Készült: 2024.09.18.23:43:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

340. ülésnap (2014.02.04.), 286. felszólalás
Felszólaló Ékes József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:40


Felszólalások:  Előző  286  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Valószínűleg nem fogom kihasználni a normál időkeretet, csak pár gondolatot szeretnék elmondani azzal kapcsolatban, amit Gaudi-Nagy Tamás is megpróbált feszegetni.

Őszintén mondom, hogy több ilyen napra lenne szükség. Több ilyen napra. S itt nyugodtan mondhatom, elismerésre méltó az, amit az elmúlt négy év folyamán államtitkár úr az egészségügy területén tett, annak a korszerűsödése irányában. Elég, ha veszem a 350 milliárdos fejlesztési forrásokat, az egészségügy teljes rendbe rakását, a béremelések kérdését.

Az elvándorlással kapcsolatban: én '91-ben voltam Amstettenben - ez Ausztriában van, Graz előtt -, ahol megismerkedtem egy magyar sebészorvossal, aki '87-ben ment ki Ausztriába, és '91-ben már orvosigazgatója volt annak az aránylag nagy kórháznak. Ő úgy fogalmazott, egyet higgyünk el, a magyar orvosképzés világhírű. Világhírű, mert ő összehasonlította a tudását azoknak az orvosoknak a tudásával, akik abban a kórházban dolgoznak, és egyértelműen úgy fogalmazott, hogy az ottani orvosok csőlátásban szenvednek, tehát egy szakra rászakosodtak, és onnan nem képesek kilátni. A betegnél nem azt vizsgálják, hogy mi válthatta ki a betegséget, hanem hogy van egy akut állapot, és azt meg kell gyógyítani. Tehát a kiváltó okot kevésbé keresik.

De gondoljunk bele abba, hogy 2004. május 1-jén Magyarország az Unióhoz csatlakozott, és azóta a munkaerő szabad áramlása az Európai Unió adottságain belül egy olyan érték, amit adott esetben a mai magyar fiatalok is megpróbálnak kihasználni. De amíg az osztrák és a német munkaerőpiac nem szabadult fel, addig jóval kevesebben hagyták el az országot, pontosabban nem elhagyták, hanem kerestek maguknak egy más területen jobb lehetőséget, és nem is minden esetben a pénzért, hanem a szakmai fejlődésük érdekében. De ez ma már csökken.

Nekem volt egy vitám annak idején az Európai Parlamentben az osztrákokkal és a németekkel arról, hogy a magyar ember nem annyira mobil, mint akár egy német, angol, francia, dán vagy egy ír. Ha megnézzük, most megközelítőleg 7 millió német állampolgár dolgozik Németországon kívül. Össze lehet rakni ezeket a dolgokat, kérdéseket, de én hiszem azt és bízom abban, hogy akik ideiglenesen elmentek máshova boldogulást keresni, azok előbb-utóbb visszatérnek. Visszatérnek, és akkor egy kultúrával, egy nyelvvel, adott esetben egy nagyobb szakmai perspektívával, átlátó képességgel, lehetőséggel jobbá tudják tenni a magyar gazdasági fejlődésnek ezeket a szegmenseit.

Én még egyszer kihangsúlyozom, hogy amilyen fejlesztés az elmúlt időszakban különböző egészségügyi intézményeknél történt, az pontosan abba az irányba hat, hogy azok az értékek, amiket képviselőtársam is elmondott, hogy gondolkodik azon, hogy elmegy, mert a magyar egészségügy állapota 2010-ig olyan volt, hogy sok esetben a normális körülmények között történő munkavégzés sem volt lehetséges, a másik oldalon pedig olyan technikai eszközök álltak rendelkezésre, amelyek tényleg valóban nem a tiszta, teljes, egyértelmű diagnózist tudták végrehajtani. De mára ezen már túllépett az egészségügy. Ma már abba az irányba megy a magyar egészségügy, hogy ezekből aránylag nagyon gyorsan, nyugodtan lehet úgy fogalmazni, hogy az elmúlt négy év folyamán aránylag nagyon gyorsan tudott olyan irányba fejlődni, hogy a most végző orvostanhallgatóknak is sokkal nagyobb esélyt tud biztosítani az itthoni megélhetésre, mint az előző időszakban.

Ki szeretném hangsúlyozni, hogy sokkal több ilyenre lenne szükség Magyarországon, mert a legnagyobb probléma ott van, hogy ha kinyitjuk a médiát vagy bármelyik csatornát nézzük, azért a negatív élményeket próbálják elsődlegesen az állampolgárok irányába sugározni, hisz erre van kereslet - fogalmazzunk így -, ezt táplálják be az emberek gondolkodásába.

(19.00)

Valóban sokkal több olyan pozitív értéket kellene mindannyiunknak, nekünk parlamenti képviselőknek is nap mint nap elmondani az állampolgárok irányába, amellyel sokkal büszkébbek tudnak lenni azokra az eredményekre, amelyeket Magyarország akár nemzetközi szinten, akár világméretekben is kutatás-fejlesztés területén, innováció területén, de nyugodtan lehet mondani a gazdaság más szegmensei területén is, amit a magyar emberek a világ asztalára letesznek, mert ezek a valódi értékek egyébként, amiket a magyar emberek a világ számára letesznek, akár az orvosokról beszélünk, akár a fejlesztőmérnökökről, lehetne sorolni tovább. Tehát ezekre kellene elsődlegesen nekünk is sokkal jobban odafigyelni, és ezeket az értékeket kellene sokkal többször elmondanunk, hangoztatnunk, mint adott esetben egymást bántanunk.

Ennyivel szerettem volna hozzájárulni. (Dr. Gaudi-Nagy Tamás tapsol.)




Felszólalások:  Előző  286  Következő    Ülésnap adatai