Készült: 2024.09.22.17:41:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

210. ülésnap (2001.05.29.), 292. felszólalás
Felszólaló Fodor Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:41


Felszólalások:  Előző  292  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FODOR GÁBOR (SZDSZ): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt években sajnálatos módon megszaporodtak a diszkriminatív elemeket tartalmazó pályázati kiírások. Ezekben a pályázatokban az állam az adófizetők pénzének elosztásakor valamely megmagyarázhatatlan okból különbséget tesz teljesen azonos jogi státusú személyek, szervezetek között. Ezzel a lépésével akarva-akaratlanul értékítéletet mond, kijelöli a számára értékes, vagyis a pályázásra alkalmas, és a számára értéktelen, vagyis a pályázásra alkalmatlan személyeket, szervezeteket.

 

(16.10)

 

Az utóbbi hetekben két olyan pályázati kiírás került nyilvánosságra, amely különbséget tesz - egyébként az alkotmány értelmében teljesen azonos jogokkal rendelkező - egyház és egyház között. A Szociális Minisztérium, a szétosztható keretek szűkösségére hivatkozva - 200 millió forint -, az egyházi szociális intézmények rekonstrukciós pályázatánál csak négy, úgynevezett történelmi egyháznak adott esélyt a közpénzek elnyerésére. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Helyes!) A szaktárca ezzel a megkötéssel számos olyan kisebb egyháztól vette el a pályázatnak a lehetőségét is, melyek számos szociális intézményt tartanak fenn. Hasonló, diszkriminatív elemet tartalmazó pályázatot írt ki az Ifjúsági és Sportminisztérium is a fiatalok öntevékenységére építő országos projekt támogatására. A kiírás megfogalmazása szerint ebben az esetben is csak az úgynevezett történelmi egyházak pályázhatnak. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Helyes!) Számos kisebb egyház képviselője jelezte, hogy a kiírás megfogalmazása nem korrekt, mivel a történelmi egyház mint jogi kategória nem létezik.

Mindezek alapján a következő kérdéseket szeretném feltenni az államtitkár úrnak:

Mi indokolja, hogy a szétosztható keretek szűkössége miatt az azonos jogokkal rendelkező egyházak közötti különbségtétel alkalmazását tartják elfogadható megoldásnak? Másfelől, miért nem lehetett korábban megemelni a keretet vagy inkább kisebb összegeket osztani, de a hátrányos megkülönböztetést kikerülni? Harmadrészt, mi az oka az annak, hogy az utóbbi években elszaporodtak a diszkriminatív elemeket tartalmazó pályázati kiírások? Negyedrészt, ön szerint elvárható-e a versenyszférában tevékenykedő cégek hirdetéseinél a hátrányos megkülönböztetés megszüntetése úgy, hogy az állam az adófizetők pénzének elosztásánál is diszkriminatív elemeket alkalmaz? Végül pedig szándékozik-e ön annak érdekében lépéseket tenni, hogy az állami pénzek pályáztatásánál ne kerülhessenek diszkriminatív elemek a kiírásokba és ne érvényesülhessenek ilyen szempontok az elbírálásnál?

Várom válaszát. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  292  Következő    Ülésnap adatai