Készült: 2024.09.20.15:53:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

198. ülésnap (2005.02.14.), 8-10. felszólalás
Felszólaló Dr. Áder János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 8:35


Felszólalások:  Előző  8 - 10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ÁDER JÁNOS (Fidesz): Köztársasági Elnök Úr! Elnök Asszony! Miniszterelnök Úr! Miniszterelnök úr beszéde a régi szocialista hagyományokra emlékeztetett (Derültség az MSZP soraiban.), ugyanis aki nem tudja megoldani az emberek mindennapi gondját, az 10-15 éves tervekről beszél. Az ön által sokszor ostorozott Kádár-rendszernek is ez volt az egyik jellemzője, és ön most ezt a megoldást választotta. Ez egy népi bölcsességet juttat eszembe, különösen a beszédének az utolsó harmada: miniszterelnök úr, sok beszédnek sok az alja. Árulkodó volt mindenesetre, hogy például a mezőgazdaságból élőkről egyetlenegy szót sem szólt (Zaj, felzúdulás az MSZP soraiban.), és több mint figyelemre méltó volt, hogy ön be akarta fejezni annak a metrónak az építését, a 4-es metró építését, amit még el sem kezdtek építeni. (Derültség a Fidesz soraiban.)

Miniszterelnök úr, ön magasra tette a mércét. Magasra tette a mércét saját maga számára. Hadd idézzek a beszéde elején elhangzottakból! Azt mondta: a nagyotmondás akarása erősebb az igazmondás képességénél, ne ez jellemezze közéletünket. Ön kritikával illette a hamis adatokkal házalókat. Ön szintén kritikával illette azt, hogy az értelmes párbeszéd helyett eluralkodott a politikai kommunikáció, és azt is mondta, hogy nemet kell mondani a féligazságokra. Nos, ön magasra tette mércét, sajnos ezt a mércét leverte. A népmesei előadás, amely nem nélkülözte a népmesei fordulatokat sem - emlékeztetnék csak arra az elemére, amikor azt mondta, hogy aki nem hiszi, járjon utána -, persze még mindig jobb, mint ha valaki azt mondja, hogy aki nem hiszi, az fogja be a száját, minként ezt ön tette egy héttel ezelőtt.

Ön sok mindenről beszélt. Beszélt a hétköznapi Magyarországról, beszélt a létbiztonságról, az autópálya-építésekről, adóról, államadósságról, reálbérről, és ostorozta az állami kiadások növelésének és a közterhek kiadásának egyidejű követelését.

 

(14.10)

Miniszterelnök úr, legyen erős, ez az önök választási programjában szerepel. Medgyessy Péternek - aki közben elhagyta a termet - „ Egyetértésben a nemzettelö című programjában pontosan ez van: az állami kiadások növelése és a közterhek egyidejű csökkentése. Forgassa egy kicsit nagyobb figyelemmel a jövőben az önök korábbi, két évvel ezelőtti választási programját!

Autópálya-építés - hogy csak címszavakban néhányat kiemeljek az ön által elmondottak közül. Csak olyan autópályát adtak át idáig, amit a polgári kormány kezdett el építeni. Ez nyilván elkerülte az ön figyelmét. (Közbeszólások a kormánypártok soraiból.) Nyilván az is elkerülte az ön figyelmét, hogy ezek az autópályák, amiket önök építenek, most kétszer annyiba kerülnek, mint a polgári kormány időszakában. Alapkőlerakásban, alapkőletételben önök valóban nagyon erősek voltak, egyelőre az új autópályák építése egy kicsit még várat magára. Arról ne is beszéljünk, hogy 800 kilométer új autópályát ígértek.

A reálbér vonatkozásában a miniszterelnök úrnak nyilván elkerülte a figyelmét az a központi statisztikai hivatali adat, miszerint az elmúlt esztendőben, 2004-ben sajnos csökkent a reálbér.

Beszélt a miniszterelnök úr a munkanélküliségről, beszélt a munkahelyteremtésről, beszélt arról, hogy a két évvel ezelőtti 400 ezer új munkahely után most önök 350 ezer új munkahelyet szeretnének teremteni. Két éve mondják, hogy javulnak a foglalkoztatási adatok. A mai beszédében, ma reggeli interjújában is a foglalkoztatás bővítésének fontosságáról beszélt. Az ön programjában a munkahely, munkahely, munkahely kitétel szerepel. És mi a valóság? Az önök által a múlt héten a négypárti tárgyalásokon kiadott táblázat - emlékeztetném önt erre, kicsit ki is nagyítottam, hogy láthassa ön (Felmutat egy iratot.) - világosan mutatja, hogy bizony csökkent a foglalkoztatottság. Az önök adatai ezek, miniszterelnök úr. A fiatalok vonatkozásában egy éven belül, az önök utolsó egy évének kormányzati ciklusában 22 százalékkal nőtt a munkanélküliség, miniszterelnök úr. 5,7 százalék volt a munkanélküliség a kormányváltás időszakában, 2002-ben. Ez bővült, ma 6,3 százalék.

Beszélt ön az adókról. Egész januárban mást sem csináltak, mint az adócsökkentésről beszéltek. Bizottságot alakítottak, szakértők nyilatkoztak, ön is nyilatkozott, államtitkára is nyilatkozott. Beszéltek, beszéltek, beszéltek. A valóságban ezzel szemben mi történt? Két év alatt összesen 33 alkalommal emeltek adót, két év alatt hat új adót vezettek be, tavaly egyhavi bért vettek ki a bérből és fizetésből élők zsebéből, tavaly egyhavi nyugdíjat vettek ki a nyugdíjasok zsebéből. Csak az idei januári adóemelések 100 milliárd forintos többletterhet raknak a vállalkozók hátára. Csak a nyugdíjjárulék adókedvezményének korábbi megszüntetése 100 milliárd forintot vett ki az emberek zsebéből.

Egy fél mondattal emlékezzünk meg az SZDSZ-ről! (Derültség a Fidesz soraiban.) Emlékszünk, ugye, Kuncze Gábor - lesz módja, lehetősége reagálni arra, amit elmondtam -, 18 százalékos személyi jövedelemadó. Sőt, Kuncze Gábor már kormányon azt is mondta - hadd idézzem pontosan -: “mostantól kezdve semmilyen új adónemet és semmilyen adóemelést nem szavazunk meg, ehhez tartjuk magunkat.ö Elhangzott ez 2004. április 24-én. Az imént említett adatok, hogy hány adót is emeltek, és hány új adót vezettek be, az SZDSZ szavazata nélkül, tisztelt Kuncze úr, nem valósulhatott volna meg. (Horn Gábor közbeszól. - Derültség a kormánypártok soraiban.)

Szeretném fölhívni a miniszterelnök úr figyelmét, hogy ma délelőtt Varga Mihály képviselőtársam és Tállai András képviselő úr benyújtottak egy adómódosítási csomagot. Ennek a részleteiről majd Varga Mihály a következő napirend előtti felszólalásban részletesebben fog beszélni, a rendelkezésemre álló rövid idő ezt nem teszi lehetővé. Nagyon szeretném, miniszterelnök úr, ha ön a vállalkozókat érintő, a vállalkozók helyzetét javító adócsökkentési javaslatainkat támogatná.

Beszélt ön az államadósságról. Korábban kincskereső igyekezetnek minősítette az államadósság kérdését. Persze, itt van némi vita ön és az egyik államtitkára között, mert Szekeres Imre már azt is vitatja, hogy 3500 milliárd lenne az államadósság, azt mondta, 1000 milliárddal kevesebb. Ön a 3500 milliárdot nem vitatja. Most is beszélt arról, hogy ez a 3500 milliárdos többlet-államadósság nyugdíjak emelésére, bérek fizetésére ment el. (Közbeszólások az MSZP soraiból: Nem is mondott számokat! - Meg lakáshitel…) Miniszterelnök úr, tegyük föl, hogy ön igazat mond, és valóban egyszer jó lenne együtt számolnunk. A közalkalmazottak bérének a felét az önkormányzatok fizették ki. Ha hitelből fizették ki önök a közalkalmazottak és a köztisztviselőik bérét, akkor hol vannak az adóbevételek? Ha a nyugdíjakat is hitelből fizették ki, miniszterelnök úr, akkor hol vannak a nyugdíjjárulékok?

Tudja-e, mennyivel nő az államadósság naponta, miniszterelnök úr? 3,5-4 milliárd forinttal. Ebből megépíthetnénk 25 olyan sportcsarnokot, mint Debrecenben, másfél havi államadósság-növekedésből egy 14. havi juttatást is adhatnánk a nyugdíjasoknak, és kéthavi államadósság-növekedésből az önkormányzatok teljes eddig felhalmozott adósságát kifizethetnénk. Ön ezekről megint csak nem beszélt.

Beszélt arról, hogy milyen lehet az ország gazdasági megítélése, milyen a külföldi megítélése. Hadd idézzem az Economist idevonatkozó sorait: “Az újonnan csatlakozott nyolc kelet-közép-európai ország közül Magyarország bruttó hazai összterméke nőtt a legalacsonyabb ütemben.ö “Igen jó gazdasági állapotban vannak a világ feltörekvő piacai, ez alól az egyetlen kivétel Magyarország.ö - áll a friss kritikájában. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Még egy adat, elnök asszony. A Világgazdasági Fórum értékelése szerint a makrogazdasági indexek alapján hazánk 2003-ban még a 38. helyen volt…

ELNÖK: Frakcióvezető úr…

DR. ÁDER JÁNOS (Fidesz): Az 53. helyre csúsztunk vissza a tavalyi… (Az elnök kikapcsolja a szónok mikrofonját.) Miniszterelnök úr, erről kellett volna beszélni.




Felszólalások:  Előző  8 - 10  Következő    Ülésnap adatai