Készült: 2024.04.28.03:42:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

176. ülésnap (2012.04.02.), 29. felszólalás
Felszólaló Tóbiás József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:  Előző  29  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓBIÁS JÓZSEF (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Schmitt Pál sérthetetlen - ez hangzott el 72 órával ezelőtt a Fidesz vezetői szájából. Szeretném korrigálni: a köztársasági elnök sérthetetlen, ami szintén nincs így. Szintén... (Szijjártó Péter közbeszólása.) Bocsánatot kérek, majd ön is elmondja, Szijjártó képviselő úr, hogy hogyan gondolkodik. Most először én elmondanám, köszönöm. (Moraj és közbeszólások a kormányzó pártok padsoraiból, többek között: Hoppá! - Óh! - Köszönjük!)

Az első, ami nagyon fontos lenne: fontos lenne azt megérteni, hogy (Az elnök csenget.) önök a köztársasági elnök intézményét és Schmitt Pált mindaddig, ameddig érdekükben állt, egyben tartották. Schmitt Pál nem sérthetetlen. Lehet bírálni, és valószínűleg több százezer ember bírálná, azok, akiknek a visszamenőleges hatályú törvény okán elvették mindazt, ami nekik törvény szerint jár. Valószínűleg bírálnák azok a munka törvénykönyve alá tartozó munkavállalók is, akiket indoklás nélkül ki lehet rúgni, mert szívesen megkérdezték volna Schmitt Pált, hogyan is gondolja ő a kormányzat, a törvényalkotás és a köztársasági elnök munkakörét. (Zaj a kormányzó pártok padsoraiban.) De nem erről kell ma beszélni, ezen már mind túl vagyunk.

Ma valójában arról kell beszélni, hogy Schmitt Pál bukása a miniszterelnök veresége. Miniszterelnök úr, ön Bulgáriából üzente meg Magyarország kormányzó pártjának, hogy kit kíván köztársaságielnök-jelöltként látni, az ön frakciója ezt támogatta. Miniszterelnök Úr! Az ön felelőssége ez a helyzet.

Az ön felelőssége az, hogy nem ismerte fel időben, hogy nem lehet kettős mércével mérni, csak azért, mert kétharmada van, és csak azért, mert képes volt egy olyan alaptörvényt megalkotni, amelyben eltüntethetőnek tűnnek ezek a dolgok. Kiderült, miniszterelnök úr, hogy még a saját értékalapú köreiben is, legyen az egy Batthyány-kör, legyen az egy konzervatív értelmiségi társaság, vannak még szuverén emberek. Vannak szuverén rendszerek, amelyek képesek üzenetet küldeni a kormánynak. Kár, hogy a kormányzó párt és maga a miniszterelnök úr későn reagált erre a kérdésre. De már ezen is túl vagyunk. Ez a felelősség önöket végigkíséri a kormányzásuk időszaka alatt - remélem, ezzel tisztában vannak!

Az, ami most lehetőség, hogy a politikai konszolidációs kísérletüket megpróbálják egy társadalmi konszolidációra fordítani, mert ma sokkal érzékenyebb és sokkal nagyobb figyelem fogja övezni, hogy a következő köztársasági elnök egy pártkatona lesz, sokkal inkább a rendszerhez tartozó lesz, bár ha valaki a Fidesz alelnökeként lehet köztársasági elnök, nem tudom, mi az, ami még beljebb lehet, de ha (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: SZDSZ!) ez így van, akkor az nem segíti a társadalmi konszolidációt, miniszterelnök úr. Nem segíti a politikai együttműködést.

El kell döntsék, hogy Lázár János frakcióvezető úr javaslata, ami az ötpárti egyeztetésre vonatkozott, csak egy bábjáték, egy bábszínház arra, hogy leüljünk a frakciókkal és beszélgessünk, vagy érdemben, komolyan gondolják. Ha igen, akkor szeretném mondani önöknek, hogy 20 évvel ezelőttől folyamatosan felszínen tartja a Magyar Szocialista Párt a közvetlen köztársaságielnök-választás intézményét, amelyet nagyon nagy jó szívvel ajánlunk önöknek (Felzúdulás a kormányzó pártok padsoraiból. - Az elnök csenget.) Ha viszont így van... Meg lehet keresni!

Ha viszont ez nem fogadható el az önök számára, akkor szeretném mondani, hogy Horn Gyula 1994-98 között négyötödös alkotmányozási kényszert írt elő. Szeretném mondani, hogy ha megtartják továbbra is az Országgyűlésnél a köztársaságielnök-választást, akkor nem tehetnek mást, ha konszolidációt szeretnének, társadalmit és politikait, hogy egy négyötödös szabályhoz kötik magukat, tehát ne kétharmaddal kerüljön megválasztásra a köztársasági elnök. (Zaj a kormányzó pártok padsoraiban.)

(16.20)

Szeretném mondani önöknek, hogy az, aki a szuverenitását képes megőrizni, az tud csak e rendszer fölé emelkedni; ezt igazolta az elmúlt néhány hét. Ezek ma még kisebbnek tűnnek, de meggyőződésem, hogy egyre több ember érzi ma Magyarországon, hogy a nemzeti együttműködés rendszere, a centrális erőtér mind már csak az önök fékezésére, az önök karbantartására vonatkozik, ma már nem vonatkozik a magyar társadalom többségére. Az a lehetőség Magyarország érdekében, hogy a jelenlegi kormányzópárt megfordul azon az úton, ahol az elmúlt két évben volt - azt gondolom, ezt én most elmondhatom -, ez egy írott malaszt lett, sőt lehet, hogy nem is reagálnak rá. De szeretném önöknek nagyon világosan mondani: ugyanabban a vakságban szenvednek, amelyben a köztársasági elnök úr szenvedett az elmúlt másfél-két hónapban.

Önök azt hiszik, hogy az a valóság, amit megüzennek a társadalomnak? Önök azt hiszik, hogy mindenki úgymond hülye ebben az országban, hogy el lehet nekik magyarázni, hogy hogyan és miképpen alakul egy köztársaságielnök-választás? (Zaj a kormánypártok soraiban.) Hogyan, miképpen alakult annak a döntése? Szeretném önöknek mondani: kérem önöket, ne nézzék hülyének Magyarországot! (Felzúdulás a kormánypártok soraiban.)

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  29  Következő    Ülésnap adatai