Készült: 2024.09.23.01:32:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

279. ülésnap (2005.12.12.), 30. felszólalás
Felszólaló Kuncze Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KUNCZE GÁBOR (SZDSZ): Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretném a témát folytatni, csak némi általános tanulságokat is szeretnék a végén a dologból levonni.

Ami a repülőtér privatizációját illeti, szerintünk az egy rendben lévő, nagyon sikeres tranzakció, az ország javát szolgálja. Egyrészt a bevétel mérete is - és rögtön szeretném hozzátenni, hogy egyetértünk azokkal a javaslatokkal, amelyek azt mondják, hogy ezt az összeget fordítsuk az államadósság csökkentésére -, de másrészt fontos a tranzakció abból a szempontból is, hogy ezáltal lehetőséget teremt arra, hogy Magyarország, a magyar repülőtér valóban Közép-Európa központjává váljék, annak összes előnyével együtt, ami a versenyhelyzetet illeti, ami a munkahelyteremtést illeti, ami a repülőtér modernizációját és az ott lévő szolgáltatások színvonalának növelését illeti.

Tisztelt Képviselőtársaim! Amit a Fidesz ebben az ügyben művelt, nevezzük nevén: színtiszta, ócska demagógia! (Egy hang a kormánypártok soraiból: Így van!) Hadd emlékeztessek arra, hogy az első szöveg az volt, hogy 60 milliárdért akarják eladni, pedig az megér vagy 200 milliárdot is. (Derültség a Fidesz soraiban.) Aztán amikor 465 milliárdért elkel, akkor először azt mondják, hogy pedig 800-ért kellett volna, most meg már 1400-nál tartunk, ami nem más, tisztelt képviselőtársaim, mint hazudozás összevissza, a tények nélkül, hiszen… (Közbekiáltás a Fidesz soraiból: Neked mennyit ér?!)

Képviselőtársam azt kiabálja, hogy nekem mennyit ér. Nekem annyit ér, tisztelt képviselőtársam, hogy van egy sikeres üzlete Magyarországnak, amire a világ rábólint, és azt mondja, hogy az egyik legnagyobb és legsikeresebb üzlet, és ezt önök megpróbálják a sárba taposni.

(14.40)

Többek között például azzal, hogy Rogán képviselőtársunk egyik nagyon sikeres sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy “Gyurcsány Ferenc és Tony Blair vacsoráján, ma már a vak számára is nyilvánvaló - gratulálok! -, hogy a gyömbéres jércével töltött pulykamell és a narancsfelfújt között a repülőtér volt az ajándékö. Tisztelt Képviselőtársaim! Ma már világosan látható, hogy a narancsfelfújt itt ül a parlamentben (Derültség és taps a kormánypárti oldalon.), csak kipukkadt, leeresztett. Erről szólnak a cáfoló nyilatkozatok.

De ne ragadjunk le ennél az egyetlen üzletnél, képviselőtársaim! A privatizáció arról szól, hogy azok kezébe kerül a vagyon, ha megfelelő körülmények és szabályok vannak, akik azt megfelelő módon képesek működtetni, és akik megfelelő tőkével rendelkeznek ahhoz, hogy modernizálják az adott eszközöket és ezzel sikeresebbé tegyék, és akik ráadásul az adott területre piacot biztosítanak. Én tudom, hogy az elmúlt tizenöt év privatizációjában voltak visszaélések és voltak hibás döntések, mégis azt kell mondanunk, hogy az elmúlt tizenöt év privatizációjának köszönhető, hogy Magyarország gazdasági átalakulása sikeres volt, és Magyarország mára olyan piacgazdasággá változott, ami biztosítja az ország számára, hogy a nagyon nyitott gazdaságával érvényesüljön a világgazdaságban, és lám, a növekedése - 4,5 százalék - jelentősen meghaladja az Európai Unió átlagát. Ez, tisztelt képviselőtársaim, a privatizációnak, a befektetőknek, ráadásul, igen, a nagy multinacionális tőkés befektetőknek köszönhető.

Ezért aztán nem fúrni kell ezt a dolgot, hanem azt a tanulságot levonni, hogy akkor jó egy privatizáció, ha világos, átlátható szabályok szerint zajlik, és ha maga a privatizáció menete végig kontrollálható, egyébként pedig megfelel a magyar törvényeknek és a nemzetközi gyakorlatnak is, mert ez kell ahhoz, hogy Magyarország stabilan számíthasson a befektetőkre. Lehet úgy is privatizálni, ahogy önök csinálták az ominózus tizenkét állami gazdaság esetében, amelyekről a mai napig se tudni, hogy kik a valódi tulajdonosok a háttérben, azt viszont tudni, hogy se verseny nem volt, se árverseny nem volt, se semmilyen szabálynak nem felelt meg, ami Magyarországon érvényesül. Ez a privatizáció rossz privatizáció, ami itt történt, az pedig jó. Ezért mondjuk mi, hogy nem felfüggeszteni és lezárni kell a privatizációt, hanem megfelelően szabályozott körülmények között végigvinni, mert egész egyszerűen - és ezt mutatja a repülőtér privatizációs története is - ez az ország érdeke, ez az ország sikerének a záloga. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai