Készült: 2024.09.23.03:39:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

300. ülésnap (2013.09.10.), 194. felszólalás
Felszólaló Győri Enikő
Beosztás külügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 5:34


Felszólalások:  Előző  194  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GYŐRI ENIKŐ külügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! Tisztelt Ház! Az Európai Unióban és az ahhoz szorosan kötődő Európai Gazdasági Térségben napról napra növekszik a mobilitás, szabadon lehet más államban munkát vállalni vagy vállalkozni. Ebből fakad, hogy a nemzeti hatóságoknak, hivataloknak egyre több határon átnyúló ügyet kell megoldaniuk. A nemzetközi jogsegélynyújtás azonban sok nehézséggel terhelt, nehéz megtalálni a hatáskörrel rendelkező partnerhatóságot egy ismeretlen anyanyelvű országban, időigényes és költséges a postai levelezés, és a nyelvi korlátokat is át kell hidalni.

A belső piaci információs rendszer, röviden IMI az EGT-államok hatóságai közötti információcsere olyan fóruma, amely könnyedén áthidalja ezeket az akadályokat. A rendszerben regisztrált közel 7 ezer európai hatóság közül a keresőprogram segítségével könnyen meg lehet találni a kívánt partnert. A hatóságoknak nincs szükségük a papír alapú levelezésre. Az interneten keresztül működtethető szoftveralkalmazásban azonnal megjelennek a válaszok a munkatársak képernyőin. Rendkívül gyorsan lehet reagálni. A statisztikák szerint a rendszerben feltett kérdések 70 százalékát két héten belül megválaszolják, míg a nemzetközi jogsegélyügyek intézése akár hónapokig is eltarthat. A nyelvi korlátokat úgy hidalja át a rendszer, hogy előre megállapított sztenderd kérdésekre lehet válaszolni, amelyeket a rendszer minden felhasználónak a saját anyanyelvén jelenít meg.

(16.00)

Például egy litván hatóság által litvánul feltett kérdést a magyar hatóság magyarul válaszol meg, majd a választ a litván fél már litvánul olvashatja a képernyőjén.

A szoftveralkalmazáshoz, amely 2009 óta sikeresen működik már az EGT-tagállamokban, ideje volt megfelelő jogi bázist is kialakítani. Ennek eredményeként született meg 2012-ben a rendszer új, kötelező jogalapja egy uniós rendelet formájában. A hatályos uniós rendelet szerint a szolgáltatások szabad áramlása és a szakképesítések elismerése jogterületeken kell alkalmazni kötelező jelleggel a rendszert. Például ellenőrizni lehet így, hogy egy Magyarországon szolgáltatást nyújtó külföldi cég jogszerűen van-e bejegyezve egy másik EGT-államban, vagy hogy egy orvos, aki Magyarországon szeretne praktizálni, megfelelő diplomával rendelkezik-e.

A rendszert folyamatosan bővítik, például 2013 októberétől a betegjogi irányelv területére is kiterjed majd, valamint tesztfázisban is üzemeltetik, például a munkavállalók kiküldésével kapcsolatban felmerült ellenőrzések terén.

Fontos tudni azt is, hogy a rendszer biztonságos, a hatályos uniós és magyar normáknak megfelelő adatvédelmi rendszere van, jelszóval védett, és csak a jogszabályok rendelkezései alapján regisztrált felhasználók és hatóságok számára hozzáférhető. Magyarországon egyébként közel nyolcvan regisztrált hatóság van, például céginformációs szolgálat, a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal, a Nemzeti Munkaügyi Hivatal, kormányhivatalok, szakmai kamarák s a többi. Folyamatosan emelkedik az ügyek száma: 2013 első felében közel 130 ügyben volt érintett Magyarország megkereső vagy megkeresett félként.

A rendszer működtetéséért a Külügyminisztérium a fő felelős, koordinátorként pedig a minisztériumok is részt vesznek a munkában a felügyeletük alá tartozó jogterület tekintetében.

Az önök előtt fekvő törvényjavaslat előterjesztésének az az oka, hogy az uniós rendeleti szabályozáshoz hozzá kell igazítani a magyar szabályozást. Ennek keretében a kormány törvényi és kormányrendeleti szintű szabályozásra tett javaslatot. A törvényi szabályozási koncepció lényege az, hogy a horizontális jellegű, úgynevezett szolgáltatási törvény, a 2009. évi LXXVI. törvény tartalmazza a rendszer használatának kötelezettségét és az adatvédelmi szabályokat. Ezt kiegészítve és megerősítve ágazati törvényekben is kimondjuk, hogy mely területeken kell a rendszert alkalmazni. Jelen előterjesztésben a kormány a szakképesítések elismerésének jogterületéhez kapcsolódóan a külföldi bizonyítványok és oklevelek elismeréséről szóló 2001. évi C. törvény, a betegjogi irányelv jogterületéhez kapcsolódóan az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény módosítására tesz javaslatot. Ezeken a területeken az uniós rendelet alapján külön jogi szabályozás nélkül is kötelező alkalmazni a belső piaci információs rendszert.

Összességében tehát, elnök úr, elmondhatom, hogy a belső piaci információs rendszer hatékony, jól működő rendszer, amely megkönnyíti és meggyorsítja a magyar hatóságok munkáját, és segít a közigazgatási ügyek intézésében. Lehetővé teszi a gyors ellenőrzéseket, a többszörös ellenőrzések elkerülését, kiküszöböli, hogy a hatóságok által már ismert adatokat a szolgáltatóktól bekérjék, ezáltal végső soron a vállalkozások érdekét szolgálja.

Tisztelt Országgyűlés! Kérem szíves támogatásukat a törvényjavaslat elfogadásához, amely pontos és szabatos jogi hátteret teremtve hozzájárulhat a magyar állampolgárok és vállalkozások életének megkönnyítéséhez. Köszönöm szépen a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  194  Következő    Ülésnap adatai