Készült: 2024.04.26.08:30:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

204. ülésnap (2009.04.21.), 154. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:07


Felszólalások:  Előző  154  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Babák Mihály felé:) Tisztelt Képviselő Úr! Még mindig van 1 perc 31 másodperce, ha akarja, elmondhatja. Azt hiszem, önön tökéletesen le lehet mérni azt, ahogyan a Fidesz átveri az egész magyar társadalmat, mert szerintem ön is ezt hiszi el. Itt ma hiába volt a vita. Örülök, hogy Tállai képviselő úr visszajött, mert idéztem, amikor azért végre a mai napnak is, van annyi haszna, hogy rájöttünk, a Fidesz gazdaságpolitikája egyszerűen a hiány elengedésére, a hiányból való finanszírozásra építkezik. Csak az az érdekes, hogy miközben erről beszélt, azért néhány perc múlva csak megemlítette, hogy az államháztartás hiánya mekkora a GDP-hez képest. Arról már nem is akarok beszélni, hogy tudom, kellően felkészült, és ön is tudja azt, hogy ha csökkenő GDP mellett nem változna az államadósság mértéke, az index, a viszonyszám akkor is nagyobb lenne.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ez az adótörvény, ami előttünk van, megerősítem, azon viszonyok között, amikor elismerjük és tudjuk, hogy Magyarországon van egy strukturális probléma is, amit meg kell oldani, de ezt most egy csapásra nem lehet, és mellette létezik a globális válság, amiből meg kellene tudnunk próbálni úgy kimenekülni, hogy lehetőség szerint nemcsak az egyensúlyt őrizzük meg, hanem megteremtjük a feltételeit annak, hogy holnap, holnapután a gazdaság jobban növekedhessen. Ezért igaz az, amit a pénzügyminiszter úr elmondott a nap elején, hogy az adórendszert most két lépésben, egyszer 2009. július 1-jétől, a másik 2010. januártól olyan irányba kell mozgatnunk, hogy a versenyképesség javuljon. Azokról a lépésekről lehet vitatkozni, hogy kicsi a járulékcsökkentés, nem így kellene esetleg az adóátrendezést megtenni, de az, ami örök kérdés marad közöttünk, hogy a fedezetet meg kellene hozzá jelölni. Ma is többen elmondták, hogy még a 18 is sok, még lejjebb kellene, de mi nem rejtettük véka alá, azt mondtuk, az általános forgalmi adó növekedése nyújt fedezetet arra, hogy a jövedelem oldalon csökkenés legyen.

Az átlagjövedelem körüliekről: azt remélem, hogy azok, akik csak olyan példákat hoztak, hogy mit jelent az áfanövekedés, azért azt is ki fogják számolni, hogy mit jelent az, hogy az alsó jövedelemsáv határa már 2009-ben is magasabb lesz 200 ezer forinttal. Tehát még egy réteg, amelyik már csak az alsó személyi jövedelemadó-kulccsal fog adózni.

(15.10)

Igen, egyetértünk mi, szocialisták azzal, hogy a fogyasztást terhelje az adó, miközben támogatjuk azt, hogy a 18 százalékos kulcsba tényleg kerüljenek be olyan alapvető fogyasztási cikkek, amelyek további lehetőséget és kedvezményt biztosítanak azok számára, akik ma valóban nagyon nehéz körülmények között vannak.

A munkahelyek megtartása. Az a lehetőség megint csak, amiről a miniszter úr beszélt, hogy a minimálbér kétszereséig járjon ez a kedvezmény, valóban arra ösztönözzük a munkáltatókat, hogy olyanokat foglalkoztassanak a lehető legnagyobb számban, akiknek nincs megfelelő végzettségük, nincs megfelelő felkészültségük, mert ha valaki vizsgálja a munkanélkülieket felkészültség szempontjából, akkor kiderül, hogy a legszélesebb réteg az alsó részében található, akiknek nincs szakképzettségük, és ezért nagyon minimális az elhelyezkedési lehetőségük.

A munkáltatói terhek csökkenése lehetne sokkal nagyobb. A vitában elhangzott, hogy ez nem old meg semmit. Lehet. Az a munkáltató, aki nem a piacban és nem a bővítésben gondolkodik, megteheti azt, hogy erre a kedvezményre, amit most kap, azt mondja, hogy ennyivel nőtt a profitom, és nem foglalkoztatok. Megteheti. A kormánynak arra nincs eszköze, hogy azt mondja, hogy az a kedvezmény, amit nálad hagytam, azért igenis köteles vagy legalább megtartani a meglévő munkaerőt, nem pedig elbocsátani.

Hadd térjek vissza az alapgondolatra; megint csak Tállai úrral kötözködöm, olyannal lehet, akiről tudom, hogy ért hozzá és tudja. Azért ha a szívére teszi a kezét, akkor ön is tudja, hogy az elmúlt években volt egy intenzív beruházási szakasz, épültek utak, házak és intézmények. Ehhez forrás kellett. Az, amit ma mindenki a fejünkhöz vág, és ebben a szocialista képviselők ugyanúgy önkritikusan elmondták, hogy többet költünk, mint amennyit megtermel az ország, és bármennyire ingatja Kontur képviselő úr a fejét, a 13. havi nyugdíjat azért csak megkapják évek óta a nyugdíjasok, és a felemelt összegre kapják meg. (Babák Mihály: El fogjátok venni, miről beszélsz?) A családi pótlékot megkapták, a pedagógusok 50 százalékos béremelését megkapták (Babák Mihály: Majd elveszitek.), és azóta annak a növekményeit is élvezik, az egészségügyben is. Ezzel nem mondom azt, hogy az út végén vagyunk, és elégedett vagyok, nem. Tudom, hogy az is kevés, ami most van, de azt is tudom, és ahhoz kérjük a társadalom megértését, hogy amikor nehéz helyzetben van az ország, akkor nem lehet további szociális juttatásokat adni, hanem előbb a gazdaságot kell megmozdítanunk, mert mindennek ez az alapja.

Beszélnem kell arról, amit Bernáth Ildikó kapcsán már egy kétpercesben elmondtam. Tudjuk azt, képviselő asszony, hogy a foglalkoztatásban a nagy súly a kis- és középvállalkozásokon van. Viszont a növekedésünkben - és ez egy érdekes ellentmondás, amit fel kell tudnunk oldani - az export nagy súlya miatt a nagyvállalatok biztosítják a gazdasági növekedést Magyarország számára. Ez igaz azért, mert több mint 60 százaléka exportból származott a növekedésnek, sőt hadd mondjam azt, hogy a magyar vállalkozásokat nyilván büszkeséggel tölti el az, hogy meg tudtuk valósítani, amit korábban évtizedekig nem tudott a magyar gazdaság, hogy az export volumene, nemcsak a növekedési indexe, az export tömege meghaladta az importot. Tehát azt mutatta, hogy a magyar gazdaság jó irányba mozgott, csak időközben lett egy olyan válság, ami a piacokat beszűkítette.

Felelőtlenek lennénk mi, ha nem vennénk tudomásul, és a prognózisainkban nem számolnánk azzal, hogy minden pici rezdülés, úgy, ahogy Szanyi Tibor mondta, hogy akikkel nekünk tartós és viszonylag magas arányú piaci kapcsolatunk van, ha ott a helyzet rosszabb, akkor nekünk is muszáj tudomásul venni, anélkül, hogy bármi történne itthon, hogy gondjaink lesznek, mert nem fogjuk tudni eladni a termékeket. Ez pedig rettentő. Egy piacgazdaságban nincs olyan vállalkozó, akit arra rá tudunk venni, hogy termeljen, miközben tudja, hogy nem fogja tudni eladni a terméket. Egy lehetőség van: ha arra buzdítjuk őket, hogy keressék meg azokat a réseket, ahol piacot tudnak maguknak találni, erre talán a kis- és középvállalkozások a legalkalmasabbak. Azt hiszem, hogy ennek a rendszernek azért ők lesznek a haszonélvezői, mert abban a rendszerben van a legtöbb minimálbéren foglalkoztatott ember, és az, hogy a minimálbér kétszereséig lehet a kedvezményeket igénybe venni, szerintem számukra nyújt jelentős segítséget és lehetőséget.

Tisztelt Képviselőtársaim! Én azt kérem önöktől, hogy fogadják el és támogassák ezt a javaslatot, mert meg kell oldani, mindannyian felelősek vagyunk azért, hogy Magyarországot kivezessük a válságból, vagy megoldást találjunk arra, hogy ez a válság egyre kevésbé érintse a magyar gazdaságot, és rakjuk le az alapjait egy lehetőleg belátható időn belüli gazdasági növekedésnek, ehhez teremtsünk feltételeket.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  154  Következő    Ülésnap adatai