Készült: 2024.09.26.21:21:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

290. ülésnap (2013.06.17.),  69-74. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:38


Felszólalások:   61-69   69-74   75-85      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e azt.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 211 igen szavazattal, 46 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Tarnai Richárd, a KDNP képviselője, interpellációt nyújtott be a vidékfejlesztési miniszterhez: "Hogyan támogatható nemzeti hatáskörben az állattenyésztés?" címmel. Tarnai Richárd képviselő urat illeti a szó.

DR. TARNAI RICHÁRD (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Abban, azt hiszem, mindannyian egyetértünk, hogy fontos, hogy csak és kizárólag egészséges élelmiszerek kerüljenek az asztalunkra. Ehhez pedig az élelmiszer-biztonság kiemelt terület. Ahhoz azonban, hogy ezt a területet jól tudjuk működtetni, az állattenyésztés is rendben kell hogy legyen, ezért különösen fontos, hogy milyen intézkedések történnek egy kormányzati időszakban az állattenyésztés tekintetében.

Azt látjuk, hogy 50 millió forintos támogatást nyújt a kormány a termeltetőknek a rendezett piaci kapcsolatok kialakítása érdekében. (Dr. Józsa István: Ez hatásvadász bejelentés, nem?) Ezzel a támogatással növekedhet a vidéki foglalkoztatottság és egyúttal az állatállomány is. A támogatási keret 2013. évi meghirdetése hozzájárul az állattenyésztés helyzetének javításához (Dr. Józsa István: Ez a szabad piac szerint nem elfogadott!), és akkor is, ha bekiabálások hangzanak el, a termeltetőnkénti maximum 50 millió forintos összeg, igenis azt gondolom, hogy nagy segítség az ott élő embereknek, az állattenyésztéssel foglalkozóknak.

Van egy 7,8 milliárd forintos tétel is az állatbetegségek megelőzésére, mert azt gondolom, hogy valóban csak így, a terhek részleges átvállalásával növelhető a gazdálkodók versenyképessége, és így teremthetők meg az egészséges élelmiszerek előállításához szükséges feltételek. Ezenkívül szükség van a helyi kistermelők megerősítésére, amely a kormány egy másik programjával, a menzakonyhák megreformálásával függ össze, és nagyon sokan üdvözlik a területről ezeket a lépéseket. A baromfiágazatra 2 milliárd forintot, a szarvasmarhára, sertésre, juhra pedig 5,8 milliárd forintot fordít a kormányzat. A folyamatos kifizetés garantált, és ez valóban fontos az ezzel foglalkozó embereknek.

A támogatás hozzájárul az állattenyésztés helyzetének javításához, valamint az ország állat-egészségügyi státusának megőrzéséhez. Az állattenyésztés segítése elsőbbséget élvez a nemzeti támogatási rendszerben, és ez szerintem rendben van. Fontos, hogy minden olyan lehetőséget megadjon a kormányzat, amelyet az Európai Unió közös agrárpolitikája lehetővé tesz.

Tisztelt Államtitkár Úr! Milyen feltételrendszer mellett támogatható nemzeti hatáskörben az állattenyésztés? Köszönöm. (Taps a KDNP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Válaszadásra megadom a szót Budai Gyula államtitkár úrnak.

DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! A szocialistáknak savanyú a szőlő. (Derültség az MSZP padsoraiban.) Sajnos, én abban a szerencsés helyzetben vagyok önnel szemben, hogy végig hallottam, amint kommentálták az ön hozzászólását. Ők nem 50 millió forintot fizettek ki természetesen, hanem 5 forintot sem fizettek ki az előző időszakban. (Gőgös Zoltán: Ne mondjál ilyet!) Azt gondolom, hogy igazán Gőgös Zoltán képviselőtársamnak nem kéne ebben a témában megnyilvánulnia a parlamentben, mert sokat nem tett a magyar agráriumért. (Gőgös Zoltán közbeszól. - Zaj az MSZP padsoraiban.)

Tisztelt Képviselőtársam! Azt gondolom, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium és a kormány minden megtesz annak érdekében, hogy a gazdasági válság által leginkább sújtott állattenyésztés mind az európai uniós, mind pedig a nemzeti forrásból minél nagyobb részesedést kapjon. (Gőgös Zoltán: Semmi újat nem csináltatok! Semmit!)

Az állatjóléti támogatások valóban közvetlenül segítik a baromfi- és sertéságazatot, és ennek a jelentőségét az is mutatja, hogy az Európai Bizottság Magyarországnak 2013 végéig engedélyezte a meghosszabbítását ennek a jogcímnek. A 2012. évi támogatásokra a tárca 2013 áprilisáig 12 milliárd forintot fizetett ki. Jelentős mértékben kapott támogatást az állati hulla elszállítására és ártalmatlanítására vonatkozóan - erre 2,9 milliárd forintot biztosított a tárca -, az állatbetegségek megelőzésére pedig 2013-ban 7,8 millió forintot fogunk fordítani. A sertéságazat tekintetében a kormány elfogadta a sertésstratégiát. Erre az évre 2,6 milliárd forint áll rendelkezésre, továbbá az állattenyésztés tenyésztésszervezési feladatainak támogatására erre az évre 815 millió forintot biztosítunk a nemzeti költségvetésből.

És hogy ne csak az a nemzeti és az uniós forrásokat soroljuk: a kormány adminisztratív intézkedéseket is hozott az állattenyésztés megsegítésére. Az egyik ilyen nagyon lényeges az állami földhaszonbérletre vonatkozó pályázati rendszer, ahol az állattartók, illetve az állattartást vállalók részesülnek előnyben, illetőleg a Magyar Fejlesztési Bank agrárforgóeszköz-hitelprogramján keresztül is van lehetőség az állattenyésztés támogatására.

(15.10)

Tisztelt Képviselőtársam! Szeretném még önnek elmondani a kérdéséhez, hogy a szarvasmarha-ágazaton belül a hízottbika-, anyatehén- és tejtermelésre 2013-ban a top-up támogatás, átmeneti nemzeti támogatás néven, de rendelkezésre fog állni.

Külön szeretnék megemlíteni önnek egy új támogatási lehetőséget, amely a tejelő szarvasmarhák vonatkozásában állatjóléti feltételek tekintetében új jogcímet jelent, és ebben az évben 9 milliárd forint áll rendelkezésre. Szintén egy új lehetőség, Magyarország az Európai Unióban egyedülálló módon meghirdette a kérődző-szerkezetátalakítási támogatást, erre az évre 14 milliárd forint áll rendelkezésére; a tejtermelés versenyképességének a növelésére pedig az úgynevezett különleges tejtámogatás tekintetében 13 milliárdot fogunk odajuttatni a gazdáknak. Ezenkívül engedje meg, hogy megemlítsem a támogatások vonatkozásában a Kincsem nemzeti lovasprogramot, amely a hazai lóágazatnak nyújt megfelelő támogatást a kormány részéről.

Képviselő úr, azt gondolom, hogy a magyar kormány nemcsak szavakban, hanem tettekben is elkötelezett abban, hogy a magyar állattenyésztés, a magyar állattenyésztők a lehető legnagyobb mértékben részesüljenek mind az európai, mind pedig a nemzeti forrásból.

Köszönöm szépen. Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm államtitkár úr válaszát. Kérdezem képviselő urat, elfogadja-e az államtitkári választ.

DR. TARNAI RICHÁRD (KDNP): Köszönöm szépen. A számok és a tények önmagukért beszélnek, úgyhogy elfogadom a választ. (Taps, derültség és közbeszólások az MSZP soraiból, köztük: Ó, de meglepő. - Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   61-69   69-74   75-85      Ülésnap adatai