Készült: 2024.04.27.15:38:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

176. ülésnap (2012.04.02.), 25. felszólalás
Felszólaló Balczó Zoltán (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  25  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALCZÓ ZOLTÁN (Jobbik): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Nyilván nem tisztem és feladatom az, hogy Schmitt Pál leköszönő köztársasági elnök tevékenységét értékeljem. Annyit elmondhatok, hogy bár a Jobbik nem szavazta meg, nem állt előítélettel a tevékenységéhez. Sajnálatos módon én elhiszem, hogy szándékaiban ő úgy gondolta és szerette volna megvalósítani a nemzeti egységet, nem sikerült. Tehát azokban az alapvető kérdésekben, amelyekben konzultációs lehetőségünk volt, nem sikerült soha addig eljutni, hogy a kétharmados többséghez képest valamilyen módon tudott volna más véleményeket, javaslatokat is úgy vállalni, ami túlment volna ennek a kétharmadnak a képviseletén. Sajnos amennyiben az Országgyűlés a nemzetet leképezi valamilyen módon, ez az egység most ebben a szavazásban nyilvánult meg először igazán, amikor a lemondását tűztük napirendre.

De előre szeretnék tekinteni, és szeretném röviden indokolni, amit Vona Gábor elmondott az előző felszólalásban, hogy a Jobbik miért tartja fontosnak, hogy itt és most kellene változtatni az eddigi parlament általi választáson, és közvetlen elnökválasztásra miért van szükség. Egyébként erre vonatkozóan mi beadtuk, és itt van az Országgyűlés asztalán az alaptörvény-módosítás, amely világosan kifejezi ezt az akaratot, méghozzá lehetőség nyílik ennek alapján, mi azt javasoltuk, hogy ha a megbízatás idő előtt szűnik meg, a megszűnéstől számított 90 napon belül kell megválasztani a köztársasági elnököt, erre vonatkozóan a sarkalatos törvény, ha van szándék, megalkotható időben, tehát technikai akadálya nincsen, és nyilvánvalóan ebben az esetben az ideiglenes elnök a feladatot addig el tudja látni.

De hadd mondjak érveket még e mellett. Önök megváltoztatták az alaptörvényt. Az alaptörvény alapján 78 képviselőnek kell az aláírása, támogatása ahhoz, hogy valaki jelölt legyen, az 50-et megnövelték, amire még lett volna itt adott esetben lehetőség. Tehát most minden bizonnyal, ha önök nem fogadják el a javaslatunkat, olyan köztársaságielnök-választásra kerül sor a magyar parlamentben, hogy egyetlenegy jelölt lesz. Erre persze mondhatják azt, hogy miért nem fogunk itt össze, hiszen ellenzéki pártok vagyunk. Nyilvánvalóan tudják azt, hogy erre így nem kerülhet sor. Azon is el kellene gondolkodni, hogy milyen választás lesz az, ahol feltehetőleg egy jelölt lesz.

(16.10)

De hadd emlékeztessem önöket Sólyom László köztársasági elnökké választására, amikor nagy vihart kavart, hogy vajon ki milyen módon szavazott, melyik frakció hogyan szavazott, tehát hogyan lehetett, hogy éppen egy MSZP-SZDSZ-többségnél nem azt választották meg, akit úgy tűnt, hogy favorizálnak, és megvan a többség. Erre, akik itt vannak, azt hiszem, jól emlékeznek. Ez is méltatlan volt egy ilyen tisztség viselőjének ilyen módon való megválasztásához.

Tehát amilyen módon most ez az elmúlt időszak megtépázta, elsősorban Magyarországon, hogy külföldön is, azt én másodlagosnak tekintem, de a magyar állampolgárok szemében ennek az intézménynek - mert a köztársasági elnök nem egy személy, hanem egy intézmény - a hitelességét, ezért kérem, hogy gondolkodjanak el azon, és támogassák, hogy most jött el az a pillanat, amikor az Országgyűlésnek igenis azt a döntést kellene meghoznia, hogy a nép, a társadalom kezébe adja közvetlenül ennek a választásnak a lehetőségét.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiból. - Moraj a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  25  Következő    Ülésnap adatai