Készült: 2024.09.19.03:08:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

290. ülésnap (2013.06.17.),  207-210. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:   203-206   207-210   211-218      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr.

Tisztelt Országgyűlés! Magyar Zoltán, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a vidékfejlesztési miniszternek: "Miért tűrik, hogy a magot vető gazdák helyett a vadak arassanak?" címmel. Magyar Zoltán képviselő urat illeti a szó.

MAGYAR ZOLTÁN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Államtitkár Úr! Egyes szakértői becslések szerint még soha nem volt annyi vad Magyarországon, mint jelenleg. Ez egy szép idilli képet is festhetne hazánkról, ha nem tudnánk, hogy ez mennyi emberi életbe és mekkora iszonyatos anyagi károkba kerül a társadalomnak. Jó néhány útszakaszon az év egyes időszakaiban - még a KRESZ szabályait betartva is - orosz rulettel felérő kockázat autóba ülni. A kormány felelőssége megkérdőjelezhetetlen ebben a kérdésben, főleg annak tükrében, hogy a vadállomány szabályozásának elősegítését ígérték, és ezt semmilyen módon nem lépték meg az elmúlt három évben.

A témába vágó, miniszter úrhoz intézett "Az ígéretek ellenére miért nem került az Országgyűlés elé az új vadászati törvény?" című írásbeli kérdésemre sem kaptam megnyugtató választ. Amíg önök húzzák az időt, a napraforgót dézsmálják a szarvasok, és hiába a rengeteg erőfeszítés, napról napra milliós károkat okoznak a vadak a gazdáknak. Országosan évi több milliárd forint a vadkár. Szükséges lenne a jelenleginél egy jóval összetettebb program erre, illetve a kilövési engedélyek számát is felül kellene vizsgálni. Vannak egész térségek, ahol a gazdálkodó családok egy része már nem is termel, hiszen nincs értelme a vesződségnek, az állatok úgyis elpusztítják a termést. De a nagyobb termelőszövetkezetek sincsenek biztonságban. A napraforgótáblákban feltűnnek a szarvasok, a tenyészcsúcs lerágásával tönkreteszik a termést. A számítások szerint négyszázezer forint hektáronként a bevételkiesés ezekben a gazdaságokban, és még csak június közepét írjuk. De a szarvas mellett említhetném a vaddisznót, és őzből is jóval több van, mint korábban. A szántóföldi növénytermesztés mellett elmondhatnám a gyümölcsösök, a szőlősök problémáját, hiszen ugyanezekkel a gondokkal küzdenek. Próbálkoznak különböző praktikákkal távol tartani a vadat, de kevés sikerrel. Kérdezem a tisztelt miniszter urat, hogy az elhangzottak tükrében mikor és milyen határidővel kívánnak lépni, mikor kerül a Ház elé az új vadászati törvény, és milyen módon kívánják a vadkárrendezés körülményeit is rendezni, mert őskáosz, ami jelenleg zajlik.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Válaszadásra megadom a szót Budai Gyula államtitkár úrnak.

DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársam! Tudom, hogy önnek mindenről az jut eszébe, hogy mindenért a kormány a hibás, most már úgy látom, hogy a vadkárért is. Ne haragudjon, én abszolút nem osztom az ön véleményét, hogy őskáosz uralkodik a vadkár rendezésében, ráadásul a vadkár rendezése alapvetően a vadászatra jogosult és a földhasználó polgári jogi jogviszonya, amelybe a központi államigazgatási szerv nem tud beavatkozni.

Ugyanakkor engedje meg, képviselő úr, hogy egy adatsort hadd ismertessek önnel. A kárrendezés vonatkozásában az elmúlt időszakban az adattár adatai alapján Magyarországon évesen egy 2,2 milliárd forint mezőgazdasági és 157 millió erdőgazdasági kárértéket fizettek meg a gazdálkodóknak. Én elhiszem, képviselő úr, én is tudok róla, hogy vannak térségek, ahol ez sokkal inkább probléma, és sokkal súlyosabban érinti a gazdálkodókat, de azért úgy gondolom, hogy ebből nem szabad általánosítani.

Több kérdést feltett a képviselő úr. Engedje meg, hogy néhány dolgot elmondjak önnek. A tavalyi évben újból megnyitotta a kormány a vadgazdálkodás támogatásának költségvetési forrásait, amit az előző kormány gyakorlatilag megszüntetett. A forrás helyreállította az országos vadgazdálkodási adattár finanszírozását. Ugyanakkor, tekintettel arra, hogy csak adminisztratív intézkedésekre van lehetőség, az elmúlt időszakban a Vidékfejlesztési Minisztérium egyeztetett a NÉBIH-hel néhány problémás megye tekintetében. Terítékemelésre szólította fel a területileg illetékes vadászati hatóságokat. A 2012-13-as vadászati évben egy vaddisznóteríték tekintetében az előző évhez képest 125 százalékkal növekedett ennek az aránya. Tehát egyet tudunk, hogy a különböző vadásztársaságok, a hatóságok növelik a kilövésre szánt vadállomány számát. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Ugyanakkor szeretném önnek a figyelmébe ajánlani az új polgári törvénykönyvet (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), amely ugyan csak jövőre lép hatályba, de ott a vadkárrendezésre egy speciális eset van meghatározva, ami sokkal nagyobb lehetőséget fog adni ebben a kérdésben.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:   203-206   207-210   211-218      Ülésnap adatai