Készült: 2024.05.06.21:32:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

210. ülésnap (2001.05.29.), 54. felszólalás
Felszólaló Lezsák Sándor (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:56


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Takács Imre képviselőtársam arról beszélt, hogy a vitában részt vevők egyik része a kormánypárt, a másik az ellenzék. Én a vita eddigi tapasztalatai alapján ezt úgy módosítanám, hogy vannak a kormánypártok, van az ellenzék, és vannak a szabad demokraták. Ugyanis a törvényjavaslat eddigi vitáiban a leghatározottabban a szabad demokraták képviselőcsoportja ellenezte azt a kormányzati törekvést, hogy a határainkon kívül élő kisebbségi magyarságot immáron konkrét segítségben részesítse az anyanemzet, az alkotmányunkból is rá háruló kötelezettségének megfelelően.

A 131 pontban összefoglalt bizottsági ajánlás első 28 pontja másból sem áll, mint az előterjesztés lényeges céljait semlegesíteni szándékozó szabad demokrata módosító indítványok elutasításából. Ezekkel az indítványokkal részleteiben is foglalkozni kell, különben megint az a vád éri a kormányzó pártok képviselőit, hogy vita nélkül, érveket mellőzve szavazták le az ellenvéleményt. Itt kell megjegyeznem, hogy ezen indítványok mindegyikét több mint kétharmados arányban vetette el a bizottságok többsége, tehát nem csupán a kormánypártok elutasítása miatt alkalmatlanok arra, hogy törvényerőre emelkedjenek.

A törvény bevallott célja az, hogy a szomszédos országokban élő magyarokat megtartsa ősi szülőföldjükön. Nyilván nem lehet ilyen célt kitűzni egy Argentínában vagy Új-Zélandban élő magyar származású család esetében. A törvény eredeti céljait megmásítva e szabad demokrata indítványok makacsul a külföldön élő magyarokra vonatkoztatnák a törvényt, nemcsak a szomszédos országokban élőkre. Távlatban egyébként el tudok képzelni egy ilyen célú másik törvényt is, de most és itt ennek a törvénynek a megmaradást, a szülőföldön történő boldogulást kell szolgálnia. Ezért ellenezzük tehát azokat a javaslatokat - így például az ajánlás 3., 4., 5. pontjaiban megfogalmazott indítványokat -, amelyek ezt a szándékot hatástalanná tennék.

Az ajánlás 41. pontjában szerepel Kelemen András képviselőtársam módosító indítványa, amelyet újólag szeretnék az államtitkár úr, a kormányzó pártok és a kormány figyelmébe ajánlani. Kelemen András képviselő úr azt javasolja, hogy "vonatkozzon mindazon magyar nemzetiségű személyekre a törvény, akik a volt Szovjetunió, a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság, valamint a Csehszlovákia területén, de immár nem szomszédos államokban élnek, amennyiben bizonyíthatóan erőszakkal hurcolták el őket a törvény hatálya alá területekről. Ilyen esetben az utódállam korábbi területén működő legközelebbi székhelyű ajánlott szervezet jogosult az ügy intézésére".

Ugyanis a történelem szele úgy hozta, hogy más országok szomszédosak ma Magyarországgal, mint voltak tizenkét esztendővel ezelőtt. Sajnos, sok ezer magyar nemzetiségűt hurcoltak Csehországba vagy az akkor még szomszédos Szovjetunió távoli vidékeire. Kérem, fontolják meg Kelemen András képviselőtársamnak a 41. pontban szereplő módosító indítványát, amely a 43. ajánlási pontban is ugyanezt tartalmazza. Köszönöm a figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai