Készült: 2024.05.17.21:13:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

206. ülésnap (2001.05.09.), 402. felszólalás
Felszólaló Balczó Zoltán (MIÉP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:36


Felszólalások:  Előző  402  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALCZÓ ZOLTÁN (MIÉP): Elnök Úr! Köszönöm a szót. Nem ellenvéleményt kívánok megfogalmazni dr. Balogh László hozzászólásával kapcsolatban, hanem tekintettel arra, hogy abban a szakbizottságban, ahol mi megvitattuk ezt a javaslatot, több olyan kérdést, ami részemről is felmerült, az előterjesztő megválaszolt, tehát bizonyos szempontból úgy érzem, hogy felvetett kérdéseinek egy része tulajdonképpen már a mostani szinten és stádiumban ismert.

Abban, hogy milyen tartalmi szempontok alapján dől el majd az, hogy ki tekinthető e törvény vonatkozásában a magyar nemzethez tartozónak, ebben két feltétel van. Az egyik az identitás vállalása írásbeli nyilatkozattal, a másik pedig a magyar nyelv ismerete. Tehát ez körülhatárolt.

Az ajánló szervezetek megítélésem szerint közvetlen közhatalmi jogosítványt nem gyakorolnak, mert pont attól ajánló szervezetek, hogy az erre feljogosított magyarországi intézmény lesz az, amelyik az elbírálást követően - és nyilván adott esetben például bizonyos nemzetbiztonsági szempontot, kockázatot is ellenőrizve - adja ki, ha tetszik, közhatalmi jogosítványt gyakorolva a magyar igazolványt, tehát közvetlenül az ajánló szervezetek ezt nem teszik meg. Valóban felmerül, hogy melyek az ajánló szervezetek, mert nagyon általános definíció szerepel, és a külhoni magyarság teljességét átfogó szervezet kell hogy legyen, és alkalmasnak kell lennie technikailag a feladat lebonyolítására. Kiderült, hogy itt nem több ajánló szervezetről van szó, hanem adott esetben egyről, amelyen belül képviseltetik magukat a legitim elfogadott politikai szervezetek, egyházak, tehát ez a kérdés e szerint oldódik meg.

A normatív úton való eljuttatásnak számos nehézsége van. Én úgy érzem, hogy az összeget tekintve pedig 20 milliárd a legerősebb becslés SZDSZ-szakértő részéről, ha 5 milliárd forintot tekintünk bevételnek, akkor az azt jelenti, hogy a 2002. évi költségvetésben mintegy 3,3 ezreléket fordítunk arra, hogy a 15 millió magyart ne csak lélekben érezzük magunkhoz tartozónak, hanem ezzel a tettel is. Úgyhogy nagyjából ezek az arányok.

Köszönöm.

 




Felszólalások:  Előző  402  Következő    Ülésnap adatai