Készült: 2024.09.22.21:24:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

246. ülésnap (2001.12.10.), 211. felszólalás
Felszólaló Horváth László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Ifjúsági bizottság
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 4:52


Felszólalások:  Előző  211  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HORVÁTH LÁSZLÓ, az ifjúsági és sportbizottság alelnöke, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Az új sporttörvény hatálybalépésekor a magyar sporttársadalom egésze őszinte örömmel üdvözölte a törvény azon rendelkezését, amely kiterjesztette az olimpiai járadékra jogosultak körét az olimpiai játékokon érmes helyezést elért sportolók edzőire is. A törvény ezzel kifejezésre juttatta, juttatja az edzők munkájának fontosságát, elismeri a sokszor háttérben maradó, a sportolók mellett szintén kemény munkát végző edzőknek a kimagasló sportteljesítmény elérésében játszott vitathatatlan szerepét, érdemét.

Az új sporttörvény előírásai alapján azonban az érmes csak egyetlen edző személyét jogosult járadékra jelölni. Tekintettel arra, hogy a sportoló gyakran más-más edző irányítása alatt éri el eredményeit, olimpiai érmes helyezéseit, sokszor komoly lelkiismereti problémát jelent számára a többszöri sportsiker elérésében leginkább szerepet játszó edző személyének kiválasztása. Így a korábbi hiányt pótló, az edzők kitartó munkájának elismerését szolgáló jogszabályi rendelkezés a visszájára fordulhat, és bizonyos sportágak tekintetében komoly feszültségeket okozott, okozhat a jövőben is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az előbbiekben röviden vázolt méltánytalan helyzetet hivatott orvosolni a tisztelt Ház elé terjesztett törvényjavaslat, amely lehetőséget biztosít a jövőben olimpiai érmes sportolóink számára, hogy minden sikeres olimpia után edzőt javasoljanak járadékra, az adott olimpián elért legjobb dobogós helyezésük után. Azáltal, hogy az érmes olimpiánként külön-külön megjelölhet egy-egy edzőt javaslatában, sokkal inkább megvalósulhat a törvény eredeti célkitűzése, nevezetesen az olimpiai versenyre való felkészítésben komoly szerepet játszó edzők támogatása.

A módosítás ugyanakkor nem érintené az edzői járadékra való jelölés, valamint a járadékmegállapítás számításának szabályait. Amennyiben az érmes másik olimpián szerzett helyezése után részesül érmesi járadékban, az edző járadékát ez esetben is a képzett, az edzői jogosultság alapját jelentő érmesi járadékból kell levezetni, illetve megállapítani. Így a módosítás a jövőre vonatkozóan minden érintett fél számára megnyugtató módon rendezné a sporttörvény gyakorlati végrehajtása során az edzői járadék kapcsán felmerült problémákat.

Fontosnak véljük hangsúlyozni, hogy a törvényjavaslat elfogadásával az új jogszabályi rendelkezést csak a 2004-ben megrendezésre kerülő olimpián, a soron következő paralimpián, sakkolimpián, illetve siketek világjátékán megszerzett dobogós helyezések után megállapítandó edzői járadékokra kell majd alkalmazni. Így a szükséges költségvetési fedezet biztonsággal tervezhető.

Az új sporttörvény a fogyatékos polgárok sporttevékenységét az épek sportjával mindenben egyenrangú módon szabályozza, kifejezésre juttatja az esélyegyenlőségi törvényben megfogalmazott azon alapelvet, miszerint a fogyatékos személynek a társadalom és a helyi közösség egyenrangú tagjának kell lennie. Emellett a törvény megszünteti a fogyatékosok sportjának különállását, és azt a lehető legnagyobb mértékben integrálja a sportágazatban.

Ennek megfelelően a törvény az ép sportolókéval azonos mértékű és feltételrendszerű olimpiai járadékot biztosít a fogyatékos sportolók és edzőik számára. A tisztelt Ház elé terjesztett törvényjavaslat az esélyegyenlőség eddiginél is szélesebb körű, maradéktalan érvényesülése érdekében, valamint sportszakmai szempontok alapján az olimpiai járadékra jogosultságot ki kívánja terjeszteni a sakkolimpián dobogós helyezést szerzett fogyatékos érmesekre, azok özvegyeire, edzőire is.

Így a sakksportágban minden siket, nagyothalló, vak vagy gyengénlátó sportoló, aki a FIDE tagszervezetei által megrendezett sakkolimpiákon érmes helyezést ér el, egy tekintet alá esne az épek számára rendezett sakkolimpia érmes helyezettjével.

Tisztelt Ház! Az új sporttörvény módosítására vonatkozó javaslat az edzői járadékra jogosultság körének kibővítésével, valamint az esélyegyenlőség eszméjének érvényre juttatásával a sporttársadalom részéről felmerült jogos igényt hivatott kielégíteni. Ez okból kérem, kérjük tisztelt képviselőtársaimat a törvényjavaslat támogatására.

Köszönöm figyelmüket.

 




Felszólalások:  Előző  211  Következő    Ülésnap adatai