Készült: 2024.05.15.19:00:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

151. ülésnap (2020.09.22.), 154. felszólalás
Felszólaló Dr. Zsigmond Barna Pál (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:33


Felszólalások:  Előző  154  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ZSIGMOND BARNA PÁL, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Ahogy elhangzott, államtitkár úr részletesen ismertette, az előttünk fekvő törvényjavaslat három területet érint, három különálló terület, de mégis hasonlóság mutatkozik a három cél vonatkozásában.Az első fejezete a törvényjavaslatnak a Millenáris Tudományos Kulturális Alapítvány közérdekű vagyonkezelő alapítvány formájában történő létrehozására vonatkozik. Ahogy elhangzott, az alapítvány feladatai: tudományos, kulturális és oktatási központ és innovatív családbarát, interaktív közösségi tér megteremtésének és működési feltételeinek a biztosítása.

Államtitkár úr részletesen ismertette a Millenáris-projekt lényegét, az előzményeket, a múltat, a Millenáris kapcsán kialakult politikai csatározásokat és a megalapozatlan baloldali támadásokat, amelyek a korábbi években jelentkeztek. Korábban ez a terület Budán a város egyik szégyene volt, most az elmúlt évek kormányzati politikájának köszönhetően Budapest egyik büszkesége lett. Az első etap, az első fejezet lezajlott az első Orbán-kormány ideje alatt, és most sikerült befejezni ennek a területnek a rehabilitációját, és valóban egy XXI. századi modern budai központ került kialakításra.

(14.20)

Azt gondolom, minden budapesti, minden magyar ember büszke lehet erre a projektre. Itt egy átalakítás szerepel, ahogy elhangzott, a hatékonyabb működés érdekében. Az alapítványi struktúra nagyobb működési biztonságot jelent, nagyobb működési lehetőséget jelent a kitűzött célok elérése érdekében, és a szükséges garanciákat is tartalmazza a jogszabály, hiszen az alapítói jogok teljes körét a kuratórium fogja gyakorolni. A Millenáris Alapítvány tulajdonába adandó törzsbetét kapcsán rögzíti a jogszabály, hogy annak elidegenítésére vonatkozó szándék esetében az államot elővásárlási jog illeti meg, és harmadik személy részére kizárólag akkor kerülhet sor az elidegenítésre, ha az állam nem kívánja megkötni a vonatkozó jogügyletet.

Tisztelt Képviselőtársaim! A másik cél az előterjesztésben az, hogy a kormány az állam nevében csatlakozik a Batthyány Lajos Alapítványhoz, amelyet közérdekű vagyonkezelő alapítvánnyá nyilvánít. A Batthyány Lajos Alapítvány célja a magyar nemzet iránt elkötelezett, az európai egység irányába mutató, a közös kulturális értékek és a demokratikus képviseleti kormányzás alapján álló magyar közélet támogatása, amely egyértelműen kiemelkedően közhasznú cél. Az alapítvány nagy hangsúlyt fektetett és fektet a civil társadalom szervezésére, támogatást nyújt oktatási tevékenységekhez és tehetséggondozáshoz, kisebbségi közösségek részére, történelmi kutatások megsegítésére, családtámogatási programokat is támogat, ezeket ösztönöz. Az alapítvány Antall József szellemi örökségét is hordozza valamilyen mértékben. Elhangzott a története az alapítványnak; francia állami vezetők gyűjtötték össze az első forintokat az alapítvány elindításához, tehát komoly nemzetközi támogatást is kapott, komoly európai támogatást kapott ez az alapítvány és kap folyamatosan. Fontosnak tartja azt a kormány, hogy Antall József szellemi örökségét, a magyar szellemi örökséget továbbvigyük, és az alapítvány eddig is ezen a területen kiemelkedő tevékenységet végez. Azzal, hogy most az állam csatlakozik, forrásokat kap a további működéshez és garanciákat a kiszámítható, hosszabb távú tervezéshez, még hatékonyabban tudja ellátni fontos és elismert feladatait.

Végül a harmadik részben a javaslat rendelkezik arról, hogy két pécsi ingatlan a Mathias Corvinus Collegium, illetve a Collegiumot működtető alapítvány tulajdonába kerüljön. A jogszabály az MCC Alapítvány tulajdonába adandó ingatlanok esetében is jelentős garanciákat létesít, hiszen ezen lepukkant, lerobbant, rossz állapotú pécsi ingatlanok esetében, ahogy ezt államtitkár úr bemutatta, az ingatlanok esetleges értékesítése esetén is irányadó előírás, hogy a befolyó  az átruházás költségeinek kiegyenlítését követően fennmaradó  bevétel kizárólag az MCC-törvényben meghatározott célok megvalósítására fordítható. Közismert az, hogy az 1996 óta működő Mathias Corvinus Collegium célkitűzése a tehetséggondozás, a kiemelkedően tehetséges magyar diákok továbbképzése, ezen diákok számára megfelelő feltételek biztosítása, és értelemszerűen ezen célok eléréséhez megfelelő infrastrukturális feltételek is szükségesek. Ezeket célozza a jelenlegi javaslat, Pécs esetében két ingatlan biztosításáról rendelkezik ez a jogszabály.

Az is egyértelmű, hogy a Corvinus Egyetem lassan másfél éves példája, a Mathias Corvinus Collegium intenzív fejlődése az elmúlt időszakban és más alapítványi fenntartású egyetemek sikeres működése biztosítja azt, hogy ez a struktúra sikeres, és további alkalmazása indokolt.

Meggyőződésem, hogy a törvényjavaslatban foglaltak nagymértékben növelik mind a Millenáris Alapítvány, mind a Batthyány Lajos Alapítvány, mind a Mathias Corvinus Collegium Alapítvány működési lehetőségeit, elősegítve ezzel a magyar nemzeti kulturális értékek támogatását és a magyar tehetséggondozás ügyét. A Fidesz-frakció támogatja a törvényjavaslatot, és kérem az önök támogatását is. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  154  Következő    Ülésnap adatai