Készült: 2024.09.20.15:52:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

276. ülésnap (2005.12.05.),  141-148. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:10


Felszólalások:   133-140   141-148   149-158      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Karakas János, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszternek: “Mi a helyzet a szőlő-bor ágazatban?ö címmel. Karakas János képviselő urat illeti a szó.

KARAKAS JÁNOS (MSZP): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Nyáron a szőlőtermelők, borászok panaszolták: nagy termés várható, tele a pince, alacsony lesz a szőlők átvételi ára, kétséges, hogy egyáltalán lesz-e rá vevő, hiszen nincs a bornak piaca. Sürgették, hogy mielőbb vezessük be a végleges kivágás intézményét, ami lehetővé tenné a terület csökkentését.

Ugyancsak sürgették az agrár-környezetgazdálkodási pályázatok mielőbbi elbírálását és kifizetését. Mi, politikusok, ostoroztuk a tárca vezetését, hogy tegyen valamit a problémák megoldására. Többek között javasoltuk: hozzuk vissza az uniós csatlakozás előtti időszakra a minőségi boroknál jellemző közraktározás ismételt bevezetését, vagy éljünk az uniós szabályozás adta lehetőséggel, a krízislepárlással; illetve szülessen meg végre a szőlőkivágási rendelet; illetve legyen mielőbbi döntés az agrár-környezetgazdálkodási támogatások kifizetésére.

Azóta befejeződött a szüret, lehetőség nyílik az értékelésre. Megítélésem szerint nagyban teljesültek a gazdálkodók felvetései, hiszen különösebb zökkenő nélkül sikerült betakarítani a szőlőt; jó közepes borok várhatók; megszületett a rendelet a végleges kivágásról. A krízislepárlási lehetőség ötödét sem használja ki az ország, és az első háromnegyed éves számok tükrében nőtt a borexportunk. Ugyanakkor sajnálatos tény, hogy a túltermelési hisztériából adódóan rendkívül alacsony szőlőfelvásárlási árak alakultak ki, ami nagyon sok termelő idei gazdálkodását veszteségessé tette.

Az idei évből okulva úgy a gazdáknak, mint a gazdaságirányításnak és a politikusoknak is le kell vonni a tanulságot. Kérem a miniszter urat, kezdjük el most, így röviden.

Köszönöm. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

ELNÖK: A kérdésre Gráf József miniszter úr válaszol.

GRÁF JÓZSEF földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Bizony, ez az év sok meglepetést okozott a borászoknak is, és megmondom őszintén, hogy nekem is.

Először is, azzal kellett szembesülnöm május hónapban, amikor a borvidékeket jártam, hogy teljesen és tisztán csak a panaszoktól voltak hangosak. Itt nagyon jelentős borfeleslegről volt szó, és egy igen magas hamisbor-mennyiségről is. Én mind a kettő ellen megpróbáltam a magam módján felvenni a harcot, kaptam is érte az Uniótól is feddést, hogy ha egyszer ennyi hamisított bor van az országban, akkor előbb azt kellene megszüntetnem, nem a borlepárlás felé lépnem, vagy nem a hamis bort lepároltatnom.

De ezeket tisztáztuk, hiszen az Unió is tudja, hogy a hamis bort nem lehet lepároltatni, hanem csak a forgalomba hozott bort lehet. De ennek ellenére nagy meglepetés ért, mivel a szokásos vehemenciámmal kiharcoltam az 500 ezer hektoliteres lepárlás lehetőségét, és jelen pillanatban ott tartunk, hogy 100 ezer hektoliter fölös bor nincs lepárlásban az országban. Úgyhogy, azt hiszem, én is levontam azt a tanulságot, hogy még a szakmainak hívott szervezetek adatait is egy kicsit óvatosabban fogom a következő időszakban kezelni.

Az 53 forint/literes asztali bor és a 69 forintos minőségi bor lepárlása lehet, hogy nem olyan vonzó az értékesítésre, de mindenesetre spanyol, francia, görög és olasz borászokhoz hasonlóan én is éltem ezzel a lehetőséggel.

Élni kívántunk a feleslegek levezetésénél az 5 ezer hektáros kivágási lehetőséggel is. Ma egy kicsit bizonytalan vagyok ebben a kérdésben is, hogy következetesen végig kell-e ezt vinnünk ezen az úton, és van-e ilyen nagyságrendre szükség Magyarországon.

Mindenesetre a szerkezetátalakítás elkezdődött, és ez viszont a jó hír a borászatban, hiszen 1459 hektár ültetvényt újítottunk fel közösségi költségvetésből, már az első évben, és remélem, folytatni tudjuk a következő időszakban is. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Viszontválaszra megadom a szót Karakas János képviselő úrnak. Az elnöklést pedig átadom Világosi Gábor alelnök úrnak.

 

(Az elnöki széket dr. Világosi Gábor, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

KARAKAS JÁNOS (MSZP): Én azért annak örülök, hogy megindult a párbeszéd, és nem olyan rég örömmel hallottam az egyik rádióműsorban a HNT főtitkár-helyettese és az egyik fiatal FM-es szakértő párbeszédét, ami szintén előreviheti a közös gondolkodást.

Örülök annak is, hogy megalakulóban van a boriroda. Kicsit talán mi is rá tudunk segíteni e 8 forint átkonvertálásával arra, hogy a gazdák saját maguk érdekében többet tehessenek. Én továbbra is fontos kérdésnek tartom a piackeresést, a piacmegtartást, a piacnak, akár a hazai piacnak a bővítését is és a szerkezetátalakítást.

Én azért továbbra is a végleges szőlőkivágás mellett voksolok olyan szempontból, hogy annak a gazdának, aki tisztességesen szeretne kivonulni az ágazatból, hiszen túl öreg, túl kicsi esetleg a területe, vagy rossz a fajtaszerkezete, lehetősége legyen arra, hogy uniós pénzből kivonuljon erről a területről. Más formában tudjuk a többit támogatni.

Köszönöm. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót Gráf József miniszter úrnak.

GRÁF JÓZSEF földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Tehát folytatva a választ: az 1459 hektár ültetvény felújításával és a következő év lehetőségével 4,4 milliárd forintot költhetünk szőlőültetvény korszerűsítésére Magyarországon. Ehhez képest az a szám, amikor a tényleg korszerűtlen szőlőterület kivágására 5 ezer hektáros lehetőséget kértünk, tényleg nem túl nagy, hiszen a 100 ezer hektár lehetőségünkhöz képest ma olyan 70 ezer hektár körül van az aktív területünk, tehát ténylegesen van feleslegünk ezen a részen.

A borpiaci irányítási bizottságnál el fogunk járni természetesen, hogy más ország esetleg fel tudja használni az általunk lefoglalt krízislepárlási nagyságrendet. Elértük azt, hogy ne legyen jövedéki adó a boron, ezt pedig a minőségvédelemre, illetve a jobb exportra és az itthoni reklámtevékenységre fogjuk fordítani.

Én azt gondolom, hogy ezek az intézkedések, és az, hogy minden borvidéket végigjárva (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) kialakult a szakmai párbeszéd és az egyezség, bizalommal tölthetik el a szőlősgazdákat és a bortermelőket.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:   133-140   141-148   149-158      Ülésnap adatai