Készült: 2024.09.19.00:25:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

198. ülésnap (2005.02.14.), 30. felszólalás
Felszólaló Dr. Katona Tamás
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Frakcióvezető Úr! Amikor az ország sorsáról beszélünk, akkor valóban helyes, ha legalább a legfontosabb kérdésekben konszenzusra jutunk. Ennek a konszenzusnak nyilván sok vita lehet az előzménye, és csak akkor tudunk előbbre lépni, ha ezeket a vitákat lefolytatjuk. Persze van egy nagyon fontos dolog, hogy legalább az előzményekben, a tényekben egyetértsünk. Itt, úgy látom, még vannak viták közöttünk, de természetesen itt is minden relatív, és én kénytelen vagyok nagyon nagy örömmel üdvözölni azt, hogy frakcióvezető úrnak a felszólalása mentes volt az előző frakcióvezető-helyettes úr demagógiájától. Legalább megpróbáljuk a tényeket értékelni.

Ugyanakkor azt azért szeretném hozzátenni, hogy amikor az ország helyzetét értékeljük, akkor nem látjuk azonosan az ország pozícióját. És ebben szerencsére téved frakcióvezető úr, mert nincs arról szó, hogy az ország most sereghajtóvá vált volna. Arról van szó, hogy az ország lendületesen fejlődik, tavaly 4 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék, ez teljes egészében beleillik abba a közegbe, amelyben a tavaly csatlakozott országok gazdasági növekedése kimutatható, és ezen belül is a gazdasági növekedés szerkezete is kedvező. Azt gondolom, hogy ez fontos dolog.

Nem véletlen, hogy itt nemcsak tetteket lehet számon kérni, hanem a valódi tetteket is el lehet ismerni. Akár elismeri frakcióvezető úr, akár nem, azért az elmúlt két évben 25 százalékos reálkereset-növekedés ment végbe, 17 százalékos reálnyugdíj-növekedés ment végbe. Ezek nem kevesek. Egyébként pedig ami az adókat illeti, abban egyetértünk, hogy célszerű korszerűsíteni az adórendszert. Ennek megvannak az előzményei. Ebben az évben 100 milliárd forinttal kevesebb adót fizetnek a személyi jövedelemadó keretében az adófizetők, mint tavaly. Azt gondolom, érdemes arra visszatekinteni, amit az előző hetekben, hónapokban mondott akár a tisztelt ellenzék is, nevezetesen, hogy itt hogyan emelkednek az adók. Ma mindenki meg tudja állapítani, mert megkapta az első fizetését, a januári illetményét, és ebből látszik, hogy jelentősen többet vihetett mindenki haza azáltal, hogy a személyi jövedelemadó csökkent. Egyébként pedig a vállalkozások adói sem nőttek. Ilyen módon tehát a vállalkozói adóterhek növekedéséről nem lehet beszélni.

(15.10)

Év közben csökkentsünk-e adót? Nos, az adó-korszerűsítés nem feltétlenül azt jelenti, hogy év közben kell adókat csökkenteni, és főleg azért nem, mert ilyen kényszerhelyzet nincs. Képviselő úr azt mondta az imént, a közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy nem hisznek nekünk - ahogy ő fogalmazott - az állampolgárok. Hát lehet, hogy önöknek nem hisznek, én is ezt vélem kiolvasni a közvélemény-kutatási adatokból, úgyhogy ebben egyetértünk. De talán itt a legfontosabb dolog az, hogy milyen adómódosítást tudunk elérni. Az adómódosításnak pontosan az a lényege, hogy tovább növeljük a gazdaság versenyképességét, ugyanakkor legyen igazságosabb az adórendszer.

Értem azt a korábbi javaslatot, amit ismét felvetett frakcióvezető úr az örökösödési illeték mértékének a megállapításáról, és azt gondolom, az átfogó adórendszer-korszerűsítés keretébe beleillik az is, hogy újra át lehet vizsgálni az illetékek alakulását. Azt nem gondolom, hogy az örökösödési illetéket egy az egyben célszerű lenne eltörölni, de az átvizsgálása lehetséges. Gondoljunk arra, hogy akár több száz milliós vagyont is örökölhet valaki. Azt gondolom, az nem egyeztethető össze a társadalmi igazságossággal, hogy valaki több száz milliós vagyont tehermentesen örököljön. A nagyobb igazságosság megteremtése mindenképpen a terveink között szerepel, és nagyon fontosnak tartjuk azt is - amit még egyszer szeretnék megemlíteni -, hogy társadalmi konszenzusra törekszünk, ezért az adóreform-bizottság nemcsak a tárcák képviselőiből áll, hanem azoknak a társadalmi szervezeteknek, gazdasági kamaráknak a képviselőiből is, akikkel együtt szeretnénk az adórendszert korszerűsíteni.

Köszönöm szépen, elnök asszony. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai