Készült: 2024.09.22.23:30:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

308. ülésnap (2013.10.07.), 70. felszólalás
Felszólaló Hegedűs Lorántné (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:11


Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HEGEDŰS LORÁNTNÉ (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Amikor az Orbán-kormány a közigazgatási reformját elindította, mindezt a jó állam megteremtése érdekében tette, melynek alapfeltételei, mint hallhattuk, a kiszámíthatóság, az egyszerűség és a hatékonyság.

Ezen idea megvalósítását szolgálnák alapfeladatuk szerint a kormányhivatalok is. Sajnálatos, hogy mind ez idáig elkötelezettségüket a cél megvalósítására, az állampolgárok számára kevéssé tudták nyilvánvalóvá tenni. Több eset is szolgál ennek bizonyítékául, de most itt példaként csak egyet hadd említsek, egy szentendrei lakos esetét.

Ezt interpellációm írásos formájában részletekbe menően kifejtettem, itt csak annyit, hogy egy, a vonatkozó törvények értelmében egyértelmű megítélésű, könnyen átlátható ügy már több mint egy évtizede zajlik, bonyolódik, de a bíróság által is megállapítottan a kormányhivatal hibájából, az ügyfél állampolgár számára annak érdemi lezárulása még mindig reménytelenül távolinak látszik.

(14.50)

Joggal merülhet tehát fel a kérdés, mennyiben valósul meg a kiszámíthatóság, egyszerűség és hatékonyság hármas követelménye a közigazgatás megújult rendszerében. Különösen sajnálatos, hogy az ebben a folyamatban félként részt vevő Szentendre város önkormányzata a bírósági eljárás során felhasznált egy valótlan tartalmú okiratot. Ezt a kormányhivatal is megállapította, de nem tett semmit. A Jobbik viszont kezdeményezi ügyészségi vizsgálat lefolytatását.

Ezzel az üggyel összefüggésben merült fel annak a gyanúja is, hogy egy kormánytisztviselő nem felelt meg a törvényben előírt összeférhetetlenségi követelményeknek, amely szerint a kormánytisztviselő nem lehet helyi önkormányzati képviselő annál az önkormányzatnál, amely az őt alkalmazó államigazgatási szerv illetékességi területén működik. Így ezen tisztviselő míg osztályvezetői pozíciót töltött be a Pest Megyei Kormányhivatalnál, egyidejűleg Szentendre város önkormányzata képviselő-testületének is tagja volt. Kérem a minisztériumot és tisztelt miniszter urat is az eset kivizsgálására és az esetlegesen szükséges fegyelmi eljárás elrendelésére. Külön vizsgálat tárgya lehet ezzel összefüggésben, hogy volt-e érdemi ráhatása az illető tisztségviselőnek az említett ügy menetére, az abban hozott közigazgatási határozatokra, döntésekre.

Tisztelt Államtitkár Úr! A jó állam - mint kormányzati nyilatkozatokból is tudjuk - egy célkitűzés, nem pedig egy állapot, ami egyszer majd bekövetkezik. Értelmezésem szerint minden egyes ügy azonban újabb lehetőség, hogy a kormányzati célkitűzéshez egyre közelebb juthassanak az állampolgárok. Ugyanakkor a fentebb említett ügy is csak azt erősíti meg a kisemberben, hogy mindezek csak jól hangzó kommunikációs panelek, és egyre messzebb kerülünk a jó államtól, ahol majd a jognak asztalánál mind egyaránt foglal helyet.

Egyszóval, tisztelt államtitkár úr, kérdezem, hogy mi a közigazgatási reform célja: közelebb az emberekhez vagy pedig közelebb a pártállamhoz? Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai