Készült: 2024.09.20.13:20:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

270. ülésnap (2013.04.22.), 12. felszólalás
Felszólaló Mesterházy Attila (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MESTERHÁZY ATTILA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt hetekben nagyon aggasztó számadatokat lehetett látni, az elmúlt két évben fokozatosan csökkent (Pálffy István közbeszól.) azoknak a fiataloknak a száma, akik felsőoktatási intézménybe jelentkeztek. Két évvel ezelőtt még 141 ezer fiatal jelentkezett a felsőoktatásba, most 95 ezer ez a szám, tehát ez egy mínusz 45 ezer fős csökkentést jelent az elmúlt két év során.

Nagyon sokszor az a magyarázat, ami egy felszínes magyarázat, hogy a demográfiai hullám elérte a felsőoktatást, és ennek köszönhető ez a csökkenés, de ez még nem igaz, hiszen a demográfiai hullám a középiskolát érte el, ami természetesen majd később eléri a felsőoktatást is, de ennek a mostani csökkenésnek nem demográfiai okai vannak. Egyszerűen drágább a magyar családok számára a felsőoktatás, és egyre kevesebben engedhetik meg ezt maguknak. (Babák Mihály: A ti bűnötök!) Ez már nemcsak agyelszívás, hanem sokkal inkább egyfajta szellemi kivándorlás, hiszen már tanulni is külföldre akarnak menni a diákok, olyan helyre, ahol adott esetben ingyenes, vagy olyan helyre, ahol már vetekszik, versenyzik külföldi országokban is a tandíj a magyar tandíjjal. Pedig azt mindannyian tudjuk, és itt az Országgyűlésben is többször szó volt róla, hogy Magyarországnak kevés természeti kincse van - az egyik a humán erőforrás, a szellemi tőke, éppen ezért ezt fejleszteni kell, ebbe be kell fektetni.

Ahogy a miniszterelnök is többször - helyesen - fogalmazott, Magyarország nem összeszerelő üzem kell hogy legyen, hanem magas hozzáadott értékkel bíró, tudásintenzív iparágaknak a hazája. De ennek nagyon fontos előzménye a felsőoktatás, az oktatás, úgy is mondhatnám, hogy előszobája, hiszen ezzel lehet megalapozni azt a szerkezetváltást, gazdasági váltást a magyar gazdaságban, ami szükséges ahhoz, hogy ezt a politikai célt - még egyszer mondom: helyes politikai célt - el tudjuk érni. Abban egyetértünk - és ezt többször közös kinyilatkoztatások útján a magyar állampolgárok is láthatták, hallhatták -, hogy minden politikai párt számára az oktatás stratégiai ágazat. Én csak ilyen nyilatkozatokat hallottam, még egyszer mondom, nagyon helyesen.

A másik oldalról fogalmazva azt lehetne mondani, hogy a legmegtérülőbb befektetés az oktatásba való befektetés, tehát már csak ilyen logikán is érdemes ezt támogatni. Pont ezekből a szempontokból, illetőleg az esélyegyenlőség, a mobilitás csatornáinak az elnehezülése okán sem jó irányba haladunk most, hiszen egyre nehezebben juthatnak be a tehetséges, ámde rosszabb anyagi körülmények között élő magyar családok gyermekei a felsőoktatásba. Három kategória van: vannak olyan fiatalok, akik eleve lemondanak erről az álmukról, hogy bekerüljenek a felsőoktatásba, másoknak más szakirányt kell választaniuk, mint amit megálmodtak, és vannak olyan jómódú családok, akik inkább külföldre viszik a gyerekeiket, mert már ott is hasonló költségek mentén tudnak tanulni.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Látva ezeket a folyamatokat, mi magunk is újraértékeltük a saját pozíciónkat. Igaza van mindenkinek, aki azt mondja, hogy de hát korábban a Szocialista Párt nem hasonló állásponton volt. Igen, szeretném jelezni, változtattunk a saját álláspontunkon, és azt mondtuk, hogy igen, a felsőoktatásba pénzeket kell tenni, mert különben elveszítjük a jövőt, éppen ezért mondtuk azt, hogy esélyt kell adnunk a fiataloknak. Arra kérem önöket, hogy önök is változtassanak a jelenlegi pozíción.

Mi egy ötpontos javaslatot dolgoztunk ki a felsőoktatásba készülő fiatalok számára. Ez az öt pont úgy hangzik, hogy 2014 szeptemberétől legyen tandíjmentes a beiratkozó fiataloknak a felsőoktatás. Mindenki, aki eléri azt a ponthatárt, amely szükséges a bekerüléshez, tandíjmentesen kezdhesse meg a tanulmányait, és ezt csak elveszíteni lehessen, tehát a megtartásért kelljen hogy tanuljanak a diákok. A második, hogy csökkentsük a már ott tanuló diákok költségtérítését átlag 25 százalékkal, ez fontos segítség azoknak, akik már költségtérítéses képzésben tanulnak; ezt egészítsük ki egy szociális tanulmányi ösztöndíjjal és egy igazi diákhitellel, ami segíti a hallgatókat. Ehhez tegyünk hozzá egy nagyon kemény és nagy segítséget jelentő idegennyelv-oktatási programot, ami 3-5 hónapra adna lehetőséget a fiataloknak, hogy külföldön nyelvet tanuljanak, és töröljük el a röghöz kötést.

Ez az az öt pont, amit a Magyar Szocialista Párt törvény formájában is be fog hozni ide az Országgyűlésbe. Tesszük ezt azért, mert láttuk már az önök reakcióját, és az az volt, hogy mi csak ígérgetünk, éppen ezt szeretnénk megváltoztatni azáltal, hogy idehozzuk a parlament elé ezt a törvényjavaslatot, és egy gombnyomással mindannyian ezt az ígéretet realitássá tudjuk váltani.

(13.20)

Úgyhogy én arra kérném önöket, hogy adjunk egy esélyt a magyar fiataloknak, és nyomjuk meg az igen gombot, hogy kezdhessenek tandíjmentesen azok a fiatalok, akik a felsőoktatásba készülnek 2014 szeptemberétől.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai