Készült: 2024.09.19.02:03:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

145. ülésnap (2016.04.26.), 263-271. felszólalás
Felszólaló Bana Tibor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  263 - 271  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BANA TIBOR, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Elöljáróban szeretném leszögezni, hogy a Jobbik képviselőcsoportja támogatja az előttünk fekvő javaslatot, és mi is azt gondoljuk, hogy ezt a szubszidiaritásvizsgálatot feltétlenül le kell folytatni.

A tárgyalt irányelv egy olyan módosítás, mely meg kívánja szüntetni az új tagállamoknak azt a gyakorlatilag mára már csak egyetlen előnyét a régiekkel szemben, hogy a kiküldött munkavállalóik versenyelőnyt élveznek a nyugati piacokon. A javaslat amellett, hogy komoly beavatkozást jelent a jelenlegi versenyhelyzetbe, egy gyorsan átvert, átgondolatlan módosítás, nem előzte meg széles körű konzultáció. Ahogy az az indokolt véleményben is szerepel, a szubszidiaritás elve több ponton is sérül, így ahogy azt az Európai ügyek bizottságának ülésén is elmondtuk, a Jobbik támogatja ennek elfogadását.

A javaslat megszavazása munkahelyek megszűnéséhez és a jelenlegi versenyhelyzet gyökeres megváltozásához vezetne, ezért minden fórumon fel kell lépni ellene. Továbbá a hatástanulmány nem foglalkozik a javadalmazás fogalom bevezetésének tényleges hatásával, nem látjuk (Nevet.), hogy ennek pontosan milyen következményei lennének. Elnézést.

A Bizottság következetesen hagyja figyelmen kívül a tagországok közötti gazdasági fejlettségbeli különbségeket, amik miatt itt Szilágyi… (Nevet. ‑ Csepreghy Nándor tapsol.) …amik miatt egyes rendelkezések…

ELNÖK: Egy kicsit több fegyelmet kérek! Tudom, hogy késői az óra, a téma is meglehetősen vidám, ezt is megértem, de azért…

BANA TIBOR, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Nem annyira, hiszen…

ELNÖK: …de azért tisztelettel kérem, hogy a késő esti vidámkodáshoz teremtsük meg a feltételeket, hogy akkor egymást is halljuk. (Boldog István: Ez vé­re­sen komoly téma!) Képviselő úr! (Bana Tibor: Igen, igen.) Jól van, szedje össze magát, aztán folytassa!

BANA TIBOR, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Tehát azért annyira nem vidám a téma, én azt gondolom, hiszen azért itt a munkavállalói érdekek sérülése mindenképpen a középpontban van, de egyes rendelkezések, és így ez is, eltérően érintené őket. (Nevet.)

Mi tehát továbbra is azt fenntartjuk, hogy minden olyan esetben támogatni fogjuk a kormánynak a döntéseit, amikor nemzeti szuverenitásunkat veszély fenyegeti, ugyanakkor vannak olyan nagyobb horderejű kérdések… (Nevet.)

ELNÖK: Úgy látom, egészen komoly problémák vannak.

BANA TIBOR, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Igen, igen, itt a frakcióban zavar alakult ki (Dr. Gyüre Csaba távozik az ülésteremből.), de abban azért…

ELNÖK: Kérem, én az önök pártbelügyeibe nem avatkozom bele (Bana Tibor: Köszönjük, elnök úr.), csak az a kötelességem, hogy a témának megfelelő vezérszónokot hallgassam (Bana Tibor: Így van.), és ezt kérem, hogy tegye meg.

BANA TIBOR, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Persze. Tehát vannak olyan nagyobb horderejű kérdések is, melyekben a kormány még nem tett lépéseket, így például a termőföld kérdésére gondolok, pedig a jelenlegi szabályozások ezeken a területeken is súlyosan sértik nemzeti érdekeinket, és örülök annak, hogy végül is így frakciótól függetlenül egy jó hangulat alakult ki, és egységes az álláspont az ügyben, hogy mindenki meg fogja szavazni ezt az előttünk fekvő javaslatot. Úgy tűnik, hogy az LMP is így fog tenni, ugyan nyilván nekik nincsen a bizottságban képviselőjük, ettől függetlenül hozzászólásuk nem hangzik el, de biztos vagyok benne, hogy ezt ők is támogatják.

Itt azért arra még szeretném felhívni a figyelmet, hogy a szubszidiaritásvizsgálatot ebben az esetben én mindenképpen tudom támogatni, de azért vannak fenntartásaim az ügyben, hogy ez végül is valamiféle eredményt el fog‑e érni. Tehát azért az Európai ügyek bizottsága ‑ mint arra elnök úr is utalt ‑ több alkalommal nyújtott már be ilyen javaslatot, és bizony az európai ügyészség vonatkozásában azt kellett tapasztalnunk, hogy az Európai Bizottság teljes mértékben figyelmen kívül hagyta a tagállami véleményeket. Én tartok tőle, hogy azért ennek a lehetősége ebben az esetben is fennáll.

Ezért lenne az fontos, hogy ha olyan javaslatokat tudnánk elfogadtatni uniós szinten, amelyek a tagállami parlamentek szerepének növelése irányába hatnának. Gondolok itt például arra, hogy azt a brit kezdeményezést a Jobbik mindenképpen tudja támogatni, hogy a piros lapos eljárás, a tagállami vétó lehetősége kerüljön bevezetésre.

Szintén fontosnak tartom azért azt megjegyezni, hogy a bizottsági munkatársaknak a munkáját én is szeretném megköszönni, hiszen az elmúlt hónapokban a bizottsági üléseken, amikor elénk került ez a javaslat, akkor tényleg egy olyan komoly háttéranyagot tártak elénk, ami segítette a munkánkat, és a mostani benyújtott indítvány összeállításában is ők komoly szerepet vállaltak. Úgyhogy ezért sokszoros köszönet nekik.

Arra buzdítom a kormányt, egy kicsit akkor a konkrét javaslattól is elszakadva, hogy olyan irányba próbáljunk lépéseket tenni, illetve szövetségeseket találni, hogy az uniós döntéshozatal érdemi reformja bekövetkezhessen, és a nemzeti parlamentek szerepét növelni tudjuk. Ennek az alapállásunknak a COSAC-üléseken is minden alkalommal hangot szoktam adni, és bízom benne, hogy itt megtalálva a szövetségeseket, a brit kezdeményezésre utalok elsősorban, ebbe az irányba el tudunk menni, és akkor egyre kevésbé lesz majd szükség arra, hogy ilyen szubszidiaritásvizsgálatokat kezdeményezzünk akkor, hogyha annak adott esetben, mint az ügyészségnél is megtörtént, sajnos nem lesz érdemi következménye. Tehát szerintem ez lenne az előrevivő.

Köszönöm szépen mindenkinek a megtisztelő figyelmét itt ezen a késői órán. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  263 - 271  Következő    Ülésnap adatai