Készült: 2024.04.28.08:56:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

143. ülésnap (2020.06.29.), 234. felszólalás
Felszólaló Dr. Szakács László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:49


Felszólalások:  Előző  234  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZAKÁCS LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Engem is Nacsa Lőrinc képviselőtársam hozzászólása indított arra, hogy egy-két dolgot elmondjak, meg rendbe tegyünk. Ugye, ön azt mondja, hogy az adósságkonszolidáció az önkormányzatoknál, ez az 1300 milliárd forint mekkora probléma volt. Itt nem belemenve abba, hogy az akkori kormánynak pénzforgalmi szempontból valószínűleg nem is volt akkora probléma, mint amekkora hősként önök saját magukat beállítják, ezen azért egy picit gondolkodjanak el. Meg még egy dolgon: a jegybanknak az idei évi kimutatása szerint a magyar önkormányzati szektor teljes adóssága, amit egyébként már a Magyar Államkincstár engedélyezett eddig, az 1248 milliárd forint. (Nacsa Lőrinc: Nem igaz.) Tehát ezen érdemes elgondolkozni, hogy nagyjában-egészében itt tartanak. Azt mondja ön Hajdu László képviselőtársamnak, hogy nem normatív finanszírozás van. Ebben önnek tökéletesen igaza van  nekünk ezzel van bajunk. Azzal van bajunk, hogy önök a normatív finanszírozással, ami azt mondja, hogy bizonyos feladatokat egy önkormányzatnak el kell látnia az állam helyett, azokat az állam finanszírozza, ehelyett önök behozták ezt a kijárós, kilincselős, előszobázós, hajbókolós olyan rendszert, amely alapján, aki elég lelkesen tapsol, annak a városában többfajta fejlesztésre meg többfajta feladatellátásra van lehetőség, aki meg nem, annak meg kevesebb. Na most, igazság szerint önök a polgármesterekkel küzdenek, holott a lakosság az, amely ennek a levét megissza.

Ha még adósságról beszélünk, és láttam, hogy nagyon ingatta a fejét képviselőtársam arra, hogy nincs is ennyi adóssága az önkormányzatoknak: akkor még egyet adjon hozzá, kedves képviselőtársam, adja hozzá a közműcégek adósságait. Legutóbb egy vitában elmondtuk, hogy nem a felszámolásoktól kell ezeket a cégeket megmenteni, hanem attól az úttól, amelyen keresztül önök odavitték az önkormányzati tulajdonú közműcégeket, a közműadó tekintetében, hogy mennyi közműadót szednek be ezektől a cégektől. És, kérem, nézzen utána, ezek a cégek ezt hitelből tudják finanszírozni, ők finanszírozzák a magyar államot hitelből. És mellette természetesen el kell nekik látni a feladatukat. Magyarán mondva, ha kinyitják a csapot, akkor abból iható víznek kell folyni; ha kiteszik a szemetet a ház elé, akkor azt el kell vinni; ha tömegközlekedést akarnak, akkor a buszt meg kell tankolni, és azon buszvezetőnek kell ülni, és azt vezetheti. És emellett önök még ezeket a cégeket nem is kicsit, hanem nagyon megadóztatják, ami ezeknél a cégeknél oda vezet, hogy el tudjáke látni a feladatukat, vagy nem tudják ellátni a feladatukat. (Nacsa Lőrinchez:) Most megint rázta a fejét képviselőtársam.

Önök nem tudtak számlát kibocsátani a kukaholdingként elhíresült cégben, nem tudtak másfél éven keresztül számlát kibocsátani a magyaroknak hulladékkezelési díj címén. Majd ezt követően egy összegben gyorsan odatették, nem is emlékszem pontosan, karácsonyi vagy húsvéti ajándékként a magyarok asztalára. Ennyit a működőképességről.

Mi azt gondoljuk, hogy a kiszámíthatóság inkább a normatív finanszírozás felé hajt. A kiszámíthatóság arrafelé hajt, hogy azok az önkormányzati emberek, akik ezt már kettő-három évtizede csinálják, ők megfelelő helyen el tudják látni a megfelelő feladatokat.

(17.30)

Ezt önök központosítani akarják, úgy a cégeket, mint ahogyan a pénzeknek az elosztását. Ez egészen biztosan nem a helyes irány. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Szórványos taps az MSZP és a DK soraiban.)




Felszólalások:  Előző  234  Következő    Ülésnap adatai