Készült: 2024.05.17.21:13:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

206. ülésnap (2001.05.09.), 4. felszólalás
Felszólaló Sasvári Szilárd (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Kulturális bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:20


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SASVÁRI SZILÁRD, a kulturális és sajtóbizottság elnöke, a bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! A kulturális bizottság megtárgyalta a törvényjavaslatot, és azt általános vitára alkalmasnak tartotta. Ez a törvényjavaslat ugyanis álláspontunk szerint egy olyan egységes szervezetben és olyan egységes szemlélet alapján vizsgálja a kulturális örökséget, ami szolgálja a kulturális örökség egészének védelmét. Számos olyan probléma vetődött fel az alkalmazásban, a '97-es törvény alkalmazásában, amely mindenképpen szükségessé tette annak újragondolását, ezért a Kulturális Minisztérium a nemzeti kulturális örökség egészéért való felelőssége miatt a kulturális örökség védelméről éppúgy, mint ahogy maga a minisztérium is, maga a törvény is, egységesen kell hogy gondolkodjon. Ezt szolgálja a most benyújtott törvényjavaslat.

A tárgyi kulturális örökség egészéért való felelősségből vezetődik le az is, hogy egy egységes hivatal foglalkozik ezzel a területtel. Számos olyan új fogalom került be a törvénybe, amelyik eddig nem volt szabályozva, ilyen például a történeti táj fogalma, a listás védelem, az elővédelem, és az is, hogy bekerültek olyan jellegű védelmek a törvényjavaslat mellékletébe, amelyek a XX. században épült épületek listás védelmét teszik lehetővé; illetve a polgárok számára ez az egységes hivatali rendszer hozza létre azt az egyablakos rendszert, aminek révén az állampolgároknak nem különböző helyekre kell elszaladgálni, ha műemléki érintettségű ügyeik vannak, azért, mert ilyen lakásban laknak, azért, mert ilyen jellegű tárgyakat találnak földjeikben, környékükön, hanem egy helyre el tudnak menni.

Egy további pozitív fejlemény az is, hogy nem kell mindenért Budapestre szaladgálni, hiszen az országos hivatal mellett regionális kirendeltségek fogják szolgálni egyablakos ügyintézéssel az ott lakó állampolgárokat. Így tehát a törvényjavaslat e terület szabályozásával kapcsolatban világosabbá és áttekinthetőbbé teszi az egész rendszert, és van egy olyan fontos eleme is, amely az Európai Unióhoz való jogharmonizációt szolgálja, és az azokban szereplő szabályozásokat megfogalmazó gyakorlatokhoz és elvekhez igazítja a szervezeti felállást az új törvény.

A törvényhez kapcsolódó felhatalmazások során az Országos Műemléki Hivatal már elkészítette azokat a szükséges jogszabályi előterjesztéseket, amelyek a kormány- és a miniszteri rendeleteket szolgálják, hogy ezek kibocsátása gyakorlatilag közel a törvény bevezetésekor már megszülessen, és teljes rendszer, teljes jogi rendszer álljon fel az év második felében ennek a törvényjavaslatnak köszönhetően.

Ez a törvényjavaslat szolgálja a kormányprogramot, amely egy egységesebb szemlélettel kezeli a tárgyi, régészeti és műemléki örökségi elemeket. A kormányprogram szerint az integrált örökségvédelem nemcsak elméleti vagy tudományos alapon, hanem a törvény és a hivatali gyakorlat formájában is meg kell hogy szülessen. Ezt a törvényjavaslatot látjuk ma a tisztelt Ház asztalán.

A törvény bizonyos tulajdonosi jogokat korlátoz a nemzeti védelmi stratégia céljából, amelyek a műemlékekkel és a kulturális örökséggel kapcsolatban fogalmazódnak meg. Ez a törvényjavaslat egy kerettörvény, amelyben van egy integrált hatósági szemlélet, és amelyben szerepel a hatósági folyamatok szabályozása, és olyan speciális szabályozásokat és szakmai kérdéseket is tartalmaz, amelyeket a tudomány változása kapcsán hoztak be megválaszolandó kérdésként erre a területre. Továbbá amit nagyon fontosnak tartok, ez a törvényjavaslat azt a szemléletet viszi végig a törvényalkotás házában is, amely a határon túli magyarsággal való intézményes együttműködést is lehetővé teszi egy speciális területen, és nagyon sok olyan program indult be az eddigi időszakban is, amely a határon túli magyarság kulturális értékeit szolgálta, és olyan műemlékeket állított helyre és kelt életre újra, amelyek az elmúlt időszakban lepusztultak.

Ez egy nagyon fontos munka, amelynek egyik kerete ez a törvény, amelyről ma tárgyalunk a parlamentben, éppen ezért a kulturális bizottság többsége azt gondolta, hogy általános vitára alkalmas e törvényjavaslat.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai