Készült: 2024.05.17.21:28:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

206. ülésnap (2001.05.09.), 337. felszólalás
Felszólaló Molnár Gyula (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:05


Felszólalások:  Előző  337  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MOLNÁR GYULA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Megint abban a könnyű helyzetben vagyok, hogy tulajdonképpen az érvelésem jelentős részét nem kell elmondani. Magam is úgy gondolom, hogy a legtöbb kritika a hírközlési törvény különböző stádiumaiban mindig az volt az Unió, az OECD részéről, hogy a hatóság függetlensége nem megfelelő, nem garantált, nem világos, nem tisztázott. Mi továbbra is úgy gondoljuk, hogy vannak ebben, maradtak ebben bizonytalanságok, tehát ez ügyben további pontosításokat jó szívvel tudnánk támogatni.

Azonban a bizottsági vitában egy érdekes dologra figyeltünk fel a kormány érvelésében, miszerint a döntőbizottság helyét, szerepét és funkcióját mintha másképp értékelnék, mint ahogy mi ezt saját magunk számára elképzeltük és gondoltuk.

Én személy szerint úgy gondolkozom erről, hogy a döntőbizottság egy valóban tekintélyes, független szakemberekből álló olyan testület, mint, mondjuk - most mondok egy párhuzamot, de kérem, hogy ne tessék ezt sehol máshol majdan mondani, mert esetleg félreértésre adhat okot -, egy jó ORTT, amelyik képes arra, hogy a vitás kérdésekben azokat a kérdéseket kizárólag szakmai alapon feloldja, meg tudja oldani, s át tudja vágni azokat a csomókat, amiket egyébként különböző hatósági eljárásokban nem lehet megoldani.

Ezért nem nagyon tetszett az, amikor a kormány érvelésében megjelent az, hogy a "legalább 12" egy minimum szám, és inkább fölfelé gondolná ezt növelni, hiszen milyen rendkívül sok feladattal terhelt lesz ez a döntőbizottság. Nem, én azt gondolom, hogy ez egy testület, amelyik döntéseket hoz előkészített anyagok alapján, és ott van a hátterében egyébként pedig az a Hírközlési Főfelügyelet vagy bármilyen apparátusok, amelyek a döntéshez szükséges dokumentumokat tudják mellé prezentálni.

A másik, ami később lett csak igazából feltűnő, hogy túlzottan ahhoz köti, hogy valamilyen köztisztviselői szereplők jelenjenek meg ebben a döntőbizottságban. Az a félelem vetődött fel, hogy esetlegesen maguk a HIF dolgozói lehetnének a döntőbizottság tagjai, tehát mintha egy olyan konstrukciót vázolna fel, hogy ez egy rendkívül széles grémium, amelynek HIF-dolgozói néha HIF-dolgozóként, néha pedig döntőbizottságként hoznak egyébként hatósági típusú döntéseket.

Nos, ha ez a félelmünk igaz, akkor nagyon-nagyon szeretnénk, ha ezt újragondolnák, nagyon szeretnénk, ha ebben egy tisztább és világosabb helyzet alakulna ki. Tehát van a hatóság, ez a Hírközlési Főfelügyelet, ennek a függetlenségéről nagyon precízen beszélt Lotz képviselőtársam, a döntőbizottság pedig egy picit kívül és fölötte van - az én felfogásom szerint -, amely képes független döntéseket hozni, globálisabb döntéseket hozni, egy picit a nemzeti szempontokat figyelembe venni a megfelelő szakmai háttér rendelkezésre állása esetén.

Ha ilyen a módosító indítvány, amit közben jeleztek felénk kormánypárti képviselőtársaim, hogy benyújtottak, akkor ezeket természetesen támogatni fogjuk.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  337  Következő    Ülésnap adatai