Készült: 2024.05.17.14:41:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

206. ülésnap (2001.05.09.), 335. felszólalás
Felszólaló Mécs Imre (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:20


Felszólalások:  Előző  335  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÉCS IMRE (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A 280. pont alatt felvett módosító javaslatunk az egyeztetési eljárás során a szerződés megkötésekor nem általában a felekre, hanem a jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltató esetében értelmezi az egyenlő elbánás elvét. Vagyis így szólna a módosított szöveg: a szerződést a jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltató az egyenlő elbánás elve alapján kötötte meg, különös tekintettel a már érvényes vagy hasonló szolgáltatásokra vonatkozó szerződésekkel való összehasonlításra - ez már az eredeti beterjesztett szöveg.

Úgy gondoljuk, hogy csupán a jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltató esetében indokolt és megalapozott ebben az esetben az egyenlő elbánás elvének érvényesítése, hiszen a többi, csekélyebb gazdasági súlyú szolgáltató nem képes magatartásával a piac torzítására s a verseny korlátozására. Sőt, az egyenlő elbánás elvének megfontolás nélküli alkalmazása aránytalanul megnehezítené versenyhelyzetüket az erőfölényben lévő szolgáltatóval szemben. Amennyiben viszont a kisebb szolgáltatók megkülönböztető szerződéskötési gyakorlatukkal mégis versenykorlátozó magatartást tanúsítanának, az általános versenyszabályok alapján mód van a velük szembeni fellépésre.

Az Európai Unió távközlés-szabályozása is ezt a gyakorlatot alkalmazza, ex ante szabályozás keretében csupán a jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltatók számára írja elő az egyenlő elbánás elvének kötelezettségét. Más szolgáltatók esetében a visszaélésszerű magatartást az Európai Unióban az általános versenyszabályok szankcionálják.

Ezért javasoljuk, hogy az EU-konform megoldást alkalmazzuk, és csupán a jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltatókra értelmezzük.

A 283-284. pontban lévő javaslatunkban azt proponáljuk, hogy a törvényjavaslat 97. § (4) bekezdése egy új alponttal egészüljön ki, vagyis a hálózati szolgáltatásokkal kapcsolatos jogvita esetén a döntőbizottság - és most jön az új szakasz - a szerződéskötési kötelezettség nem teljesítése esetén a referenciaajánlat, valamint a gazdaságilag és műszakilag indokolt ajánlat tartalma alapján, a felek méltányos érdekei kiegyensúlyozott figyelembevételével határozatában a felekre nézve kötelezően megállapítja a lényeges szerződési feltételeket.

Lotz Károly már beszélt arról, hogy mennyire fontos az összekapcsolási kérdés és az előfizetési hurok átengedése. Ebből a szempontból rendkívüli fontossággal bír a szerződéskötési kötelezettség érvényesíthetősége. A szerződés jogosan várt mihamarabbi létrehozása és hatálybalépése az időhúzásnak a kiküszöbölése.

Az előfizetők elérése, a szolgáltatások versenye csak akkor tud megkezdődni, ha az infrastrukturális alapot biztosító hálózati szerződések létrejöttek, az egyes szolgáltatók hálózatai összekapcsolódtak, az előfizetői hurok átengedésre került az új szolgáltató számára. Ezért tartjuk szükségesnek, hogy a szerződéskötési kötelezettség - amelyet a törvény előír - érvényesíthető legyen. Az ezzel kapcsolatos együttműködés tárgyában a törvényjavaslat értelmében egyeztetési eljárás indítható, amelynek során a döntőbizottság határozatában megállapíthatja a teljesítésre irányuló kötelezettséget, illetve a teljesítés követelésére vonatkozó jogosultságot, jogosult tovább határozni arról, hogy a felek között fennáll-e a szerződéskötési kötelezettség, illetve megtagadhatja ezt.

Az eljárás eredményeképpen azonban hálózati szerződés nem jön létre, az ajánlattevő a szerződés létrehozására irányuló kérelemmel bírósághoz fordulhat. A bírósági eljárás időtartama hosszú, közismerten több évet is igénybe vehet, amely idő alatt a hálózati szerződést igénylő fél az összekapcsolás hiányában kiszorulhat a piacról, ezért indokolatlan versenyhátrányt szenvedne, mivel nem lenne képes egyes szolgáltatások nyújtására, s ezáltal előfizetőktől és bevételtől esik el.

A távközlési piacon versengő szolgáltatások választékának növelése, valamint a szerződéskötésre jogosan igényt tartó fél méltányos érdekeinek védelme és további kárának enyhítése indokolja, hogy a döntőbizottság jogosítványait kiszélesítsük, és annak lehetővé tételét, hogy a döntőbizottság a hálózati szerződés lényeges elemeit határozattal létrehozhassa.

Kérem javaslatom támogatását.

 




Felszólalások:  Előző  335  Következő    Ülésnap adatai