javaslat indokolását illeti: helyesen döntött a Honvédelmi Minisztérium, amikor a 7. §-t nem helyezte hatályon kívül a '97. évi 60. országgyűlési határozatból, hiszen ez a legfontosabb, ami kártérítésül szolgál majd az ott lakó állampolgároknak, illetve az önkormányzatoknak.

 

 

(19.20)

 

Nagyon fontos, hogy bent maradt a környezetvédelmi 5 százalék is, hiszen itt komoly környezetvédelmi károkozásokra is sor kerülhet, még akármilyen konszolidált körülmények között is. Én magam is megéltem ezt - ez nem került elő a bizottsági ülés során, de azért hadd mondjam el -, valóban Közép-Európa legnagyobb gyakorlóteréről van szó, és ez valóban kapós minden külföldi hadsereg számára, hiszen ezt a terhelést nem az ő országukban kell véghezvinni, hanem egy idegen területen. Ezt már a kormány a haderőreform kapcsán rendezi. Én magam is átéltem ott személyes élményeket, amikor a Barátság '77 gyakorlaton fegyelmi intézkedésen ötünknek kellett volna januárban elásni egy több tonnás pszh-t az ösküi havasokban. Tehát ismertem a körülményeket, úgyhogy én személy szerint is nagyon örülök ennek a határozatnak.

Köszönöm az előkészítést Gyapay Zoltán képviselő úrnak, aki a körzet képviselője; és az önkormányzati bizottság vita nélkül, egyhangúlag ajánlja a parlamentnek elfogadásra ezt az országgyűlési határozatot.

Köszönöm figyelmüket. (Taps.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
204 181 2001.05.07. 2:02  142-196

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Nem szeretném, ha újabb frontot nyitnánk - itt hadgyakorlatról és lőterekről beszélünk - a vitában, hiszen eddig teljesen konszenzusos volt a vita. Úgy érzem, Pál Béla frontot nyitott ebben a kérdésben, hiszen arról beszélt, hogy ki volt az erősebb lobbista, ki kezdte korábban, és hogyan volt ez a kérdés valójában. Egyet tényként leszögezhetünk: amikor a 15 százalék bírálatáról beszélünk és Várpalota polgármesterét, Leszkovszki Tibort idézzük, akkor el kell mondani azt is tényszerűen, mind Pál Béla, mind Leszkovszki polgármester úr az előző ciklus parlamentje kormányzó többségének volt tagja. Tehát már akkor is meg lehetett volna hozni ezt a 15 százalékot, de akár azt a 25 százalékot is, amelyet most a képviselő úr kifogásol.

Tehát azzal értek egyet, amit a képviselő úr az utolsó mondataiban elmondott, hogy jelen pillanatban törekedjünk arra, hogy a Honvédelmi Minisztériummal együtt próbáljunk enyhíteni ezeken a "hadiállapotok" által okozott károkon, de most fogadjuk el ezt a 15 százalékot, és valóban törekedhetünk arra, mert gazdagszik az ország, a NATO-ban több gyakorlat van, vagy több pénzhez jutunk adott esetben, hogy többet juttathassunk vissza az ott élő polgároknak és az embereknek. Tehát javaslom, hogy ebben az irányban továbbra is együtt gondolkodva - mint ahogy Mádai Péter, Lezsák Sándor, Gyapay Zoltán szólt ebben az ügyben - ne nyissunk egy újabb frontot.

Azt kérem, hogy az utolsó mondatokkal összefüggésben mindannyian javasoljuk ennek a határozati javaslatnak az elfogadását.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
211 252 2001.05.30. 2:15  233-297

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Gémesi György gyakorlatilag szó szerint elmondta, amit én is szerettem volna elmondani, hogy jogi megítélés szempontjából két részre kell venni magát a rendszert, hiszen az első: az Alkotmánybíróság által augusztus 4-ei határidőponttal teljesen rendezett viszonyok kerültek bele ebbe a törvényjavaslatba, és ezt ezzel le is lehet zárni. Van egy másik, amely egy teljesen már jogi megítélés alá esik, noha szintén úgy gondoljuk itt mindannyian, a patkó mindkét oldalán, hogy jogos igényeket elégítene ki, ez pedig az, hogy ezeknek az önkormányzatoknak - és nem szeretném megismételni a képviselőtársak által elmondottakat -, amelyek nagyobbrészt saját erőből hozták létre ezeket a gázközművagyonokat, nem az önkormányzati törvény erejénél fogva kötelezően kiadandó vagyonról van szó, hanem egy olyan vagyonról, amiről Balczó Zoltán is szólt a saját módosító javaslata kapcsán, amely egy jogi kényszerhelyzetben lévő önkormányzati vagyonátadásról szól.

Ezt is rendezni kell, és én tudom támogatni a Gémesi képviselő úr által elmondottakat, mely szerint zárjuk le a kötelezően megoldandó feladatot, a viszonyokat az Alkotmánybíróság által meghatározottak szerint augusztus 4-ig, és ezt követően a hátralevő időszakra, ami egy más jogi megítélés alá esik, alkossunk egy új törvényt.

Azt pedig Kovács Tibor képviselőtársamnak szeretném végezetül elmondani, hogy én szívesen vettem azt, hogy vannak önkormányzatok, amelyek már megkapták a járandóságukat, nem a törvény alapján, hanem egy polgárjogi szerződés alapján, erre van lehetőség (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), és ezek az önkormányzatok már nem állnak sorban itt, a parlamenti törvényhozás előtt, hanem kielégítést nyertek, amit én nagy örömmel tudtam támogatni.

Köszönöm szépen, elnök úr, és elnézést kérek. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
211 276 2001.05.30. 2:05  233-297

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Megfogadom a tanácsát. Szerettem volna válaszolni Lamperth Mónikának az önhikis ügyekre, hogy miért vannak ilyen helyzetben az önkormányzatok. Ezt nem teszem, viszont szeretném megerősíteni a miniszter asszonyt abban a tekintetben, hogy szeptember 25-én, hétfőn volt az első tárgyalási napja a parlamentben ennek a törvénynek, és szeptember még valóban elég messze van, tisztelt Kovács Tibor képviselő úr, az egy évhez képest. Arról nem is beszélve, ha itt dűlőre jutunk, akkor június hónapban végszavazás lesz.

Azt gondolom, nem arról szól a dolog, hogy kampányízű dolog volt-e vagy sem, hogy a miniszterek és az államtitkárok átadták a valóban jogos járandóságot, hanem arról, hogy átadták, önök meg nem adták át.

(22.30)

 

Tehát ma nagyon sok önkormányzat hozzájutott ehhez a pénzhez, már fel is tudták használni a készpénz részét, ellentétben azzal a késedelemmel - amiről Gémesi úr felszólalásában már szó volt -, amit önök alatt szenvedtek el.

De mivel részletes vitáról van szó, továbbra is támogatom azt a Tóth Imre, Gémesi György és általam előterjesztett indítványt, amely azt javasolja, hogy a kötelezően elvégzendő feladatot - amelynek határidejét 1993. augusztus 4-ig határozta meg a törvény - végezzük el ebben a törvényben, és egy garanciával alkossuk meg a ma még nem kiszámítható összegű járandóságot egy külön törvényben, amelyet - Lamperth Mónika szavait idézve - saját lelkiismerete szerint tesz a kormány, mert erre az alkotmánybírósági döntés alapján nincs kötelezettsége.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
215 323 2001.06.12. 0:14  312-328

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! A kiegészítő ajánlás 2. számú pontját, amelyet Tóth Imre, Gémesi György, valamint én jegyzünk, visszavonjuk. Mindhármunk nevében teszem ezt az indítványt.

Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
215 380 2001.06.12. 0:48  377-393

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, az önkormányzati és rendészeti bizottság alelnöke, a bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Igazán csak néhány pillanatig kívánom igénybe venni a figyelmüket. Az önkormányzati és rendészeti bizottság megtárgyalta a tárgybani napirendet. E kistelepülések életében rendkívül fontos kérdésről van szó, hiszen ritkán adatik meg, hogy közvetlenül a parlament döntsön a sorsukról.

A bizottságban egy kérdés volt az, amelyik vitás volt, hogy a nem határos települések, amelyek nem a megyehatárral határosak, ezek a települések is elcsatolódhatnak-e. Az alkotmányügyi bizottság állást foglalt ebben a kérdésben csaknem egyhangúlag. Az előterjesztés szerint az önkormányzati és rendészeti bizottság egyhangúlag ajánlja elfogadásra az előterjesztés szerint a javaslatot.

Köszönöm tisztelt figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
217 223 2001.06.19. 2:03  222-225

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! A KRESZ legutóbbi módosításának eredményeként ez év májusától a falugondnokok által személyszállításra használt kisteherautókat személyautóvá kell átminősíteni, ami összesen mintegy félmilliárd forintos többletkiadást jelentene az érintett kistelepüléseknek. Ez a kiadás elsősorban nem az átminősítés közvetlen költségeiből - amely mintegy 30 ezer forint autónként -, hanem az átalakítás következtében jelentkező adó- és vámterhekből tevődik össze. A vámtörvény szerint ugyanis a tehergépjármű öt éven belüli átalakítása esetén utólag meg kell fizetni a személygépjárműre érvényes szabályok szerinti adókat és egyéb közterheket, ami járművenként már 1-2 millió forintot is kitehet.

