Készült: 2024.09.22.21:30:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

186. ülésnap (2008.12.15.),  137-144. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:42


Felszólalások:   129-136   137-144   145-148      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Halász János, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a pénzügyminiszternek: "Kinek állt érdekében pályázatot kiírni a három filmstúdió eladására?" címmel. Halász János képviselő urat illeti a szó.

HALÁSZ JÁNOS (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. nyilvános, kétfordulós pályázatot hirdetett a Hunnia, az Objektív és a Budapest Filmstúdió Kft. megvásárlására. A pályázati kiírás szerint ezzel kívánták biztosítani a három stúdió működésének folyamatosságát, hatékony és hosszú távú tevékenységét. Értesüléseim szerint most visszavonták a pályázatot. Ezek szerint önök vagy nem kívánják biztosítani a három stúdió működésének folyamatosságát, hatékony és hosszú távú tevékenységét, vagy a pályázati kiírásban nem mondtak igazat, és egészen más okból írták ki a pályázatot.

Tisztelt Miniszter Úr! A múlt héten még a pályázat visszavonása előtt kérdeztem önt a témáról, ám az elhangzott kérdésemre adott válasza gyanút keltő volt, hiszen hosszan sorolta a filmvagyon helyzetével kapcsolatos - évekkel, hónapokkal ezelőtti - adatokat, tényeket, de nem beszélt a három filmstúdió pályázatáról. Miért? Milyen hátsó szándékaik voltak a három stúdió eladásával?

Tisztelt Miniszter Úr! A három társaság privatizációjával a Magyar Mozgókép Közalapítvány alapítói jogait is eladták volna, így adhatóvá-vehetővé vált volna ez a jog, ami beláthatatlan következményekkel járt volna a magyar filmszakma jövőjére. Ezért is örülök, hogy visszavonták a pályázatot. Visszavonták a pályázatot, de miért? Mert igaz volt, hogy ezen filmstúdiók jelenlegi helyzete bizonytalan, de a később kiírandó, a nemzeti filmvagyont értékesítő pályázatokon behozhatatlan előnyre tettek volna szert ezek a társaságok? Mert igaz volt, hogy a filmek forgalmazási és hasznosítási jogait ezek a hajdani állami, de most magánkézbe kerülő stúdiók kapták volna? Mert igaz volt, hogy ezek után a most 11 millióért meghirdetett stúdiók sokszorosan többet értek volna?

Várom válaszait. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megadom a szót Veres János pénzügyminiszter úrnak.

DR. VERES JÁNOS pénzügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Hátsó szándékai önnek vannak, képviselő úr. Ez nyilvánvaló volt a beszédéből, úgy gondolom, ezért tartózkodjon máskor mások vádolásától kérdésfeltétel közben. Azt tudom tehát mondani, hogy képviselő úr, úgy látszik: ki mint él, úgy ítél. Ma már ön itt bebizonyította, hogy vannak ilyen hátsó szándékai más ügyekben is, amikor egy másik interpellációs ügybe úgy válaszolt, ahogy válaszolt.

Erre azt tudom csak mondani önnek, képviselő úr, hogy olyanfajta szándékot, amit ön megfogalmazott, feltételezett, félig-meddig vádaskodva itt megemlített, nem tudok róla, hogy lett volna bárkinek, nekünk bizonyosan nem volt. Nekünk egy szándékunk volt, képviselő úr. Miután a magyar állam tulajdonában álló kft.-k nincsenek a tartós állami tulajdonban lévő társasági körben, ezért a vagyontörvény alapján értékesítésüket meg kell kezdeni. Ebből következően amikor a Nemzeti Vagyonkezelő kiírta ezeket értékesítésre, nagyon világos törvényi felhatalmazás alapján, nagyon világos szándékok szerint járt el.

Amit már ön itt hozzáköltött, az a legenda vagy a vádaskodás része. Azt gondolom, hogy nagyon egyértelmű helyzet volt. Ma úgy döntött a vagyontanács nevében eljáró intézmény, hogy ezeket a pályázatokat visszavonja, a visszavonást követően pedig majd el fogja dönteni, hogy mikor írja ki ismét. Egy bizonyos: újra ki kell írni, hiszen a vagyontörvény egyértelművé tette azt, hogy ami nem tartozik a tartós állami tulajdoni körbe, azok értékesítésére pályázatot kell kiírni.

Azt gondolom, a pályázat pontosan arra alkalmas, hogy mindazok a pályázók, akik szóba jöhetnek e pályázók potenciális alanyaként, beadják a pályázataikat, és akkor akármennyi millió forintért, képviselő úr, amennyit fognak érte ígérni, az értékesítés megtörténjen. Az a része pedig, azt gondolom, a következő egy percben megér egy mondatot, amit a képviselő úr azzal kapcsolatban említett meg, hogy hova kerülnek jogok és hova nem.

Köszönöm. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, miniszter úr. Viszontválasz illeti meg a képviselő urat.

HALÁSZ JÁNOS (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Miniszter Úr! Ma ön új arcát mutatta a Házban: érzékeny és mimózalelkű. Nincs ez mindig így, de úgy látszik, ma ilyen napot fogott ki. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Vegyél vissza!)

De nem nyugtatott meg a válaszával. (Dr. Veres János: Nem is az volt a szándékom.) A stúdiókat most nem adják el - mondja -, de később sem szabadna eladni őket. Később sem szabadna eladni őket, kedves szocialista képviselők, mert a magyar film helyzete kerülhet olyan válságba, amit nem akarhat ebben a Házban senki.

A Fidesz ezért törvénymódosító javaslatot nyújt be, miniszter úr, amelyben azt akarjuk elérni, azt javasoljuk, hogy ne is lehessen elkótyavetyélni a magyar nemzeti filmvagyont, azaz ezeket a stúdiókat és ezáltal a Magyar Mozgókép Közalapítvány alapítói jogait se lehessen magánkézbe adni. Ezért kérem, hogy a törvénymódosító javaslat elfogadásáig ne is írjanak ki újabb pályázatot, és ne adják el a filmstúdiókat. A szakma is ezt kérte a kulturális bizottság illetékes albizottsági ülésén. Kérem, tartsák ehhez magukat addig is. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Viszontválasz illeti meg a miniszter urat.

DR. VERES JÁNOS pénzügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Ugye, azt az abszurditást nem gondolja komolyan, amit most mondott, hogy egy nem ismert törvénymódosítási javaslat el nem fogadásáig ne történjen valahol valami. Képviselő úr, ugye, ilyen komolytalan dolgokat - gondolom - ön sem gondol komolyan? (Halász János: Miért vontátok vissza?)

Vannak érvényes törvények Magyarországon, amelyeket elfogadott az Országgyűlés, aszerint kell eljárnia mindenkinek, önnek is, képviselő úr. (Halász János: Miért vontátok vissza?) Mi aszerint járunk el.

(13.50)

Nagyon világosan meg van határozva, hogy ez a vagyoni elem melyik körbe tartozik, akként fog eljárni a Nemzeti Vagyonkezelő, és akkor is, ha közbebeszél, képviselő úr, teljesen fölösleges, amit mond ezzel kapcsolatban. (Halász János: Szerinted!)

Szeretnék még egy dolgot egyértelművé tenni. A törvény rögzíti azt is, képviselő úr, hogy a társaság privatizációjának időzítése ahhoz kötődik, hogy az adott filmstúdiókhoz köthető, a mozgóképről szóló törvényben rögzített, nemzeti filmvagyonba tartozó filmek jogaival kapcsolatos kérdések rendezésre kerüljenek. A három filmstúdió esetében ez megtörtént. Tehát a három filmstúdió esetében alkalmas, megfelelő feltétel van az értékesítéshez. Pályázaton indulni kell mindenkinek, aki most esetleg ellenérdekelt, annak is. Több pénzt kell érte adni, és akkor ők fogják elnyerni a pályázatot.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:   129-136   137-144   145-148      Ülésnap adatai