Készült: 2024.09.22.23:45:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

198. ülésnap (2005.02.14.), 20-22. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  20 - 22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A miniszterelnök úr napirend előtti hozzászólása némi elégedettséget tükrözött. Engedjék meg, hogy én most két olyan területre hívjam fel a figyelmet, ahol gondokat érzünk és ahol gondot látunk. Az egyik az adózás, az adóreform kérdése, a másik pedig az államadósságé.

Adóreformról sokat hallottunk az elmúlt időszakban, és joggal, hiszen Magyarország az elmúlt két esztendőben az adóteher növekedését kellett hogy megélje. (Domokos László: Üljetek le!) 2003-ról 2004-re… (Az elnök csenget.) Elnök asszony, engem nem zavar, ha önt sem zavarja, akkor hadd folytassam.

ELNÖK: Türelmét kérném szépen, frakcióvezető-helyettes úr. Kérem képviselőtársaimat, hogy tisztelettel és figyelemmel hallgassák frakcióvezető-helyettes urat, és kíméljék a Házat a bekiabálásoktól!

Öné a szó, frakcióvezető-helyettes úr.

VARGA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Tehát Magyarország az elmúlt két esztendőben nagyon komoly adóteher-növekedést élt át. 2003-ról 2004-re mind a magánszemélyek, mind a vállalkozók, 2004-ről 2005-re pedig a vállalkozók adóterhe nőtt nagyon drasztikusan. Ennek köszönhetően éltanulóból az ország sereghajtóvá vált, a környező országokat és a csatlakozó országokat tekintve a magyar gazdasági növekedés az utolsó helyre került, tőkebeáramlásban a szomszéd országok megelőznek bennünket, és 30 ezerrel több munkanélküli van ma az országban, mint 2002-ben a kormányváltáskor. Szükség van tehát arra, hogy beszéd és mellébeszélés helyett érdemi adócsökkentésre kerüljön sor.

Éppen ezért a mai napon a Fidesz nyolc pontból álló, a vállalkozásokat és egy új munkabarát adópolitikát elősegítő javaslatcsomaggal állt elő. Engedjék meg, hogy erről is beszéljek. Javasoljuk, hogy a tb-járulék mértéke 29-ről 24 százalékra csökkenjen. Javasoljuk, hogy szűnjön meg az egészségügyi hozzájárulás összege, amit még az első MSZP-SZDSZ-kormány vezetett be. Javasoljuk, hogy a kisvállalkozók adóterhe 16-ról felére, azaz 8 százalékra csökkenjen. Javasoljuk, hogy a cégalapítás illetéke szintén felére csökkenjen, ezzel is segítve a vállalkozásokat. Javasoljuk, hogy az az új adóforma, amit most vezettek be, január 1-jével, a vállalkozói járulék összege, önkéntes legyen, azaz a vállalkozások döntésétől függjön ennek a fizetése. Javasoljuk, hogy az a forrásadó, amit most emeltek meg, január 1-jével 20-ról 25 százalékra, csökkenjen 18 százalékos mértékűre. Az egyszerűsített vállalkozási adó tekintetében, amelyet jó ötletnek tartottunk, de amelyet rossz formában készítettek el, javasoljuk, hogy az igénybevehetőség mértéke növekedjen meg 25-ről 50 millió forintra. S javasoljuk nyolcadik pontként, hogy az iparűzési adó mértékét teljes egészében, azaz 100 százalékosan lehessen levonni a társasági adó mértékéből.

Tisztelt miniszterelnök úr - mondanám, ha még itt volna -, azt kérem öntől, és a Fidesz-frakció azt kéri öntől, hogy ne Kuncze Gábor módján járjon el az adókkal, ne adócsökkentésről beszéljen, és adóemelést szavazzon meg, hanem a Fidesz új munkabarát adópolitikáját támogassa. Mellébeszélés helyett itt az ideje a tetteknek. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Úgy van!)

Az államadósságról is szeretnék még néhány szót szólni a rendelkezésemre álló időben. Némi vita alakult ki ennek tekintetében, elég talán azonban elővenni az Államadósság Kezelő Központ adatait, hogy megnézzük, 2002 júniusában 8280 milliárd forint volt az államadósság mértéke, 2004 decemberében pedig 11 570 milliárd forint. Mennyi is ez, tisztelt Szekeres államtitkár úr? 3300 milliárd forint. 2004 novemberében még több volt ennél is, de tekintettel arra, hogy önök nem fizették ki a vállalkozásoknak járó áfát, valamint visszatartották a pályázati pénzeket, a földalapú támogatásokat és más összegeket, emiatt ennyivel csökkenteni tudták ennek a mértékét.

Mi azt mondjuk, hogy ez így nem mehet tovább. Az nem állapot egy ország számára, ha naponta 4 milliárd forinttal nő az államadósság mértéke. Az egy ország számára nem járható út, ha önök minden állampolgárnak havonta kiküldenek egy csekket, a csekken 11 ezer forint szerepel, és ennyivel nő a fejenkénti államadósság a csecsemőktől az aggastyánokig. Ez nem járható, mert ez azt jelenti, hogy az elmúlt időszakban önök ezt az államadósságot csak arra használták fel, hogy az állam folyó kiadásait finanszírozzák. Ebből sem beruházások, sem munkahelyteremtés nem valósult meg az elmúlt időszakban.

(14.50)

Ezért azt javasoljuk, hogy az államadósság tekintetében is alakuljon olyan bizottság, amely a kérdést áttekinti, és javaslatot tesz azokra a lépésekre, amelyekkel az állami túlköltekezés, az államadósság mértéke is csökkenthető.

Sajnálom, hogy miniszterelnök úr a napirend előtti hozzászólásában ezekről a kérdésekről nem beszélt.

Köszönöm, elnök asszony. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  20 - 22  Következő    Ülésnap adatai