Készült: 2024.09.19.03:02:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

182. ülésnap (2016.11.07.),  232-245. felszólalás
Felszólalás oka Tárgysorozatba vétel
Felszólalás ideje 17:11


Felszólalások:   220-231   232-245   246-261      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A döntésre a holnapi ülésnapon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! A Jobbik képviselőcsoportja indítványozta, hogy az Országgyűlés döntsön az országgyűlési képviselők, a Kormány tagjai és az államtitkárok kötelező vagyongyarapodási vizsgálatáról, valamint ‑ a vagyonnyilatkozat-tételi eljárás szigorításával - va­gyo­nuk átláthatóságának a növeléséről szóló T/12465. számú törvényjavaslat tárgysorozatba vételéről. A tárgysorozatba vételt az Igazságügyi bizottság utasította el.

Tisztelt Országgyűlés! Először megadom a szót az előterjesztőnek, Dúró Dóra képviselő asszonynak, ötperces időkeretben.

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A Jobbik egy olyan átfogó törvénycsomagot nyújtott be a vagyonnyilatkozatokkal kapcsolatban, amelyet nemcsak a közpénzekkel való bánásmód átláthatósága iránti igény, hanem az elmúlt évek, elmúlt évtizedek politikai eseményei is alátámasztanak.

Az egyik legfontosabb kezdeményezése ennek a törvényjavaslatnak, amit 2016-ban talán egyáltalán nem is kellene indokolni, hogy elektronikus, mindenki számára hozzáférhető, kereshető adatokat tartalmazó adatbázis jöjjön létre a vagyonnyilatkozatokkal kapcsolatban. Nem tudok olyan érvet mondani 2016-ban, ami indokolná, hogy a kézzel kitöltött vagyonnyilatkozati rendszert fenntartsuk, és ne térjen át az Országgyűlés, illetve minden vagyonnyilatkozat-tételre kötelezett személy az elektronikus kitöltésű rendszerre. Ha önök tudnak ilyen érvet mondani, akkor megköszönöm, ha azt elénk tárják a vitában, ugyanakkor szerintem az Országgyűlésnek jó példával kéne elöl járnia e tekintetben is; ahogy a Jobbik megteszi ezt. Az idei évtől minden egyes országgyűlési képviselőnk az elektronikus vagyonnyilatkozat-kitöltő rendszert fogja használni, tehát ilyen módon fogja benyújtani a Jobbik-frakció minden egyes tagja a saját vagyonnyilatkozatát.

Másrészről beszélnünk kell arról, hogy a hozzátartozók, az egy háztartásban élő közeli hozzátartozók vagyonnyilatkozata is legyen nyilvános. A Jobbik képviselői már ezt is megtették, a párt honlapján nyilvánosságra hoztuk az összes velünk egy háztartásban élő közeli hozzátartozónk vagyonnyilatkozatát is, de sem az MSZP, sem a Fidesz nem követte a Jobbik példáját e tekintetben.

Pedig láthattuk az elmúlt évek eseményei során, hogy erre igenis szükség lenne, hiszen több kormánypárti politikusról is kiderült, hogy igen nagy mértékű vagyontárgy szerepel közeli hozzátartozója nevén. Másrészről szeretnénk a személyi kört más módon is bővíteni, nemcsak a hozzátartozókra kiterjeszteni, hanem például a kormánybiztosokat, miniszteri biztosokat is nyilvános vagyonnyilatkozat-tételre kötelezné a javaslat.

Minderre azért van szükség, mert vannak olyan kormánybiztosok, mint például Andy Vajna, aki csak a Magyar Nemzeti Filmalap vezetésével évente majd­nem 8 milliárd forint közpénz felett diszponál, és láthattuk azt az egyik készülő film kapcsán, hogy a film gyártásának egyik részét egy olyan céghez szervezték ki, amelynek résztulajdonosa Andy Vajna felesége. Ezért is lenne szükséges az, hogy nyilvánosságra kerüljenek a hozzátartozók vagyonnyilatkozatai és a kormánybiztos vagyonnyilatkozata is. Hiába fordultam közérdekűadat-igényléssel a Magyar Nem­zeti Filmalaphoz, üzleti titokra hivatkozva nem adták ki azt a szerződést, illetve azt az összeget, amelyet az egyébként több mint 1 milliárd forintos állami támogatásból készülő film kapcsán a saját feleségének kifizetett az ezt a szervezetet vezető kormánybiztos.

Rogán Antal 2014 decemberében megígérte, a sajtóban bejelentette, hogy a Fidesz-frakció áttekinti a nemzetközi vagyonnyilatkozat-tételre vonatkozó gyakorlatokat, és előterjeszti a Ház elé azt a javaslatot, amely rendezni fogja ezeket a kérdéseket. Rogán Antal akkor beszélt arról, hogy elektronikus rendszerre fog áttérni az Országgyűlés, nem zárta ki azt, hogy a hozzátartozók vagyonnyilatkozatait is nyilvánosságra hozzák, és beszélt arról is, hogy szükségesnek tartja a személyi kör bővítését. Tehát azokat a javaslatokat, amelyeket a mi előterjesztésünk most tartalmaz, Rogán Antal akkor még frakcióvezetőként már bejelentette, és megígérte, hogy a Fidesz-frakció a Ház elé fogja terjeszteni. Ez nem történt meg. Úgy látszik, hogy önök kecskére bízták a káposztát, hiszen éppen miniszter úr volt az, akinek a vagyonnyilatkozata többször is módosult. De ő legalább feltüntette a változtatásokat.

Van olyan képviselőtársuk, aki úgy módosította, illetve úgy akarta módosítani a vagyonnyilatkozatát ‑ mert képzeljék el, kifelejtett belőle egy havi 500 ezer forintos tételt ‑, hogy ezt a módosítást nem tüntette fel. Szerinte nem egyértelmű a jelenlegi jogi szabályozás, hogy a két vagyonnyilatkozat-tételre kötelezett időpont közötti változtatást fel kell tüntetni, ezért ezt is szeretnénk belevenni a javaslatba, és egyértelművé tenni, hogy a változtatásokat fel kell tüntetni.

Tehát arra kérem önöket, hogy próbáljanak ellenérveket gyűjteni, miért nem jó az, ha áttérünk az elektronikus vagyonnyilatkozat-tételre, miért nem szolgálja az átláthatóságot, ha a hozzátartozókét is nyilvánosságra hozzuk, és miért nem szolgálja az átláthatóságot, ha a személyi kört bővítjük.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Most képviselőcsoportonként egy-egy képviselő két-két perces időkeretben, valamint az elsőként szólásra jelentkező független képviselő kétperces időkeretben ismertetheti álláspontját.

Írásban senki nem jelentkezett. Megkérdezem, hogy a frakciók részéről van‑e felszólalási igény. Meg­adom a szót Sallai Róbert Benedek képviselő úrnak, LMP-képviselőcsoport.

SALLAI R. BENEDEK (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! A Lehet Más a Politika frakciója támogatja az előterjesztést. Szeretném elmondani, mint ahogy az a felszólalásából is kiderült, hogy a Lehet Más a Politika frakciójának mind az öt tagja közzétette házastársainak és gyermekeinek is a vagyonnyilatkozatát a párt honlapján. Jómagam a területalapú támogatási kérelmem is nyilvánossá tettem. Miután jó néhány mezőgazdasági termelő van közöttünk, az sem árt, ha ennek az átláthatósága, illetve az erre való igény is megjelenik.

A Lehet Más a Politika tehát megtette ezt, és hajlandó megtenni azt a lépést, hogy a továbbiakban a Jobbik által javasolt módon a későbbi módosításoktól védve tegyen meg vagyonnyilatkozati bevallásokat, viszont félünk attól, hogy a Fidesz-kor­mány­zatnak erre nem lesz semmilyen törekvése. Rogán Antal, Szijjártó miniszter úr, Andy Vajna vagy a miniszterelnök úr és családja vagyongyarapodását látva felmerül a kérdés, hogy ezek vajon tisztességesen, a jó erkölcsnek megfelelően történtek-e. De akárhogy is forgatjuk ezeket a kérdéseket, akárhogy is tovább mérlegeljük, mindig ugyanoda jutunk: jelen pillanatban egy jól szervezett bűnözői csoport megszerezte Magyarország Kormányát és az Országgyűlés többségét, és a közvagyon kijátszására irányuló törekvésekkel úgy szabják a jogszabályokat, hogy hogy lehet szert tenni a lehető legnagyobb közvagyonra. Van, aki a horgászvizeket viszi, van, aki az állami föl­de­ket viszi, van, aki a sportegyesületek terén mozog, van, aki a filmiparba épült be, a lényeg, hogy mindenkinek jusson valami a közvagyonból, minden­ki legyen ott valamilyen elnökként, hogy az erőforrások fölött rendelkezzen. S hogy lehet ezt el­dug­ni családta­gok titkos vagyonnyilatkozataiban úgy, hogy közben a magyar társadalmat minden egyes képvi­selőjük vagy legalábbis a többségük hülyének nézi, de úgy lássék, hogy ezek valójában tisztességesen dol­­gozó, egyszerű jövedelmekből szerzett gyarapodások.

Nyilvánvalóan látszik, hogy ez nem igaz. Ebben változtatás kell, és minden irányú törekvés csak pozitív változást hozhat a magyar demokráciában. Ennek megfelelően támogatjuk az előterjesztést. (Taps az LMP és a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Megadom a szót Velez Árpád képviselő úrnak, MSZP. Parancsoljon!

VELEZ ÁRPÁD (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Szocialista Párt támogatja a tárgysorozatba vételt. Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megadom a szót Staudt Gábor képviselő úrnak, Jobbik-kép­vi­selőcsoport.

DR. STAUDT GÁBOR (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Az Igazságügyi Bizottság előtt ez a javaslat már megfordult, és akkor olyan magyarázatokat kaphattunk a jelen lévő kormánypárti képviselőktől, miszerint Európában a magyar rendszer különösen szigorúnak mondható. Ha ez így van, bár én ebben nem vagyok biztos, de fogadjuk el a Fidesz-KDNP-s képviselők érvelését, akkor viszont a magyar politikusok kifejezetten aljas és csalárd módon többet lopnak, mint a többi európai országban, hiszen az európai országok korrupciós rangsora ezt mutatja, és ha elfogadjuk, hogy emellett egy szigorú vagyonnyilatkozati rendszer van Magyarországon, akkor a dolog nincs összhangban, és tovább kell szigorítani ezt a rendszert.

(18.00)

S ha a szigorúbb rendszer sem tud elérni változásokat, akkor akár dupla büntetést is be kell vezetni a politikusbűnözők által elkövetett bűncselekményekre. Egy biztos, a korrupciót meg kell gátolni Magyarországon. Az sem mehet tovább, hogy gyakorlatilag minisztereknek, kormánypárti képviselőknek csak a lakásuk több, mint a 10-15 éves legális jövedelmük. Ilyen nincsen. Ilyen nem lehet. Egyébként a Mentelmi bizottság ülésein, azért lehet hallani a híreket, olyan magyarázatok születnek, amik egészen egyszerűen hajmeresztőek. És tudják, mi kell? Egy többségi szavazás, és el van fogadva minden magyarázat, hogy honnan van a vagyon.

És miért lenne szükség arra, hogy például a gyermekek, hozzátartozók vagyonnyilatkozata nyilvános legyen? Egyszerű. Az a gyakorlat, hogy ráíratják a gyerekekre ezeket az összegeket, és ha mondjuk, az oknyomozó sajtó kideríti, akkor jön a bűvös kifejezés: a családi összefogás. Tudják, mennyire utálják a választók ezt a kifejezést? És önök persze saját képviselőtársaiknak elhiszik, hogy egyébként családi összefogásból újabb százmilliós ingatlanokat lehet vásárolni egy kisgyereknek. És a Mentelmi bizottság természetesen nagyokat bólogat, önök felemelik a kezüket, és el van intézve.

Higgyék el, ezen a gyakorlaton változtatni kell, mindenki, így az önök érdekében is! Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Vas Imre képviselő úrnak, Fidesz-képviselőcsoport.

DR. VAS IMRE (Fidesz): Köszönöm a szót. Sajnálatos módon ez a törvényjavaslat nem felel meg a jogalkotásról szóló törvényben foglalt követelményeknek. Itt is kiderült, hogy az előterjesztők mennyire nem ismerik a saját javaslatukat. Az előterjesztő azt mondta, hogy a kormánybiztos, a miniszterelnöki biztos meg a miniszteri biztos számára nyilvános vagyonnyilatkozatot írnának elő. És egy olyan törvénybe próbálják ezt a bírósági végrehajtó, az ügyész és a közjegyző után beírni, amely törvény egyébként a nem nyilvános vagyonnyilatkozatokról szól. Itt látszik, hogy egyértelműen jogi és politikai fércmunkáról van szó. (Dr. Staudt Gábor: Pedig ti még meg sem oldottátok.)

Az előterjesztőknek nyilvánvalóan a politikai hecckampány folytatása a célja. Különösen akkor, amikor például azt írják az 5. §-ban, hogy a törvény a kihirdetést követő napon lép hatályba, egyáltalán nem foglalkozva azzal, hogy aki, mondjuk, kormánybiztos már most, akkor hogy kell vagyonnyilatkozatot tenni, és sorolhatnám tovább. Egyáltalán nem fog­lalkoznak azzal, hogy amit előírnak, annak a tech­nikai feltételei megvannak-e.

Másrészt valóban úgy van, mint ahogy az Igazságügyi bizottság ülésén mondtuk, hogy rendelkezésünkre áll egy Magyarországgal együtt 17 ország vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségét összehasonlító tanulmány. Ez az Amerikai Egyesült Államok, régi európai uniós tagországok, illetve új európai uniós tagországok vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségét taglalja, és Magyarországé gyakorlatilag a harmadik legszigorúbb ebből a 17 országból. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Felszólalásra jelentkezett Szabó Szabolcs független képviselő. Öné a szó, képviselő úr.

SZABÓ SZABOLCS (független): Köszönöm a szót, elnök úr. Az biztos, hogy valamit kezdenünk kell, képviselőtársaim, a vagyonbevallások rendszerével. Ez ugyanis az egyik alapvető problémája annak szerintem, hogy a képviselők megítélése Magyarországon eléggé kedvezőtlen. Mert mit lát egy hétköznapi ember? Hogy vannak, nem azt mondom, hogy mindegyik politikus olyan, hanem hogy vannak olyan politikusok is, akik láthatóan a jövedelmükből meg vagyonukból nem tudnák finanszírozni azt az életszínvonalat, amit élnek. Tehát valami ott nem stimmel. És mivel ezt látja egy hétköznapi ember, ezt sajnos kivetítik mindannyiunkra. Rám is, önökre is, mindenkire. Ezért mondják azt önökre is, rám is napi szinten, hogy korrupt, csaló, s a többi. Ugye, tudjuk, amit megkap az ember napi szinten.

Éppen ezért valamit ezzel kezdenünk kell. Az Együtt szerint az egy jó irány, amit itt a Jobbik az előterjesztésében ír és egyébként civil jogvédő szervezetek nagyon régóta mondanak, hogy elektronikussá kell tenni ezt a bevallási rendszert. Ez egy nagyon fontos vitatéma, szerintem érdemes lenne átbeszélni, hogy a családtagokra miként és hogyan kell ennek a nyilvánosságát kiterjeszteni. És van még sze­rintünk egy nagyon fontos eleme is, adtunk is módosítót, ugyanúgy nem jutott át az Igazságügyi bizottságon, mint ahogy ez a javaslat, hogy egyébként azt a céghálót is be kéne mindenkinek vallani, ami a tulajdonában van. Mert jelen pillanatban egy céget kell mindenkinek beírni, amiben tulajdona van, de a cég tulajdonában lévő céget és így a felépülő céghálót már nem. Így lehetne a legjobban ezt megtenni. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem Dúró Dóra képviselő asszonyt mint előterjesztőt, kíván‑e válaszolni. (Jelzésre:) Igen. Megadom a szót kétperces időkeretben.

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Bevallom, nem számítottam arra, hogy kormánypárti padsorokból válaszolni fog valaki vagy bárki észrevételt tesz. Úgyhogy nagyon köszönöm Vas Imre képviselő úrnak, hogy ezt megtette. A hatálybalépéssel kapcsolatos aggályaival kapcsolatban felhívnám a figyelmét, hogy 30 napja van mindenkinek vagyonnyilatkozatot tenni, tehát ha a kihirdetést követő napon hatályba lép, akkor technikailag megoldható.

Sem ön, sem más képviselőtársa soha egyetlen kérdésemre sem tud érdemi választ adni, hogy miért jobb egy kézzel kitöltött vagyonnyilatkozati rendszer, mint egy elektronikus, 2016-ban. Az elektronikus bevallás ellenőrizhetővé, összehasonlíthatóvá, kereshetővé tenné a vagyonnyilatkozatokat, és létre lehetne hozni egy több évre visszamenőleges adatbázist ezzel kapcsolatban, ami így nagyban megkönnyítené az átláthatóságot. Ha önöknek még az is túl szigorú, hogyha nem nyilvános vagyonnyilatkozatot kell tenniük a kormánybiztosoknak, miniszterelnöki biztosoknak, miniszteri biztosoknak, akkor felőlem ezt a részt akár ki is vehetjük ebből a javaslatból, ha tudják bármelyik részét támogatni.

De azok az érvek, amiket ön elmondott, egyáltalán nem gátolják meg abban a kormánytöbbséget, hogy tárgysorozatba vegyék ezt a javaslatot. Látható, hogy önök továbbra is sunnyogni akarnak ezzel a rendszerrel kapcsolatban, és azt hiszik, az emberek elhiszik azt, hogy Szijjártó Pétert miniszterként a szülei tartják el. Merthogy a vagyonnyilatkozata alapján nem jött ki a matek, erre miniszter úr ezt a pofátlanságot volt kénytelen a sajtónak magyarázkodásként elmondani. Vagy ha Rogán Antal esetében is összevetjük a kiadásait és a vagyonnyilatkozatában szereplő legális jövedelmét, akkor Rogán Antal semennyi pénzt nem költ például élelmiszerre és rezsire. (Szilágyi György folyamatosan közbeszól.)

Tehát ha ez a rendszer az, amit fenn szeretnének tartani, akkor lelkük rajta, csak ez nem egy tisztességes politikai kultúrát kialakító rendszer. Köszönöm.




Felszólalások:   220-231   232-245   246-261      Ülésnap adatai