Az aprófalvas vidékek kistelepülései szűkös forrásaikból nem képesek ezeket a pluszterheket vállalni, ezzel pedig veszélybe kerülhet több mint ötszáz falugondnoki szolgálat további működtetése, ami rendkívül hátrányosan érintené a szóban forgó települések lakóit. A falugondnokok ugyanis az említett gépjárművek nélkül nem tudnák az idős, beteg, adott esetben mozgáskorlátozott embereket orvoshoz szállítani, nem tudnák az óvodás és iskolás gyermekeket óvodába, iskolába vinni, továbbá nem tudnák a magányosan élő beteg emberek részére az ételkihordást megoldani. Figyelembe véve azokat a nagyon fontos feladatokat, amelyeket a falugondnokok sokszor nagyon nehéz körülmények között nap mint nap ellátnak, mindenképpen fontos lenne, ha az érintett tárcák valamilyen megoldást találnának az elhangzott problémára.

Kérdezem tehát az államtitkár urat, lát-e lehetőséget ennek az égető problémának a mielőbbi orvoslására. Tett-e intézkedéseket a tárca egy esetleges jogszabály-módosítás vagy valamilyen más megoldás előkészítésére?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
217 304 2001.06.19. 4:01  293-327

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A felszólaló ellenzéki képviselőknek - miután a jogszerűség és törvényesség Grál-lovagjainak próbálják feltüntetni magukat az eddigi felszólalásaikban -, én azt gondolom, ezt akkor kellett volna megtenni, amikor kormányon voltak, és 60 százalékot elvettek az önkormányzatoktól, csak 40 százalékát fizették ki a jogos járandóságoknak. (Közbeszólások a kormánypártok soraiból: Úgy van!) Akkor kellett volna ilyen Grál-lovagnak lenni! (Közbeszólások és taps a kormánypártok soraiban.)

No hát, tisztelt képviselőtársaim, kezdjük a címmel! Szerintem a cím megfelelő, tisztelt Kovács Kálmán képviselő úr, de valóban ki lehetne egészíteni néhány szóval: az előző kormányok alatt ki nem fizetett gázközművagyonok igényének lerendezésével. Ezzel ki lehetne egészíteni, én azt gondolom, de szerintem a cím megfelelő; nincs is rá egyébként indítvány.

Az pedig, hogy fél évig állt a javaslat, tisztelt képviselőtársaim, annak a következménye volt, hogy mintegy huszonegynéhány önkormányzat adott be módosító indítványt, ezeknek az önkormányzatoknak a jogos igényét ismételten végig kellett számolni, és ezek befogadásra kerültek, illetve a parlament szavazott erről. Ma a törvényjavaslatnak részét képezi, és ilyen módon ezek az igények rendezést nyertek. (Folyamatos zaj.)

Az pedig, hogy a Fidesz milyen indítványt adott be: tisztelt képviselőtársaim, egyetlenegy fideszes indítvány van, az enyém, és semmilyen olyan indítvány nincs ebben a záróvitában beadott javaslatban, amely fideszes indítvány lenne; és amit Lamperth Mónika képviselőtársunk a Fidesznek aposztrofált, mely szerint 800 millió forintot kíván elvenni Nagykanizsa városától: ilyen indítvány a Fidesz részéről nem jelent meg, és ezt nem is támogatná.

Azt pedig, hogy a TÖOSZ kire gyakorolt nyomást, tisztelt képviselő asszony, a napokban Horváth Balázs és Gémesi György, valamint magam is többször felvetettük; kérem tisztelettel, nem a képviselőkre: a polgármesterekre, hogy az el nem végzett munkáért 2 százalék sikerdíjat fizessenek a gázközművagyon után (Közbeszólások.), ami, azt gondolom, hogy felháborító, hiszen ez hasonlít a Tocsik-ügyhöz, ami szintén a gázközművagyonból indult ki annak idején. (Moraj, közbeszólások az MSZP és az SZDSZ soraiból.) Örülök, hogy képviselőtársaim osztják a nézetemet. (Derültség a kormánypártok soraiban.)

Azt gondolom, hogy az pedig, amiről Csabai képviselő asszony beszélt, hogy előleget visznek a miniszter urak: én nagyon szívesen vettem volna polgármesterként akkor, amikor a Bokros-csomaggal a legmélyebb nyomorba taszították az önkormányzatokat '95-'96-ban (Felzúdulás az MSZP és az SZDSZ soraiban.), ha akkor jött volna el bármelyik - akár Medgyessy Péter pénzügyminiszter úr is -, és hozta volna ezt az összeget az önkormányzatoknak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Amiről mi itt beszéltünk mindannyian, valójában általános vita témája, és nem a záróvitával kapcsolatos. Én a magam részéről próbáltam válaszolni a felvetett kérdésekre, de úgy gondolom, hogy ez a törvényjavaslat megfelel azoknak az igényeknek, amelyeket az előterjesztő ide, a parlament elé beterjesztett. Ezek az igények kielégítést nyernek 1990 óta először 2001-re. Úgy gondolom, ez a lényeges, és ebben mindannyian egyetértettünk.

Én azt kérem, hogy támogassák a képviselők a törvényjavaslat létrehozását és annak sürgős kihirdetését. Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
221 36 2001.09.04. 4:26  23-49

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, a nemzetbiztonsági bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! A nemzetbiztonsági bizottság is megtárgyaltan a tárgybani törvényjavaslatot. Ha Donáth László és Bernáth Ildikó után lehet folytatni a sort, akkor én is el tudom mondani, hogy ennek a törvényjavaslatnak a vitája során az ellenzéki képviselők nem szólaltak meg. Az egyik bizottságban így történt, a másik bizottságban úgy történt. Biztos be volt osztva, hogy ki hol szólal meg.

A lényegről is szeretnék néhány szót szólni. A bizottság helyesnek tartja azt az elképzelést, amely szerint egységes szerkezetben, átlátható módon történik a szabályozás a hivatásos és a szerződéses állományú katonák jogállásáról. Tudvalevő, hogy 1996 óta nagyon sok változáson ment át a hadsereg - haderőreform, NATO-belépés, nemzetközi kötelezettség -, és a mostani viszonyokhoz illik igazítani a jogállást. Nem beszélve arról, amiről már többen szóltak, hogy a köztisztviselői életpálya július 1-jével hatályba lépett, és ehhez hasonlóan illik más közszolgálatban tevékenykedők jogviszonyát is szabályozni.

A bizottság többsége elfogadta, hogy a szabályozás három pilléren nyugszik. Az egyik az, hogy a törvényjavaslat tegyen eleget annak a kötelezettségnek, mely szerint a megváltozott struktúrájú állománykategória átszervezés utáni stabilizációját biztosítsa. A másik pillérrel is egyetért, nevezetesen, hogy a hadsereg utánpótlása jobb minőségének a biztosítása érdekében egy szabályozott, kiszámítható előmeneteli rendszert kell beépíteni a törvényjavaslatba, amely az egész hadsereg tekintetében teszi átláthatóvá a munkavégzést. A harmadik pillér - amely új eleme a törvénynek - az, hogy helyes állományarányokat próbál felépíteni, az úgynevezett piramisrendszert, amelyben a tiszti és tiszthelyettesi arányokat, a tisztin belül pedig a különböző rendfokozatok arányát állapítja meg.

Külön szólt a bizottság a nemzetbiztonsági szolgálatokról, hiszen alapvetően ez érinti a bizottságot. Megállapította, hogy egységesen kell kezelni a nemzetbiztonsági szolgálatokat, mind a polgárit, mind pedig a katonait, és szükség lenne a törvényjavaslatban módosító indítványokkal hozzáigazítani a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok illetményrendszeréhez a katonai nemzetbiztonsági szolgálatban tevékenykedők illetményét.

 

 

(10.10)

 

A kérdések között arról kértünk felvilágosítást a jelen lévő Honvédelmi Minisztérium képviselőitől - akikről én is szeretném elmondani, hogy kiváló munkát végeztek -, hogy ez az előmeneteli rendszer jobb helyzetbe hozza-e a katonákat avagy sem. Megkaptuk a választ, hogy igen, és elolvasva a törvényjavaslatot - Bernáth Ildikó itt néhány részét ismertette is -, a mi véleményünk szerint is ez így van.

Végezetül: még arról volt polémia a bizottságban, hogy a nyugdíjba vonulás rendszere mennyiben bővül vagy szűkül. Elmondták a bizottságban, hogy bizonyos tekintetben szűkül a rendszer, de a főbb elemeit megtartja, amely 1971-ben lépett életbe.

Tisztelt Országgyűlés! A bizottsági ülésen végezetül - hogy Nikolits István képviselőtársamat idézzem - az ellenzéki képviselők 3 tartózkodást adtak le szavazatként, ez egy gyenge igent jelent a részükről; 6 kormánypárti igen szavazat mellett a bizottság általános vitára ajánlja a törvényjavaslatot az Országgyűlésnek elfogadásra.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
236 261 2001.11.06. 1:49  260-263

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! A vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezéssel szembeni védelméről szóló 49/2001. kormányrendelet rendkívül szigorú előírásokat tartalmaz a mezőgazdasági trágya tárolására vonatkozóan. Ez a környezetvédelmi szempontból nagyon fontos jogszabály ugyanakkor igen nehéz helyzetbe hozza a mezőgazdaságban dolgozókat. Egyrészt azért, mert a trágya kezelésével és felhasználásával kapcsolatos hiányos, elavult eszközök, technológiák pótlása, valamint a tárolóterek megépítése komoly anyagi erőforrásokat igényel, másrészt a trágya tárolására és kezelésére jelentős méretű földterületekre lenne szükség, melynek megszerzését a jogi személyek esetében a földvásárlásra vonatkozó törvényi tilalom is akadályozza.

Mivel a vizek, valamint a nyílt karsztos területek tisztáságának védelme fontos társadalmi érdek, ezért mindenképpen megoldást kell arra találni, hogy a hivatkozott jogszabály maradéktalan végrehajtása érdekében ezekhez a nagyon fontos környezetvédelmi beruházásokhoz megfelelő állami támogatást kaphassanak a mezőgazdaságban dolgozók. Félő, hogy csupán önerőből nem lesznek képesek e jogszabályi előírások teljes körű betartására.

Kérdezem ezért a miniszter urat: kaphatnak-e állami támogatást az érintett termelőszövetkezetek a szabályszerű trágyatároláshoz? Milyen jogi lehetőségek vannak a jelenleg hatályos jogszabályok keretei között földterületek trágyatárolásra történő igénybevételére? Illetve indokoltnak tartják-e bármilyen jogszabály módosítását e probléma megoldása érdekében?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
245 40 2001.11.30. 1:11  33-87

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Amit Bauer Tamás az imént elmondott, ott két elv ütközik egymással. Az egyik, hogy mi a fontosabb, vagy mi a követendő, hogy adománygyűjtésből fedezzük a választási támogatást, vagy pedig költségvetési támogatásból. Ha az eddigi felszólalásokat figyelembe vesszük, inkább afelé tendál ez a javaslat, hogy ne az adófizetők pénzéből, költségvetési támogatásból, hanem önkéntes adományokból, adott esetben esetleg székházeladásból lehessen fedezni a kampány költségeit.

Egyetértek azzal, hogy legyen szerény a kampány, de ez gyakorlatilag sehol soha a választások során nem volt betartható. Tehát ilyen módon a keret növelése azt segíti elő, hogy normál mederben folyjék a pénzek áramoltatása a választásokon a pártok által a jelöltek támogatására, és ez ne költségvetési pénzből, az adófizetők pénzéből történjék meg.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
245 88 2001.11.30. 7:14  87-111

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz), a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A területszervezéssel a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény mindössze nyolc paragrafusa foglalkozik. Az eljárás rendje olyan mértékben volt szabályozatlan, hogy az Alkotmánybíróság '98-ban új községek alakítása esetén mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenességet állapított meg, és kötelezte az Országgyűlést az alkotmánysértő állapot megszüntetésére.

A polgári kormány által előkészített és az Országgyűlés által elfogadott, területszervezési eljárásról szóló 1999. évi XLI. törvény két és fél éve lépett hatályba. A törvény megalkotása nagy előrelépésnek számított, hiszen a területszervezési eljárások egyes fajtáira részletes szabályokat dolgozott ki. Azonban én szükségesnek tartom, hogy az utóbbi időben nagy port felvert, megyék közti átcsatolással kapcsolatban kiegészüljenek ezek az eljárások. Képviselői önálló indítványom ezen szabályokhoz kapcsolódik, az eljárás még demokratikusabbá tételére, az indokolt döntést megalapozó garanciák kiépítésére irányul és az eddigi gyakorlati tapasztalatokon alapul.

Tisztelt Országgyűlés! Nagyon fontos garanciális előírásként jelenhetne meg a törvényben, hogy hasonlóan az új községalakításhoz, községegyesítéshez, a településátcsatolásra vonatkozó kezdeményezést is helyi népszavazással kellene megerősíteni, ugyanis az érintett település lakóira tartozó kérdés ez egyértelműen. Gondoljunk csak a Veszprém megyei Malomsok vagy pedig a Komárom-Esztergom megyei Dömös példájára, amikor néhány képviselő által eldöntött kérdést, mondhatni azt, népszavazáson bíráltak felül a választópolgárok, és egyik településen sem történt megyeváltás.

Az indítvány 2. és 5. §-ával az a célom, hogy ne - mint ahogy említettem - néhány képviselő, hanem a település választópolgárai helyi népszavazás során nyilváníthassanak véleményt saját sorsukról, megyei hovatartozásukról. Ezt azért is szükséges megtenni, mert ma a középszint kérdése nem teljeskörűen eldöntött, nincs megoldva, és ilyen módon ezt a helyzetet rendezni kell. Lassan eljuthatunk oda, hogy egyes, adott esetben hátrányosabb helyzetű kistérségek, megyék elfogynak, és ezt mindenképpen addig egy pontosabb szabályozással felül kellene vizsgálni, illetve pontosabb szabályozással ezt a kérdést rendezni kell.

Tisztelt Képviselőtársaim! A település és lakóinak életére komoly hatással lehet egy ilyen döntés, mint ahogy említettem, adott esetben egy-egy kistelepülésen hat-hét képviselő dönt különböző kérdőívek kiküldése vagy csak szájhagyomány útján feltett kérdések esetében, adott esetben valamikori nosztalgiából is egy-egy megyéhez történő átcsatolás kérdésében. A népszavazás teljeskörűen kiterjesztené erre a kérdéskörre a demokráciát, a közvetlen demokráciát. Noha meg kell jegyeznem, hogy a jelenlegi szabályozás szerint a képviselő-testületek minősített többséggel szabályszerűen dönthetnek erről a kérdésről olyan módon, hogy aztán a végső döntést az Országgyűlés hozza meg a határozatában. Ez a módosítás egyébként beépülne az önkormányzati törvénybe. Úgy hiszem, ez egy nagyobb horderejű kérdés egyébként, mint a községalakítás vagy a községegyesítés, hiszen ott adott esetben több községet is érinthetne, legutóbb például hat települést, több ezer embert érintett, tehát ilyen módon ezt legalább olyan fontos, kétharmados szavazással eldöntendő kérdésnek tartom, mint a községegyesítést vagy a községalakítást.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nagyobb mértékű kiegészítést tartok indokoltnak a területszervezési eljárási törvényben. A megyeváltoztatási kezdeményezések értékelési és előkészítési támpontjainak hiánya mindig dilemmát okoz az Országgyűlésnek és az előkészítés során a bizottságoknak is. Egyértelműen kell tehát látni mind a kezdeményezés során az érintett lakosságnak, hogy ez a kezdeményezés jár-e előnyökkel, milyen előnyökkel jár, és valóban olcsóbbá, jobbá válnak-e a szolgáltatások. Abban az esetben, ha a polgárokat az igénybe vett szolgáltatók erősebben kötik a másik megyéhez, célszerű a települést átcsatolni, mert enélkül nem tudnak egymásra hatást gyakorolni a közszolgáltatások tekintetében, ugyanis más megyében választanak a képviselők, mint ahol a közszolgáltatásokat adott esetben igénybe veszik.

 

(10.10)

 

Ezek azonban nem jelentenének automatikusan jogot az átcsatolásra, de megalapozhatnák a kezdeményezők érvrendszerét. Erről szól a javaslat 1. §-a.

A 3. § pedig arról szól, hogy egy település, településcsoport mozgatása érinti a környezetet. A település-átcsatolások megváltoztatják az állami, rendészeti, közigazgatási, igazságszolgáltatási illetékességi területet, és különösen - mint ahogy említettem - több település átcsatolási kezdeményezése esetén jelentős költség, többletköltség merül fel, adott esetben még munkaerő-átcsoportosítási gondok is jelentkezhetnek. Eddig egyébként az Országgyűlés akként döntött ezekben az esetekben, hogy az önkormányzati alapjogot, a saját településen levő önrendelkezési jogot mindig előtérbe helyezte, akkor is, amikor egy-egy ilyen döntés a közszolgáltatás oldalán jelentős többletköltséget hozott elő. Ilyen módon ezek a szempontok, amelyekről én a javaslatban szólok, jobb döntési lehetőséget biztosítanak majd az Országgyűlésnek a javaslat elfogadása esetén.

Úgy vélem, hogy ezeket helyes előre felmérni. Egyébként erre van egy másik megoldás, ezt magában az országgyűlési határozatban is elő lehetne írni a döntés-előkészítési eljárás során, és ilyen módon megalapozottabbá válhatnak ezek a döntések.

Kérem a tisztelt képviselőtársakat, hogy a javaslatot vitassák meg, és fogadják el az elkövetkezendő idő ezen kérdésének a rendezésére.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
245 110 2001.11.30. 8:01  87-111

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársak! Először is szeretném megköszönni az elismerő szavakat az önálló képviselői indítványommal kapcsolatosan.

Örülök annak, hogy a többség egyetértett abban, hogy ez egy olyan hiánypótló önálló indítvány, amelyre szükség van. Olybá tűnik, hogy ezzel a képviselői önálló indítvánnyal, ahogy szokták mondani, belecsaptam a nullás lisztbe, mert aztán ennél sokkal szélesebb hullámokat vetett ez a törvényjavaslat, mint amit valójában én benyújtottam.

Az elején azt szeretném tisztázni, hogy ma még, amiről többen is szóltak, erről a széles körről nem folyik vita a parlamentben, törvényjavaslat sincs benyújtva, de addig is szükséges a helyzetet rendezni. Pont azért, mert az elmúlt két év tapasztalatai azt bizonyították, hogy ez a helyzet rendezetlen, és ebben van a legtöbb olyan jellegű kérés a Magyar Országgyűlés felé, amelyet a Magyar Országgyűlés úgy dönt el, hogy nincs adott esetben olyan kellő információja, mint ami itt az 1. §-ban megfogalmazódik, hogy honnét kell információt szerezni. Teszi és tette ezt azért, mert abban egyetértett a parlament nagy többséggel, hogy az önkormányzati önrendelkezési jogot előtérbe helyezte. De van az államnak is egy bizonyos önrendelkezési joga, amelyet figyelembe kell venni ezekben a kérdéskörökben.

Konkrétan reagálnék a felvetésekre. Ma már elmondható az, Kis Zoltán képviselőtársam és más is említette, hogy a kistérségek sok tekintetben átnyúlnak a megyehatárokon, nem zárulnak le. Ma már a kistérségek egy olyan alapvető szervezési formát jelentenek, amelynek az igazgatási oldala is megjelenik. Gondoljunk csak az okmányirodákra, a gyámhivatalokra, az építésügyi hivatalokra, amiről - ha jól emlékszem - Szentgyörgyvölgyi Péter vagy talán Gyimóthy Géza is beszélt, hogy nem kell a régióközpontokba menni, hanem a helyi közszolgáltatásokat, úgymond, egy napi járásra megtalálják megfelelő szakmai színvonalon.

Egy tévedését szeretném kiigazítani Gyimóthy Géza képviselőtársamnak: nem Pápa és Győr között fogynak a községek, hanem Zirc és Győr között. Pont az a tapasztalat indított engem arra, hogy benyújtsam ezt az önálló képviselői indítványt, hogy a Pápa térségében lévő Malomsok, illetve a Komárom-Esztergom megyében lévő Dömös településeken nem a testület döntött, hanem maga a nép népszavazás útján, és ott maradtak, nem mentek el a másik megyéhez. Ahol viszont négy-öt-hat képviselő minősített többséggel döntött, ott minden esetben az Országgyűlés akceptálta ezt a döntést. Malomsok esetében például a képviselő-testület, miután meghozta a döntést, hogy kéri a Győr-Moson-Sopron megyébe való átcsatlakozását, miután a népszavazás megtörtént, ezt követően visszavonta az Országgyűlés elé terjesztett kérelmét.

Ez a dolog lényege, és ezért mondtam, hogy ezt addig mindenképpen rendezni kell, amíg aztán a régiókról, a kistérségekről és ezekről a nagy kérdésekről, amelyekről Kis Zoltán, Wiener képviselő úr és az államtitkár úr is beszélt, nem születik törvényjavaslat. Ezt pedig gondoljuk végig: a következő ciklus egyik legsúlyosabb, legfajsúlyosabb kérdése lesz, és lehet, hogy majd 2006-tól lépnek életbe ezek a szabályok. Addig öt év van hátra, addig feltétlenül rendezni kell a témát. Ezért kérem a képviselőtársak segítségét, hogy addig se legyen, úgymond, ebek harmincadján ez a két kérdéskör.

Wiener György képviselőtársam hivatkozott az 1. § kapcsán, hogy lehetne pontosítani. Nagyon szívesen veszek minden pontosító indítványt, de az Ötv. 8. § (4) bekezdése az alapellátási szükségletekről szól, az (1) bekezdés pedig az egyéb közszolgáltatásokat írja le, tehát abból ki lehet emelni azt, hogy mi szükséges az információkhoz. Úgy hiszem, hogy ha ez további pontosításra kerül, az csak javítja ezt a javaslatot. Tehát én a magam részéről ezt be tudom fogadni.

Ami pedig a közigazgatási hivatalt illeti, konkrét kérdésként jelent meg, hogy fogja össze ezt a rendszert: itt az a két elv ütközhet, tisztelt képviselőtársak, hogy a közigazgatási hivatal kormányhivatal. Ebben az esetben a népszavazás és ezeknek a kérdéseknek az eldöntése nehogy a népszuverenitásnak ezt az oldalát sértse, hogy a kormányhivatal, úgymond, tájékoztatja a lakosságot, és ez bizonyos esetekben ellenérzést válthat ki.

 

 

(11.00)

 

Szerezze be akár maga az önkormányzat is, ennek az eljárási részét ki kell dolgozni. Egyébként azzal is egyetértek a magam részéről, hogy lehet ebben pontosítást eszközölni.

Ami még kérdésként felmerült: Szentgyörgyvölgyi Péter képviselőtársunk az egykori köztársasági megbízotti rendszerről szólt, amely egy más régióbeosztást követelt, mint ami jelenleg a statisztikai, területfejlesztési régiók kérdéséről szól. Nyilvánvaló, hogy végig kell gondolni, jó-e a mai régióbeosztás, mit kell majd ezzel tenni, és ez milyen módon kapcsolódik az európai uniós csatlakozásunkhoz, hogy politikai régiót is jelent-e majdan, valamint ennek a választójogi törvényre gyakorolt hatását is végig kell gondolni. Ezekben dönteni is kell, hogy 2006-ban ilyen módon álljon fel az új magyar közigazgatási rendszer.

Aztán arról már igazán nem is akarok beszélni, hogy teljesen szét kell választani szerintem ennek a rendszernek a végleges felállításánál az állami feladatokat és az önkormányzati feladatokat.

Amennyiben konkrétan, megfoghatóan szétválasztásra kerülnek, akkor ennek a finanszírozási rendszerét is meg kell alkotni, hogy az állami feladatot az állam finanszírozza, ami pedig önkormányzati és önkormányzaton belül önként vállalt feladat, azt a helyi önkormányzat, illetve a területi önkormányzatok finanszírozzák.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Egy kérdés merült még fel, Gyimóthy Géza vetette fel, hogy elvonnánk vagy szigorítanánk az átlépő települések feladatait ezzel. Nem szigorítanánk, mert nem ők döntenek erről a kérdésről, s az indítvány alapján, ha ez elfogadásra kerül, a jövőben sem, meg most sem ők fognak dönteni róla, hanem maga az Országgyűlés. Ez azt a célt szolgálja, hogy egyrészt a lakosság a közvetlen demokráciával úgy terjeszthesse föl a kérelmét, hogy egy népszavazás van mögötte. Másrészt abban az esetben pedig, amikor az Országgyűlés szeretné látni a közszolgáltatások tekintetében az igazgatási rendszert, hogy az illetékességet illetően ott dolgozó állami szervezeteknek milyen költségbe kerül ez, akkor jobb helyzetben, pontosabb információk alapján hozhatja meg a döntését.

Kérem a képviselőtársakat, hogy erre az átmeneti időszakra is, hogy ne maradjon lyuk ezen a törvényen, támogassák a kétharmados részeket, illetve magát az önálló képviselői indítványomat is. Megköszönöm értékes gondolataikat és elismerő szavaikat.

Köszönöm tisztelt figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
246 209 2001.12.10. 3:00  196-210

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Farkas Imre képviselőtársunk abban a tekintetben mondta el véleményét módosító indítványáról, hogy a javaslat csak az előnyök bemutatására szorítkozik. A 3. §, amely a területszervezési eljárásról szóló törvény 7. §-át egy újabb bekezdéssel, egy (6) bekezdéssel egészíti ki, azt mondja ki, hogy a kezdeményezést követően 60 napon belül állást kell foglalni. Ezek az állásfoglalások az állami, rendészeti, közigazgatási szervektől a területfejlesztési társulásokon keresztül egészen az önkormányzatokig terjednek. Ezek az állásfoglalások álláspontom szerint tartalmazni fogják mind az előnyöket, mind a hátrányokat.

Az 1. § pedig arról szól, hogy ott az előnyöket fogják bemutatni, ugyanis általában akkor kezdeményezik a területátcsatolást, mert ismerik a saját hátrányaikat azokon a településeken. Tehát úgymond nem kifejezetten csak az előnyök bemutatására szorítkozik a javaslat, hanem pont ebben az ügyben semlegesnek mondott szervek tudják mind az előnyöket, mind a hátrányokat az állásfoglalásukban leírni.

Jauernik képviselő úrnak pedig szeretném elmondani: a népszavazás-kezdeményezés a képviselő-testülettől indul ki. Ezeknek a szerveknek 60 napon belül kell állást foglalni. Közben a megfelelő számú aláírás összegyűjtése esetén kiírják a népszavazást. A megyei önkormányzatoknak 90 napon belül kell állást foglalni. Tehát mire döntési helyzetbe kerülnek a választópolgárok, akkor már minden szerv véleményét ismerni fogják, tehát a teljes kép bemutatásra kerül már a népszavazás előtt is. De igazából nem ez a döntő, hanem a döntő az Országgyűlés szerepe, az Országgyűlés lesz az a fórum, amely végső soron dönteni fog ebben az ügyben egy országgyűlési határozattal. A megelőző eljárásban, a határozati javaslatban, amit a bizottságok is megtárgyalnak és maga a plenáris ülés is adott esetben, az összes adat rendelkezésre áll, és mellette ott lesz még egy népszavazási eredmény is. Tehát sokkal szélesebb körű információ fog majd rendelkezésére állni az országgyűlésnek a határozatok meghozatalához.

Erre figyelemmel mint előterjesztő nyilatkoztam arról, hogy ezeket a módosító indítványokat a magam részéről jó szándékúnak tartom, de nem tudom támogatni, mert a képviselői önálló indítvány ezeket a javaslatokat már eleve tartalmazza. Köszönöm szépen.

 

 

(20.40)