Készült: 2024.09.20.16:05:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2007.02.12.),  137-144. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:20


Felszólalások:   129-136   137-144   145-152      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Halász János, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszternek: "Újabb előnytelen szerződések!" címmel. A képviselő urat illeti a szó.

HALÁSZ JÁNOS (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Azt szeretném kérdezni öntől, hogy ki jut eszébe önnek Balatonőszödről. Önnek is Gyurcsány Ferenc? Mert ha a magyar embereket megkérdezik, ők bizonyára rögtön ezt a nevet mondanák, de lehet, hogy ön kivétel ebből a szempontból, hiszen ön már a '90-es években is dolgozott a Miniszterelnöki Hivatalban. Akkori tevékenysége később talán épp attól vált hírhedtté, hogy állítólag ön felelős volt az állami vagyon Gyurcsány Ferenc tulajdonába juttatásában. A balatonőszödi üdülőre gondolok.

Miniszter Úr! Gyurcsány Ferenc ebben a balatonőszödi üdülőben mondta a balatonőszödi beszédet?

Miniszter Úr! Amióta Gyurcsány Ferenc a miniszterelnök, azóta önök - amint azt ebben a balatonőszödi beszédben is mondták - trükkök százait alkalmazzák, hazudnak reggel, hazudnak este, hazudnak éjjel. Felmerül a kérdés: vajon hány esetben alkalmazták sikeresen a már a '90-es évek elején jól bevált törvénysértő megoldásokat? Ráadásul itt egy új ügy: a 2007. évi költségvetésben a Magyar Televízió és a Magyar Rádió műsorterjesztési költségeire közel 13 milliárd forint szerepel; ennyi pénzt fizetnek a szolgáltatónak a műsorterjesztésért.

De miután megint titkosították a szerződéseket, nem lehet tudni, hogy újból olyan szerződéseket kötöttek-e, amelyekkel az adófizetők rosszul járnak vagy sem. Azt sem tudjuk, igaz-e az, amit mondanak, hogy a közszolgálati csatornákkal ellentétben a kereskedelmi televíziók nagyságrendekkel kevesebbet fizetnek a műsorterjesztésért.

Tisztelt Miniszter Úr! Javaslom, hozzák nyilvánosságra a szerződések tartalmát, különben miért higgye el bárki, hogy nem egy újabb előnytelen szerződésről van szó. Kérdezem, hogy mikor hozzák nyilvánosságra az említett szerződést, mikor ismerhetjük meg a részleteket? Várom válaszát.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra megadom a szót Szilvásy György miniszter úrnak.

DR. SZILVÁSY GYÖRGY, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter: Tisztelt Ház! A balatonőszödi üdülőről Szijjártó Péter jut eszembe, a Magyar Nemzet főszerkesztője és a Magyar Nemzet jut eszembe, akik jogerősen már több pert vesztettek becsületsértésért. Azt javaslom a képviselő úrnak, hogy ha fel akar iratkozni erre a listára, akkor nyilvánosan, ne csak a parlamentben, hanem az újságoknak is nyilatkozzon ebben a kérdésben.

Ami az MTV székházát illeti, a televíziók - akár köztévék, akár kereskedelmi tévék - szerződéseinek ismerete nem a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter feladata, de nem is a kormányé. Mint azt a képviselő úr is tudja, a televíziók nem állnak kormányirányítás alatt. (Közbeszólások és derültség a Fidesz soraiban: Nahát!)

Ha olyan kérdése lenne, akkor egyrészt javaslom az ellenzéki politikusok megkérdezését, akik részt vesznek a kuratóriumi elnökségekben - ha részt vesznek -, vagy pedig hasonló interpellációval - nem a Parlament kapui között esetleg - meg lehet őket keresni.

Ami pedig a kormányzati kompetenciát illeti, a kormányt törvény kötelezi arra, hogy a szerződéseket nyilvánosságra hozza. A szerződések részletei tehát az én akaratomtól függetlenül is nyilvánosságra kerülnek, nemcsak olyan ügyben, amely esetleg érintheti a székházat, hanem más kérdésekben is. Megjegyzem ennek kapcsán, hogy bár az illetékesség a pénzügyminisztert jelölné ki válaszadásra, nyilván Őszöd kapcsán talán kevésbé tudta volna ezt a választ megadni, de azért el tudom mondani, hogy a kormány a Kincstári Vagyoni Igazgatóságon keresztül rendkívül jó üzletet kötött - ha szabad így fogalmazni - azzal a vevővel (Moraj a Fidesz soraiban.), amely megvásárolta azt az üzletrészt, amely később a székházügyet bonyolítja. Ez az összefüggések kormányzati része.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Viszontválaszra a képviselő urat illeti a szó.

HALÁSZ JÁNOS (Fidesz): Miniszter úr, egy párbeszéd jutott eszembe, amit minap hallottam a villamoson, két férfi beszélgetett. Az egyik azt kérdezte, hogy hogy működik a kormány. Azt mondja a másik: őszödi üzemmódban. Az milyen? - kérdezi. Előbb lopnak, aztán hazudnak. (Felzúdulás az MSZP soraiban.)

Kérem, miniszter úr, válaszoljon őszintén! Válaszoljon őszintén, hogy ilyen párbeszédeket ne kelljen hallania senkinek. Ez a 13 milliárd forint egy költségvetésben szerepel, amelyet a kormány terjesztett be. Bizonyára van a kormánynak némi köze ahhoz, és ezért jogos a kérdés: miért, milyen szerződés alapján fizet a költségvetés éppen 13 milliárd forintot a műsorterjesztési költségekre? Miért éppen ennyi forintot biztosítanak erre a célra? Ki kötötte a szerződést a szolgáltatóval? Hány évre kötötték a szerződést? Volt-e felhatalmazás a szerződéskötővel? Itt a pénzügyminiszter úr; jogos lehet a kérdés: ellenjegyezte-e a pénzügyminiszter ezt a szerződést? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ki vállalhat egyáltalán ilyen kötelezettséget, és miért jó ez az adófizetőknek?

Várom válaszait. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót a miniszter úrnak.

DR. SZILVÁSY GYÖRGY, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter: Nyilván a képviselő úr nem az igazi választ akarja hallani, mert azt úgyis tudja, hogy tudniillik a költségvetési törvényben egy sor olyan fejezet van, amelyen belül a kötelezettségvállalás, a szerződéskötés nem kormányzati kompetencia. Ez vonatkozik a Televízióra is. Az, hogy mekkora a sugárzási díj, milyen szerződéseket köt a kuratórium vagy a kuratóriumi elnökség, vagy éppen a Magyar Televízió vezetése maga, nem kormányzati kompetencia.

Megismétlem tehát az előző válaszomat ebben a mostani szakaszban is: csak olyan kérdéseket tegyen föl nekem, amelyek kormányzati kompetenciába tartoznak, a többit a képviselőkön keresztül a kuratóriumban vagy az elnökségben megtehetik.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:   129-136   137-144   145-152      Ülésnap adatai