Készült: 2024.04.29.13:48:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

269. ülésnap (2005.11.22.), 6. felszólalás
Felszólaló Dr. Göncz Kinga
Beosztás ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÖNCZ KINGA ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter: Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Egyetértek a képviselő úrral abban, hogy a cigányság helyzete az egész ország számára fontos kérdés, amennyiben viszont elmaradt kormányzati intézkedéseket hiányol, akkor nem egészen értem ezt a felvetést, őszintén szólva.

Említett a képviselő úr egypár olyan témát, amelyben pontosan ez a kormány lépett, és ha elmaradt kormányzati intézkedések voltak, azok az előző ciklusban maradtak el. Nyilván mindenféle esetben mondhatjuk azt, hogy jobb lenne, ha több forrás lenne rá, jobb lenne, ha nagyobb léptekben haladnának ezek a programok, de említette a képviselő úr például a telepfelszámolási programot. Legjobb tudomásom szerint az előző ciklusban semmi nem történt ez ügyben, a telepfelszámolási program az idén indult el kilenc településen. Szeretnénk ebből modellprogramot csinálni, pontosan azért, hogy lássuk, tudjuk, hogy milyen problémák merülnek föl, és ha ezekre a problémákra megoldásokat találunk, akkor tudjunk nagyobb forrásokat csoportosítani nemcsak nemzeti forrásokból, hanem európai uniós forrásokból, amelyek, mint tudjuk, 2007 után nagyobb mértékben fognak az országba érkezni, és több esetben fognak lehetőséget biztosítani a továbblépésre.

Említette a képviselő úr a romaösztöndíj-kérdést. 2002 és 2005 között 270 millióról, azt hiszem, 930 millióra emelkedett az az összeg, amelyet az állam roma gyerekek ösztöndíjára költ.

(8.40)

Most mondják azt a szakemberek, hogy többé-kevésbé el tudunk érni minden olyan roma gyereket, aki tanul, aki megfelel ezeknek az elvárásoknak, amelyek egyébként ugyanazok az elvárások, amelyek korábban megfogalmazódtak.

Annak, hogy az ösztöndíj-kifizetés most, ebben az évben másként fog történni, annak nagyon jó oka van. Azt hiszem, a képviselő úr is tudja, hogy a Magyarországi Cigányokért Közalapítvány működésével nagyon sok probléma volt, több megbeszélésünk volt arra vonatkozóan, hogy végiggondolják az ösztöndíjprogramot, azzal párhuzamosan, ahogy az Útravaló ösztöndíj belép, és több gyerek számára biztosít lehetőséget nem roma ösztöndíjként, hanem egyéb szempontból, hátrányos helyzetű tanulók ösztöndíjaként. Ezt a munkát a közalapítvány nem végezte el, emiatt úgy láttuk, hogy nem lenne igazán jó, hogyha az eddigi módon folyna tovább az ösztöndíjak kifizetése. Nagyon sok olyan visszajelzés érkezett, hogy a gyerekek egy része beiratkozik az iskolába, de igazából el sem kezdi a félévet, és megkapja az ösztöndíjat - egyébként eddig is csak decemberben és egy összegben kapták meg azt a gyerekek.

Azt mondtuk, hogy az ösztöndíjnak pont az a célja, hogy az iskolában maradást és a tanulást ösztönözze, ezért dolgoztuk ki azt a rendszert, amely ebben a félévben működik, amikor tehát a gyerekeknek igazolniuk kell a lezárt félévet, és utána kapják meg a pénzt. Az egésznek semmi köze nincsen a választáshoz, messze ezt megelőzően dolgoztuk ki pontosan a problémákra válaszképpen, azokra a problémákra, amelyeket a közalapítvány nem tudott megoldani. Azt hiszem, abban maximálisan egyetértünk, hogy a romák helyzetének a javításáért sokat kell tennünk, de ez nem azonos a közalapítvány támogatásával.

Még néhány olyan dolgot szeretnék megemlíteni, amely ha elmaradt kormányzati intézkedés, akkor megint az előző kormányzati ciklusban elmaradt kormányzati intézkedés. A romák helyzetének a súlyosságában az egyik legfontosabb tényező a lakhatás bizonytalansága. A lakhatás bizonytalanságának a csökkentésére pontosan ebben a kormányzati ciklusban történt meg a lakásfenntartási támogatások normatívvá tétele - azt gondolom, ezt a képviselő úrék is megtehették volna. Korábban azt láttuk, hogy pontosan a méltányossági lakásfenntartási támogatás volt az, amit a legszegényebb települések a legszegényebb családoknak nem tudtak kifizetni. Azt gondolom, ez nagyon fontos pontosan a lakhatás megtartása szempontjából.

Említette a képviselő úr a családtámogatási rendszert. Valóban úgy van, hogy ez nagyon fontos bevételi forrás a sokgyerekes családok esetében. Pontosan az ő esetükben jelent támogatást mindaz a természetbeni juttatás, amit szintén ez a kormány vezetett be, és nem az előző kormány, nevezetesen az ingyenes étkezés az óvodában és az általános iskola alsó tagozatában. Ez is olyan, amit bevezethetett volna az előző kormány, és akkor nem kellene ilyen módon felvetni azt, hogy milyen intézkedések maradtak el.

Tudjuk, hogy a foglalkoztatás központi jelentőségű. A foglalkoztatás szempontjából pontosan a családtámogatási rendszer átalakítása az, ami lényeges. Eddig volt a szegénységi csapda, amely pontosan az alacsony keresetű állásokban elhelyezkedőket tartotta vissza a munkavállalástól amiatt, hogy akkor elestek a rendszeres gyermekvédelmi támogatástól és az ahhoz kötődő egyéb juttatásoktól. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Azt hiszem, hogy sok minden egyéb intézkedést mondhatnék még, de most ennyi fért bele az időbe.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai