Készült: 2024.04.28.01:30:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

176. ülésnap (2012.04.02.), 302. felszólalás
Felszólaló Dr. Bárándy Gergely (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:56


Felszólalások:  Előző  302  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A következő vitaszakaszhoz fog tartozni, és ott részletesen is kívánok erről szólni, itt csupán megemlítem azt, hogy ha az új Országgyűlésről szóló törvényjavaslat hatályba lép, akkor ezt, amit mi itt most csinálunk, hogy számon kérjük a kormány képviselőit, hogy miért nincsenek itt a teremben, nem fogjuk tudni megcsinálni. Erre a házelnöknek majd új eszköze lesz, mert saját magunkat vagy más felszólalását ismételjük meg, így majd el lehet venni a szót, és a képviselőket szép lassan kitiltani a napirendi pont tárgyalásáról. Ezt csak azért vetettem itt előre, mert azt gondolom, hogy most, a mostani vitaszakasz igen jól rávilágít majd a következő vitaszakaszban tárgyalandó pontok tarthatatlanságára.

Ami viszont ehhez tartozik, és visszatérnék az ajánlási pontokhoz, ugyanis én úgy ítélem meg, hogy érdemes a véleményünket elmondani, ha másért nem, akkor azért, mert talán valaki az apparátusból - ha már itt a képviselőtársak nem érdeklődnek az ellenzéki érvek iránt - talán elolvassa majd a jegyzőkönyvet, és fog tudni rá reagálni esetleg érdemben, vagy elfogadni adott esetben a javaslatunkat. A szünetet pedig azért tartom teljesen fölöslegesnek, mert azzal valószínűleg egyet érnénk el, hogy a két fideszes képviselőből az egyik elmegy, de hogy ide még jön valaki, azt biztosan nem fogjuk tudni elérni. Tehát saját magunkkal szúrunk csak ki, nekünk kell majd másfél-két órát fölöslegesen várni a szünetben, és azt érjük el, hogy még kevesebben lesznek, bár ezt fokozni már elég nehéz.

Szóval a 8., 17., 35., 33., 37. - és még sorolhatnám az ajánlási pontok számát -, a háznagy intézményéről szeretnék szólni. Elnök úr utalt rá, hogy lát bizonyos ellentmondást a javaslataink között, nos én ezt szeretném föloldani. Először is a háznagy intézményét mi alapvetően nem támogatjuk. Mi megértjük azt, hogy egyébként önök valamilyen furcsa vonzalmat éreznek a '44 előtti világhoz és annak a retorikájához, a háznagy intézménye is ebbe passzol bele. (Lipők Sándor belép az ülésterembe. - Moraj a Jobbik soraiban.) Mondom, nem szívesen, de elfogadjuk, hogy ez az ok.

De sokkal nagyobb problémánk van a háznagy intézményének a tartalmi vonatkozásával. Szeretnék emlékeztetni arra egyébként, hogy ezt az intézményt, illetve az erre vonatkozó szabályozást az alkotmányügyi bizottság ülésén a mai napon Turi-Kovács Béla képviselő úr is bírálta, tehát kormányoldalról is érkezett ilyen bírálat. Tehát mi elsősorban azt javasoljuk, hogy ne legyen ilyen intézmény.

De ha a Fidesz ragaszkodik ahhoz, hogy legyen, akkor bizonyos pontosításokat javasolunk a szövegben. Ez az a módosító javaslat, amire egyébként elnök úr is utalt. Úgy látjuk, hogy a háznagy vonatkozásában olyan hatáskörei vannak az e tisztséget betöltő személynek, amelyek összeegyeztethetetlenek, mondjuk, egy képviselői mivolttal, és összeegyeztethetetlenek másrészt a nem képviselői mivolttal. Tehát vannak olyan rendelkezések, amelyeket úgy gondoljuk, egy nem képviselő háznagy nem gyakorolhatna, és ugyanez fordítva, vannak olyan rendelkezések, vannak olyan jogkörök, amelyeket egy képviselő háznagy nem gyakorolhatna.

Én az elsőt emelném ki. Tehát mi azt mondjuk, hogy ha már egyszer van ez az intézmény, akkor ezt a pozíciót csak országgyűlési képviselő tölthesse be. Ugyanis elég furcsa lenne, hogyha az Országgyűlés elnökét közjogi értelemben egy olyan ember képviselné - így rajta keresztül az Országgyűlést mint törvényhozó hatalmi ágat -, aki egyébként nem tagja, nem része a törvényhozó hatalmi ágnak. Márpedig a házelnök ilyen jogosítványt utalhat a háznagy hatáskörébe. Tehát ha fönntartják azt, hogy nem képviselő is betöltheti ezt a tisztséget, akkor a lehetséges feladatkörök közül emeljék ki az erre vonatkozó rendelkezéseket.

Megjegyzem azt is, hogy ha önök ragaszkodnak a hagyományokhoz, és egyfajta hagyománytiszteletből kívánják bevezetni a háznagy intézményét, akkor tartsák szem előtt, hogy amikor ez volt a magyar közjogban, akkor ezt a pozíciót csak országgyűlési képviselő tölthette be. Megmondom őszintén, hogy nem is magamtól vagyok ennek az információnak a birtokában, nem én néztem utána, hanem a mai bizottsági ülésen éppen az előterjesztő, Gulyás Gergely képviselő úr hívta föl erre a figyelmet a bizottság elnökének, Salamon elnök úrnak a kérdésére. Tehát még egyszer: hogyha önök ezt hagyománytiszteletből kívánják így megnevezni, és abból kívánják visszaállítani ezt az intézményt, akkor tiszteljék azt is, hogy ez a hagyomány valójában hogyan nézett ki, tehát teljes terjedelmében, azaz csak képviselő lehessen háznagy.

Összefoglalva tehát az ezzel kapcsolatos álláspontunkat, mi arra teszünk elsődlegesen javaslatot, hogy ne vezessük be, mert nincs szükség erre az intézményre, másodsorban pedig arra, hogy ha már van, akkor csak képviselő legyen, és a hatásköreit, feladatköreit ennek megfelelően módosítsa az Országgyűlés.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban. - Dr. Schiffer András is tapsol.)




Felszólalások:  Előző  302  Következő    Ülésnap adatai