Készült: 2024.04.27.21:51:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

176. ülésnap (2012.04.02.), 353. felszólalás
Felszólaló Dr. Gulyás Gergely (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 3:24


Felszólalások:  Előző  353  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GULYÁS GERGELY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Nagyon röviden néhány olyan kérdéssel kapcsolatosan, ami hosszabban és részletesebben merült fel - ilyen volt a mentelmi jog témaköre -, de ezekre is igyekszem röviden válaszolni.

A mostani módosító javaslatokból pontosan látszik, hogy az, amit az MSZP számon kér a parlamenti fegyelmi jognál, az megvalósul a mentelmi jog területén, és ennyiben a szabályozás változna is. Tehát a közösség elleni izgatásra, illetve a kommunista és nemzetiszocialista bűnök tagadásának tényállására a mentelmi jog nem terjedne ki. Nem a fegyelmi jognál kívánjuk külön ezeket tényállásszerűen megjeleníteni, szerintünk az az ott található szabályozásba bele is érthető, de indokolatlan lenne, ha ezzel itt külön foglalkoznánk.

Az általános vita megismétlése volt az - csak részben hallottam -, ami a háznagyi tisztséggel, illetve az országgyűlési őrséggel kapcsolatosan hangzott el. Ezek voltak azok a területek, ahol a legkevesebb módosító indítványt tudtuk előterjesztőként a bizottságok előtt is támogatni, hiszen alapvető, koncepcionális egyet nem értés van. Úgy gondoljuk, hogy minden olyan módosító javaslatot támogattunk, amely a javaslat és a szabályozás célját elfogadva igyekszik jobb szabályokat kialakítani, és ezt a kapcsolódó módosító indítványokra is megígérhetem mindenkinek; abban viszont nem fogunk tudni kompromisszumra jutni, ha valaki azt mondja, hogy ne legyen országgyűlési őrség, mert világosan elmondtuk még az általános vitában azokat az elvi kérdéseket, amelyek miatt szerintünk ez közjogilag is indokolt és gyakorlati szempontból is indokolt. S ugyanígy a parlamenti fegyelmi jognál és a háznagy tisztségénél is. Tehát ha valaki ezeket az alapelveket elfogadja, és erre tekintettel nyújt be módosító indítványt, akkor azt a kapcsolódó módosító indítványoknál is fogjuk tudni támogatni.

Ezenkívül még egyetlenegy kérdéssel szeretnék foglalkozni, ez pedig az összeférhetetlenség kérdése. Szintén van bent olyan kapcsolódó módosító indítvány, amely az összeférhetetlenséget a lehető legszélesebb körben határozná meg, tehát nem állna meg azoknál a közjogi tisztségviselőknél, amelyek a közjogi összeférhetetlenséget az 1990-94 közötti állapotnak megfelelően állítják helyre, hanem továbbmenne, és általánosságban mondaná ki azt, hogy a jogi oltalom alá eső szellemi tevékenységtől eltekintve országgyűlési képviselő más foglalkozást nem folytathat, másfajta hivatásrendnek tagja nem lehet. Tehát úgy gondoljuk, ha a 199 fős Országgyűlés munkáját komolyan gondoljuk, akkor ilyen értelemben professzionálissá, főállásszerűvé kell hogy váljon a képviselőség. Ebben is kérjük mindannyiuk támogatását.

Ami a részesedéssel kapcsolatos vitát illeti, az előterjesztők természetesen támogatni fognak - még akkor is, ha a bizottságban tíz indítvány közül egy esetben tévedésből nem támogattuk - minden olyan indítványt, ami arra irányul, hogy önkormányzati, illetve állami cégben komoly, meghatározó részesedése országgyűlési képviselőnek ne állhasson fenn.

Köszönöm szépen a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  353  Következő    Ülésnap adatai