Készült: 2024.04.28.17:25:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

176. ülésnap (2012.04.02.), 59. felszólalás
Felszólaló Halász János (Fidesz)
Beosztás nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:51


Felszólalások:  Előző  59  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HALÁSZ JÁNOS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A csobánkai példa is érzékletesen mutatja, hogy azokon a településeken, ahol sok szegény, hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyermek él, kevesebb pénz jut a gyerekek nevelésére, oktatására. Ráadásul az önkormányzat is szegény. A szocialisták 8 éves kormányzásuk során számtalan iskolát zártak be, a kistelepüléseken (Felzúdulás az MSZP soraiban.), az előző két kormányzati ciklusban a postahivatalok bezárásával, a vasúti közlekedés felszámolásával, a kisiskolák bezárásával ellehetetlenítették a falvakat.

A nemzeti együttműködés kormánya, ígéretéhez híven lépéseket tett a kisiskolák újranyitása és megőrzése érdekében. A jelenlegi kormány ugyanis meg akarja őrizni a magyar falvak, községek iskoláit is. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium költségvetésében 300 millió forintot különített el e célra. A 2011-2012-es tanévben négy település, Érpatak, Lipót, Pecöl, Siklósnagyfalu újranyitotta iskoláját, 24 bajba jutott település pedig gyorssegélyt kapott, hogy megőrizhesse iskoláját. A nehéz helyzetbe kerülő önkormányzatok érthetően az államhoz fordulnak segítségért. Erre az áldatlan helyzetre jelenthet megoldást az állami szerepvállalás növelése. Az állami szerepvállalás növelése azt jelenti, hogy végre vállalni akarjuk a felelősséget a magyar gyermekekért, magas színvonalú nevelésükért és oktatásukért. Ezt a célt szolgálja az állami felelősség vállalását lehetővé tevő nemzeti köznevelési törvény, valamint a hamarosan kiadásra kerülő Nemzeti alaptanterv is.

Ami a konkrét esetet illeti, a közoktatás központi költségvetése 2012 decemberéig ugyanazokat a támogatásokat biztosítja a fenntartók számára, mint a 2011-2012-es tanévben. Vagyis idén év végéig még megmarad a normatív költségvetési hozzájárulások, központosított előirányzatok, kötött felhasználású támogatások igénylésének rendje a Magyarország 2012. évi költségvetéséről szóló törvény szerinti összegekkel. Ezen kívül a települési önkormányzatok élhetnek azokkal a támogatási lehetőségekkel, amelyek a központi költségvetésből a működésképtelen helyzetbe került önkormányzatoknak a már megszokott módon nyújthatók.

Az önhibájukon kívül hátrányos helyzetben lévő önkormányzatok támogatására közel 25 milliárd forintot irányzott elő a 2012-es költségvetési törvény, a kiegészítő támogatást az önkormányzatok önállóságuk és működőképességük megőrzése érdekében igényelhetik. Az igénylést 2012. április 30-áig, szeptember 10-éig és november 5-éig lehet benyújtani. A költségvetési törvény értelmében támogatási igényt egy önkormányzat évente legfeljebb két alkalommal nyújthat be, kivéve, ha olyan előre nem látható esemény következik be, amely az önkormányzat működőképességét veszélyezteti. A települési önkormányzatnak lehetősége van továbbá arra is, hogy 2012 szeptemberétől valamelyik másik település iskolájának tagintézményeként működtesse általános iskoláját.

Tisztelt Képviselő Úr! A sokat hivatkozott PISA-felmérések eredményei szerint a magyar oktatási rendszer 2002-2010. között nem volt képes csökkenteni a gyermekek szociális és kulturális helyzetéből adódó egyenlőtlenséget, és ezen a területen sajnos az elmúlt évtizedben semmilyen előrehaladást nem sikerült elérnünk. Az új nemzeti köznevelési törvény viszont végre vállalja a felelősséget a magyar gyermekekért. Kérem, fogadja el válaszomat.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

(17.00)




Felszólalások:  Előző  59  Következő    Ülésnap adatai