Készült: 2024.04.27.09:00:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

265. ülésnap (2017.12.11.), 38. felszólalás
Felszólaló Szávay István (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:52


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZÁVAY ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! A Jobbik alapítása óta elkötelezett a külhoni magyarság állampolgársága és szavazati joga mellett. Amikor 2004-ben erről népszavazás volt, akkor mi azt támogattuk, talpaltunk, aláírást gyűjtöttünk, személyesen magam is és a családom is, de arra a legtöbben már nem emlékeznek, hogy a népszavazást kezdetben a Fidesz nem támogatta, és nem segítette a Magyarok Világszövetségének az aláírásgyűjtését.

A külhoni magyarok választójoga kapcsán ebben a ciklusban legalább két súlyos problémát kellett volna megoldania a kormánynak, mindkettőről többször szó volt, de mindkettő kapcsán nem született megoldás. Az egyik ilyen súlyos probléma, hogy egy névjegyzékbe felvett, magyarországi lakcímmel nem rendelkező, tehát jellemzően az elszakított területeinken élő választópolgár halála esetén a hozzátartozónak kell kérni a névjegyzékből való törlést. Ha ez valamiért elmarad, akkor a Nemzeti Választási Iroda akár tíz évig postázza neki az éppen aktuális szavazási levélcsomagot, mivel addig érvényes a regisztrációja. Extrém esetben tehát az is előfordulhat, hogy valaki 2014-ben regisztrál, 2015-ben meghal, ám a családja még a 2022-es választásokon is visszaküldheti a levélszavazatát, vagy bárki más az ő nevében, aki ezt a csomagot megszerzi, tehát a regisztrációja újabb tíz évvel, 2032-ig meghosszabbodik, amikor már 17 éve halott lesz.

Nyilván nem véletlenül van ez így, ez a rendszer a Fidesznek kedvez, és ez a rendszer tág teret engedhet a választási csalás lehetőségének. Nincs kétségünk afelől, hogyha a Fidesznek erre lehetősége lesz, akkor nem fognak önök már ettől sem visszariadni a hatalmuk megtartása érdekében és az elszámoltatástól való félelmükben.

A másik súlyos probléma az, hogy önök a Magyar Állandó Értekezleten tett ígéretük ellenére semmit sem tettek a magyarországi lakcímmel rendelkező, ám zömében kényszerűségből külföldön dolgozó magyar állampolgárok szavazásának megkönnyítése érdekében. Az a helyzet, hogy miközben egy skóciai albérletben együtt lakó székelyföldi magyar levélben szavazhat, addig magyarországi társa csak akkor adhatja le a voksát, ha szabadnapot vesz ki, 600-700 kilométert utazik, viseli ennek költségét, és végül még ki is állja a kilométeres sort a londoni követségen. Ezt pedig nyilvánvalóan kevesen vállalják, ez világosan látszik a korábbi választási részvételi adatokból. Erre lehet egyébként megoldás a Jobbik régi javaslata, az elektronikus szavazás lehetőségének a megteremtése is.

Ezzel kapcsolatban akkor az államtitkár úrhoz, gondolom, három kérdésem lenne. Miért nem tett semmi érdemlegeset a kormány eddig annak megakadályozása érdekében, hogy az elhunyt személyek levélszavazatával vissza lehessen élni? Miért nem tett semmi érdemlegeset a kormány eddig annak érdekében, ahogy azt a Magyar Állandó Értekezleten megígérte, és ahogy azt a külhoni magyar szervezetek is egyhangúlag kérték, hogy megkönnyítse a magyarországi lakcímmel rendelkező, ám külföldön dolgozó magyar állampolgárok számára a szavazást? Végül pedig miért nem hajlandó a kormány végre átlépni a XXI. századba, és megteremteni az elektronikus szavazás lehetőségét? Várom válaszát. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai