Készült: 2024.05.21.07:53:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

241. ülésnap (2009.11.10.), 254. felszólalás
Felszólaló Keleti György (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:19


Felszólalások:  Előző  254  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELETI GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót. Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Valóban szeretnék visszatérni a módosító indítványokhoz, mert azt gondolom, hogy a parlamentnek, legalábbis az ülésszaknak ez az utolsó egy órája ezzel a kétperces riposztozással nem a politikai kultúra legmagasabb régióit érte el. Azt hiszem, jó lenne, ha itt a parlamentben az egész társadalom színe előtt - hiszen a televízió is közvetíti, vendégeink is vannak - megpróbálnánk visszatérni egy olyanfajta politikai párbeszéd és stílus gyakorlásához, ami méltó kellene legyen ehhez az épülethez.

Sok mindent lehet persze tanulni. Néhány hozzászólás, ami önkormányzati vezetők részéről hangzott el, számomra tanulságos volt. Ilyen volt például, amikor Balogh József képviselőtársam megemlítette, hogy az önkormányzatok ebben az esztendőben 3250 milliárd forinttal gazdálkodnak. Ez azt jelenti, hogy ha 3200 települést veszünk, akkor néhány forinttal több mint 1 milliárd forintnyi költségvetési gazdálkodási lehetősége van egy átlagos önkormányzatnak.

Én ezzel ellentétben egy olyan önkormányzatról szeretnék beszélni - amelynek az érdekében benyújtottam egy módosítási indítványt -, amelynek az évi költségvetése 43 millió forint. Tehát az átlagos 1 milliárdhoz képest 43 millió forint, ami nyilvánvalóan mutatja, hogy ez a legkisebb települések egyike, legalábbis az én választókerületemben, de talán a Dunántúlon is, valamint azt is mutatja, hogy nem bővelkedik olyan bevételi forrásokban - sem személyi jövedelemadóból, sem iparűzési adóból -, ami számára egyfajta anyagi biztosítékot vagy hátteret jelentene. Ezt a 43 millió forintot is iskolára, óvodára, a körjegyzőségre fizetik hozzájárulásként. S hadd említsem meg, amiről kevés szó esik ebben a Házban, hogy annak érdekében, hogy a falun átmenjen a Volán-busz, egy évben 180 ezer forintot, havonta 15 ezer forintot fizetnek a Volán-társaság számára. Azt gondolom, előbb-utóbb azon is el kellene gondolkodnunk, hogy lehet-e ilyen - bocsánat a kifejezésért - egyéni sarcokat kivetni településekre. Mert a busz kerül 200 métert, 500-at, 1 kilométert - nem tudom -, hogy ne kelljen az ott lakóknak gyalogolniuk a főúttól a buszmegállóig, ezért fizetni kell. De ez nem is lesz a következő évi költségvetés problémája, úgyhogy visszatérnék az én hozzászólásomra.

Én egy Csép nevű településről beszélek. Nem nagyon hiszem, hogy a parlament jegyzőkönyvében lehetne olvasni a nevét, nem hiszem, hogy itt a parlament falai között sokan hivatkoztak már rá, nem is vagyok benne biztos, hogy valamennyi képviselőtársam tudja, egyáltalán hol van. Elmondom önöknek: Komárom-Esztergom megyében Kisbér kistérség egyik települése. Kisbér kistérség a megye hátrányos helyzetű kistérsége, és azon belül is ez a falu, ez a település szintén hátrányos helyzetű.

Hadd mondjak róla néhány adatot. 387 lakosa van, ami egy javuló szám, mert a 2001. évi népszámláláskor még csak 370 lakosa volt. Ez reményt keltő abban az értelemben, mert azt mutatja - tudjuk, hogy van egy természetes és sajnálatos csökkenése a lakosságnak -, hogy születtek is gyerekek, és érkeztek is a településre, a faluba emberek, vagyis alkalmasnak találják arra, hogy ott letelepedjenek. Azért el kell mondanom, hogy a községben korábban megszűnt az iskola, nem olyan régen megszűnt a posta, és néhány hét múlva a szárnyvonalak bezárása kapcsán meg fog szűnni a falutól nem messze lévő Tárkány-Csép vasúti megállóhely is. A település körjegyzőségben működik, székhelye Kisigmánd. Eddig az önkormányzat tulajdonában lévő polgármesteri hivatal épületében működött az orvosi rendelő és a védőnői szolgálat is. A háziorvos egyébként tíz kilométerről, Kisigmánd nevű településről jár át a faluba, ahol elég sok idős ember van, tehát valóban biztosítani kell számukra helyben az orvosi rendelést.

Tulajdonképpen itt érkeztem el a mondanivalóm lényegéhez. Ha képviselőtársaim figyelemmel kísérték a költségvetési vitát, tudják, aki pénzt akar kérni, az a helyzetet általában dramatizálja, kicsit sötét képet is fest róla, talán sötétebbet is, mint a valóság, hogy meggyőzze a többieket: a költségvetésben szorítsanak neki 20, 50 vagy 100 millió, vagy éppenséggel ha kell, talán 1 milliárd forintot is. Én megpróbálom a helyzetet nem dramatizálni, tényszerűen fogom elmondani.

A tavalyi évben, tehát egy jó esztendővel ezelőtt a szakemberek szerint a klímaváltozás, az esőzések miatt az önkormányzatnak az a kétszáz éves épülete, ahol - mint említettem - maga az önkormányzat, tehát a hivatal is működik, meg az orvosi rendelő is, súlyosan megkárosodott, a falai összerepedeztek, a padozata megsüllyedt, vagyis életveszélyessé vált. A testületnek az volt a döntése, hogy kiköltözteti az orvosi rendelőt és a hivatalt. Az orvosi rendelő nem olyan régen tette át a székhelyét, a település művelődési házának a színháztermében rendel az orvos, az önkormányzati hivatal pedig szintén a művelődési ház irodahelyiségében működik. Egyébként a művelődési ház egy amolyan falusi kis épület, nincs is benne több helyiség, csupán egy, a könyvtár, ahol egyéb kulturális anyagokat is raktároznak, vagyis az önkormányzat a végső elkeseredésében volt kénytelen ezt megtenni és egy lehetetlen állapotot elviselni.

Arra kérem a tisztelt parlamentet, hogy a költségvetésben ennek a településnek biztosítsanak egy olyan együttes funkciót ellátó épület építésére pénzt, amely egyrészt a hivatal működését, másrészt az orvosi rendelést biztosítja. Ennek az önkormányzatnak, vagy ennek a hivatalnak - önkormányzatnak, jól fogalmaztam - ugyanis két alapvető funkciója, egyrészt biztosítani az egészségügyi ellátást az ott élőknek, valamint az önkormányzatiságnak azokat a feltételeit, hogy működni tudjanak, önállóan tudjanak döntést hozni, ülést tudjanak tartani. De továbbmegyek, ha van a faluban egy esküvő, meg lehessen tartani a házasságkötést. Ha odatelepül valaki a határon túlról, és magyar állampolgársági esküt akar tenni, akkor le tudja tenni azt. De ügyfélfogadást is lehessen tartani, mert noha csak négyszáz lakos él a településen, azért az embereknek vannak ügyes-bajos dolgaik, amikkel oda tudnak fordulni a hivatalhoz, segítséget tudnak kérni. Ma, a számítógépek világában a települések abban a kistérségben az úgynevezett e-közigazgatási rendszerben számítógéppel össze vannak kötve, vagyis az emberek bemennek a hivatalba és intézik az ügyeiket, de ha ezt egy négyszer négyméteres helyiségben kell megtenni, ahol íróasztal íróasztal hátán van, mert a bürokrácia és a számítógépek ezt megkövetelik, akkor nagyon nehézkes a munkájuk.

Az orvosi rendelő újjáépítése sem könnyű dolog. Szeretném emlékeztetni önöket, hogy az elmúlt hónapokban, években voltak pályázatok európai uniós lehetőség alapján, de ma olyan komoly követelmények vannak az egészségügyi alapellátást biztosító rendelők tekintetében, hogy nemcsak rendelőhelyiségnek kell lenni, hanem egy meghatározott négyzetméterű váróhelyiségnek, kell legyen egy helyiség, ahol az orvos-beteg személyes beszélgetését le lehet bonyolítani, kell legyen egy mellékhelyiség külön a betegeknek, külön a személyzetnek, kell legyen egy mellékhelyiség a mozgáskorlátozottaknak, ami mind jogos, de emeli a költségeket egy ilyen épület kialakításánál vagy építésénél.

Summa summarum itt elhangzott az is, és ez nem titok, hogy a szocialista frakción belül mi beszéltünk ezekről a költségvetési módosításokról - nem árulok el titkot, tegnap éjfélig folyt erről egy tárgyalás -, és őszintén meg kell mondanom önöknek, nem látom sikeresnek ennek a módosító indítványnak a pályáját. Illetve látok esélyt, de ha tízes skálán lehetne pontozni, akkor ötre mondanám ezt az esélyt. Ellenzéki képviselőtársaim talán jónak tartják ezt? Mert én nem, megmondom őszintén. Sajnálom, hogy nincs bent Katona Tamás úr - illetve megérkezett -, mert azt is meg kell mondani őszintén, hogy ő az egyike azoknak, aki nyilván szakmai okok miatt nem a legjobban támogatja ezt az indítványt. Ezért megragadom a parlament nyilvánosságának a lehetőségét, és arra kérem egyrészt képviselőtársaimat itt az én oldalamon és szemben is, és arra kérem a kormány képviselőit, tegyenek meg mindent annak érdekében - és ez az igen gomb, és a költségvetés ilyen módosításának a támogatása -, hogy ez a kistelepülés elmondhassa, hogy a falunkban van egy orvosi rendelő, a falunkban működik az önkormányzat, oda lehet menni segítségért, tanácsért.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

(14.40)




Felszólalások:  Előző  254  Következő    Ülésnap adatai