Készült: 2024.04.27.18:51:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

176. ülésnap (2012.04.02.), 361. felszólalás
Felszólaló Kulcsár Gergely (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  361  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KULCSÁR GERGELY (Jobbik): Tisztelt Országgyűlés! "Minden magyar felelős minden magyarért." Szabó Dezsőtől származik ez az idézet, és ez fokozottan igaz a nemzet templomában, a nemzet szolgálatában dolgozó képviselőkre. Országgyűlési képviselőként mindannyian az összes magyar választópolgárért felelősek vagyunk. Ezt szem előtt tartva kértem lehetőséget arra, hogy napirend után megszólalhassak egy tisztességben megöregedett honfitársunk meghurcolásával kapcsolatban, rendhagyó módon ismertetve egy egyéni, politikamentes ügyet.

A következőkben egy 82 éves debreceni lakos hetedik éve tartó jogi kálváriájára, megaláztatására hívom fel a figyelmüket. Dr. Gajdics Sándor 2005 októberében lízingelt személygépkocsijával a 41. számú főúton közúti balesetet szenvedett, nekiütközött egy előtte álló vagy haladó pótkocsis traktornak. A baleset bekövetkeztekor az út- és látási viszonyoknak megfelelően, a megengedett sebességhatárt betartva közlekedett. Ennek ellenére a szabálysértési ügyben eljáró vásárosnaményi rendőrkapitányság 25 ezer forint pénzbírsággal sújtotta, és 2 hónapra eltiltotta a közúti járművezetéstől.

Ez a szankció azért is elfogadhatatlan, mert Gajdics Sándort egy szakszerűtlen, felületes baleseti helyszínelést követően tették meg felelőssé. Ezt támasztja alá a levél is, amelyben dr. Komáromi Endre, az ORFK főosztályvezetője a baleseti helyszíneléskor keletkezett iratokat megvizsgálva számos hiányosságot, szakszerűtlenséget talált a jegyzőkönyvben. A baleseti helyszínelést végző rendőrök olyan fatális hibákat követtek el, amelyek az ügy szempontjából döntő kimenetelűek voltak. Nem vizsgálták meg a pótkocsis traktor kivilágítását, észlelhetőségét, hiányos és felületes helyszínrajz készült, valamint nem hallgatták meg részletesen a balesetben részes feleket, így az ügyiratban csak felületes, az elbíráláshoz szükséges alapvető kérdéseket sem érintő meghallgatások vannak.

A hibákat az ORFK olyan súlyosnak ítélte meg, hogy egy 2006 áprilisában keltezett levélben Tamás György Lajos, az ORFK közbiztonsági igazgatója felszólította dr. Tarcsi Csaba vásárosnaményi kapitányságvezetőt, annak érdekében, hogy a jövőben ne forduljanak elő ilyen mulasztások, a hibákat tegye oktatás tárgyává. Ennek eredményeképp a vásárosnaményi városi bíróság 2007 decemberében szabálysértés hiányában megszüntette az eljárást, és megsemmisítette a korábbi elmarasztaló határozatot és végzést dr. Gajdics Sándorral szemben.

Az autóban a baleset során több mint 1,5 millió forintos kár keletkezett. A biztosító társaság azonban megtagadta dr. Gajdics Sándor kártérítési igényét azzal az indokkal, hogy vétlensége nem jelenti a másik fél vétkességét. Ezért polgári kártérítési perre kényszerült. Ehhez szüksége volt arra, hogy az addig eljárásban részt vevő szervek által elkövetett szabálytalanságokat, alkotmány- és törvénysértéseket feljelentés formájában dr. Kovács Tamás legfőbb ügyész elé terjessze és kérje azok kivizsgálását. A Legfőbb Ügyészség 2008. február 8-ai keltezéssel kapta meg a panaszos feljelentő levelét, amely legalább 15, alkotmányba és törvénybe ütköző hatósági cselekményt sérelmez, és kéri azok ügyészségi kivizsgálását.

Ezt követően nyújtotta be a kártérítési keresetet a Debreceni Városi Bírósághoz, abban a reményben, hogy mire a per elkezdődik, megkapja a Legfőbb Ügyészség vizsgálatának eredményeit, és előterjeszthetik az ügyészség által hitelesített bizonyítékokat. Sajnos tévedett. A Legfőbb Ügyészség és az ügyben eljáró szabolcsi ügyészségek, bíróságok, valamint a Debreceni Ítélőtábla úgy írtak leveleket, hoztak végzéseket, határozatokat, amelyeket Gajdics Sándor és jogi képviselője szerint egyetlen vizsgálattal sem támasztottak alá. A panasszal ugyan megkeresték 2008-ban dr. Csiha Juditot, az Országgyűlés alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottságának elnökét, dr. Szili Katalint, később dr. Kövér Lászlót is, majd a közelmúltban Lázár Jánost és a Fidesz parlamenti frakcióját, ám senki nem foglalkozott érdemben az üggyel.

A Legfőbb Ügyészség nemtörődömsége, hanyagsága miatt Gajdics Sándor lehetetlen helyzetbe került. A per során minden olyan dokumentumot, amelyet a Legfőbb Ügyészségnek kellett volna kivizsgálnia és minősítenie, nem vettek figyelembe. A bíróság minden kárt és költséget ráhárított, ráadásul egy, már nem létező autó részleteinek fizetése miatt a 82 éves nyugdíjas egyetemi tanár és felesége szinte mindent elvesztett.

Úgy vélem, ha egy eljárásban egy állampolgár méltósága és egzisztenciája a rendőrségi, igazságszolgáltatási hibák miatt sérül, az egy egész társadalom sérelme. Mert az egyes polgár sérelmének lehetősége minden egyes polgár sérelmének lehetőségét is hordozza. Meddig terjedhet a Legfőbb Ügyészség kontrollálhatatlan hatalma? A mundér becsületének védelmében tönkreteheti a hatalom ártatlan emberek életét? Ez ügyben Polt Péter legfőbb ügyészhez fogunk fordulni, hiszen nem hagyhatjuk, hogy a jog és az igazság köszönő viszonyban se legyenek egymással.

Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  361  Következő    Ülésnap adatai